O založení lesnické školy se v Písku uvažovalo již 60. létech 19. století. Tento záměr se podařilo realizovat v roce 1885. Ze zakladatelů a budovatelů školy v období bezprostředně po jejím založení vynikají čtyři jména: Ladislav Burket (ředitel rolnické školy), František Gamisch, Josef Zenkr (jemu bylo svěřeno odborné vedení lesnické školy v podřízenosti ředitele rolnické školy) a JUDr. Bedřich, kníže ze Schwarzenbergu.
V roce 1913 dal profesor František Salač popud k vybudování arboreta, nebo-li botanické zahrady specializované na stromy a keře, s dobře udržovanou parkovou úpravou. Původně zde bylo vysazeno 250 druhů dřevin.
Arboretum je zaměřeno především na ukázky nejdůležitějších druhů domácích i dovezených dřevin, které se uplatňují především v lesnictví. V současné době je v areálu školy a arboreta kolem 1500 jedinců dřevin. Ty jsou vysázeny do 350 skupin, včetně podrostu, se stejnými či velmi podobnými nároky na stanoviště.
Základním posláním arboreta je výuka žáků a studentů školy (poznávání dřevin a jejich ekologických nároků), ale je určeno i pro odbornou a laickou veřejnost. Významná je také funkce estetická a zdravotní. Jsou zde organizována slavnostní shromáždění všech zaměstnanců, žáků a studentů školy při příležitostech zahájení a ukončení školního roku, předávání vysvědčení aj.
Arboretum není běžně otevřeno pro veřejnost. Lze jej navštívit pro předchozí dohodě nebo v několika málo dnech, kdy je otevřeno pro veřejnost, kdy bývají také organizovány prohlídky s odborným výkladem. Například to bývá na podzim v Den otevřených památek. Můžete tak zhlédnout více než 3 hektary zajímavě založené a sto let s pečlivostí a citem vytvářené zeleně uvnitř města.
Arboretum Lesnické školy bylo Ministerstvem kultury ČR vyhlášeno od 1. dubna 2008 kulturní památkou.
Jak na keš?
Keš není ukryta v areálu lesnické školy. Najdete ji na souřadnicích:
Aha, ta čísla byla napsána na listech na těch větvičkách. Jenže na podzim listí opadalo, zafoukal vítr a nějak se to listí pomíchalo.
Klikněte na obrázek pro zobrazení ve větším rozlišení.
Zdroj: http://www.lespi.cz/; foto dubex