Skip to content

Plzenske Hrbitovy - Zidovsky Mystery Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 2/11/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Série kešek věnovaná plzeňským hřbitovům, aneb všichni tam jednou musíme, tak proč nevědět do čeho jdem


Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Ale jděte si tam prohlédnout hřbitov a také si zde zjistíte bonusové číslo"Z".
Z = počet celých kroužků na bráně hřbitova + počet okrasných hrotů na bráně hřbitova.
V keši pak hledejte bonusové číslo "A"

Don´t look for cache on the start coordinates. But visit the cemetery over there and also find a bonus number "Z".
Z = number of complette circles on the gate door + number of decorative spikes on the top of the gate door.
In the cache then you will find a bonus number "A".




Židovský hřbitov v Plzni

V současné době užívaný hřbitov na Rokycanské ulici byl založen v roce 1898. Jeho součástí byla i obřadní síň ze stejného roku od architekta Josefa Farkače, stojící ve východní části hřbitova poblíž vstupní brány. Síň byla bohužel zbořena mezi lety 1988 až 1990. Na hřbitově je uloženo 18 uren obětí nacistického transportu smrti s náhrobkem z roku 1973 a rovněž je zde instalován pomník obětem nacizmu z roku 1951.

Hřbitov je přístupný Ne-Pá 7:00 - 19:00


EN: Jewish cemetery in Pilsen

The Cemetery in Rokycanská street was found in 1898. In the field of the cemetery there was a ceremonial hall found in the same year by the architect Josef Farkač, situated in the east part of the cemetery close to the entry gate. This hall was unfortunatelly demolish between years 1988 - 1990. In the cemetery there is an 18 urns of a victims of the Nazi transport with the gravestone from the year 1973 and also there is a monument from the year 1951 dedicated to victims of nacistic occupation during 2nd world war.

Opening hours Su-Fr 7:00 - 19:00




Židovské hřbitovy a jejich odkaz
Židovský hřbitov je úzce spojen s vírou, že člověk byl stvořen k obrazu Božímu a že bude vzkříšen, a proto je tělo zesnulého „ukryté“ v bílém plátnu do země. Území hřbitova je považováno za posvátné místo, a existuje proto řada různých předpisů, které mají být na židovském hřbitově dodržovány. Mezi nařízení patří například zákaz jídla a pití či zákaz vstupu zvířat, zejména však požadavek neporušitelnosti hrobů na věčné časy. Tento příkaz pak často vedl v místech, kde nebylo možné hřbitov rozšířit, k pohřbívání v několika vrstvách – po zaplnění kapacity byla na hřbitov navezena hlína, do které pak byli pohřbíváni další zesnulí.
Na mnoha hřbitovech bývá vyhrazeno místo pro hroby rabínů a často také pro dětské hroby. Typické jsou pro židovské hřbitovy náhrobky (macevot), které mají většinou podobu stély*, vzácněji podobu tumby**. Na epitafu je téměř vždy uvedeno jméno zesnulého a jeho otce, popř. také manžela, datum úmrtí a chvalořečení zemřelého. Nápisy na náhrobcích na židovských hřbitovech v českých zemích byly do 19. století psány hebrejsky, od poloviny 19. století dvojjazyčně hebrejsko-německy či hebrejsko-česky, a ve 20. století někdy dokonce pouze německy či česky. Náhrobky jsou mnohdy zdobeny reliéfy, které symbolizují jméno, rod či zaměstnání zesnulého.
Součástí hřbitovů bývá často také budova, která sloužila jako márnice, obřadní síň či vozovna pro pohřební dům.

* stéla - je kamenný nebo dřevěný památník postavený na obětišti či náhrobku. Většinou se jedná o vztyčenou plochou desku, která je delší na výšku. Může být zdobena malbou nebo reliéfem. Často také nese nápis zmiňující základní údaje o zemřelém, především jméno a titul či funkci.Speciálním typem stély je obelisk.
** tumba - bloková forma kamenného nebo kovového středověkého náhrobku, často v podobě sarkofágu. Zdobena reliéfně, malbou nebo nejčastěji ležící postavou zemřelého na krycí desce.










Historie židovských hřbitovů u nás

Se vznikem židovského osídlení v českých zemích vznikaly i židovské hřbitovy. Často záleželo na libovůli vrchnosti, kde židům umožní zřídit jejich hřbitov; nemálo starých židovských hřbitovů (zejména na venkově) se nachází na velmi odlehlých místech. Roku 1787 bylo v rakouské monarchii z hygienických důvodů zakázáno pohřbívat uvnitř měst a nové hřbitovy včetně židovských se začaly zakládat vně zástavby. Na území České republiky se dochovalo přes tři sta židovských hřbitovů.

Největší židovský hřbitov se nachází na Olivové hoře v Jeruzalémě, největší židovský hřbitov v Evropě se pak nachází v Lodži. Největší židovský hřbitov v Čechách a celém Česku je Nový židovský hřbitov na pražských Olšanech; největší židovský hřbitov na Moravě je židovský hřbitov v Brně (podle jiných zdrojů židovský hřbitov v Třebíči).

KEŠ / THE CACHE :

Z důvodu problémů u prvního umístění byla keš posunuta o pár metrů dále na (snad) bezpečnější místo.
Na zjištěných souřadnicích hledejte pokračovaní šifry. Není potřeba nikde hrabat, jen dobře koukat. Stage není na zemi.
Keš je malá černá plastová kulatá krabička. Pokud si nebude jistí použijte hint. Jak se dostanete na první stage Vám bude brzy jasné při zkoumání listingu
Nezapomeňte si opsat bonusová čísla. Možná se budou hodit.


On the coordinates you found in listing you will find next step of the cipher.
The cache is a small round plastic black box. If you are not sure use a hint.
How to get the coord to stage 1 you will see soon if you will check the listing.
Don´t forget to check the bonus numbers, maybe you will need later.




Zdroj: WIKI, OPLZNI.EU



Click to verify coordinates


Additional Hints (Decrypt)

[St.1]fgebzrprx/fznyygerr [Final]cnermiqver/fghzcvanubyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)