Skip to content

Cimcararacimcim Traditional Geocache

This cache has been archived.

Vrabcaci: KAždý ptáček má svoji životnost

More
Hidden : 7/29/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato nenarocna drive kes Vas v kostce seznami s drobnym ptactvem, ktere je nam blizke, protoze to jsou "Vrabcaci"


Čimčarára čimčimčim - Passer domesticus



    Vrabec – zní to tak všedně, obyčejně. Ještě do nedávné doby tomu tak opravdu bylo. Mnohasethlavá hejna těchto opeřenců se každoročně dělila o sklizeň se zemědělci, kteří jim na oplátku vymysleli mnoho káravých přízvisek od „štilip“ až po „škudlivec“. Ovšem časy se mění a vrabec již zdaleka není tím obyčejným všudypřítomným ptákem, který byl v minulosti všemi dostupnými metodami huben. Není tedy divu, že byl ČSO zvolen za ptáka roku 2003 a v současné době se jedná o druh vyžadující další sledování.




Rozšíření
Vrabce domácího můžeme v dnešní době potkat téměř po celém světě s výjimkou polárních a tropických oblastí. Z původní domoviny (Přední a Střední Asie, podle jiných hypotéz Středomoří) se společně s pěstováním obilí rozšířil do zbytku Eurasie. Člověk jej následně rozšířil na ostatní kontinenty.


Hnízdění
Vrabec domácí hnízdní v našich podmínkách 3x až 4x do roka, v období od dubna do září (ojediněle bylo zjištěno i hnízdění v zimním období - klasický příklad ovlivnění biorytmů zvířat soužitím s člověkem - teplo + dostatek potravy). Jeho hnízda najdeme především na budovách i uvnitř stavení (různé výklenky, větrací otvory atd.), často bývá velmi agresivní a zmocňuje se hnízd jiných druhů ptáků, zvláště pak jiřiček, břehulí nebo rorýsů. I své hnízda si usilovně brání.. Někdy ho vezmou pod svá křídla i čápi, kteří ho nechají vykonávat svou rodičovskou povinnost ve spodní části vlastního hnízda. Hnízda se většinou nenachází dál než 1 km od nejbližších stavení. Základní stavební materiál - sláma, seno a úlomky rostlin, bývá při tvorbě hnízda doplněn provázky, papírky, peřím a podobným materiálem. Snůška čítá 4 – 5 vajec, inkubační doba je 11 – 14 dní. Vejce zahřívají a mláďata krmí oba rodiče.


Čím se živí?
Vrabce lze označit za typický synantropní druh vázaný svým životem na lidská sídla. Přidružil se k člověku zřejmě v dobách, kdy člověk, jakožto zemědělec, začal pěstovat obilí a prostřel tak vrabci co hrdlo ráčí. V potravě vrabce převažuje rostlinná složka. Hlavní součástí jídelníčku jsou semena obilí, dále pak kukuřice, slunečnice, mák a semena různých plevelů. Doplňkově pojídá také zelené části rostlin (pupeny, salát aj.) a plody (bez černý, ostružiny aj.). Živočišná složka je zastoupena téměř výhradně v potravě mláďat. Dospělí ptáci v době péče o mláďata sbírají bezobratlé na stromech, v keřích a dokáží i ulovit kořist v letu.

Proč ubývají?
Člověk v minulosti poskytl vrabci střechu nad hlavou i hojnost potravy. Ten se mu tak stal oddaným společníkem. V současné době se ale potřeby a životní styl člověka a jeho průvodce rozcházejí. Především ve městech ubývá přirozených úkrytů pro ptactvo ve formě neudržované zeleně na úkor přesně střižených keřů s ideálním trávníkem. Ptáci musí překonávat větší vzdálenosti při obstarávání potravy nejen pro svá mláďata, ale i pro sebe sama. Zároveň jsou vystavováni vyššímu riziku, ať už je to střet s dopravním prostředkem či útok predátora. Dále v tomto biologicky sterilním prostředí nenacházejí ptáci dostatek materiálu pro stavbu hnízd. Nekonečné asfaltové lány znesnadňují ptákům také hledání napajedel nebo provádění pravidelné prachové či vodní koupele. I na první pohled nevinné balení odpadků do igelitových pytlů zamezuje vrabcům přístupu k potravě. Je paradoxem, že dnešní společnost potravinami vyloženě plýtvá, ale vrabci se k těmto zbytkům dostat nemohou. Na vesnicích je pro vrabce zřejmě nejznatelnější změnou ubývání živočišné výroby. Přikrmování „vrabčáků“ s domácími zvířaty lze považovat za jeden z hlavních zdrojů potravy pro tyto malé tvory. Také rušením zemědělských družstev ubývá nejen zdroj přiživení se, ale i mnoho hnízdních příležitostí. Zároveň dnešní bezezbytková manipulace se zrním má vliv na snížené stavy živočišného druhu, který je v současné době na zbytcích vyprodukovaných člověkem značně závislý. Svou roli hraje i používání zahradní chemie cílené na hubení hmyzu, jakožto potravy mláďat.


Jak je poznáme?
Vrabec domácí se v dálce jeví jako poměrně nenápadný zavalitý pták, ale při bližším pohledu, zvláště pak na samce, jde o poměrně pestře zbarveného ptáka. Má krátký zobák, poměrně dlouhá křídla a krátký ocas. Mezi oběma pohlavími je znatelně vyvinutý sexuální dimorfismus. Samec má špinavě šedou břišní část těla, svrchní stranu hnědou v různých odstínech s černými skvrnami a jednou větší bílou v úrovni hrdla. Od samice jej rozeznáme také díky černé skvrně na hrdle a černému proužku na hrdle. Samice jsou znatelně méně nápadné, šedohnědé, svrchu tmavší. Mladí ptáci jsou zbarveni stejně jako samice. V létě mají obě pohlaví modročerný zobák a hnědé končetiny, v zimě zobák nažloutle hnědý. V České republice si jej můžeme snadno splést s menším a štíhlejším vrabcem polním, který má na rozdíl od vrabce domácího kaštanově hnědou čepičku a černou skvrnu na lících.



Jak jim pomoci?
Obrázek o pomoci vrabci si asi každý dokáže udělat sám. Za hlavní principy lze považovat střídmost v honění se za estetickým dojmem našeho okolí a v zimě přihodit nějaké to obilí na krmítko. Zkrátka si občas vzpomenout na vrabčáky a říci si: „Mají tu kde bydlet a mají co jíst?“.






Prosím všechny aby se ke keši chovali s největší opatrností a citem, ať Vám dlouho vydrží, rovněž prosím o řádné maskování.

Additional Hints (Decrypt)

pvzpnenenpvzpvz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)