Skip to content

Cmentarz nr 59 – Przysłup Traditional Geocache

Hidden : 7/5/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[PL]

Pojemnik zawiera logbook, olówek i kilka przedmiotów na wymiane. Znajduje sie na terenie Cmentarz nr 59 – Przysłup

[EN]

The container includes a logbook, pencil and a few items for exchange. It is located in the cemetery No 59 – Przysłup


[PL]

Cmentarz nr 59 – Przysłup

Projektował Duszan Jurkowicz. Pochowanych jest na nim 60. Austriaków (tylko 4. jest nieznanych z nazwiska, reszta jest znana i pochodzi z : 56.Pułku Piechoty z Krakowa, 89.PP z Jarosławia, 98.PP z Josefov z rejonem rekrutacji w okolicach Wysokiego Myta w Czechach, 40.PP z Rzeszowa, 36.PP rekrutującego żołnierzy z okolic Mlada Boleslav, 3.PP Landwehry rekrutującego żołnierzy z okolic Grazu i Marburga w Austrii, 10.PP Landwehry rekrutującego żołnierzy z okolic Turnova i Mlada Boleslav, 12.PP Landwehry rekrutującego żołnierzy z okolic Časlava i Mlada Boleslav, 30.PP Landwehry rekrutującego żołnierzy z okolic Wysokiego Myta i Hradec Kralove, 4. Bośniacko - Hercegowińskiego Pułku Piechoty z Mostaru, 24.Batalionu Lansturmu) i 20. Rosjan poległych w okresie od stycznia do maja 1915 r. Z zapomnianych cmentarzy „leśnych” (obecnie) ten zachował się pomimo śladowej opieki chyba najlepiej Między innymi pewnie dlatego że został zrealizowany w kamiennym wystroju – zachowane szkice Jurkowicza pokazują że w założeniu miał to być obiekt całkowicie drewniany. Oprócz nagrobków w formie głazów (według dokumentacji miały być przymocowane do nich tablice żeliwne- nie zachowały się jednak ślady mocowania, czyli prawdopodobnie nigdy ich nie zamocowano ) znajduje się na nim nagrobek wystawiony po wojnie przez rodzinę żołnierza. Daje się jeszcze odczytać inskrypcję wyrytą na jednym z głazów tworzących ścianę pomnikową która w tłumaczeniu brzmi:
JEŚLI CZCIĆ CHCECIE POLEGŁYCH BOHATERÓW / PODARUJCIE SWE SERCA ZIEMI, KTÓRA ICH KRYJE.
W latach 2007-2008 cmentarz został odnowiony przez Stowarzyszenie Magurycz z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. Zachowały się także oryginalne kamienne słupki HV wyznaczające granice działki cmentarnej.

Zródlo:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

UWAGA!!
Nie rozbieraj ogrodzenia!!! Pojemnik jest umieszczony w takim miejscu ze nie trzeba ruszać nawet najmniejszego kamyczka.
[EN]

free counters

Additional Hints (No hints available.)