Skip to content

Koncentracni tabor Skrochovice Traditional Geocache

This cache has been archived.

zamafama: Keš ukradena a mě v mezidobí, kvůli Uban001, vedení geocachingu a pravidel, která umožňují a podporují švindl a podvod, přešla chuť se projektu účastnit a o krabku se starat. Nabídl jsem ji k adopci (neoficiálně) a nebyl zájem, tak ji prostě ruším.

More
Hidden : 11/6/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Toto místo pro mě bylo velkým překvapením. Mnohokrát jsem šel kolem a naprosto by mě nenapadlo, co se za chátrajícím plotem ve stejně chátrající budově kdysi odehrávalo. 

Za základ tábora posloužil areál bývalého cukrovaru, roku 1926 změněného na škrobárnu, uzavřenou v roce 1929. Dozorci zde byli výhradně sudetští Němci, nepodléhající povinné vojenské službě. Úprava areálu započala již v létě 1939 za pomoci prvních vězňů, přivezených v srpnu 1939 z Nysy. Dle Ludwika Jarosze se jednalo o zhruba 150 lidí, který dle jejich chování usoudil, že se jedná o inteligenci. Mezi občany Skrochovic správa tábora rozšířila fámu, že se jedná o zvlášť nebezpečné vrahy a nebylo doporučeno se s nimi za žádných okolností jakkoliv kontaktovat.
Konečná likvidace koncentračního tábora probíhala zřejmě ve dnech 8.-10. prosince 1939. 

O táboře se československé úřady dozvěděly až v únoru 1946, kdy se na základě hlášení služebny SNB v Neplachovicích přiznal Heinrich Jöckl před vyšetřujícím soudcem v Litoměřicích, že byl jeho velitelem. Jöcklovo podrobné doznání bylo konfrontováno s výpověďmi z řad válečných zajatců, internovaných v táboře. 

Tábor sloužil jako přestupní stanice na cestě do vyhlazovacích táborů, přičemž uváděny jsou zejména Sachsenhausen, Buchenwald, Rawicz a Opava. Pobyt zaplatilo životem 13 vězněných lidí. Určen byl především pro Poláky z Pruska a Slezska, v menší míře pro Židy, politicky nespolehlivé Němce a Čechy. Dozorci byli ubytováni v bývalé Masarykově škole na náměstí Svatopluka Čecha v Opavě. 

Počátkem září přibylo 25 nových dozorců v čele s velitelem tábora Heinrichem Jöcklem a 8. září přijelo 20 vězňů z těšínského Slezska, kteří byli v prvních dnech internováni v bývalých skladech škrobárny, později v sušárně.

Vězni z prvního transportu spali na holé zemi, později dostali slámu a slamníky. Vězni spali podél všech obvodových stěn, jak rostl jejich počet, postupně se zaplňovala i vnitřní část haly. Nakonec byly vybudovány patrové pryčny a prostor rozdělen ostnatým drátem na několik ubikací. Středem vedla od vstupních dveří šest metrů široká chodba. U dveří byla speciální ubikace se zvláště tvrdým režimem, určená pro kněze a Židy. Měla vyvýšenou podlahu, chodilo se do ní po žebříku a na dřevěné pryčně 4 x 4 m se tísnilo 20 až 30 osob. 

Vpravo za hlavní branou stála obrovská zchátralá a rozpadající se tovární budova, kde vězni neměli přístup, neboť zde byla uskladněna cukrová řepa. Dvůr zaplňovaly stohy cihel, kusy železa a ztrouchnivělé desky na otop. 

Vězni přijížděli v autobusech a automobilech. Do vyhlazovacích táborů je odvážely vlaky, přistavené před hlavní branou na bývalé škrobárenské železniční vlečce. Transporty byly přijímány dosti brutálním způsobem. Po odjezdu velitele Heinricha Jöckla na dovolenou se šikana dozorců, co týden obměněných, zmírnila, neboť zjistili, že nejde o nebezpečné zločince, jak jim bylo sděleno, nýbrž o slušné lidi. Po příjezdu byl vždy transport postaven do pozoru ve dvouřadu čelem ke zdi a ponechán takto několik hodin. Stáli v předsíňce se strážní budkou, hlídané strážným se samopalem. První transport z 8.9.1939 stál bez jídla a pití od šestnácté hodiny do večera následujícího dne. Poté spali bez přikrytí na holé zemi s otevřenými vstupními dveřmi, kdy jim nebylo dovoleno promluvit mezi sebou jediného slova. Vedle strážnice byly dveře do haly. Z nich co chvíli vybíhali lidé a v pozoru se strážnému hlásili: "Bitte gehorsamst antreten zu dürfen". Ten odpověděl: "Hau ab"! Poté běželi do baráku s kuchyní, odkud se při návratu za běhu opět hlásili strážnému.

Podobně jako v jiných táborech, bylo i ve Skrochovicích s vězni zacházeno velmi krutě. Je potřeba zmínit, že dozorci byli různí. Někteří ještě v době předmnichovské vykonávali službu v československém četnictvu a chovali se vcelku humánně. Jiní zase týrání započali již při ranním cvičení, když při půl hodiny trvajících jednotlivých cvicích bez košile již vyčerpané cvičence, například zadýchané při běhu či brodění v bahně nebo nekonečných sedech-lezích, kopali, bili po zádech i hlavě. Vždy večer opilí dozorci, často v přítomnosti Heinricha Jöckla, provozovali šikanu, zvanou Bettübungen (cvičení v posteli). Vězni museli na rozkaz vyskakovat z pryčen, schovat se (blíže nespecifikováno - pozn. překladatele) a skákat zpět na pryčny, což se samozřejmě neobešlo bez kopání a bití ze strany dozorců. Nejvíce ran, kopanců a ponížení schytali vždy Židé a kněží.

Následkem podvýživy, těžké práce a týrání ve skrochovickém táboře zemřelo třináct osob, uvedených v přehledu, zaslaném opavským Gestapem skrochovickému starostovi jako "Výkaz vězňů, zemřelých v koncentračním táboře - viz link"


zdroj: 
http://www.smirci-krize.cz/fotky-ms-op-skrochovice-koncentracni-tabor-oboz-koncentracyjny.php

O keši samé: Řekl bych, že jen velmi málo lidí ví o tragické historii tohoto místa. Cílem keše tedy je uvést toto místo ve známost, tak aby paměť tragičnosti byla zachována a aby se podobná zvěrstva již nikdy neopakovala. Prosím, chovejte se zde ohleduplně a pietně. A taky udržujte pořádek. Najdete – li na pomníku již nepoužitelné svíce či jiné předměty, které ztratily důstojnost, prosím, vemte je s sebou a vyhoďte je na místech k tomu určených. Koneckonců nedaleko je motorest a u něj odpadkové koše. K uznání logu samozřejmě není třeba u památníku zapálit svíčku nebo položit kytici, ale byl bych velmi rád, když tak budete činit a do listingu budete vkládat fotečky s ozdobeným pomníčkem.

POZOR na kamery na budově - tábor byl zakoupen soukromou společností a je monitorován. A stejně tak pozor na blízké rodinné domy, ne všichni obyvatelé jsou přátelští.

Additional Hints (Decrypt)

mryrmb

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)