Skip to content

Heavy Metal cache Mystery Cache

Hidden : 9/27/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Heavy metal (zkracene rovnez „metal“) je druh hudby, ktery se jako vymezeny hudebni styl objevil na prelomu 60. let a 70. let ve Velke Britanii a Spojenych statech. Koreny ma v hardrockovych skupinach, ktere kombinovanim blues a rocku vytvorily novy hudebni styl, charakteristicky pouzivanim elektrickych kytar a bicich, a take hlasitym a zkreslenym zvukem. Existuje mnozstvi variaci heavy metalu, ale vsechny se opiraji o zkresleny zvuk kytar a kytarove motivy, zvane riffy. K tomu mirne kovove znejici baskytara a uderne tempo bicich."

Prukopnici heavy metalu jako Led Zeppelin, Black Sabbath a Deep Purple si vybudovali rozsahlou posluchacskou zakladnu, a to i navzdory neprizni kritiky. V polovine 70. let britska kapela Judas Priest pomohla vytribit zanr pominutim vetsiny bluesovych prvku. Kapely Nove vlny britskeho heavy metalu, napr. Iron Maiden a Motörhead, drzice se tehle cesty, vnesly do zanru rebelii punk rocku a zvysily rychlost hry. V 80. letech se staly typickymi predstaviteli heavymetalu Helloween, Accept a Manowar.

V polovine 80. let se dostaly do popredi kapely jako Mötley Crüe, ktere nalezely do popem ovlivneneho zanru nazyvaneho glam metal. V undergroundu se vytvorili nove, extremnejsi, agresivnejsi styly: thrash metal prinesly do hlavniho proudu kapely typu Metallica a Megadeth, zatim co ostatni styly jako death metal a black metal zustaly i nadale zalezitosti umeleckeho podzemi. Od poloviny 90. let ziskavaji ohlas nove styly jako nu metal (maje prvky funku a hip hopu) a metalcore (slevaji se v nem extremni metal a hardcore punk).

Iron Maiden

Iron Maiden

Historie

Pocatky: konec 60. let a zacatek 70. let

Roku 1968 se pocal utvaret zvuk, ktery se pozdeji stal znamy jako heavy metal. V lednu toho roku se na debutovem albu sanfranciske kapely Blue Cheer s nazvem Vincebus Eruptum objevila cover verze znameho hitu „Summertime Blues“ od Eddieho Cochrana. Tato skladba je ve vseobecnosti povazovana za prvni heavymetalovou nahravku. Ten samy mesic vyslo rovnez album Steppenwolf od stejnojmenne kapely, ktere obsahovalo take piseň „Born to Be Wild“ zmiňujici se o „heavy metalu“. V cervnu t. r. se na svetlo sveta dostaly dalsi dve nahravky, ktere se zapsaly do dejin: „Think About It“ od The Yardbirds (strana B jejich posledniho singlu), kde kytarista Jimmy Page uvedl metalovy zvuk, pozdeji ohromne popularni; a horky kandidat na prvni heavymetalove album vubec: In-A-Gadda-Da-Vida od Iron Butterfly se stejnojmennou 17minutovou titulni skladbou. V srpnu t. r. The Beatles svym singlem „Revolution“ vytvorili novy standard pro zkresleni, pouzivane pri nejuspesnejsich hitech. V rijnu debutovala zivou nahravkou Pageova nova kapela Led Zeppelin. Beatlesacke tzv. Bile album, ktere rovnez vyslo v listopadu, obsahovalo „Helter Skelter“ – skladbu, ktera se stala jednou z nejhlucnejsich pisni vydanou takovou vyznamnou kapelou.

V lednu 1969 Led Zeppelin vydal stejnojmenne debutove album, ktere se zahy umistilo na 10. miste v albovem zebricku americkeho hudebniho tydeniku Billboard. V cervenci se konal Atlanta Pop Festival, kde vystupoval Zeppelin a rovnez rockove trio Grand Funk Railroad inspirovane skupinou Cream. Na podzim zaznamenalo fenomenalni uspech Led Zeppelin II a singl „Whole Lotta Love“ se dostal na 4. pricku v zebricku popularni hudby casopisu Billboard. Metalova revoluce se prave zacala.

Led Zeppelin

Jimmy Page a Robert_Plant v roce 1977

Led Zeppelin definovali klicove prvky noveho zanru. Prispeli k tomu Pageova znacne zkreslena kytarova hra a Plantovy dramaticke, srdcervouci vokaly.Pri konstituovani zanru byli prave tak dulezite i kapely, u kterych byl vice v oblibe stabilnejsi, „ryzejsi“ heavymetalovy sound. S tohoto pohledu byli klicovymi nahravky od Black Sabbath (Black Sabbath a Paranoid) a Deep Purple (Deep Purple in Rock). Black Sabbath vyvinuli mimoradne tvrdy sound. Zcasti ma na tom zasluhu pracovni nehoda, ktera se prihodila Tonymu Iommimu v roku 1966. Jelikoz nebyl schopny normalni hry, musel preladit svou kytaru, aby mu hra nezpusobovala takovou bolest, a musel se spolehat na silove akordy, kvuli jejich pomerne jednoduchemu prstokladu. Deep Purple v prvnich letech nemeli vyhraneny styl, nicmene pocnouc rokem 1969 se kapela, vedena vokalistou Ianem Gillanem a kytaristou Ritchiem Blackmorem, zacala ubirat smerem k novovznikajicimu heavymetalovemu stylu. Okultni tematika a obrazotvornost kapel Black Sabbath, Uriah Heep a Black Widow meli rovnez podstatny vliv; Led Zeppelin zacali klast duraz na podobne prvky od sveho ctvrteho alba vydaneho roku 1971.

Blackmore, jehoz virtuozita se projevila na albu Deep Purple Machine Head (1972), opustil skupinu roku 1975 a zalozil kapelu Rainbow. Tyto kapely si ziskali prizeň publika neustalym koncertovanim a svym stale se zlepsujicim soumenstvim. Spornou otazkou zustava, jestli tvorbu techto a dalsich prukopnickych kapel mozno povazovat vskutku za „heavy metal“ nebo proste jenom za „hard rock“. Ty, majici blize k bluesovym korenum ci zakladajici si na melodice v soucasnosti vetsinou spadaji do druhe kategorie. Vynikajicim prikladem jsou AC/DC, kteri debutovali roku 1975 albem High Voltage. Encyklopedie Rolling Stone z roku 1983 pise o „australske heavymetalove kapele AC/DC...“. Rockovy historik Clinton Walker tvrdi, ze „nazyvat AC/DC heavymetalovou kapelou bylo nepresne v letech sedmdesatych a nic se na tom nezmenilo ani v soucasnosti.... Jsou rokenrolovou kapelou, ktera zkratka hraje tak tvrde, jako se to vyzaduje v metalu.“ Nejedna se tu pouze o otazku definici, ale rovnez o to, ze je treba jasne rozlisovat mezi samotnym stylem, a tim, k cemu se hlasi fanousci. Ian Christe pise jako se Ozzy Osbourne stal „mluvcim silenosti rockovych hvezd a ziskal naprostou oddanost heavymetalovych zatracencu.“

Stredni proud: konec 70. let a zacatek 80. let

V polovine 70. let se objevil punk rock, ktery se vyvinul jako reakce jednak na moderni mesťackou spolecnost, jednak na rokenrol jakoby vyrobeny na montazni lince (a tedy i heavy metal) tech dob. Koncem 70. let prodej heavymetalovych nahravek prudce klesl, predevsim na ukor punku, disca a komercniho rocku. Jelikoz vyznamna vydavatelstvi se orientovala na punk, mnozstvi novejsich britskych heavymetalovych kapel nachazelo inspiraci prave v agresivite, energickem zvuku, v nizke zvukove kvalite a v postoji „udelej si sam“ (zkracene DIY "do it yourself"). Undergroundove metalove kapely se rozhodly vzit vsechno do vlastnich rukou a zalozit nezavisla specializovana vydavatelstvi. Jak se hnuti sirilo, zavedene britske hudebni tydeniky jako Sounds a New Musical Express zacaly jevit zajem o metalove kapely. Kapely NWOBHM Iron Maiden, Motörhead, Saxon, Diamond Head a Def Leppard daly heavy metalu novy dech. Nasledujic priklad Judas Priest zhutnily zvuk, omezily bluesove vlivy a potrpely si vice na rychle tempa. Roku 1980 se alba Iron Maiden, Motörhead a Saxon dostaly do prvni desitky nejlepsich britskych alb, cimz NWOBHM pronikla do stredniho proudu.

V druhe polovine 70. let se metalova scena pocala rozvijet v jizni Kalifornii, predevsim v oblasti Los Angeles. V klubech na Sunset Strip v Los Angeles maji koreny kapely jako Quiet Riot, Ratt, Mötley Crüe a W.A.S.P., ktere se nechaly inspirovat tradicnim heavy metalem pocatku 70. let a od glamrockovych seskupeni typu Alice Cooper a Kiss si vypujcily divadelni prvky (a obcas tez oblibu liceni). Glam metal se vyznacuje hedonistickymi texty a zivelnym chovanim. Po hudebni strance ho charakterizuji rychle kytarove sóla, hymnicke refreny a melodicnost vice-mene inspirovana popem. Glammetalove hnuti se, spolu s kapelami typu Twisted Sister, stalo hlavni silou v metalu a rockove hudbe jako takove.

Po uspechu NWOBHM se na pocatku 80. let heavy metal staval stale oblibenejsi. Pritomnost na MTV mela obrovsky vliv na propagaci hudebnich skupin a v mnohych pripadech pomohla znasobit prodej nahravek. Nemene dulezitym pri rozsirovani posluchacske zakladny se ukazal „US Festival“ konany v Kalifornii roku 1983. Na tomto tridennim festivalu byl jeden den venovany ciste jenom heavymetalovemu zanru, ktery tu zastupovali Ozzy Osbourne, Van Halen, Scorpions, Mötley Crüe, Judas Priest a jini, a kteremu se podarilo pritahnout nejvetsi pozornost publika. Mezi roky 1983 a 1984 vzrostla prodejnost heavymetalovych nahravek z 8 na 20 procent vsech nahravek prodanych v USA. Vicero poprednich odbornych casopisu zasvecenych zanru zacalo svou cinnost. Patrili k nim napriklad Kerrang! (zalozeny 1981) a Metal Hammer (1984).

V polovine 80. let mel nejvetsi zastoupeni v zebriccich, hudebnich televizich a na koncertnich sňurach glam metal. K hlavnim predstavitelum patri skupiny Warrant z L.A., skupiny z vychodniho pobrezi jako Poison, Cinderella, ci nemene oblibene kapely Mötley Crüe a Ratt. Stylistickou mezeru mezi hard rockem a glam metalem zaplnila skupina Bon Jovi z New Jersey, ktera dosahla nesmirnou popularitu diky svemu tretimu albu Slippery When Wet (1986). V roku 1987 zacala MTV vysilat porad Headbanger's Ball, zasveceny vylucne heavymetalovym videoklipum. Metalova komunita se rozdelila na dva hlavni tabory, na priznivce komercniho zvuku a na privrzence undergroundu pohrdajicich popularnim stylem.

Skupine Guns N' Roses se podarilo ziskat pozornost fanousku ruznych stylu. Na rozdil od glammetalovych kapel te doby byli omnoho surovejsi a jizlivejsi. Po nesmirnem uspechu jejich debutove desky Appetite for Destruction (1987) „se skupina Guns N' Roses stala cilem, na ktery se zameril vsechen dalsi metal po nasledujici dekadu.

Judas Priest

Hlavni riff skladby „Breaking the Law“ od Judas Priest

Metal v umeleckem podzemi: od 80. let

Behem 80. let se vyvinula spousta heavymetalovych stylu mimo komercniho stredniho proudu. V Sharpe-Youngove nekolikasvazkove encyklopedii je metal rozdeleny do peti hlavnich kategorii: thrash metal, death metal, black metal, power metal, plus spribuznene styly doom a gothic metal.

Metallica

Thrash metal

Thrash metal se zrodil pocatkem 80. let. Podobne jako jeho nejblizsi pribuzny – speed metal – rovnez thrash vykazuje velky vliv hardcore punku a Nove vlny britskeho heavy metalu. Nejvyznamnejsi scena v Spojenych statech, odkud thrash pochazi, se nachazela v oblasti sanfranciskeho zalivu. Thrashove kapely vyvinuly novy sound, ktery se vyznacoval vetsi rychlosti a agresivitou v porovnani s puvodnim heavy metalem, i v porovnani s jeho nasledovnikem – glam metalem. Vetsinou se tu prolinaji nizke kytarove riffy s hlavni shredovou kytarou. Texty prevazne rozebiraji nihilisticky nahled na svet, anebo se zabyvaji spolecenskymi problemy, vyuzivajic pri tom drsny, neslusny jazyk.

Thrash zpopularizovala tzv. „Velka thrashova ctyrka“: Anthrax, Megadeth, Metallica a Slayer. Kreator, Sodom a Destruction, tri nemecke kapely, nejvice prispely k tomu, ze se tenhle styl dostal do Evropy. Nemene dulezite byli take kapely Testament ze San Franciska, Exodus z New Jersey a brazilska Sepultura. Trebaze thrash pochazi z undergroundu (a v prvnich deseti letech byl vice-mene jen undergroundovym fenomenem), nekterym skupinam se podarilo ziskat rovnez komercni publikum. Metallice se roku 1986 podarilo dostat mezi 40 nejlepsich alb v hitparade Billboard s albem Master of Puppets a dva roky nato s albem ...And Justice for All dobyla seste misto; alba kapel Megadeth a Anthrax meli rovnez alba na vrcholu zebricka.

Slayer si sice nevydobyli takovou popularitu jako zbytek Velke ctyrky, no navzdory tomu vydali jeden ze smerodajnych alb zanru: casopis Kerrang! oznacil album Reign in Blood (1986) za „nejtvrdsi album vsech casu.“ Dve desetileti nato jej zas magazin Metal Hammer vyhlasil za nejlepsi album za poslednich dvacet let. Slayer si ziskal, na svou skodu, posluchacstvo z radu krajne pravicovych skinheadu, ponevadz se ve svych textech zabyva nasilim a nacizmem. Zacatkem 90. let thrash dosahl nevidany uspech, cimz dal novou tvar komercnimu metalu. „cerne album“ od Metalliky se umistilo na prvnim miste v zebricku Billboard, Countdown to Extinction od Megadeth (1992) na druhem, Anthrax a Slayer se dostaly do prvni desitky, a alba lokalnich kapel jako Testament a Sepultura se dostaly do prvni stovky.

Kerry King

Kerry King ze Slayer

Death metal

Death metal, podobne jako thrash, odmita vyumelkovanost puvodnich metalovych stylu a namisto toho si potrpi na vsedni styl odivani: roztrhane dziny a tuctove kozene bundy. Jednou z mala vyjimek je Glen Benton z kapely Deicide, ktery miva pri vystoupenich obraceny kriz na cele a nosiva brneni. Morbid Angel si prisvojili neofasistickou symboliku. Tyto dve kapely, spolu s Death a Obituary, patri mezi nejvyznamnejsi skupiny na hlavni deathmetalove scene, ktera povstala na Floride v polovine 80. let. V Spojenem kralovstvi se z anarcho-punkoveho hnuti vyclenil podobny styl zvany grindcore, zastupovany skupinami jako Napalm Death a Extreme Noise Terror.Pocala se rovnez rozvijet rozsahla skandinavska deathmetalova scena, reprezentovana kapelami Entombed a Dismember. Mimo toho se zrodil melodicky death metal, kde mezi celne predstavitele patri svedove In Flames a Dark Tranquillity a Finove Children of Bodom a Kalmah.

Black metal

Prvni vlna black metalu se objevila v prvni polovine 80. let, kdy zacaly tento styl hrat kapely jako Venom (Velka Britanie), Mercyful Fate (Dansko), Hellhammer a Celtic Frost (svycarsko), a Bathory (svedsko). Koncem 80. let staly na cele druhe vlny skupiny jako Mayhem, Burzum a Emperor. Pro black metal je sice specificka ruznorodost stylu a kvality provedeni, presto ma vetsina skupin nekolik spolecnych rysu: vrestive a vrcive vokaly zvane screaming, velice zkreslene kytary vyuzivajici tremolovani (tremolo picking), „temnou atmosferu“ a zamerne nekvalitni zvuk s okolnimi zvuky a sumy. Mnohe blackmetalove skupiny rovnez „experimentuji z prvky vsech myslitelnych forem metalu, folku, elektroniky a avantgardy.“

Power metal

Powermetalova scena vznikla v 90. letech na protest proti prikrosti death a black metalu. Navzdory tomu, ze v Severni Americe se power metal drzel vicemene v undergroundu, v Evrope, Japonsku a v Jizni Americe se tesil obrovske oblibe. V power metalu stoji na prvnim miste vzletne vokaly, epicka melodika a tematika, ktere „apeluji na posluchacuv smysl pro udatnost a krasu.“ Zaklady tohoto soundu polozila v polovine 80. let nemecka skupina Helloween, ktera skloubila power riffy, melodiku, vysoky, „cisty“ zpev kapel jako Judas Priest a Iron Maiden, s rychlosti a energii thrashe. V USA patrily mezi prukopniky stylu newyorske skupiny Manowar a Virgin Steele.

Sound tradicnejsich powermetalistu, jako jsou HammerFall ze svedska, DragonForce z Anglie a Iced Earth z Floridy, je spjaty s klasickym stylem NWOBHM. Mnohe powermetalove skupiny pouzivaji klavesisty, nekdy tez spolupracuji se symfonickymi orchestry ci opernymi zpevaky a zpevackami, cimz dodavaji teto hudbe „symfonicky“ raz. K takovym kapelam patri Kamelot z Floridy, Nightwish z Finska, Rhapsody of Fire z Italie a Catharsis z Ruska. Power metal ma silnou divackou zakladnu jednak v Japonsku, jednak v Jizni Americe, kde se tesi popularite skupiny jako Angra z Brazilie ci Rata Blanca z Argentiny.

Dream Theater

Dream Theater

Doom a gothic metal

Jakozto pomalu se pohybujici protiklad typickeho heavy metalu se v polovine 80. let zrodila nova metalova odnoz – doom metal – udrzovana nazivu kapelami jako Saint Vitus, The Obsessed, Trouble ci Candlemass. Po hudebni i textove strance vychazi prevazne z rane tvorby Black Sabbath a jejich soucasniku Blue Cheer, Pentagram a Black Widow. Doom a jeho odnoze pomohla definovat rovnez skupina The Melvins. Zatimco vetsina heavymetalovych stylu preferuje rychlejsi tempa a technickou dokonalost, doom metal se vyznacuje pomalejsim tempem, hutnymi tóny, ponurosti, melancholii, stejne jako atmosfericnosti, vyuzivanou vsak i v jinych metalovych odnozich.

Nove fuze: 90. leta a prvni dekada 21. stoleti

Obliba glam metalu klesala nejenom nasledkem uspechu grungovych skupin, ale rovnez zasluhou narustajici popularity Metallikou a thrashem ovlivneneho groove metalu, jejz vytvorily kapely Pantera a White Zombie. Nekterym novym skupinam se podarilo dosahnout komercni uspech; napr. album Far Beyond Driven od Pantery bodovalo roku 1994 v zebricku Billboard, avsak „v bezvyraznych ocich mainstreamu byl metal jiz po smrti.“ Nektere kapely se snazily prizpusobit novym podminkam. V roku 1996 vystupovala na festivalu Lollapalooza skupina Metallica, jejiz clenove si nechali predtim ostrihat vlasy. Neni divu, ze po tomto kroku „se dostavily jiz delsi dobu se hromadici reakce a odklon publika.“ Avsak nemozno poprit fakt, ze „koncem 90. let byla Metallica pravdepodobne nejpopularnejsi moderni rockovou skupinou na svete.“

Pod pojem „alternativni metal“ se zahrnuje rovnez grungova kapela Alice in Chains, ci ruzne cross-overove kapely, napr.: Faith No More (alternativni rock s prvky punku, funku, metalu a hip hopu), Primus (prvky funku, punku, thrash metalu a experimentalni hudby), Tool (metal smichany s progresivnim rockem), Ministry (metal plus industrialni hudba), Marilyn Manson (ubiral se podobnym smerem, avsak mimoto vyuzival sokovy efekt zpopularizovany Alicem Cooperem). V prvni polovine 90. let se zacala take formovat dalsi vyznamna kapela, ktera hrala styl industrial metal, a to nemecka skupina Rammstein. V dnesni dobe patri mezi nejvice popularni evropske heavy metalove kapely. Prestoze alternativni metaliste nevytvarely jednolitou scenu, spajela je ochota experimentovat s metalem, a stejne tak odpor k nafintenemu glam metalu. Slatanina stylu a soundu reprezentovala „barvity vysledek metalu a spolu s nim stanuly tvari v tvar okolnimu svetu.“

Priblizne v druhe polovine 90. let se najednou zacalo hovorit o oziveni metalu v USA, vychazejicim z vlny alternativniho metalu. Kapely jako P.O.D., Korn, Papa Roach, Limp Bizkit, Slipknot a Linkin Park, kterym se zacalo prezdivat „nu metal“, daly dohromady novy hudebni styl, ktery se kolebal mezi rytmy death metalu a hip hopu. Smes surovych kytar, rapovych vokalu a zvukovych triku dokazala, ze se „vsekulturni metal muze vyplatit.“ K tomu, ze si nu metal ziskal prizeň komercniho publika, dopomohly predevsim dve skutecnosti: pritomnost na MTV a putovni festival Ozzyho Osbourna „Ozzfest“, poprve uvedeny roku 1996, diky kteremu se zacalo mezi novinari mluvit o obrode heavy metalu. V roce 1996 vyslo album Life Is Peachy od Korn, aby se vzapeti stalo prvnim numetalovym albem, kteremu se podarilo dostat do hitparady top 10. Dva roky nato se jejich dalsi studiovy pocin Follow the Leader umistil dokonce na prvnim miste. V roce 1999 Billboard uvedl, ze v USA je pres 500 specializovanych metalovych rozhlasovych poradu, coz je temer trojnasobek ve srovnani s rokem 1989. Navzdory obrovske popularite nu metalu, metaliste ho nedokazali v plne mire uznat. Nekdy okolo roku 2003 nu metal a jemu spriznene styly dosahly vrchol popularity a postupne se zacaly vytracet do uzadi, ackoliv nektere skupiny, napr. System of a Down, si nadale udrzovaly znacny vliv.

A ted par otazek ke zjisteni souradnic finalni cache

1. Pocet pismen ve jmenu zpevaka v teto ukazce? Ukazka1

a) A = 3

b) A = 5

c) A = 9

2. Kdy zemrel bubeník, ktery ma v teto ukazce solo na bubny? Ukazka2

a) 14.6.1982 B = 5

b) 25.9.1980 B = 3

c) 21.2.1984 B = 8

3. Kdy se odehral koncert Nightwish z teto ukazky? Ukazka3

a) 29.10.2003 C = 4

b) 15.11.2004 C = 9

c) 21.10.2005 C = 1

4. Jmeno muzikanta, ktery hraje v teto ukazce v case 7:08 - 8:00? Ukazka4

a) James Hetfield D = 0

b) Kirk Hammett D = 2

c) Robert Trujillo D = 6

5. Jak je dlouha titulní písen skupiny Judas Priest z alba nahraného v roce 1990?

a) 7:07 E = 8

b) 6:06 E = 6

c) 5:50 E = 4

6. Kde se odehral spolecny koncert skupin Metallica, Slayer, Megadeth a Anthrax v Ceske republice?

a) ve Vizovicich F = 0

b) na Male Skale F = 3

c) v Milovicich F = 8

Finalni kes se nachazi na souradnicich:

N = 50° (A-A)(A-B).(E+D)(E+C)(F+C)

E = 014° (C+D)(A+E-D).(A-D)(C+D)(A+B)

Pokud chcete, muzete do logu pripojit, zda mate tento druh hudby radi, popr. jaka je Vase oblibena pisen

Zdroj: wikipedia

Additional Hints (Decrypt)

qhgvan fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)