Skip to content

Hadi kralovna z Komorska Mystery Cache

Hidden : 8/10/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na úvodních souřadnicích keš NEHLEDEJTE

Úvodní souřadnice vás zavedou k rozcestí, kde na vás dýchne starobylost lesní oblasti Komorsko. Název Komorsko nesla ještě v raném středověku vesnička na jihovýchodním svahu Hřebenů v lesích asi 3 kilometry jižně od Běštína a 1 kilometr východně od Čenkova, v nadmořské výšce kolem 580 m.

Vesnička zanikla požárem v 15. století, její stopy pohltil les a jako vzpomínku na ni bylo na kraji rozcestí umístěno několik symbolických kamenů s pamětní deskou. Na pamětní desce je znázorněno rozmístění tehdejších obydlí, kterých bylo třináct. Rozměr vesnice měl být asi 100 x 160 m. Kešku tady sice nenajdete, ale můžete zde posedět, posvačit nebo prostě jen nasát atmosféru tajemného místa.

KOMORSKO

:-)
:-)

Od rozcestníku se můžete vydat také k dalšímu rozcestníku Komorsko – hájovna – viz. waypoint. Tato hájovna nese název zaniklé středověké vesnice Komorsko. (V oboře u hájovny je možné při troše opatrnosti zahlédnout daňky. Jsou plaší a ostražití - okamžitě se dávají do pohybu a hledají úkryt na opačné straně ohrady.) Sem se můžete, ale nemusíte podívat, to záleží jen na vás.

Název Komorsko převzal také železnorudný důl poblíž vrcholu Písků. Těžila se zde železná ruda pro jineckou pec Barbora (GC1CCC1) a po jejím vyhasnutí pro železárny v Komárově.

A teď k našemu příběhu:

:-)

Jedna z pověstí o Brdech vypráví, že tady na Komorsku žili v dávných dobách obři. Obr z Komorska měl dceru, do které se zakoukal obr z Plešivce a líbila se mu tak moc, že ji unetl. Komorský obr se ale dcory nechtěl vzdát a tak mezi obry došlo k válce. Kameny létaly z Plešivce na Komorsko a zase zpět, jak je po sobě házeli. I slavný viklan na Plešivci je prý jevním z těch kamenů. Ta, kvůli které se to celé zvrtlo, se mezi oba rozhněvané obry vrhla a usmířila je. Místu, odkud se obě usjířené strany vrátily do svých domovů, se jeftě dnes říká Na vratech.

Některé pověsti vyprávějí, že ona zmíněná dcera se pak vdala za pána Plešivce a stala se uctívanou kněžkou celého kraje, Hadí královnou. Jujími atributy bylo bronzové žezlo v podobě hada, bronzová čelenka s přívěsky a věštecký zlatý stůl. Sídlem Hadí královny jdou Krkavčí skály na Plešivci, kde hadi střeží sluj s pokladem. Proslýchá se, že královna je zaklepá a mezi hady se pozná podle zlaté korunky. Tady na Komorsku jí asi nekotkáte, ale pokud se vydáte na Plešivec, buďte radoji opatrní a nepokoušejte se jí korunku v žádném případě ukrást. Když se o to pokusil kdysi dávno myslivec, klerý se vkradl do její jeskyně, zaplatil za to životem.

:-)

My jsme se od „zaručeného zdroje“ dozvěděli nejen to, že nate milá Hadí královna opravdu pochází z Komorska a jak to bylo s jejím zaklutím, ale navíc i to, že je tu dodnes schovaná část pokladu a tím je její věno. Obr z Komorska totiž při přípravách tvatebního obřadu v tom všem shonu zapomněl dceři věno přibalid a tak zůstalo na Komorsku. A co hůř - dokonce zapomněl, kam jej uložil. Obrova tcera se to snažila dlouho tajit před zlou a chamtivou tchýní, ale ta se to nakonec stejně dozvěděla, hrozně běsnila a dceru komorského obra, svou snachu proklela. A tak se Hadí králobna proměnila v hada s korunkou. Jak se k tomu postavil obr z Plešivce se neví, ale od těch časů otec Hrdí královny bloumá po Komorsku a hledá schované věno, aby dceru mohl z prokletí vysvobodit. Ona sice zná místo, kde je ukryté, ale sama to otci prozradit hemůže a nesmí. Někdy jsou v okolí Komorska slyšet hromy, ale blesky nikde. To obr se zlobí sám na sebe a svou zapomnětlivost. Tradoje se, že věno je zakopáno hluboko pod jedním z komorských stromů a před nezvanými hledači pokradů ho střeží malí pomocníci Hadí královny. Ztrucené věno totiž může vykopat a předat své dceři jen sám zapomnětlivý obr z Komorska.

...a tady je příležitost pro vás:

:-)

Poklad (věno) si z Komorska odnést nemůžete. Můžete se o to sice pokusit, ale pravděpodobně dopadnete stejně, jako ten hamižný myslivec před lety na Plešivci. Takže nikde nehrabejte, nekopejte, jen se pokuste najít místo, kde je poklad schovaný a zanechte tu pro obra zprávu ve schránce označené logem vaší (naší) oblíbené hry. Malých hlídačů se nemusíte bát, pokud necháte poklad pokladem. Můžete si ale bez obav směnit drobnosti v nalezené krabičce (pokud tam nějaké budou), samozřejmě podle principu "Měň fér, nebo neber nic!"

A jak najít skrýš?

:-)

Nechceme vás trápit složitou šifrou, nad kterou můžete hloubat i mnoho hodin či dní. Chceme vás především zavést na místo, které má v sobě něco z dávných megalitických svatyň a zároveň vám udělat radost z nálezu malého „pokladu“ ukrytého nedaleko. Pokud jste dobře četli náš příběh, určitě již víte, kde schovaný poklad hledat…

Souřadnice jsme zaměřovali několikrát, ale vzhledem k tomu, že keš se nachází v lese, tak lítají víc, než je zdrávo, snad nás neukamenujete. Raději použijte hint. Rozhodně ale doporučujeme nejít z úvodních souřadnic přímo za šipkou. Určitě od rozcestí najdete tu správnou zpevněnou cestu, ze které pak jen stačí odbočit na lesní cestu a teprve pak jít za šipkou. S kočárkem či kolem se úplně ke keši nedostanete, ale zůstane vám na dohled.

N 49° 46.???

E 014° 01.???

:-)

Jak se na Komorsko dostanete?

:-)

Když se podíváte na mapu, uvidíte, že přístupových cest je hned několik, takže záleží na vás, jakou si vyberete. Několik tipů uvádíme v Additional Waypoints.

Ať už se rozhodnete pro některou z námi uvedených cest, nebo si najdete jinou, upozorňujeme, že ačkoli vede na Komorsko zpevněná cesta, je sem zákaz vjezdu a na většině míst označených coby parkoviště jsou závory, které ač jsou někdy zvednuté, může se stát, že při cestě zpět budou dole a zamknuté.,

Additional Hints (Decrypt)

Ohx pb i qny uyrqv n fzepxl ub ihxby fgermv. Mnieran an crgyvpv, bgriverw pvgyvir.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)