Skip to content

Prechadzka Pruskym... Multi-cache

This cache has been archived.

Vrso: Dakujeme

More
Hidden : 11/20/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


História obce


Vznik obce

 

Kedy a ako vznikla obec, o tom niet žiadnych písomných dokumentov. Najstarší dokument sa datuje z r. 1244, v ktorom je obec Pruské spomínaná pod menom terra Pruska. Tento dokument je registrovaný pod číslom 266 v Diplomatickom archíve, nehovorí však o založení obce. Nakoľko tento, ako aj iné dokumenty, spomínajúce okolité obce, prezrádzajú nám dosť vysoký stupeň hospodárskeho, sociálneho a právneho vývoja už v 13.storočí, môžeme predpokladať, že obec bola založená v storočiach predchádzajúcich. Keď koncom 18. storočia zrúcali starý kostol, v hlavnom oltári našli kameň, do ktorého bolo vyryté, že kostol bol stavaný v roku 1221. Z toho vyplýva, že už vtedy obec jestvovala.

Názov obce


Stredné Považie, teda Trenčianska župa, sa kolonizovala v časoch starého Slovenska osadníkmi, pochádzajúcimi zo Sliezska a severnejších krajov pripadajúcich až do Pruska, ktoré bolo v tých časoch ešte slavianske. Takto obec dostala meno po svojich najstarších obyvateľoch. Na takéto prípady odvodenia mena obce na Slovensku je viac prípadov. V neskorších spisoch je spomínaná ýmito menami: Presca, Prusca, Possessio seu villa Pruschene, Pruske, Prozka, Prwska, Possessio Prwzka, Pryska, Possessio Pruske, Prwsk. V roku 1905 bolo meno obce pomaďarčené na Poroszka, ktorý názov v úradnom styku sa udržal až do roku 1918. V reči ľudu sa zachoval starý názov Pruské.

 

Ďalšie významné  udalosti:


1642 - v rámci rekatolizácie regiónu bol postavený františkánsky kláštor a rehoľa františkánov začala pôsobiť v obci na pozvanie biskupa Juraja JAKUŠIČA, vesprémskeho a jágerského biskupa - majiteľa Vršatského panstva.
1780 – dostavaný barokový rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla, pri prácach nájdený základný kameň pôvod.kostola, datovaný z roku 1221.
1787 – zomrel Hugolín Martin Gavlovič, najvýznamnejší autor didakticko – reflexívnej lyriky slovenskej barokovej literatúry, tretí Slovák zapísaný v zozname UNESCO, františkánsky kňaz, ktorý pôsobil v obci od roku 1846. Je pochovaný v krypte františkánskeho kláštora v Pruskom.
1910 – začala premávať železničná doprava na trase Nemšová – Lednické Rovne
1942 – 1948 – dostavaná budova základnej školy
1950 – násilná internácia všetkých reholí na Slovensku, taktiež rehole františkánov v Pruskom
1969 – postavená budova Telovýchovnej jednoty Považan Pruské
1975 – postavené Obvodné zdravotné stredisko v Pruskom
1986 – postavená nová Materská škola v Pruskom
1993 – dokončená prístavba budovy Základnej školy 

Prvá svetová vojna 
Dňa 4. augusta 1914 bola vyhlásená všeobecná mobilizácia, zverejnená v obci Pruské bubnovaním. Každý občan do 50 rokov musel ihneď narukovať k svojmu vojenskému útvaru. Počas vojny nastáva hospodársky, kultúrny, sociálny i mravný úpadok. Vo vojne zahynulo z obce 24 vojakov a zajatých bolo 37 vojakov. Zajatých bolo najviac v Rusku (33 osôb), v Taliansku (Zigmund Kapila st., Jozef Prekop, Gustav Mišík) a v Rumunsku (Michal Greguška. Z Pruského vo vojne zahynuli: Emil Petrušek, Ján Kopšo, František Pagáč Ištrn, Urban Buday Valo, Ondrej Habšuda, Ernest Minárik, Pavel Minárik, Jozef Prekop, Jozef Vodička, Ondrej Drábik, Karol Jakúbek, Fero Pagáč, Štefan Kalus Pagáč, Jozef Prekop Štefina, Pavel Janík, Ján Sajc, František Novotný, Letko, Ignác Horn, Jakus Horn, Izidor Gross, Ernest Michálke, Štefanec, Jozef Kebis.

Druhá svetová vojna
Roky 1939 – 1945 boli veľmi rušné. Dňa 1. 9. 1939 vypukla druhá svetová vojna. Časť záložníkov bola zmobilizovaná z príležitosti nemeckého ťaženia proti Poľsku. Príslušníci slovenskej armády tu vykonávali zaisťovacie služby. Keďže naše územie bolo pod vplyvom nemeckej diktatúry, aj náš život, najmä hospodársky a politický sa musel podrobiť záujmom a potrebám nemeckej mašinérie. Rástli protižidovské opatrenia, ktoré vyústili v odvlečení židov najprv do pracovných táborov na území Slovenska a neskôr do koncentračných táborov. Z obce Pruské bolo takto odvlečených 10 osôb, z ktorých ani jedna sa nevrátila. Ostala opustená židovská modlitebňa (slúžila Židom z celého okolia), potom sa stala skladiskom sena a napokon bola bezohľadne zbúraná a na jej mieste je doposiaľ prázdne miesto. Dnes už len starší obyvatelia Pruského vedia, že toto miesto bolo posvätným pre ich židovských spoluobčanov. Domy po židovských občanoch odkúpili tunajší občania. Podobne tomu bolo aj s pozemkami a inými objektmi. Pretože nad naším územím prelietali lietadlá bojujúcich strán (americké a anglické) vo večerných a nočných hodinách platili nariadenia o zatemnení. V obciach boli zriadené poplachové sirény, ktoré občanov mali nabádať k ostražitosti pred možnosťou nepriateľského náletu. Na územie chotára počas vojny nepadla žiadna bomba, ale bolo počuť silné detonácie, keď bola bombardovaná továreň v Dubnici nad Váhom. V druhej svetovej vojne na ruskom území padli: Anton Štefanec, Anton Šuman a Ján Zlatoš. Ranený bol Jozef Huňa. Bola mu amputovaná pravá noha. Koncom vojny v tunajšom kaštieli bola zriadená menšia posádka nemeckých vojsk, v ktorej bola zriadená poddôstojnícka škola. 1. mája 1945 sa všetky nemecké jednotky z Pruského, prenasledované partizánskymi jednotkami presunuli na územie susednej Moravy.

Povojnové oodobie
Funkciu bývalého starostu obce, obecnej rady i zastupiteľstva prevzal Revolučný národný výbor v Pruskom, ktorý sa v obci ustanovil ešte podľa pokynov československej vlády v exile a fungoval až do volieb v roku 1946. Na potrestanie exponentov minulého režimu podľa retribučného dekrétu prezidenta republiky boli zriadené ľudové súdy. Previnilcov s činnosťou v miestnom rámci u nás súdil miestny ľudový súd v Pruskom. V 50. rokoch došlo k viacerým násilným domovým prehliadkam, k znárodneniu majetku. Bolo založené poľnohospodárske družstvo. Došlo k násilnému zrušeniu mníšskych rádov. V 60. rokoch došlo k čiastočnému rozvoju rozvoju obce, ktorá sa stala strediskovou obcou.

Súčasnosť
Podľa posledného sčítania obyvateľstva z roku 2001, obec Pruské mala 2089 trvale bývajúcich obyvateľov. Zo štatistických údajov ďalej vyplýva, že obec je takmer čisto slovenskej národnosti. Až 2055 obyvateľov sa hlásilo k slovenskej národnosti, čo predstavuje 98,98 %. Ďalej sa prihlásilo 18 obyvateľov k českej národnosti, k maďarskej národnosti 2 obyvatelia, k rómskej národnosti 1 obyvateľ a k ukrajinskej národnosti taktiež 1 obyvateľ. Najväčšie zastúpenie spomedzi registrovaných náboženských cirkví a spoločností má rímskokatolícka cirkev, ku ktorej sa prihlásilo 1944 obyvateľov. V rozsiahlom anglickom parku sa nachádza renesančný kaštieľ, ktorý postavili koncom 16. storočia. V súčasnosti sú priestory kaštieľa i jeho okolia využívané ako Stredná odborná škola (kedysi PTŠ - Poľnohospodárska a technická škola, neskôr SOUP - Stredné odborné učilište poľnohospodárske a ZSŠP - Združená stredná škola poľnohospodárska).  Toto zariadenie ako jediné v obci poskytuje aj ubytovacie služby.
Taktiež v priestoroch bývalého františkánskeho kláštora je dnes Domov sociálnej starostlivosti (predtým Domov dôchodcov).
Vo farskej záhrade sa nachádzajú tri unikátne kusy tisu obyčajného. Ich vek sa odhaduje na 700 rokov a sú chránenou kultúrnou pamiatkou.
V súčasnej dobe je Pruské strediskovou obcou. Je dobre vybavená sieťou zariadení ostatnej sociálnej infraštruktúry. Nachádza sa tu Základná škola Hugolína Gavloviča s materskou školou, Stredná odborná škola, obvodné zdravotné stredisko. V obci podniká 120 živnostníkov, ktorí poskytujú širokú škálu služieb na veľmi dobrej úrovni.

 

Veľa, hoci malých dedín, v sebe skrýva rôzne zaujímavosti, známe často len domácim. Na krátku a nenáročnú prechádzku jednou takouto by som vás teraz chcel pozvať...

1. Stage – Františkánsky kostol

  • Zaujímavosťou je že tento kostol že spojený s kláštorom, kde kedysi dlho pôsobil Hugolín Martin Gavlovič. Na tento fakt upozorňujú aj pamätná tabuľa, ktorá je vľavo od vchodu do kostola a viaceré tabule, rozmiestnené po dedine, na ktorých sa nachádzajú úryvky z Gavlovičovho asi najznámejšieho diela - Valašská škola, mravúv stodola

  • Tu zisti predposledný znak z nápisu nad hlavnou bránou kostola . (Jediná zreteľná číslica). Dostaneš číslo A.

2. Stage – Chránené Tisy

  • Súradnice vás privedú k plotu farskej záhrady, kde možno vidieť jeden mohutný tis. Niečo o chránených tisoch si potom si môžete prečítať na tabuli, ktorá sa nachádza pred stromom a isto na nej nájdete aj rok, od kedy sú tieto tisy chránené. Poslednú číslicu z tohto roku si zapíš ako číslo B.

3. Stage – Farský kostol
  • Kostol sv. Petra a Pavla.
    Na mieste terajšieho kostola stál voľakedy menší kostol. Ten postavili začiatkom 13.storočia, ako o tom svedčil kameň v hlavnom oltári s vyrytým rokom vzniku: 1221. Pretože časom nestačil pre potreby veľkej pruštianskej farnosti, kostol zbúrali až po múry svätyne, ktoré tvoria kaplnku terajšieho kostola.

  • Do areálu kostola sa dá dostať hocikedy, ale číslo, ktoré hľadáš, uvidíš aj spoza hlavnej brány. Opäť si všimni rok, tento krát vyrytý na tabuli, ktorá sa nachádza dole, vľavo od vchodu do kostola. Tretia čísla bude predstavovať C.

4. Stage – Kaštieľ v Pruskom

  • Kaštieľ bol postavený v poslednej tretine 16. storočia. V roku 1787 bol barokovo-klasicisticky upravený a prefasádovaný. Kaplnka zriadená koncom 18. storočia, opravená v rokoch 1956 až 1957.
     
  • Zisti popisné číslo budovy. A z neho si odpíš 1. Číslo. Toto bude číslo D.

Final sa nachádza na súradniciach :
N 49 01.ABC + 429
E 018 12.DCB -69

Z dôvodu nerušeného odlovu a snahy založiť väčšiu krabicu ako mikro, je samotný final umiestnený mimo dediny.

Poprosíme aby ste krabicu zakryli opäť tak ako bola. Ďakujeme.

Veľa šťastia pri hľadaní.

Additional Hints (Decrypt)

Obebivpn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)