Skip to content

Krizova cesta na Skalke Multi-cache

This cache has been archived.

georma144: Archivacia kesky.

Dakujeme vsetkym poctivym lustitelom a ohladuplnym hladacom za navstevu kesky, niektorym nalezcom za ich kladne logy a darcom za udelenych 11 bodov oblubenosti (FP; 21%), ktorymi ocenili nasu snahu.

Krabicka bola stiahnuta z terenu. Keska sa nachadzala na suradniciach N 48°54.441 E 018°04.332.


Pre poriadok, strucne vysvetlenie dovodov zrusenia kesiek (ak by to niekoho zaujimalo):

Revieweri zablokovali publikovanie nasej dlho pripravovanej novej kesky (letterboxu), na ktorej nam velmi zalezalo - dovodom mala byt byrokraticka zalezitost, ktora by vsak nikoho ineho v nicom neposkodzovala a neobmedzovala. Nase argumenty a slusna snaha o riesenie problemu boli ignorovane a napriek opakovanym prislubom jedneho z reviewerov sa komunikacia z jeho strany nikdy neuskutocnila. Bola tym znicena nasa nelahka praca na tvorbe kesky.
Na druhej strane, v minulosti (takisto pocas dlheho obdobia pripravy nasho letterboxu) velakrat boli a v sucasnosti stale su zverejnovane kesky (aj v blizkosti nasej chystanej), ktore casto i niekolkonasobne porusuju pravidla, co reviewerom nielenze neprekaza, ale dokonca to aj schvaluju.
Toto neciste, nespravodlive a alibisticke spravanie ludi, ktori by mali byt autoritami slovenskeho geocachingu, nerobi zakladatelov kesiek rovnocennymi a takyto (nie ojedinely) pristup je pre nas neprijatelny. Z tohto dovodu sa revieweri Vrso a Geolens Reviewer stali pre nas nedoveryhodnymi. Na protest sme sa rozhodli nezakladat ziadne dalsie kesky a nasledne tiez archivovat vsetky nase uz zalozene, aj z tychto pricin:
- u hladacov kesiek coraz vyraznejsie prevlada konzumny sposob „hrania“ geocachingu (zhrnanie bezvyznamnych bodov namiesto zazitkov, podvadzanie, nepoctivost a necestnost, tzv. „finalkarenie“, roznymi sposobmi pohrdanie pracou zakladatelov kesiek atd.), co uz nemienime dalej tolerovat a nutene podporovat vzhladom na chybajucu ochranu ownerov organizatormi hry
- nizka navstevnost a nedostatocna odozva na nase kesky naznacuju okrem neuspokojivej kvality aj vycerpanie ich potencialu a zaroven odzrkadluju prevladajuce poziadavky sucasnych hladacov, s ktorymi sa vsak z vacsej casti nestotoznujeme
- nase pozitivne dojmy zo zalozenia kesiek a ich fungovania boli postupne prevysene tymi negativnymi, a to ma za nasledok stratu motivacie, pricom uz nevidime perspektivu zlepsenia tohto stavu.
(Nase rozhodnutie vzniklo po dlhodobejsej uvahe a zhodnoteni vsetkych okolnosti.)

More
Hidden : 3/5/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Motto:
„Aj my skryvame pred inymi mnoho, casto svoje slabosti, charakterove kazy, zdravotne problemy... Ano, mame azda na to pravo, ale nic nas nezbavuje povinnosti zlo odstranovat a zaroven chranit a sirit dobro. Nebadane, bez velkych slov, v tichu vsedneho dna...“


Krížová cesta (Kalvária, Via Crucis, Via Dolorosa) je vytvarne spracovany popis udalosti, zvycajne vo forme strnastich zastaveni, ktore sa podla starokrestanskej tradicie odohrali v priebehu cesty Jezisa Krista od Pilatovho sudu az po jeruzalemske popravisko na hore Golgota (Kalvaria). V prirode byva vybudovana ako rad kaplniek alebo bozich muk, pricom casto vedie do kopca, kde je umiestneny kriz; v kostoloch ju tvori rad obrazov alebo reliefnych plastik. Veriaci konaju na krizovej ceste poboznosti putovanim po jednotlivych zastaveniach spojenym s modlitbou, rozjimanim a spevom.

Krizova cesta na Malej Skalke je situovana na zalesnenom svahu oproti znamemu dvojvezovemu kostolu. V roku 1676 tu rehola jezuitov posobiaca v nedalekom benediktinskom klastore postavila trojkrizie a odvtedy sa toto miesto nazyvalo Kalvariou, pricom v roku 1696 pribudlo strnast zastaveni. Po odchode jezuitov zo Skalky v roku 1773 vsak postupne kalvaria zanikla. Az v roku 1928 dal na mieste trojkrizia pater Branecky postavit zulovy kriz. Duchovny zaujem o Skalku, jej obnovu a rozvoj opatovne vzrastol az v novodobej historii. V roku 1990 bola pricinenim patra Prokopa a knazov Omachela a Strapka na povodnom mieste znova vybudovana a postupne niekolkokrat obnovovana Krizova cesta vo forme drevenych krizov so zaramovanymi obrazkami, so vsetkymi zastaveniami i s Golgotou.

Z iniciativy duchovnych, veriacich a umelcov z trencianskeho regionu sa v roku 2012 zrealizovala nova, umelecky spracovana podoba Krizovej cesty, ktora je koncipovana z pohladu zivota pustovnikov svateho Svorada-Andreja a svateho Benadika. Autorom nametu zastaveni a umeleckeho stvarnenia je akademicky maliar Juraj Oravec, autorom textov je biskup Mons. Viliam Judak, technicku realizaciu viedol Pavol Plsko. Krizova cesta pozostava zo 14 zastaveni a 3 krizov Golgoty, vsetky su vytvorene zo zelezobetonovych blokov a umelecke stvarnenie je kombinaciou uslachtileho kovu a skla. Celkova dlzka cesty je takmer 250 metrov a prevysenie od prveho zastavenia po Golgotu je 36 metrov. O realizaciu sa pricinil neinvesticny fond, pocetni darcovia a brigadnici.

Nad Krizovou cestou bude este dobudovany naucny chodnik, ktory vedie cez les a spaja kostol na Malej (Novej) Skalke s klastorom na Velkej (Starej) Skalke. Nedaleko Kalvarie je tiez mozne najst miesta s pomerne sirokymi vyhladmi na Trencin a okolie, ktore odporucame navstivit (pozri waypointy).




*** KESKA ***

K vypoctu finalnych suradnic kesky potrebujete zistit nasledujuce udaje:

A = pocet vsetkych laviciek nachadzajucich sa na chodnicku Krizovej cesty, t.j. od prveho zastavenia po zaverecne trojkrizie (foto lavicky je pod listingom)

B = cislo zastavenia, na ktoreho vybudovanie financne prispeli obce Skalka nad Vahom a Zamarovce (darcovske tabulky su umiestnene na zadnych stranach krizov jednotlivych zastaveni)

C = pocet vsetkych schodikov nachadzajucich sa medzi X. a XIV. zastavenim (pozor, jednotlive schody mozu mat nerovnaku vysku; kazdy jeden schod je zlozeny z drobnych kamienkov - vid foto pod listingom)

D = ktora farba sa nenachadza na farebnej mozaike zobrazenej na IV. zastaveni: tmavomodra=1, svetlooranzova=2, biela=3, tmavozelena=4, hneda=5

E = cislo zastavenia, na ktorom sa v texte vyskytuje slovo „nedispenzuje“ („nedišpenzuje“)

Zistene indicie dosadte do vzorca pre vypocet finalnych suradnic kesky:
N 48°54.x
E 018°04.y
x = (E+D)*(C-B)+1+(A*(C-B))
y = (A+B)*(C-D)+(E*6)+D



ENGLISH:

Way of the Cross (Stations of the Cross, Way of Sorrows, Calvary, Via Crucis or Via Dolorosa) is a series of artistic representations depicting Christ Carrying the Cross to his crucifixion in the final hours (or Passion) of Jesus before he died, and the devotions using that series to commemorate the Passion, often moving physically around a set of stations. The standard set has consisted of fourteen pictures, sculptures or small chapels.
The Way of the Holy Cross at Mala Skalka (Small Rock) is situated on a wooded hillside opposite to the famous church with two towers. In 1676, a three cross for public worship of the crucifixion of Christ was built at Mala Skalka by Jesuits living in the nearby Benedictine Monastery. Since that time the place is known as Calvary. In 1696 the crosses were renewed and fourteen stops were built. After the Jesuits were forced to leave from Skalka in 1773 Calvary is on the decline. In 1928 father Branecky ordered to built granite cross on the place where originally three crosses were built. Huge spiritual interest in Skalka and its renewal and development can be seen in modern history. In 1990, thanks to effort of father Prokop and priests Omachel and Strapko the new Holy Way of the Cross with fourteen stops and Golgota in the form of wooden crosses with framed pictures was built on the place of original Way, several times rebuild in next few years.
In 2012, initiative of priests, believers and artists from Trencin region started new artistically processed The Holy Way of the Cross, which is according to life of hermits Saint Svorad-Andrej and Saint Benadik. The idea and artistic expression is originated by academic painter Juraj Oravec, texts are by father bishop Mons. Viliam Judak and technical realization was led by Pavol Plsko. The Holy Way of the Cross consists of 14 stops and 3 Golgota crosses made of reinforced concrete blocks. Artistic expression is a combination of noble metal and glass. Total length of the Way is almost 250 meters and elevation from the first stop to Golgota stop is 36 meters. It was realized with the help of non-investment fund and many donors and volunteers.
Above the Way will be completing the educational walkway passing through the woods that is connecting Mala Skalka (Small Rock) Church with Velka Skalka (Big Rock) Monastery. Nearby Calvary, you can also find places with a relatively wide view of Trencin and surroundings that we recommend to visit (see waypoints).

*** THE CACHE ***
To calculate the final coordinates of the cache you need to find out the following information:
A = number of all benches for sitting located at Calvary paths, from the first stop to the final three crosses (photo of the bench is below the listing)
B = number of the stop which was built with financial help by the villages of Skalka nad Vahom and Zamarovce (donor tables are located on the back sides of the crosses at the stops)
C = number of all stairs located between X. and XIV. stop (note that individual stairs may have different heights; each single stair is made up of small stones - see photo below the listing)
D = which colour is not presented on the colour mosaic shown in IV. stop: dark blue=1, light orange=2, white=3, dark green=4, brown=5
E = number of the stop where the text contains the word „nedispenzuje“ („nedišpenzuje“)
These found clues you can use in the formula for calculation of the final coordinates of the cache:
N 48°54.x
E 018°04.y
x = (E+D)*(C-B)+1+(A*(C-B))
y = (A+B)*(C-D)+(E*6)+D


zdroje informacii:
miestne informacne tabule, www.klastorskalka.sk, Wikipedia, lisinovic.blog.sme.sk (historicke foto © Miroslav Lisinovic)

Additional Hints (Decrypt)

cbq znylz bpuenaalz onyqnpulabz (haqre n fznyy cebgrpgvir pnabcl); xbagebyal fhprg vaqvpvv wr fglevqfng bfrz (purpxfhz bs gur vaqvpvn vf sbegl-rvtug)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)