Skip to content

Mandalova keska/ Mandala cache Mystery Cache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Hidden : 9/1/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache na uvedených souřadnicích nehledejte. Pro její nalezení budete muset projít cestou mandaly, potrápit své mozkové závity a najít svůj střed :-), což je nejdůležitější bod mandaly. Mnoho štěstí při hledání.

ODKUD SE VZALA MANDALA?
Slovo mandala pochází z jednoho z nejstarších jazyků - klasického sánskrtu. Je utvořeno ze dvou slov: mand, které znamená "označit" a la, znamenající "kruh" nebo "posvátný střed". Občas se tento termín překládá jako nositel esence. V hinduistické i buddhistické tradici je mandala posvátným symbolem duchovní cesty. Mandaly se však nachází i ve všech ostatních kulturách včetně křesťanské. Stačí si jen vybavit krásná mozaiková růžicová okna v kostelech a katedrálách. Použití mandal nebo kruhových obrazců je známo již z pradávných dob, kdy lidé používali tento symbol k zobrazení všech aspektů lidské a planetární existence. V moderní podobě mandalu používal Carl Gustav Jung (1875 - 1961) jako nástroj k dosažení duševního zdraví při léčbě svých pacientů. Jung předpokládal, že stejně jako např. pohádky, pocházejí i mandaly ze snů a vizí a lze je nalézt již v paleolitu. Jung považoval motiv mandaly za tušení středu osobnosti, určitý druh centrálního bodu uvnitř duše, ke kterému je vše vztahováno, podle kterého je vše uspořádáno a který sám o sobě je zdrojem energie. Začal mandalu používat nejen pro pochopení stavu své mysli, ale také při práci s pacienty, kterým tak pomáhal vytvářet hlubší vztah ke svému vlastnímu já. Došlo tak ke spojení východní kultury s moderní psychologií.

Ze způsobu, jakým používal C.G. Jung mandaly, vznikl i nápad na tuto kešku. Dnešní moderní způsob života ve stresu může způsobit, že se začneme cítit odloučeni od svého pravého já a odděleni od svých nejhlubších tužeb a přání. Práce s mandalami může pomoci sjednotit tělo, mysl i ducha a to je cílem této kešky. V naší moderní kultuře jsme často velice vzdáleni vlastnímu tělu. Během vybarvování a kreslení mandal dostáváme tělo do hluboké relaxace a navracíme jej zpět do souladu s duší, našimi potřebami a záměry. Rytmické pohyby při kreslení či vybarvování působí na tělo podobně jako modlitební korálky při odříkávání manter v buddhistické tradici nebo opakování modliteb v tradici katolické či islámské.

Mandala bezesporu působí velmi relaxačním účinkem. Tato keška Vás zavede ke svému vlastnímu já, vašemu středu, pomůže Vám najít klid a harmonii.


MANDALA JE VŠUDE KOLEM NÁS
Mandalu můžete nalézt všude kolem nás. Opravdu stačí se pozorně rozhlédnout a uvidíte kolik věcí okolo nás má symbol kruhu a značí mandalu. Mandala reprezentuje kruh, prvotní tvar samotného vesmíru, z něhož vzešly všechny ostatní tvary. Slunce a Měsíc jsou kulaté stejně jako miliardy hvězd na noční obloze. Mandaly naleznete v přírodě - v letokruzích stromu, v pavučině, v květině, ale i zvířata, třeba hmyz či motýli mají na svých křídlech mandalu. Mandala je květina, ciferník hodin, indiánský lapač snů, rozetové okno gotického kostela, egyptská pyramida, kruhový stůl vykládaný vzácným dřevem, meditační obrazec buddhistického mnicha, pouťový koláč z Hané, léčivé pískové obrazce indiánů, kruhy na vodní hladině při dešti, kruhová bludiště na podlaze katedrál, zdobené talíře, kruhové obřadní místo keltů, rotunda, kruhové dekorační obrazce (šperky, koberce, obrazy, aj.)…

SYMBOLIKA MANDAL
Mandaly nejsou jen plné symbolů, ale svůj význam mají i barvy, které jsou v mandale použité. Každá barva má svůj specifický význam. Vnímání barev je kulturně podmíněno a nikdy není jen "černo-bílé". Posuďte sami.
Černá barva nemá odstíny a jasnost, absorbuje světlo, aniž by cokoli odrážela zpět. Vytváří dojem formálnosti a často je barvou moci a autority. Je spojována se zlem, tajemnem a temnotou. V mnoha kulturách je barvou smutku. Nicméně také souvisí s porodem, lůnem a stvořením vesmíru. Temnota je místem, kde klíčí semena, a černá je tedy barvou počátků. Nový život se vynořuje z temnoty dělohy a semena pukají v temnotě půdy. Černá reprezentuje obrácení se k sobě samému.
Bílá nemá odstíny a na barvené škále je protipólem černé. V duchovní oblasti bílá představuje zářivě nekonečné božské vědomí. Bílá je symbolem duchovna a nemateriálních, nadpozemských oblastí, které přesahují naší realitu. Reprezentuje čistotu, nevinnost, spravedlnost a panenství. Bílá je barvou bezelstnosti a dětství. Je-li bílé přespříliš, jde z ní pocit zmaru. Však také v některých kulturách, jako třeba v Japonsku, je barvou smrti a nosí se v době truchlení. Bílá je také barvou průchodu do jiné oblasti, ukazuje smrt a znovuzrození.
Modrá je ve viditelném spektru mezi zelenou a fialovou. Je to základní barva. Může být utišující a uklidňující. Mozek při neurologických testech reaguje na modrou uvolněním. Rozjímání o této barvě může snížit krevní tlak a zpomalit puls i dechovou frekvenci. Modrá je spojena s oblohou, vodou, chladem a stíny. Přináší mír, zklidnění a ztišení. Je spjata s krkem a se schopností sebevyjádření, mluvy a schopnosti sdělit své potřeby druhým. Je barvou odpovědnosti, důvěryhodnosti a soucitu (obzvláště královská modř). Modrá představuje ducha pravdy a účelu. Modrá je taktéž barvou nekonečna. Bleděmodrá je odstínem představivosti, tmavomodrá je odstínem snů.
Červená je první barvou na jednom z konců viditelného spektra. Může zrychlit vaši tepovou frekvenci i dech a způsobit zvýšení krevního tlaku. O červené se hovoří jako o barvě lásky, otevřenosti a optimismu. Může ve vás probudit hlad tím, že zvyšuje metabolismus. Znamená také oheň, horko, vášeň, naléhavost a nebezpečí. Jakožto symbol života může reprezentovat uzdravení. Červená barva představuje také smrt. Středověcí kati se do ní oblékali. V nejlepším slova smyslu je červená barvou odvahy, síly a novátorského ducha. V Japonsku je znakem upřímného srdce a štěstí.
Zelená je sekundární barva, ve spektru se nachází mezi žlutou a modrou. Je to odtín živé trávy a listů. V keltské mytologii je Zelený muž - mytická postava s tělem a obličejem obrostlým listy - bohem plodnosti. Zelená je univerzálním symbolem přírody a svěžesti a bývá spojována s růstem.Představuje zdraví, regeneraci, harmonii, spokojenost a přátelství. Zelená je barvou uklidňující, přinášející naději a dobrou náladu. Pokud se objevuje zelená v mandalách, může být znamením přicházejícího času nového obrození po těžkém životním období.
Oranžová je taktéž sekundární barva. Představuje mezistupeň mezi červenou barvou libida a žlutou barvou ducha. V Indii je oranžová barvou sakrální čakry, která je odpovědná za sexualitu a emoce. Protože zachování rovnováhy mezi sexualitou a duchovnem je často obtížné, představuje oranžová často žárlivost a nevěrnost. Oranžová také ukazuje jistotu, tvořivost, smysl pro dobrodružství a společenskost.
Další barvy, které se mohou vyskytovat v mandalách jsou například:
Fialová a purpurová, jsou to barvy fantazie a nesou v sobě představu okouzlujících vztahů, intimity a ciltivosti. Často je purpurová spojována s královskou mocí, bohatstvím a promyšleností.
Růžová je spojena s ženskostí. Dle C.G. Junga představuje ženské aspekty (a to i u mužů), v Japonsku je naopak barvou mužskou! Růžové květy sakury symbolizují mladé samuraje. Růžová je spojována s tělem. Je to barva senzuality a emocí.
Hnědá je barvou melancholie, hovoří o zemi a jednoduchosti. Je spolehlivá a pevná.
Akvamarínová barva je ve spektru viditelná jako přechod mezi zelenou a modrou. Nazývá se také tyrkysová, je barvou soucitu a uzdravení, povzbuzuje empatii a péči o druhé. Tyrkys pomáhá harmonizovat mimořádně nevyvážené osobnosti a může pomoci k vyladění.

JAK NALÉZT KEŠKU?
Abyste mohli nalézt finálku musíte najít a dosadit do vzorce X. Jak nalézt písmeno X? To je už je jen na Vaší kreativitě a nápaditosti. Má rada je - držte se cesty mandaly, toho, co je nejdůležitější.
N 50° 47.(X-2) (X-1+X/3) (X-1)
E 15°  06.(X-2) (X/3) (X+X/3)
Při cestě k finálce zkuste jednoduché relaxační cvičení - jděte v klidu,  nechte odplout všechny své myšlenky a starosti, soustřeďte se na svůj dech (při cestě do kopce Vám to půjde snadněji :-) )a pozorně se dívejte kolem sebe, kolik zahlédnete mandal. O své postřehy se můžete podělit v logu, budu moc ráda. Pokud budete mít zájem zkusit mandalovou relaxaci, stačí Vám k tomu pro začátek pastelky a mandalová předloha, kterou dávám k dispozici ke stažení pod listingem. Jednodušší mandaly zvládnou vybarvit i děti. Různá cvičení naleznete v knize, která je uvedena níže, nebo mi můžete napsat. Kousek od kešky je krásný výhled, kde se na velkém balvanu můžete pokochat a zarelaxovat.

P.S. Za technickou pomoc s listingem a vzorcem pro výpočet děkuji mému drahému Sassyykovi :-)
Zdroj: listing je čátečně inspirován knihou Mandaly od A do Z, od M. Gauding. Foto pro kačery je má vlastní fotka z Ayurveda Centrum v Kasselu (Německo).
Kešku, prosím, vracejte na původní místo a pokuste se jí stejně zamaskovat. Děkuji.

Additional Hints (Decrypt)

an irgiv, zrge irqyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)