Skip to content

Etanolova kes Mystery Cache

This cache has been archived.

ladislavappl: V rámci redukce počtu mých přemnožených keší i tuto keš archivuji.
Děkuji všem, kteří ji vyluštili nebo aspoň navštívili.
Owner

More
Hidden : 6/20/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Etanolová keš

– aneb Jděte do Háje!

Přidán návod k vyluštění

Pohled na Háj u Duchcova

Zpráva ze serveru 5PLUS2.cz z 21. 5. 2013 (autor Roman Nešetřil): Kromě dvou moravských skladů využívali lidé obvinění v metanolové kauze také bývalou továrnu v Háji u Duchcova. Policisté objekt prohledali už loni. Tehdy nic nenašli. Nyní objevili důmyslně ukryté nádrže s více než 300 tisíci litry nelegálního lihu pod zemí. Mimořádný úlovek, který vejde do dějin kriminalistiky, se podařil detektivům z policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)  ve spolupráci s příslušníky Celního úřadu.  Konkrétně to bylo v objektu bývalé cihelny v Háji u D. 'Tady se ukrývalo šest nádrží s celkovým objemem 600 tisíc litrů. Byly naplněny zhruba z poloviny,'  prozradil Pavel Novotný, ředitel Celní správy. (Zkráceno ownerem. Celý článek je zde).

Pár slov o etanolu

Etanol (chemicky ethanol, jinak i ethylakohol, hovorově líh) jsme v různých podobách okusili snad všichni. Koncentrovaný ethanol je bezbarvá tekutina charakteristického zápachu (nebo vůně?), jeho hustota je 0,794 g/cm3, bod varu 78,3 °C. Vzniká kvašením cukrů, škrobu, celulózy (obecně sacharidů) a lze ho vyrábět i synteticky. Průmyslově se vyrábí ze všeho možného – záleží na dostupnosti a ceně surovin v té které zemi.

Nás však bude zajímat jako nezbytná složka alkoholických nápojů. V pivu je ho asi 3,5 až 5 %, ve vínech 10 – 16 %, v destilátech nad 20 % (všechna procenta jsou objemová). Výroba piva by byla samostatná kapitola, o výrobě vína existuje rozsáhlá literatura a o výrobě destilátů (zvláště pokoutní) nás v současné době bohatě informují sdělovací prostředky – hlavně v souvislosti s metanolovou a etanolovou aférou. Jen pro zajímavost dodám, že methanol vzniká i přirozeným kvašením ovoce s vysokým obsahem pektinů (třeba v nezralých jablkách) a částečně i anthokyanových barviv (např.v různých barevných bobulích) a jeho obsah lze snížit opakovanou destilací na zákonem povolených 12 váhových procent (počítaných na čistý líh) u meruňkovic a broskvovic, na 13,5 (cca 16,7 objemových) procent u některých dalších „ovocných“ kořalek a na 1 % u ostatních lihovin (podrobnosti zde). Prý to neublíží...

Účinky etanolu na lidské zdraví

Že pravidelné požívání malých dávek alkoholu svědčí lidskému zdraví, se ví odedávna a řada lékařů to ze své zkušenosti může potvrdit, ale oficiální medicína to dlouho odmítala vzít na vědomí. Panovala obava, že lidé, už beztak alkohol požívající ve více než malých dávkách, budou mít další důvod navíc, proč nepřestat nebo dokonce začít pít. Existuje totiž mnoho lidí, kteří své pití neovládnou a stávají se z nich alkoholici se všemi hrůzami této závislosti (je to způsobeno asi geny). Problémem jsou i tzv. skrytí alkoholici – zvláště ženy, do kterých by to jejich okolí vůbec neřeklo, které pijí o samotě, nedělají výtržnosti ani veřejné pohoršení, nikoho nebijí atd., ale jejich konec života bývá nepěkný. Alkoholu by se měli též vyhýbat všichni, kteří nejsou schopni ovládat svoji „žízeň“(i tzv. vyléčení alkoholici), psychicky nevyrovnané osobnosti se sklony k depresi (často zrozenci ve znamení Ryb) nebo naopak k agresi ve stavu opilosti s „okny“. Také pacienti s nervovými a jaterními chorobami a neurotici užívající léky na zklidnění by se bez něj měli obejít (byly opakovaně popsány případy, kdy slušní lidé užívající diazepam po požití malého množství alkoholu propadli záchvatu těžké agresivity). Že nesmějí pít řidiči před a při jízdě se sice ví, ale černé kroniky nás utvrzují o opaku... A děti, mladiství a těhotné ženy – to už je bez diskuse (i když jako studenti-gymnasisti jsme nejedno pivo v Žatci Na baterii hned vedle gymplu nebo U zvonu vypili, to zapírat nebudu. Ale to bylo před 50 lety...)

Příznivé účinky alkoholu byly oficiálně vzaty na milost až v posledních 30 až 40 letech. Různí badatelé přišli s hypotézou, že nižší úmrtnost Francouzů na kardiovaskulární choroby (až o 40 % ve srovnání se statistikami USA a V. Británie) souvisí s pravidelným (každodenním) pitím vína, ačkoliv Francouzi hodně kouří a jejich strava má ke standardu zdravé výživy dost daleko, zvl. co se tuků týče. Tento jev byl nazván Francouzským paradoxem. (Totéž prý tvrdil irský lékař S. Black už v roce 1819!) Také další výzkumy prováděné v různých zemích snížený výskyt ischemické choroby srdeční (hlavně infarktu myokardu) a mozkové mrtvice u mírných pijáků vína potvrdily. Někdo tvrdí, že příznivý vliv má resveratrol (jeho obsah ve víně roste se stoupající zeměpisnou šířkou vinařské oblasti, proto ho je prý nejvíc u vín z vinic z oblasti kolem Rýna, Mosely, Labe, dolní Vltavy a Berounky a také na Moravě; u nás je ho prý více v bílém víně), jiné studie, které sledovaly pití whisky nebo koňaku (dokonce i piva), zase svědčí pro blahodárné účinky samotného alkoholu. Je prokázáno, že etanol příznivě ovlivňuje hladiny tuků v krvi (zvyšuje podíl „Hodné“ frakce HDL-cholesterolu na úkor „Lotrovské“ frakce LDL) a tím má snižovat kardiovaskulární riziko.
Podle propagátorů mírného pití (třeba známého kardiochirurga prof. Šamánka – video zde , od 14:30 minuty záznamu) alkohol významně snižuje výskyt ischemické choroby srdeční, infarktu myokardu, mozkových mrtvic, diabetu a jeho cévních komplikací (vedoucích až k amputaci končetin, poškození zraku a ledvin), demence ve stáří a seniorům přidává roky aktivního života.
Dost populární byl svého času názor, že cholesterol (HDL i LDL) je v tom nevinně, že příčinou aterosklerózy je zvýšená hladina homocysteinu. A že by se obyvatelstvo mělo masově léčit vysokými dávkami vitaminů B6, B12 a kyseliny listové – dokonce na účet zdravotních pojišťoven – a tak se uchránilo mrtvic a infarktů. Ale ze své zkušenosti mohu říci, že lidé, kteří polykají všemožné vitamíny takříkajíc po hrstech, určitě nejsou zdravější než reklamou (a internetem!) nezblblá populace. Ona je totiž lidská psychika mocná čarodějka: život v neustálém strachu o vlastní zdraví nakonec oslabí obranyschopnost dotyčného nešťastníka tak, že si nějakou nemoc určitě přivolá. Jak se říkalo na vojně: Nejhorší smrt je smrt z vyděšení...“  

Jaká dávka je nejvhodnější?

Ve světě se dospělo ke konsenzu, že u mužů to je přibližně 40 g čistého alkoholu denně nebo aspoň pětkrát týdně (to odpovídá zhruba 2 x 2 dcl vína), u žen ne víc než 20 g. (Jsem zvědav, co na to ctihodné feministky v Bruselu, vždyť to je přímo diskriminace žen! Nižší úmrtnost žen (a s tím související nižší platby na životní pojištění než u mužů) už přece v EU zakázaly.) Menší dávky – nad 15 g za den – nevadí, ale větší už statisticky zvyšují výskyt jiných nemocí zkracujících život. Ale v každém případě se má pít v dobrém rozmaru a v dobré společnosti. Jak říká prof. Šamánek: „Otevře si sedmičku dobrého vína, jednu sklenku nalejte partnerce, dvě sklenky vypijte sám – a o to co zbylo, se rozdělte (přece to nenecháte v láhvi do rána...)“

Jak najít keš

Jako obvykle bude třeba napřed vyřešit tyto úlohy:

Sud - zadání úlohy1. Na obrázku si prohlédněte kresbu sudu. Jeho stěny jsou zakřivené (jsou to kruhové oblouky o vnitřním poloměru RZ). Rozměry – průměr čel = 110 cm, průměr břicha = 140 cm a délka sudu =180 cm (na minulém obrázku bylo chybně uvedeno 190 cm)  jsou uvedeny na obrázku (i zde to jsou vnitřní rozměry sudu). Výška hladiny tekutiny v se měří tyčkou (měrkou M) v nejširším místě sudu. Úkol: jaká je výška hladiny v, když je v sudu přesně 9 hektolitrů vína? Výšku v zaokrouhlete na celé centimetry a dosaďte ji za X. Ještě po několika dotazech upřesním: Na obrázku je sud „normálního“ tvaru (jako např. na tomto obrázku), který leží a díváme se na něj z boku. Čela jsou kruhová, jak naznačují značky průměru u kót (teď je to snad jasné). 

2. Chemický vzorec určitého cukru je C6H12O6.  Při jeho kvašení se vytváří ethanol C2H5OH a oxid uhličitý CO2. Kolik gramů ethanolu vzniklo zkvašením 144 gramů tohoto cukru? Cukr byl bez jiných příměsí a 5 % jeho původního množství se spotřebovalo na výživu kvasinek a na tvorbu přiboudliny (čili počítejte s 95procentní výtěžností). Použijte zaokrouhlené relativní atomové hmotnosti: uhlík 12, vodík 1, kyslík 16. Vypočtené množství ethanolu zaokrouhlete na celé gramy a dosaďte za Y.

A dál už následuje můj osvědčený  (vylepšený)  anti-BF algoritmus™ :  

Z = druhá odmocnina z (X + Y + 5);  číslice výsledku Z označte ABCDEFGH bez ohledu na desetinnou čárku a dosaďte je do vzorců:

N 50° 37.(DEF – 7)'    E 013° 43.(GCH – 3)'

Ještě kontrola...

...a je to!

Poznámky

  • Na základních souřadnicích je pouze autobusová zastávka.

  • Přidal jsem návod pro ty, kteří nedávali při hodinách matematiky a chemie pozor nebo kteří se s těmito předměty nespřátelili. 

  • Změnil jsem vzorec pro výpočet souřadnic, ale výsledek je stejný.

  • Úspěšní luštitelé (bez návodu) nebo nálezci:
    amarok team, Beriynka, Malcik_CZ, Berry_cz. sova 1955, Hrobaci, mkacer, Benny cz, SkvrnyL, kachna04, Zázrak, bluestar2009, PLAJ family, tanka7, Krky, Unkas, Toniczech, mar_van, LukasM, mák, cache kangaroo,  knedli99 a dudlenka. Gratuluji!

  • Moc se omlouvám za přehlédnutí chyby na obrázku (délky sudu). Text jsem několikrát kontroloval a přepočítával, ale téhle chyby jsem si nevšiml. Přidělal jsem vám práci, což mě moc mrzí.

  • Literatura:
    Dobrovolný, B. a kol.: Malý technický naučný slovník. Praha, SNTL 1959.  
    Cikunov, A. E.: Zbierka matematických vzorcov. Bratislava, ALFA 1973.
    Internet: hesla Etanol, Metanol, Víno, Cukr, Kvašení, Kruhová úseč a další.

rum

Konec textu

GC42X5W – verze 1.4 z 15. 8. 2013

(CC BY-SA 3.0 CZ) ladislavappl 2013

Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

Fgnerub cfn abilz xbhfxhz aranhpvf... Trbpurpx ancbií.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)