Skip to content

Milevsko Mystery Cache

Hidden : 9/12/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš vás zavede přímo na náměstí Edvarda Beneše v Milevsku. Milevsko leží v okrese Písek v Jihočeském kraji, severovýchodně od Písku a západně od Tábora na Milevském potoce. Má necelých 9 tisíc obyvatel a jeho rozloha je přes 40 km2.

Pro bližší informace o historii města, kultuře, turistických zajímavostech, vyhlášených milevských maškarách můžete navštívit následující stránky:
Oficiální stránky města Milevska
Milevsko na Wikipedii
Milevské maškary
Milevským krajem

Ale vraťme se na milevské náměstí a na pamětihodnosti, které si na něm můžete prohlédnout:

Kostel svatého Bartoloměje
Na místě původního kostelíku z 16. století byl v roce 1866 postaven tento kostel. Původní kostelík byl z hrubých žulových kvádrů. Postavil jej Jindřich ze Švamberka. Byl postaven po požáru města v roce 1513. V 19. století byl tento kostelík velmi zchátralý, začala veřejná sbírka na jeho obnovu a započalo se s jeho bouráním. Současný kostel byl postaven jako projev díků za přežití atentátu na císaře Františka Josefa I. Stavba kostela trvala tři roky. Hlavní oltář zhotovil milevský řezbář Karel Burda. Za kostelem se nachází barokní kaplička, tato byla zasvěcená sv. Janu Nepomuckému a byla postavena roku 1721. Vyřezávaná dřevěná socha, zobrazující světce, je uložena v milevském muzeu.

Pomník obětem 1. a 2. světové války
Pomník padlým je vlevo před vchodem do kostela. Je na něm umístěna deska se jmény těch, kteří padli ve válce. Celkem se jedná o 78 jmen. Zajímavostí je, že se jeden z jmenovaných v pořádku vrátil z ruského zajetí.

Stará fara - čp. 3
Jedná se barokní stavbu z roku 1715. Je naproti spořitelně přes ulici. Skutečně sloužilo jako příbytek milevských děkanů, až do roku 1937, kdy byla prodána do soukromého vlastnictví.
Nyní je zde podniková prodejna Jitex.

Stará radnice
Těsně vedle staré fary se nachází původní budova milevské radnice. V 17. století shořela původní dřevěná budova radnice. Ve sklepení bývala mučírna. Milevsko mělo právo hrdelního trestu. Mohlo vynášet rozsudky smrti. Popravy se konaly na Hůrkách nebo na Šibeničním vrchu. Na Šibeničním vrchu se popravovalo stětím nebo provazem. Hroby popravených se nachází v blízkém lese. Poblíž vrchu se dokonce pole jmenuje Stinadla a nacházel se tam kámen, který měl sloužit jako opěra pro odsouzencovu hlavu. Bližší podrobnosti jsou zaznamenány ve Smolné knize města Milevska z roku 1939. V 19. století sídlil v těchto prostorách okresní soud.
Nyní je to zelená budova, ve které je Městská knihovna, galerie M a kavárna „U soudu“. K budově zleva přiléhá bývalý renesanční pivovar.

Nová radnice
Na tomto místě původně bývaly obchodní prostory. Město pozemky vykoupilo a v roce 1899 až do roku 1901 se stavěla radnice. Sgrafita na průčelí pocházejí od milevského malíře Oldřicha Pejši a jsou z roku 1937.

Budova spořitelny
Budova je postavena v secesním stylu dle návrhů stavitele Kalouse z Písku v letech 1901 – 1902 zednickým mistrem J. Beranem z Milevska. Pro zajímavost, ve starém domě, který musel být zbourán, byl nalezen poklad 15ti kop grošů z doby Jiřího z Poděbrad ( 15. století). Záložna chtěla poklad uschovat pro muzeum, které se v té době zřizovalo v nové radnici, avšak než muzeum bylo dokončeno, byl nález různými jednotlivci rozebrán. V roce 1939 byla budova opravena a přestavěna, místnosti byly rozšířeny, průjezd umístěný na západní straně byl zrušen. Dnes zde sídlí Česká spořitelna.

Vítězství - pomník hrdinům 2. světové války
Socha je všeobecně známá jako „partyzánka“. Autorem sochy je rodák z Líšnice u Milevska Břetislav Benda. Umístění jeho sochy k okrasné kašně bylo součástí projektu úpravy náměstí v roce 1951.


V Milevsku můžete navštívit spoustu dalších zajímavých míst s možností odlovu keší:
Milevska "klasterni" multicache (Premonstrátský klášter - nejstarší klášter na jihu Čech z 12. století, kostel sv. Jiljí, Klášterní most, park Bažantnice)
Židovský hřbitov
Stehlik (Kaplička Nejsvětější Trojice, socha milevského malíře Karla Stehlíka)
Synagoga History cache


K SAMOTNEMU ODLOVU KESE:
Na uvedených souřadnicích keš nehledejte! Je to výchozí bod, na kterém se pohodlně usaďte. Přesné místo je důležité ke zjištění indicií. Nápovědou je geoznak :)
Dále je nutný kompas, dalekohled a GPS.
Pro usnadnění orientace po náměstí doporučujeme přečíst listing.
Keš je o něco větší filmovka. Obsahuje i tužku, ale pro jistotu si ji vezměte s sebou.
Nedoporučujeme odlov kešky ve čtvrtek a v poslední sobotu v měsíci, kdy se konají na náměstí tradiční trhy. Odlov je v tuto dobu nereálný.
Kdybyste měli jakýkoliv problém se zjištěním souřadnic, tak nás neváhejte kontaktovat.


Zjištění indicií a finální výpočet

A) AZIMUT 340°
Ciferace počtu drátěných koulí na čtyřech komínech starorůžové budovy.

B) AZIMUT 30°
Kolik zlatých cípů má hvězda na věžičce zelené budovy?

C) AZIMUT 300°
Poslední číslice čísla popisného budovy (42C)

D) AZIMUT 20°
Počet pušek, které drží socha.

E) AZIMUT 60° (barokní budova), AZIMUT 90° (secesní budova)
Součet čísel popisných budov.
(pozn. barokní budova se momentálně rekonstruuje a čp. na budově není – správná odpověď je v listingu)

F) AZIMUT 320°
Poslední číslice roku sestřelení milevského letce Jana Jeřábka.

G) AZIMUT 80°
První číslice čísla cyklostezky.

H) AZIMUT 180°
Počet okvětních lístků u kytičky ve velkém okně nad vchodem do budovy mínus počet věží téže budovy.

I) AZIMUT 160°
Spočítejte písmena nápisu na prodejním domečku a proveďte ciferaci.

J) AZIMUT 165°
Kolikrát je na památníku příjmení „Horký“?


Finálové souřadnice:

N 49° AB.CDE

E 014° FG.HIJ


Kontrolní soucet: A + B + C + D + E + F + G + H + I + J = 36

Additional Hints (Decrypt)

zntargvpxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)