Skip to content

Jim Lovell - Dolni Lukavice Multi-cache

Hidden : 8/26/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Tato cache je venovana obci Dolni Lukavice, Jimu Lovellovi a jeho predkum, kteri z obce pochazeli a nejznamejsi Lovellove misi, letu Apolla 13. Ta, prestoze nesplnila svoje puvodni poslani, skoncila fascinujicim uspechem.
EN: This cache is dedicated to the village of Dolni Lukavice, Jim Lovell and his ancestors which lived in the village and to his most famous flight aboard of Apollo 13.

CZ

Dolní Lukavice

Obec Dolní Lukavice leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň-jih, asi 20 km jižně od Plzně a 3 km severně od Přeštic. Žije zde téměř 900 obyvatel. V Dolní Lukavici pobýval hudební skladatel Josef Haydn a žili zde předkové amerického astronauta Jamese A. Lovella, jr.
Historie
První doložená zmínka o obci Dolní Lukavice pochází z roku 1216. Od roku 1250 vlastnil obec Štěpán z Lukavice, jenž se roku 1427 stal také patronem zdejšího kostela.
V polovině 15. stol. získal Dolní Lukavici rod Lukavských z Řeneč a vlastnil ji až do roku 1596, kdy byla prodána Jindřichu Chlumčanskému z Přestavlk.
Roku 1615 připojil obec ke svému majetku Jáchym Loubský z Lub, který se v letech 1618-20 účastnil stavovského povstání. Ač byl trestán ztrátou poloviny jmění, vyvázl podvodem bez újmy. Přesvědčil totiž královskou komoru, že dluhy na statcích převyšují pokutu.
Od roku 1623 se na statku střídalo mnoho majitelů až do roku 1651, kdy se při prodeji statku Otovi Jiřímu z Helversonu na dřívější podvod přišlo a královská komora nařídila vše prodat na úhradu škody. Císař Leopold I. pak daroval práva ke statku hraběti Františku Harrachovi a po dalších změnách majitele skončila Dolní Lukavice u rodu z Morzina. Ferdinand Matěj z Morzina nechal roku 1708 zbořit sešlou tvrz a povolal plzeňského architekta Jakuba Augustona ml., aby zde postavil reprezentativní sídlo. Tak vznikl barokní zámek s kaplí sv. Jana Nepomuckého a rozsáhlým parkem.
Ferdinand a jeho syn Karel Josef František Morzinové byli významnými mecenáši hudebních skladatelů. Měli vlastní kapelu se 16 hudebníky, nejvýznamnějším byl Josef Haydn. Složil zde první symfonii, tzv. Lukavickou.
Hrabě Karel J. F. Morzin prodal roku 1780 panství lukavické hraběti Karlu Bedřichu z Hatzfeldu, od nějž jej pak o 14 let později odkoupil hrabě Hugo Damian ze Schönbornu.
Posledním majitelem statku byl do roku 1945 pan Veverka. Poté připadlo panství, na základě Benešových dekretů, státu. V období komunismu zde byla psychiatrická a protialkoholická léčebna, pak sklad zdravotnického materiálu.
Pamětihodností v Dolní Lukavici je i raně gotický kostel sv. Petra a Pavla z 2. pol 13. stol., přestavěný ve vrcholném baroku. Pozoruhodný je i židovský hřbitov z 15. stol. nacházející se při cestě do Lišic a za zmínku stojí barokní budova, č.p. 133, bývalý pivovar z 18. století.

Jim Lovell

Jimův dědeček, Jan Mašek, se narodil 21. 6. 1857 v Horní Lukavici a babička Anna pocházela z Dolní Lukavice, odkud se na sklonku 19. století vystěhovali do Ameriky. Pravděpodobně s nimi odcestovali i dědečkovi sourozenci Barbora a Vojtěch. V zemi tak zůstal pouze bratr Petr, jehož syn MUDr. František Mašek udržoval s Jimem na přelomu 60. a 70. let 20. stol. písemný kontakt. Dcera Jana a Anny, Blanka (Blanche) Mašková, později provdaná Lovellová, je Jamesova maminka. James Arthur Lovell, jr., zvaný od dětství Jim, se narodil již jako Američan 25. března 1928 v Clevelandu, Ohio. Jeho budoucí povolání se v něm formovalo už v dětství. Zajímal se o rakety a celkově byl ohromen vesmírem. Jednu raketu dokonce sestrojil a vypustil.
Lovellova studentská léta
Jim si velmi přál studovat obor, který by souvisel s technikou a výzkumnou činností. V dětství však přišel o otce a jeho maminka nemohla financovat nákladná studia. Námořnictvo v té době nabízelo program Holloway. Jednalo se o dva roky studia technického oboru zdarma, letecký výcvik a půl roku služby na moři. Následovaly dva roky vysoké školy a po nich dráha námořního letce.
Studia zakončil v roce 1952, kdy se zároveň oženil s půvabnou Marylin Gerlachovou. Mají spolu čtyři děti.
Splnění dětského snu
Jim sloužil na letadlových lodích v Pacifiku. Postupně byl povýšen do hodnosti poručíka a v roce 1958 byl převelen do Leteckého zkušebního střediska. V půlročním kurzu pro zkušební piloty skončil jako nejlepší. Na jaře roku 1959 byl Lovell pozván k výběru do prvního oddílu astronautů. Byl však vybrán až při druhé příležitosti v září 1962.
Gemini & Apollo
Lovell byl nejprve zařazen do programu Gemini. V roce 1965 pilotoval loď Gemini 7, čímž ještě vzrostla Jimova touha po dalším poznávání vesmíru, navíc v době, kdy se již reálně připravovaly možnosti letu na Měsíc. Lodi Gemini 12 již velel.
V Apollu 8 obletěl v roli pilota velitelského modulu Měsíc spolu s velitelem Frankem Bormanem a Williamem Andersem, pilotem lunárního modulu. Tito tři se tak stali prvními lidmi, kteří viděli "zblízka" Měsíc.
U letu Apolla 11 byl Lovell záložním velitelem a bylo s ním počítáno jako s velitelem Apolla 14. Kvůli infekci Alana Sheparda, původního velitele Apolla 13, došlo ke změně a Jim byl přesunut na "třináctku".
11. dubna 1970 vzlétl Jim Lovell s Fredem Haisem a Jackem Swigertem do vesmíru. Destinací Apolla 13 byl Měsíc, konkrétně pohoří Fra Mauro. Na Měsíci však tato posádka nikdy nepřistála, protože cíl mise se dramaticky změnil poté, co Jack Swigert oznámil do řídícího střediska známé: "Houston, we’ve had a problem!"

Osudový let Apolla 13

Po necelých 56 hodinách letu, když byla loď vzdálena téměř 322 tisíc km od Země, signalizovaly přístroje v řídícím středisku nízký tlak ve vodíkové nádrži. Chyba byla zřejmě způsobena vlivem rušení telemetrického přenosu. Středisko proto dalo ve snaze aktualizovat data měřících přístrojů příkaz k zapnutí ohřívačů a promíchávacích vrtulí ve všech plynových nádržích. Krátce po spuštění, ke kterému docházelo několikrát během letu Apolla, uslyšela posádka výbuch.
Později během vyšetřování nehody se ukázalo, že příčinou byl nešťastný sled událostí dávno před startem, který vedl k propálení teflonové izolace napájení ohřívačů a vrtulí. Při spuštění tedy došlo ke zkratu, který se ukázal být v kyslíkové nádrži č. 2 fatální.
Odyssea Apolla 13
Kromě toho, že se tak jmenoval velitelský modul Apolla 13, byla cesta zpět na Zemi skutečnou odyseou.
Exploze a následný únik kyslíku ohrozily velmi vážně astronauty, neboť hrozila bezprostřední smrt udušením a na aktéry tohoto dramatu čekaly další překážky. V řídícím středisku se sešel krizový štáb, jehož hlavním úkolem bylo vypracovat plán návratu. Bylo rozhodnuto, že z lunárního modulu se stane záchranný člun.
Během návratu musela posádka například zhotovit "adaptér", který umožňoval nasadit filtry CO2 určené pro velitelský modul do otvorů v modulu lunárním (jedny byly totiž kruhového a jedny čtvercového průřezu). To vše za pomoci ponožky, igelitového pytle, hadice od skafandru, desek letového plánu a dalších předmětů, které se nacházely na palubě třináctky. Současně bylo nutné šetřit elektřinu. Posádka vypnula všechny přístroje, jejichž činnost nebyla nutná. Astronauti byli vystaveni velmi nepříjemnému chladu, u Freda Haise propukla horečka.
Do poslední chvíle nikdo nevěděl, zda výbuch nepoškodil tepelný štít nezbytný pro vstup do zemské atmosféry. Astronauti tak překonávali jednu výzvu za druhou, ale nebylo vůbec jisté, jaký konec bude mít jejich cesta...
Dne 17. dubna 1970 dosáhl velitelský modul Apolla 13 hranice atmosféry. Asi nejzáludnější místo celé cesty domů. Již tak blízko, a přece ještě daleko! Řídící středisko ztratilo s lodí spojení, které bylo při předchozích misích obnoveno přibližně za 3 minuty. Po čtyřech nekonečných minutách mrazivého ticha, už možná málokdo doufal... Pak se z rádia ozvalo zapraskání a Jimův hlas. O několik okamžiků později, po necelých 143 hodinách letu, dosedl velitelský modul na hladinu Pacifiku. Zachráněné astronauty vyzvedla posádka letadlové lodi Iwo Jima.
Kniha a film
Jim Lovell ve spolupráci s Jeffreyem Klugerem napsal knihu Lost Moon, tedy Ztracený Měsíc. Tato kniha se stala předlohou scénáře filmu Apollo 13. V hlavní roli Jima Lovella se objevil Tom Hanks a skutečný Jim Lovell si zahrál kapitána lodi USS Iwo Jima, na kterou byli astronauti vyzvednuti.
Jim Lovell po Apollu 13
Žádný z astronautů Apolla 13 již do vesmíru neletěl. Jim Lovell v něm strávil celkem 29 dní 19 hodin a 3 minuty a je jedním ze tří lidí, kteří letěli k Měsíci dvakrát. Narozdíl od Johna Younga a Eugena Cernana se po něm však nikdy neprošel. V květnu roku 1971 se stal ředitelem technických aplikací v Johnsonově kosmickém středisku, v březnu roku 1973 odešel definitivně z námořnictva i z NASA a od té doby figuroval ve vedoucích pozicích několika společností, včetně jedné vlastní. Lovellovi založili také výzkumné a vzdělávací centrum, kde vydávají odborné publikace a Jim zde přednáší.

Návrat ke kořenům

Jim Lovell navštívil několikrát zemi svých předků. V roce 2000 se stal čestným občanem Dolní Lukavice. Ačkoliv sám česky neumí, je u něj patrná obrovská úcta k předkům a k místům, odkud pocházeli. Dokladem toho je fakt, že po celou dobu dramatického letu Apolla 13 měl u sebe československou vlajku.
K jeho českému původu se váže historka týkající se záchrany Apolla 13. Údajně tehdejší představitelé země v roce 1970 prohlásili, že bude-li to nutné, může posádka Apolla 13 přistát na území komunistického Československa.

Keš

Na výchozích souřadnicích keš nehledejte, ale můžete zde zaparkovat svoje vozidlo. Celá trasa je dlouhá asi 2,5 km.
Nyní se přenesme do 30. let 20. století a sledujme malého Jima. Co by asi dělal, kdyby jeho prarodiče neodešli do USA a on by vyrůstal v Dolní Lukavici? Představme si, že je neděle 26. července 1936 a ranní slunce láká Jima ven...

Zastávka 1: N 49°36,116' E 13°20,631'
Jim vybíhá z vrátek domu č.p. 95 (skutečný dům Maškových). Hvízdá na své kamarády, kteří bydlí v obou sousedních domech. Ti se během chvilky objevují, jakoby byli předem domluveni. Popravdě řečeno, není to poprvé, co spolu vyrážejí ven. Jejich kroky vedou na hřiště.
A=součet čísel domů Jimových kamarádů

Zastávka 2: N 49°36,162' E 13°20,690'
Houpačky, pískoviště? Kdepak! Jim i jeho kamarádi neomylně míří k provazové prolézačce. Dá se po ní šplhat, skákat z ní a to je to pravé. Kluci by na ní vydrželi dovádět celé hodiny.
B=v kolika místech se prolézačka dotýká země? (liché číslo)

Zastávka 3: N 49°36,129' E 13°20,728'
Jim, se však po chvilce s kamarády loučí. Domlouvají se, že se potkají ještě odpoledne u řeky. Jim jde na místo, kde má počkat na maminku. Sedá si na lavičku u stromu a se zájmem hledí na stavbu, která mu připomíná raketu. A rakety, ty ho moc zajímají. Přemýšlí, kam až by doletěla.
C=počet stran lavice, na které Jim sedí

Zastávka 4: N 49°36,035' E 13°20,735'
Z rozjímání ho vyruší pozdrav maminky, která z "rakety vystoupila". Jdou spolu natrhat pár květin. Je totiž sv. Anny a babička má svátek. Kytici mají natrhanou a Jim se dívá na kašnu, která je v jeho očích hvězdou. "Doletěla by k ní ta raketa?", říká si.
D=počet "ostrých" cípů hvězdy

Zastávka 5: N 49°35,994' E 13°20,795'
Jeho myšlenky jsou přerušeny voláním maminky. Zdá se, že trochu spěchá. Jdou totiž ještě do lesa, podívat se po nějakých houbách a lesních plodech. Cestou si však chlapec nemůže nevšimnout vodní hladiny, po které plují kačeny a na kterou nalétávají další opeřenci, jakoby se chtěli v parném dopoledni trochu osvěžit.
E=obvod kmene v cm

Zastávka 6: N 49°35,912' E 13°20,751'
Maminka se zahloubaným chlapcem vchází do temného lesa. Skrz koruny stromů projde jen tu a tam nějaký paprsek. Hledání hub a trhání borůvek sice není kratochvíle podle Jimova gusta, ale vidina koláče a houbové omáčky ho přece jen přiměje k práci.
F=číslo uvedené na tabuli

Zastávka 7: N 49°35,587' E 13°20,708'
Chlapec s maminkou došel na konec lesa a jsou na místě, které přímo vybízí k odpočinku. Sedí tiše na lavičce a užívají si klidu. Jim sleduje nízkou ohrádku, na které jeho mamince nepřijde nic zvláštního, ale on na ní vidí malé obíhající planetky.
G=počet planetek na plotě

Finále: N 49°35.X' E 13°20.Y'
Nechme je tedy ještě odpočívat, protože za chvilku se musí vydat zpět, aby byli doma včas k obědu. My se můžeme zatím podívat po lese, jestli nám tu třeba Jim s maminkou něco nenechali.
X = A*(F-B)+D-G
Y = (E-F-C)*(C-D)
Kontrolní součet všech získaných hodnot je 501.


EN

Dolni Lukavice

Dolni Lukavice is the village located in Pilsner county, in Pilsen-south district, 20 km south from the city of Pilsen and 3 km north from Prestice. The village has a population about almost 900. There stayed the composer Josef Haydn and lived relatives of an american astronaut James A. Lovell, jr. in Dolni Lukavice.
History
The first written notice about the village is from 1216. Stepan from Lukavice has owned the village since 1250 and he became a patron of the church in Lukavice in 1427.
Dolni Lukavice has changed the owners through the centuries. The last keeper of the domain was Mr. Veverka in 1945. After WWII, due to president Edvard Benes’ decrees, the village got a property of the republic.
There were the psychiatric and anti-alcoholic hospital or the medicaments and medical stuff warehouse in the village’s baroque castle during the communist era of the Czechoslovakia.
Other sights in Dolni Lukavice: gothic church of St. Peter and Paul (2nd half of 13th century), Jewish cemetery (15th century) and the baroque building No133 – the former brewery (18th century).

Jim Lovell

Jim’s grandfather Jan Masek was born on 21st June 1857 in Horni Lukavice. His wife, grandmother Anna, came from Dolni Lukavice, which they left for the USA in the end of 19th century. Jan’s sister Barbora and brother Vojtech probably left too. Brother Petr stayed only and his son Frantisek Masek, M.D. kept written contact with Jim at the turn of 60’s and 70’s of 20th century. Jan’s and Anna’s daughter Blanka (Blanche) Maskova, she became Lovell getting married, is Jim’s mother. James Arthur Lovell, jr., called Jim, was born as an american citizen on 25th March 1928 in Cleveland, Ohio. He was interested in the space and rockets and maybe there are the roots of his future career.
Jim’s youth
Jim’s wish was to study a technical or scientifical department. Unfortunately his father has gone during Jim’s childhood. His mother, a widow, was not able to support him at the university. The U.S. Navy offered the program called Holloway (2 years of technical degree studium, pilot’s training and a half year of service at the sea). The next steps were 2 years at the university and U.S. Navy pilot career.
A child’s dream came true
Jim graduated in 1952 and he married charming Marylin Gerlach same year. She gave him 4 children.
Jim served on naval vessels in the Pacific Ocean and in 1962 he was added to the 2nd group of astronauts. Lovell piloted the Gemini 7 in 1965 and his desire to explore the space grew in the context with real ideas about flights to the Moon. He came through his second mission as a commander of Gemini 12.

Apollo

Lovell, the command module pilot, orbited the Moon in Apollo 8. Jim, Frank Borman and William Anders were the first three guys being "near" the Moon.
Jim Lovell was the backup commander of Apollo 11 and he was named Apollo 14’s commander. Because of Alan Shepard’s (original Apollo 13’s commander) ear’s infection, Lovell was shifted from 14 to 13.
And there, on 11th April 1970, started the most dangerous and exciting adventure of Jim Lovell’s life and NASA at all.
It is well-known story about the "routine flight", which dramatically changed after Jack Swigert’s: "Houston, we’ve had a problem!"
The fight for astronauts’ lifes was announced by this "simple" sentence. The unlucky sequence of events, a long time before 13 had started, resulted in the accident. The broken insulation of the electric equipment of O2 tank 2 led to a short, which cause an ignition and explosion. After solving all the troubles and challenges and after the stressful voyage of Odyssey and Aquarius, which are the names of Apollo 13’s command and lunar modules, the ship splashed down succesfully in the South Pacific.
USS Iwo Jima’s crew recovered Jim Lovell, Fred Haise and Jack Swigert after almost 143 flight’s hours, on 17th April 1970. The entire world started to celebrate this phenomenal victory.
Book & Movie
Jim Lovell cooperating with Jeffrey Kluger wrote the book Lost Moon. Ron Howard, the famous american director, based his movie Apollo 13 on this book. Tom Hanks appeared in this movie as Jim Lovell and real Jim Lovell as USS Iwo Jima’s captain.
Jim Lovell after Apollo
Apollo 13 was the last mission for all its astronauts. Jim Lovell spent 29 days, 19 hours and 3 minutes in the space and is one of only three men to travel to the Moon twice, but unlike John Young and Eugene Cernan, he never walked on it. In May 1971 he became the technical applications’ director in Johnson’s space center. In March 1973 he had retired from Navy and space program and he became the president or CEO in several companies.

Back to roots

Jim Lovell visited the country of grandparents’ origin few times. Lovell became a honorary citizen of Dolni Lukavice in 2000. Jim cannot speak Czech but we can see the pride and respect to his ancestors and the place they lived in. The fact that Jim Lovell loaded the Czechoslovak flag aboard of 13 could support this thesis.

Cache

There is no cache on the starting coordinates, but you can park your car here. The whole track is about 2,5 km long.
Let’s travel through years back into the 30’s of 20th century and follow litlle Jimmy. What would he do, if his grandparents wouldn’t move to the USA and he would grow in Dolni Lukavice? Let’s imagine it is Sunday 26th July 1936 and the shining Sun leads Jim outside...

Stage 1: N 49°36,116' E 13°20,631'
Jim run out from tho door of No95 (the real Masek’s house). He whistle on his friends, living in both next houses. These are outside in a second, like they would have a deal. In fact is it not for the first time, they are going to play outside. Their aim is the kids’ playground.
A=sum of numbers on friends’ houses

Stage 2: N 49°36,162' E 13°20,690'
Swings or sand? Absolutly not! Jim and friends run to the ropes’ climber. They could climb up and jump down and that’s the true fun for these guys.
B=number of climber’s points touching the ground (an odd number)

Stage 3: N 49°36,129' E 13°20,728'
Jim says bye to friends and they say see you in the afternoon at the river. Jim is running to wait for mom. He sits on the bench and looks with interest on a building, reminding a rocket. And rockets, they are very attractive for Jimmy. He thinks about how far this one could fly.
C=number of bench’s sides Jimmy is sitting on

Stage 4: N 49°36,035' E 13°20,735'
Mom’s hello disturbs him. She went out "from the rocket" just now. They are going to pick some flowers for grandmother. It is Anna’s namesday. The bouquet is done and Jim is watching the fountain looking like a star, from his point of view. "Could the rocket made it to this star?" he is still thinking of rockets.
D=number of star’s "sharp" points

Stage 5: N 49°35,994' E 13°20,795'
His mind’s run is stopped by mother’s calling. She seems to be in a hurry. They are going to visit nearby forest to pick some fruits and mushrooms. The boy must note a water-level, on which ducks are floating and other birds try to land on, like they want to refresh in a hot forenoon.
E=perimeter of the important tree in cm [from the board]

Stage 6: N 49°35,912' E 13°20,751'
Mom with a wistful guy is entering the dark wood. Not much sunshine can go through the treetops. Looking for mushrooms and gathering blueberries isn’t boys’ cup of tee, but thought about a cake and mushrooms’ sauce is strong driver for Jimmy to work.
F=the only number written on a board

Stage 7: N 49°35,587' E 13°20,708'
Jim with mom reached the end of a forest and they stand at the place calling: "Get some rest here!" They are sitting quietly on a bench and Jim is looking at a low fence, which seems to be very common. But he could see there small orbiting planets on the top.
G=number of planets (balls) on the top of the fence

Final stage: N 49°35.X' E 13°20.Y'
Let Jimmy and his mom stay in rest, because they have to go back in a minute to be at home on time. We could explore the forest, maybe they have left something for us there.
X = A*(F-B)+D-G
Y = (E-F-C)*(C-D)
The checksum of all gained values is 501.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] I enqr fgebzl gev fgbwv, iryxr wnxb enxrgl, gra pb arav an xenwv, cbxynql i arz hxelgl. [EN] Gernfher uvqqra va n gerr, juvpu vf zvqqyr bs gur guerr, gurl ner nyzbfg va gur ebj, gel gb svaq vg va oheebj.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)