Skip to content

Skauting Mystery Cache

Hidden : 7/1/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

V roce 2012 si čeští skauti připomínají významné výročí – 100 let od svého založení. Jak se i po takové řadě let ukazuje, myšlenka skautingu je stále živá. I když se za tu dobu změnily mnohé potřeby mladých lidí, je skauting stále moderní, protože aktivně reaguje na změny.

Tato keš je věnována významnému výročí českých skautů


V současné době probíhá v blízkosti keše příprava stavby na vedlejším pozemku. Keš je i za této situace – i když okolí není zrovna hezké – přístupná, nejlépe, když je vše zmrzlé nebo suché.

EN: Sorry, only Czech.

- - -V českých zemích se v 19. století stal významnou tělovýchovnou organizací Sokol pod vedením Miroslava Tyrše. Od něj pak byl odvozen katolicky zaměřený Orel a Dělnická tělovýchovná jednota. I samotný zakladatel českého skautingu – Antonín Benjamín Svojsík (1876 – 1938) – byl už ve svých třiadvaceti letech náčelníkem sokolské župy. Svojsík byl učitelem tělocviku na žižkovské reálce a zabýval se myšlenkou výchovy české mládeže ve volné přírodě.

- - -První, kdo upozornil Svojsíka na - - -kauting, byl Ing. Meilbeck, který téměř celý život pr- - -žil v Anglii. Při j- - -dnom svém zájezdu do Čech v roce 1911 mu vyprávěl, že v Anglii vzniklo hnutí, které je pro mládež mnohem významnější než Sokol. Jeho líčení vyvolalo u Svojsíka silný zájem, takže požádal Ing. Meilbecka, aby mu posílal vý- - -třižky z anglických novin a poslal mu také knížku Scouting for boys od zakladatele světového skautského hnutí Roberta Baden-Powella. Hne- - - o prázdninách odjel do - - -Anglie, vyhledal si skautské oddíly, chodil s ni- - -i ven a do kluboven na schůzky. Byl nadšený jejich živote- - - v přírodě, ušlechtilým vystupováním a opravdovo- - -tí, s jakou vykonávali - - -vou práci.

Svojsík po své návštěvě Anglie začal překládat Baden-Powellovu knihu Scouting for Boys. Tu však upravil pro č- - -ské podmínky. Na rozdíl od Baden-Powella se však Svojsík n- - -spoléhal pouze na vlastní síly, ale přizval na pomoc řadu odborníků. V roce 1912 vydal knihu Základy junáctví, do k- - -eré přispěla řada dalších spisova- - -elů a profesorů – Mikoláš Aleš (nakreslil - - -bálku), Alois Jirásek, Karel Václav Rais, dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský a další.

Roku 1912 uspořádal první tábor poblíž Lipnice nad Sázavou. Č- - -yři dny z Prahy táhli naložený dvoukolák. Tábor se tehdy vydařil, prokázal tak životnost - - -kautingu a probudil zájem v očích veřejnosti. Konce- - - září téhož roku byl uspo- - -ádán propagační ukázkový tábor ve Stromovce, který se těšil velkému úspěchu.

- - -
Jeden z prvních skautských táborů vedených A. B. Svojsíkem (1914) poblíž Lipnice nad Sázavou. Jsou na něm vidět dnes již typické české podsadové stany.

Svojsík chtěl nejprve začlenit skauting do Sokola, což však narazilo na odpor některých sokolských funkc- - -onářů. Založil proto skautský o- - -bor při Svazu spolků a přátel tělesné výchovy v Praze, pod kt- - -rým v roce 1913 tábořilo již 15 skautských skupin. Mezi nimi byl i tábor Jana Pulkrábka u Kácova, který dal světu první krajinkovou podsadu.

Díky velkému nárů- - -tu počtu oddílů byl 15. června 1914 (- - -ož bylo několik týdnů před vypuknutím první světové v- - -lky) založen samostatný spolek Junák – Český skaut (JČS). Prvním starostou byl zvolen pražský hygi- - -nik Dr. Čeněk Klika, vrchním vůdcem An- - -onín Benjamin Svojsík. Na Moravě založil první oddíl roku 1915 Miloš Stojan v Uherském Brodě. Záhy se přidávaly další. Mezi n- - -vými junáky byly i osobnos- - -i jako Jiří Wolker či Rudolf Plajner.

Dív- - -í skauting u nás vznikal od roku 1912 prostřednictvím úsilí spisova- - -elky Popelky Biliánové, která dokonce v- - -dala knihu O dívčím skautingu. V lednu 1915 pak vznikl dívčí odbor spolku Junák – Če- - -ký skaut, jehož první p- - -edsedkyní se stala Dr. Anna Borkovcová. Ve stejné- - - roce se konal i tábor první druž- - -ny Sasanek u Živohoště vedený Vlastou Štěpánovou (později Koseovou).

Více informací můžeš získat také zde: Skautské století, Skautská křižovatka


 

- - -

Přehled nejdůležitějších událostí českého skautingu

 

1911 Profesor tělocviku A. B. Svojsík počátkem roku odjel do Anglie, aby poznal zdejší skauty. Poté začal překládat Scouting for boys do češtiny.
1912 A. B. Svojsík vydal knihu Základy junáctví a v červenci a srpnu uspořádal první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice s třinácti chlapci.
1914 Založen spolek Junák - český skaut.
1915 Založen dívčí skauting. Začíná vydávání časopisu Junák.
1918 Skauti se aktivně zúčastňují zakládání republiky. Vzniká Skautská pošta.
1919 Založen Svaz junáků - skautů RČS, na první schůzi ústřední rady Junáka byla zavedena jako znak svazu lilie s hlavou psa na štítě.
1931 Slovanské jamboree v Praze.
1938 Zemřel A. B. Svojsík.
1939 Sjednoceny skautské organizace ve svazu Junák.
1940 Dne 28.října vydal K. H. Frank nařízení o rozpuštění Junáka.
1945 Junák obnoven.
1946 V Praze odstartován 1. ročník Svojsíkova závodu. Byla založena mohyla na Ivančeně – památník padlým sakutům.
1948 Postupná likvidace Junáka komunisty v letech 1948 až 1950.
1968 Junák obnoven (Pražské jaro).
1970 V září ukončil Junák pod opětovným nátlakem komunistů svou činnost.
1989 Junák potřetí obnoven.
1996 Chlapecký kmen přijat do WOSM (Světový skautský výbor), dívčí kmen přijat do WAGGGS (Světové sdružení skautek).
1997 Středoevropské jamboree Fénix v Praze.
2005 Na XI. Valném sněmu Junáka byl přijat dokument Charta českého skautingu, který byl impulsem pro inovaci skautského výchovného programu a pro modernizaci organizace.
2007 Výročí vzniku celosvětového skautingu – 100 let – probíhají oslavy v Praze (šátková metropole) a na Ivančeně.
2012 Výročí vzniku českého skautingu – 100 let.

 


K samotné keši

 

Úvodní souřadnice tě přivedou před jednu ze zlínských skautských kluboven - - -.
Během roku se v ní ke své pravidelné činnosti schází dvě stovky dětí a mladých lidí.
Zvláště pátky během školního roku zde bývají velmi exponované.
Je možné, že také na dětském hřišti před klubovnou si budou hrát i jiné děti.
Když se budeš chovat alespoň trochu obezřetně, nemusí ti nikdo věnovat svou pozornost.

 

1. Souřadnice uložení keše získáš postupným dosazením
chybějích písmen v textu listingu.

 

N 49° 14.[oranžový text]

 

E 017° 39.[zelený text]

 

2. K otevření schránky budeš potřebovat kód,
který získáš vyřešením následující šifry:

 

- - - - - -

 

Předměty na výměnu se skautskou tématikou jsou vítány,
ale není to podmínka.


 

Additional Hints (Decrypt)

Fvsen: fvsebinpv zevmxn Pnpur: fxnhgfxn yvyvr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)