Skip to content

Vanocni kes Mystery Cache

This cache has been archived.

ladislavappl: V rámci redukce počtu mých přemnožených keší i tuto keš archivuji.
Děkuji všem, kteří ji vyluštili nebo aspoň navštívili.
Owner

More
Hidden : 11/29/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vánoční keš – aneb Narodil se Kristus Pán...

Betlem

Slovo úvodem

Tak tu jsou znovu Vánoce a jsme zase o rok starší... Staromilci lamentují, že současné Vánoce už nejsou to, co bývaly, ani toho sněhu že už není tolik jako dřív, duchovně zaměření lidé se zas nechávají slyšet, že „vánoční svátky v mnoha částech západního světa ztratily svůj náboženský význam a staly se vyvrcholením období nadměrného utrácení, přejídání a oslavování. A že se v současném slavení Vánoc vlastně projevuje jejich pohanský předchůdce, oslavující zimní slunovrat“. Nu což, můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu dokonce i protestovat. Ale můžeme s tím taky každý něco trochu udělat, nebo se o to aspoň pokusit; začít u sebe, u své rodiny, přátel a známých. A tak nabízím možnost si na chvíli odpočinout od předvánočního a vánočního shonu a věnovat se (snad) méně stresující činnosti – luštění této mysterky a výletu za keší do přírody trochu dále od města.

Většina z vás asi nepatří ke generaci, která ještě (nebo už) měla jako jeden z nepovinných předmětů náboženství. Aniž bych chtěl kohokoliv agitovat pro náboženství nebo mu vnucovat náboženské představy, tak si – a jistě nejenom já – myslím (militantní ateisté mi to snad prominou), že aspoň rámcová znalost bible by měla patřit k základnímu všeobecnému vzdělání, bez níž by nám zůstal utajen hlubší význam mnoha skvostů výtvarného, literárního i hudebního umění.

Vánoční příběh

Přenesme se tedy do doby kolem začátku našeho letopočtu a poslyšme, co nám vyprávějí evangelia:
Na Blízkém východě, na severu dnešního státu Izrael, žil v městečku Nazaret tesař Josef a jeho mladičká snoubenka Maria. Té se jednou zjevil anděl a sdělil jí, že vbrzku otěhotní. Maria se právem podivila, že to bude nějaká mýlka, když ještě se svým snoubencem pohlavně nežije. Ale anděl ji ujistil, že ač panna, počne z Ducha svatého. A tak se zakrátko i stalo. Josef, když se to dozvěděl, byl snoubenčinou nevěrou jistě velice zklamán. Ale byl to člověk slušný a spravedlivý, a proto se rozhodl, že se s Marií v tichosti rozejdou, protože pohnat ji za to před židovský soud mohlo znamenat i její ukamenování. Ale i jemu se posléze ve spánku zjevil anděl a ujistil ho, že Maria mu nevěrná nebyla a že dítě, které nosí pod srdcem, je dávno očekávaný Mesiáš, Syn Boží. Josef jako bohabojný Žid anděla poslechl a Marii pojal za ženu. Těhotenství zdárně pokračovalo, ale nastal problém: předpokládaný termín porodu se nepříjemně shodoval s datem sčítání lidu a majetku vyhlášeným v celé římské říši. Organizačně to bylo řešeno tak, že se každý (i se svou manželkou) musel dostavit do určeného místa v závislosti na svém rodokmenu. Josef pocházel z rodu krále Davida, takže mu bylo určeno město Betlém, vzdálené od Nazaretu asi 110 km. Naložil tedy na osla svou ženu a nezbytné vybavení a chtě nechtě se trmáceli kamenitými cestami do Betléma. Tam pochopitelně nepřicestovali sami, ubytování už nikde nesehnali, a proto museli vzít zavděk malou jeskyní příležitostně používanou jako přístřešek pro dobytek. V něm Maria porodila svého Ježíška, zabalila ho do plenek a uložila do jesliček. (Vola a osla tam přidala tradice až později.) Ještě téže noci tam přispěchali pastýři ovcí (že by Valaši?), kterým narození Spasitele oznámil anděl, a později i tři mudrci (později církví označovaní jako „králové“), přivedení do Betléma jasnou hvězdou nad východním obzorem, a předali Ježíšovi a jeho rodičům své dary. Když se o narození budoucího „židovského krále“ dozvěděl judský král Herodes, tak z obavy o svou funkci (dnes bychom řekli o koryto...) nařídil „pro jistotu“ vyvraždit v Betlémě a jeho okolí všechny chlapce mladší než dva roky. Ale opět zasáhl dobrý anděl – oznámil ve snu Josefovi Herodův úmysl a nařídil celé rodině uprchnout do Egypta. Cesta (opět na oslu) proběhla bez problémů a po smrti Heroda v r. 4 př. n. l. se všichni v pořádku vrátili do města Nazaretu. Víc nám evangelia o Ježíšově raném dětství už neříkají.

Legenda a skutečnost

Není třeba mít teologické vzdělání, aby nám neunikly některé nepřesné nebo přímo si protiřečící údaje jednotlivých evangelistů. Nechci opakovat argumenty kritiků evangelií (a bible vůbec), ale některé přece jen uvedu:

  - Nejasný časový údaj roku Ježíšova narození: Herodes Veliký zemřel r. 4 př. n. l., ale sčítání lidu a majetku pro stanovení daní (cenzus) se konalo až za P. S. Quirinia v r. 6 n. l. Takové cenzy se ale nekonaly tak nesmyslným způsobem, jaký je popsán v bibli.
  - Jedno evangelium se zmiňuje o pastýřích, jiné zase o egyptském exilu, další o Herodovi, ale o pastýřích ne, jiné o okolnostech Ježíšova narození neuvádí vůbec nic.
  - Vědci se stále přou, co byla hvězda na východě; asi to nebyla Halleyova kometa z r. 12 př. n. l. (tu přikreslil na svůj betlém až Giotto v r. 1304), ani supernova (tu by Číňané a další vyspělé civilizace zaznamenali), spekuluje se o konjunkci Jupitera a Saturna v r. 7 př. n. l. Chyby se také dopustil mnich Dionysius Exiguus, když v r. 525 n. l. stanovil čas Kristova narození na rok 753 od založení Říma; spletl se však nejméně o 4  roky.
  - Ovce byly v Palestině na pastvinách pouze od března do listopadu, čemuž odpovídá dřívější slavení Ježíšova narození na jaře, ale asi od 3. stol. n. l. byl za datum jeho narození považován 25. prosinec – zřejmě aby vánoční svátky „přebily“ doznívající tradici „pohanských“ oslav slunovratu.
  - Představa panenského početí zřejmě vznikla nepřesným překladem slova 'almah z hebrejského originálu do řečtiny: „Hle, dívka (hebr. 'almah) počne a porodí syna a dá mu jméno Immanuel (to je S námi Bůh)“ (Iz 7,14). 'almah znamená dívka, která nemusí být nutně panna, ale řecký výraz parthenos v první řecké bibli (Septuagintě) již označuje opravdovou pannu.

Mnoho věřících se domnívá, že neposkvrněné početí se týká způsobu, jakým Panna Maria počala Ježíše Krista - z Ducha svatého, bez zásahu muže. To je ovšem omyl. Jde tu o to, že sama Panna Maria byla – na rozdíl od Ježíše – počata svými rodiči zcela přirozeným způsobem (pohlavním stykem), ale podle církevního dogmatu byla při tomto početí – na rozdíl od ostatních lidí – Božím přispěním sama uchráněna od zátěže (poskvrny) dědičného hříchu. Neposkvrněné a panenské početí jsou tedy dvě rozdílné věci. Laikům obvykle bývá těžko pochopitelné učení o prvotním (dědičném) hříchu Adama a Evy a o vykoupení lidstva z něj prostřednictvím smrti Ježíše Krista na kříži. Nutno ale dodat, že třeba protestanti neposkvrněné početí P. Marie neuznávají.

Podle (nejen) mne je pokus o sladění dějů v evangeliích s historickými poznatky předem ztracený, asi jako když si za 2000 let historikové budou chtít učinit obraz o naší společnosti z Ordinace v růžové zahradě, Ženy za pultem, filmů Marie Poledňákové, Vieweghových románů a učebnic dějepisu...

Jak najít keš

Jelikož je to opět mysterka zkřížená s multinou, tak budete muset správně odpovědět na pár otázek. Body uvedené za vámi vybranými odpovědmi (tzn. ne letopočty v otázce E) sčítejte a pak z nich vypočtěte souřadnice finálky. Protože na Velikonoční keši si snad nikdo nevšiml, že základní souřadnice jsem umístil ke kapličce a na mou hlavu se snesla kritika, že finálka není u křížku, kostela nebo u jiné sakrální stavby, tak vás nyní přivedu přímo před kostel, kde budete muset aspoň počítat schody. Své kritiky tímto předem zdravím!

A. Ve kterém evangeliu se píše o pastýřích, kteří přišli uvítat novorozeného Ježíška?
       Lukášově - 0,   Matoušově - 27,   Janově - 54

B. Ve kterém evangeliu se píše o útěku Svaté rodiny do Egypta?
       Markově - 0,   Matoušově - 243,   Lukášově - 486

C. Jak se jmenoval anděl, který Marii zvěstoval, že otěhotní?
       Asrael - 0,   Michael - 9,   Gabriel - 18

D. Koleda Narodil se Kristus Pán používá v prvních čtyřech taktech tóny stupnice:
       dórské - 0,   frygické - 81,   lydické - 162

E. Ke konjunkci Saturna s Jupiterem dojde v:
       prosinci 2020 - 0,   prosinci 2022 - 4,   prosinci 2024 - 8

Až sem si to vypracujte v klidu doma. Když k součtu bodů za A až E připočtete 1, tak bude výsledek dělitelný čtyřmi beze zbytku. Vyšlo?

Výborně! Tak se přesuňte na stage 1.

F. spočítejte schody  na schodišti ke kostelu (ne ty dva ve dveřích kostela; ten první asi 1 – 2cm „schůdek“ dole u bílých sloupů nepočítejte) a připočtěte je k minulému součtu (pochopitelně bez zvýšení o 1, to bylo jen kvůli snazší kontrole).
Tento součet (body z A až E plus F) vydělte 23, čímž dostanete číslo ABCDEFH... (desetinné čárky si nevšímejte).

A pak už jako obvykle:

N 50° 36. (HFG + 5)´     E 13° 54. (DBC + 10)´

*  *  *

Poznámky

  • Nejkratší cesta nebude nejlehčí. Ale i tak počítejte v deštivém období s blátem na posledním úseku cesty. Pro kočárek to asi nebude, ale kolo tlačit lze. Pokud napadne sníh, tak prosím vyšlapejte klamné pěšinky v blízkém okolí finálky. Signál tam teď nebyl špatný (stromy už nemají listí), ale radši si zapamatujte hint.

  • Slovo evangelium původně znamenalo odměnu poslovi, který přinesl dobrou zprávu. Později se tímto slovem označovala dobrá zpráva, a nakonec v užším smyslu i první čtyři knihy Nového zákona.

  • O vánočních zvycích se zmíním jen stručně.

    • Zvyk strojit vánoční stromeček k nám přišel z Německa, první byl v Praze v roce 1812. První betlém v Česku byl vystaven roku 1560.

    • Koledy se začaly zpívat ve 13. století, o českých koledách je zmínka v polských pramenech v souvislosti s jejich překladem pravděpodobně ze zpěvníků Jednoty bratrské už z 15. století.

    • Myšlenka šířit Betlémské světlo vznikla v roce 1986 v rakouském rozhlase. Plamínek zažehnutý v místě narození Ježíše Krista nazvaný Světlo přátelství putuje ve speciálním bezpečnostním obalu letecky z Izraele do Lince, odkud se předává do 25 zemí světa. Každý rok na Štědrý den dopoledne si ho může každý přinést domů i z řady míst v Teplicích.

    • Jako každý rok, tak i letos se v Teplicích (ve čtvrtek 13. 12. 2012 v šanovském parku u mušle) uskuteční Vánoce s Arkadií. Opět bude živý betlém, vystoupení dětských souborů, prodej drobné keramiky a svíček, občerstvení atd.

  • Literatura: Bible. Ekumenický překlad, Biblická společnost, Praha, 1990; Calvocoressi, P.: Kdo je kdo v bibli. Baronet, Praha, 1996; Vermes, G.: Ježíšovo narození. Paseka, Praha – Litomyšl, 2009; Ravik, S.: Biblické příběhy. Levné knihy, Praha, 2006;  Internet (většinou Wikipedie).

    Konec textu

    GC40N4E – verze 1.4 z 25. 12. 201

    (B) Beerware ladislavappl 2012

    Document made with KompoZer

Additional Hints (Decrypt)

I qhgvar molgxh xzrar cnqyrub fgebzh cevzb cbq iryxlz fgebzrz an wvmav fgenar prfgl.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)