Skip to content

Kostel sv.Izidora Traditional Geocache

This cache has been archived.

Hanes69: Krabička je ukradená, opět, tak rušíme bez náhrady...

More
Hidden : 8/8/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška věnovaná kostelu sv. Izidora v Prušánkách

Před tím, než byl postavený kostel, patřily Prušánky pod farnost Čejkovice, kde byly vedeny všechny matriky. Toto spojení sahá až do dob středověku, kdy Prušánky, tehdy ještě Prusy, patřily vizovickým cisterciákům a ti byli podřízeni velehradským mnichům.
Klášter ale zaniknul a podle patronátního práva připadl majetek kláštera, tedy i tehdy opuštěná tvrz Prušánky, pánům z Kunštátu. Ti koupili ještě Čejkovice a tím se na několik staletí spojily Prušánky s Čejkovickým panstvím.
V té době vládli prokatoličtí Habsburkové a 25 % pozemků na Moravě patřilo olomouckým jezuitům, tedy i farnost Čejkovice. Důvodem stavby kostela bylo stále intenzivnější osídlení obce lidmi a to, že věřící museli chodit na bohoslužby až do Čejkovic. Navíc cesta vedla přes pastviska "Drahy", kde byly vinné sklepy. Prušánečtí se v nich cestou do kostela zastavovali a občerstvovali se. Mnozí z nich se na bohoslužby nedostavili vůbec.

Stavba kaple
Obec Prušánky se proto obrátila na olomouckou kolej řádu Tovaryšstva Ježíšova a jejím prostřednictvím na biskupa, aby zde povolili stavbu kaple sv. Isidora. K uskutečnění záměru došlo roku 1712. Plánek kaple nakreslil a stavbu uskutečnil olomoucký zednický mistr Lukáš Lösk. Velikost kaple byla stejná jako střed současného kostela.
Byla postavena v těsném sousedství starého a odnepaměti užívaného hřbitova. Sloužila 40 let a pro svou zchátralost byla nahrazena stavbou skutečného kostela. Na stavbu kaple i kostela dohlížel P. Jiřík, který ale zemřel těsně před dokončením stavby kostela, která trvala 7 let. Kostel byl zasvěcen opět sv. Isidorovi, patronu rolníků, druhým patronem kostela je sv. Martin, protože na jeho svátek 11. listopadu 1758 byl kostel vysvěcen.
Víme to z nápisu na stěně ve věži, který zaznamenal zednický polír Martin Riška, a který pak téměř o 100 let později přepsal do farní kroniky P. František Vlach, protože na stěně vznikla puklina a po opravě nebylo možno nápis zachovat. Kostel byl vybudován ve stylu vrcholného baroka a na trůnu vládla právě Marie Terezie.

Stavební úpravy
Stavba kostela byla bohužel založena na nepevném slínovitém podloží. Proto se časem objevily ve zdivu pukliny a kostel se začal pomalu rozjíždět. P. Augustin Pinkalský píše roku 1861 o stavu kostela toto: "Vstoupiv do zdejšího Chrámu Páně, nemálo jsem se zarmutil. Nejednou byly jsme v čas služeb Božích kusami z klenutí padající malty pobouřeni, a k útěku z chrámu Páně přinuceni. I z hlavního oltáře, kuse dřeva, ruka neb noha cheruba dolů padali a takto život kněze v nesnáz uvozovali."
Údajně se chrámové zdi klonily do farské zahrady, což bylo již okem viditelné. Kostel musel být tedy podepřen postupně 7 pilíři. Každý byl postaven asi ze 7 000 cihel z panské cihelny v Čejkovicích.
Roku 1880 byla loď kostela stažena železnými táhly a koruna zdiva zpevněna železobetonovým věncem - za pomoci cementu, což se později projevilo zavlháním zdiva. Tehdy byl také v předsíni pod věží v tzv. žebračce zazděn kamenný kříž, který dali zbudovat manželé Cyril a Marie Trechovi, a který stál původně u kaple sv. Anny směrem na Moravský Žižkov. Kříž je chráněnou movitou památkou.

Interiér kostela
Interiér kostela prošel také mnohými změnami. Z původní výbavy zůstaly pouze dřevořezby sv. Jana a sv. Jakuba a také dva štukové boční oltáře z červeného mramoru.
Kostel měl celkem 3 oltáře. Na hlavním oltáři, který byl zbudován původně z kamene, byl obraz sv. Isidora. Namaloval jej malíř Raab, člen olomoucké jezuitské koleje, jeden z významných malířů 18. století. Roku 1864 byl zhotoven dřevěný hlavní oltář, kazatelna i křtitelnice. Hlavní oltář byl znovu vyroben ještě v roce 1910.
Nejpřevratnější zásah do interiéru se udál roku 1974, kdy mladý zapálený kněz Jan Kabeláč nechal proměnit celý interiér kostela v duchu pokoncilní doby. Byla odstraněna kazatelna i oltář. Podle kroniky bylo vše sešlé, prolezlé červotočem a práchnivé. Obraz sv. Isidora byl tehdy uložen na faře a jeho menší kopie byla zavěšena nad vchodem do nové sakristie, která byla přistavena v roce 1957. Obraz darovala na svůj náklad farnice Julie Miklicová na památku svého manžela Isidora, nešťastně zemřelého.
Oltář byl nahrazen křížem a stolem v duchu nové liturgie, aby kněz nebyl k lidem otočen zády. V tomto roce se do kostela také zavedla elektřina. Do té doby se rozsvěcovalo při mši 24 svíček, což, jak upozornil jeden z ministrantů pamětníků, po zhasnutí zanechávalo mocný dým.
V té době také kromě kopule zmizely nástěnné malby, které darovaly různé rodiny z farnosti. Mnozí z farníků pocítili zklamání nad ztrátou stropních obrazů. Jenže celou záležitost řídil a projektoval architekt Ludvík Kolek a památkový úřad bděl nad dodržením předpisů. Již v roce 1942 padly za oběť při generální opravě nástěnné malby radostného růžence a za P. Matušiny například obraz Nejsvětější Trojice nad hlavním oltářem a další obrazy.
Křížová cesta pochází z roku 1881 a namaloval ji malíř z Vídně jménem Kleiber. P. Kabeláč v r. 1975 pořídil novou křížovou cestu, ale přáním farníků bylo, aby se nechala renovovat původní křížová cesta. V r. 1980 obrazy restauroval akademický malíř Benedík z Veselí nad Moravou. Za P. Matušiny byly 4 obrazy nahrazeny jinými neuměleckými a bezcennými, takže dnes je Kleiberových obrazů 10.

Informace převzaty ze stránek farnosti Prušánky

Krabička je uložena mimo areál parčíku obklopujícího kostel, i tak se při odlovu prosím chovejte nenápadně. Parčík samotný je krásné a tiché místo, kde můžete chvíli posedět a odpočinout si od celodenního shonu.


* v keši není tužka *

Additional Hints (Decrypt)

Zntarg Pb Armzbxar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)