Skip to content

Kaplicka - Dubovy Dvur Multi-Cache

Hidden : 9/21/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Multi-cache s 5 stages

"Kapličky jsou neodmyslitelnou součástí krajiny Lesa Království. Podobně jako zdejší kopce, skály či roubené chalupy nejsou ani monumentální, ani okázalé, ba ani neoplývají bohatostí výzdoby. Právě naopak. Jsou prosté, nenápadné a skromné jako lidé, kteří je tu kdysi postavili. Přesto mají své kouzlo a důvod k zastavení. Vždyť v jejich osudech se zrcadlí dějiny celého kraje. Tak vydejte se i vy po stopách těchto němých svědků naší dávné i nedávné historie a objevujte zajímavá zákoutí Lesa Království..."



Dubový Dvůr, místními nazývaný prostě „Dubák“, je zajímavé místo, kde se jakoby zastavil čas. Dodnes sem nevede pořádná silnice, jen kamenité a prašné cesty, vinoucí se mezi lesy a pastvinami. Roubené i zděné chalupy, jejichž klid nenarušily žádné novostavby ani výdobytky moderní civilizace, dodávají podhorské osadě to pravé kouzlo.



Dubový Dvůr vznikl pod názvem Eichelhof v době německé kolonizace Podkrkonoší, podobně jako většina sídel v Lese Království. Pro založení osady si obyvatelé vybrali drobnou terénní sníženinu na náhorní plošině Kocléřovského hřbetu. Osadu vybudovali na zajímavém, přibližně trojúhelníkovitém půdorysu, široce obepínajícím prameniště Mlýnského potoka, v současnosti zatopeném rybníkem.



Na okraji osady její obyvatelé vztyčili u cesty dřevěný kříž, který spolu s kamenným sousoším Svaté rodiny po desetiletí sloužil místním katolíkům k motlitbám a rozjímání. Na přelomu 19. a 20. století, když už se osadníkům zdálo, že útrapy spojené s válkami a bídou mají již za sebou (jak hluboce se ve svém úsudku zmýlili, ukážou následující léta), postavili na místě původního dřevěného kříže zděnou kapličku. Ta byla slavnostně vysvěcena roku 1901. Bohužel, vyzvánění v ní znělo jen krátkou dobu. Už v roce 1914, na počátku války, kterou tehdy nenazývali 1. světová, ale „Velká válka“ (kdo mohl tušit, že o čtvrt století později vypukne válka ještě větší...), byl z kapličky odňat zvon, aby po přetavení do podoby zbraně později zrezivěl na některém z evropských bojišť.
Stejný osud potkal i v pořadí druhý zvon z roku 1922, o nějž kaplička přišla na základě rekvizičního zákona Třetí říše o shromáždění neželezných kovů. Snad ještě bimbáním oznámil příchod nového, leč válečného roku 1941. Pár dní poté, v mrazivé pondělí 13. ledna 1941, nadobro umlkl. Byl sejmut ze sanktusníku a jakožto zvon kategorie A (podle tehdejších předpisů „bronzový zvon bez větší hodnoty“) následně poslán k okamžitému roztavení do samotného hospodářského srdce Reichu, do zbrojařské hutě Kaiserwerke Lünen - Westfalia AG.



Po druhé světové válce neminul Dubový Dvůr osud většiny sídel v Sudetech. Němečtí obyvatelé byli vystěhováni a jejich chalupy se změnily na rekreační objekty. Naštěstí chalupáři Dubový Dvůr zachránili před zánikem. S původními obyvateli však odešla víra a vztah k odkazu předků, a tak kaplička u hráze rybníka, na rozdíl od chalup, začala postupně chátrat.



Na svou záchranu musela počkat až do roku 2011, kdy se její opravy chopila parta nadšenců okolo Patrika Krále s podporou obce Hajnice, pod níž dnes Dubový Dvůr administrativně spadá. Kaplička byla nově zaizolována, opatřena novou střechou a přesně v den publikace kešky(!), 29. září 2012, se "oblékla" i do nové fasády. Snad se opět stane zajímavou zastávkou při putování krajinou východního Podkrkonoší.



Mimochodem, víte, že Dubový Dvůr byl již za první republiky oblíbeným turistickým cílem, a to hlavně v zimě? Dneska bychom řekli, že jdeme na běžky, tehdy tomu říkali „courání“. Vydávali se sem výletníci především ze Dvora Králové. Nejdříve museli dojít pěšky do tehdy samostatné vsi České Podhradí (dnešní královédvorské čtvrti Podharť) a následně projít lesem, zvaným Harta. A nad lesem pro ně začal úplně nový svět. Jednak výrazně přibylo sněhu a hlavně: převažující čeština z okolí Dvora přešla do téměř výhradní němčiny. Nad Hartou lyžníci nasadili dlouhé jasanové ski, do rukou uchopili hole z lískových prutů a už si to bílou stopou šlapali k „Vídeňský bábě“. Těm, jimž už výšlap stačil, se známý lokál v Neu Söberle (Novém Záboří) stal jejich konečnou stanicí. Většina lyžníků však pokračovala dál zvlněnou krajinou s krásnými výhledy na Zvičinu, Liščí horu, Vraní hory i majestátné Krkonoše. Bílými pláněmi došli k malebnému Eichelhofu (Dubovému Dvoru). Po návštěvě osady či jen po krátké zastávce v závětří kapličky sjížděli do údolí k Liškárně, kde v té době byla kožešinová liščí farma. Courání se pak většinou zakončovalo v dnes již zaniklém hostinci Waldschenck, který stával u silnice, spojující Kocléřov s Pilníkovem. Z vyhřátého šenku s vyhlášenou německou kuchyní se jen těžko odcházelo. Není divu, že zpátky do Dvora se mnohdy vracelo až za svitu měsíce...
Řadu tehdy oblíbených míst už dávno odvál čas, malebnost zdejšího kraje ale zůstala. Tak neváhejte a vydejte se sem sami přesvědčit. Ať už přijdete pěšky, přijedete na kole, na běžkách nebo (přinejhorším) motorizovaně, určitě nebudete litovat.




Jak na keš

Multicache je inspirovaná prvorepublikovým "couráním", takže prostřednictvím multiny poznáte skrytý půvab zajímavých míst Dubového Dvora a jeho okolí. Ideální je odlov pěšky (po modré turistické značce), na trekkingovém či horském kole (po nové modré a červené cykloturistické značce) nebo na běžkách (po neznačených, ale většinou prošlápnutých trasách). Pokud přijedete autem, jediná přístupová cesta (pokud nemáte offroad) je po místní komunikaci od Výšinky. Krátkodobě lze zaparkovat u stage 1, 3 a 4. Pozor, v zimním období může být cesta špatně sjízdná! V takovém případě doporučuji pohodlně zaparkovat u motorestu Na Výšince a vydat se po svých.

1. stage: Úvodní souřadnice vás zavedou ke kapličce. Zde zjistěte odpověď na následující otázky a k písmenům přiřaďte příslušné číslice:

1) Na jaké světové straně se nachází vchod do kapličky? (A)
a) SV = 8
b) JV = 7
c) SZ = 5
d) JZ = 3

2) Bývá tradicí, že kapličky se schovávají ve stínu starých lip. Kolik jich obklopuje kapličku na Dubovém Dvoře? (B)
a) jedna = 6
b) dvě = 5
c) tři = 4
d) čtyři = 3


2. stage: Nacházíte se u barokního sousoší Svaté rodiny, nejhodnotnější památky Dubového Dvora. Zde zjistěte odpovědi na následující otázky:

1) Co sousoší zobrazuje? (C)
a) narození Ježíše Krista = 4
b) klečící Svatou rodinu při motlitbě = 8
c) snímání Ježíše Krista z kříže = 6
d) korunovaci Panny Marie = 9

2) Z jakého kamene je sousoší vytesáno? (D)
a) z černého čediče = 9
b) z šedého pískovce = 8
c) z bílého vápence = 7
d) z růžového mramoru = 6


3. stage: Nacházíte se u turistického rozcestníku. Můžete si přečíst všechny tabulky, ale pro zdárné splnění úkolů vás zde budou zajímat pouze ukazatele pro pěší turisty:

1) Z ukazatele severním směrem odečti od sebe kilometráž těchto míst:
Trutnov - Staré Buky = (E)

2) Zjistěte, jaká je nejčastější číslice na ukazateli směrem na jih: (F)

4. stage: Strom, u něhož se právě nacházíte, je díky své poloze výrazným orientačním bodem ve zdejší krajině. Navíc jsou z jeho širšího okolí nádherné výhledy na celé Krkonoše, Vraní hory a Zvičinu. A vystoupáte-li od něho až na úplný vrchol kopce, uvidíte až do Polska na Stolové hory.

1) Jaký strom roste na tomto místě? (G)
a) jasan = 4
b) jeřáb = 2
c) bříza = 9
d) javor = 3

Poslední stage: Finální cache leží na: N 50° 2E.GDF E 15° 51.BAC

Způsob uložení cache je ukryt v této osmisměrce. Stačí, když z ní vyškrtáte jména 20 živočichů, které při toulkách v okolí Dubového Dvora můžete potkat. Ze zbylých písmen pak čtením po řádcích sestavte úkryt.



Přeji příjemný, ničím nerušený odlov a pokud se vám multina líbí, díky za bodík!




Série KAPLIČKY LES KRÁLOVSTVÍ:
GC3QHPH Kaplička - Nové Záboří
GC3QV2Y Kaplička - Výšinka
GC3RM7D Kaplička - Horní Žďár
GC3RKF6 Kaplička - Olimberk
GC3RVMD Kaplička - Mravenčí Domky
GC3X7NC Kaplička - Dubový Dvůr

Additional Hints (Decrypt)

ivm bfzvfzrexn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)