Skip to content

Ruzovy vrch/The Pink Hill EarthCache

This cache has been archived.

GOGO CZ: Díky nové informaci obdržené od geoawareCZ o potřebě unikátnosti zeměkeší jsem se rozhodl tuto archivovat.

More
Hidden : 5/31/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Růžový vrch je součástí masivu Stolové hory, která zaujme už z velké dálky svou téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou. Na vrcholu Růžového vrchu tvořeného ernstbrunnskými vápenci lze najít velmi zajímavé, silně zkrasovatělé skalní věže.

Pavlovské vrchy jsou největším moravským bradlem, ale zároveň nejmenším moravským pohořím, které tvoří rázovitou dominantu jižní Moravy. Zároveň jsou Pavlovské vrchy nejzápadnějším výběžkem karpatského oblouku a spolu s několika dalšími ostrůvky vápenců na střední a severovýchodní Moravě tvoří velmi nesouvislé vnější bradlové pásmo Karpat.

Svrchnojurské až spodnokřídové ernstbrunnské vápence Pavlovských vrchů jsou výrazně postiženy zkrasověním a zvětrávacími procesy, které probíhaly v několika časových etapách.
Předpokládá se, že poprvé začaly zvětrávat již před více než 100 miliony let ve spodní křídě, kdy se na určitou dobu staly souší před další mořskou transgresí.
Transgrese je podstatné rozšíření moře, to znamená, že velké pevninské oblasti, jsou zality mořem, což může mít za následek uložení mořských sedimentů na sedimentech kontinentálních.

Další vývoj krasových jevů pokračoval v průběhu alpsko-karpatského vrásnění.
V období pleistocenu (ve starších čtvrtohorách) se pak v závislosti na střídání ledových a meziledových dob vyvíjely říční terasy a na svazích vápencových bradel složitá souvrství vátých spraší a sutí. V drsných podmínkách ledových dob mrazové zvětrávání vápenců vytvářelo izolované skalní věže a kamenné osypy.

Geologická stavba Pavlovských vrchů budila pozornost geologů již od poloviny minulého století. Otázka zněla: Jak to, že bílé a tvrdé vápence druhohorního stáří leží na mnohem mladších horninách? Dlouhodobé studium geologů a paleoentologů, založené na mapování hornin, studiu zkamenělin a doplněné poznatky z několika hlubinných vrtů prokázalo, že Pavlovské vrchy náležejí k okrajové části příkrovu vnějšího flyšového pásma, které bylo během alpsko-karpatského vrásnění přesunuto do dnešní polohy od východu.
Flyš je geologický termín, kterým se obecně popisuje různě mocný soubor sedimentárních vrstev.

Na území CHKO Pálava jej tvoří jílovce, pískovce a slepence.
Do tohoto flyšového příkrovu byly při horotvorných pohybech zavlečeny bloky pevných jurských až spodnokřídových světlých vápenců (tzv. ernstbrunnských) a tmavých jílovců (klentnického souvrství). Tyto horninové bloky, které jsou mnohem starší než okolní flyš, byly utrženy z jurského podkladu, který podle profilů hlubokých vrtů leží na žulách Českého masívu v hloubce více než 2 km. Strmé svahy bradel byly zbaveny měkčího flyšového obalu a modelovány mechanickým zvětráváním. Dnes tyto bradlové útesy díky svým relativně pevným horninám tvoří nejtypičtější prvek georeliéfu i na Růžovém vrchu.
Zdroj: Správa jeskyní České republiky

Přístup na Ružový vrch je ideální z obce Klentnice po červené turistické značce.

Pro uznání logu musíte zodpovedet nasledující otazky a odpovedi zaslat emailem skrze muj profil gogo CZ.

a) Na Stage 1 (v soutěsce pod hradem) si prohlédněte skalní věže a přilehlý terén. Který z následujících krasových jevů zde můžete najít:
1. Krasová kapsa - ve vápencovém bloku vlivem zvětrávání vzniká mezera, která se začíná zaplňovat splavenou půdou.
2. Škrapy - vznikají chemickým zvětráváním horniny. Jedná se o velmi ostrohranné prohloubeniny či rýhy.
3. Závrt - jeden z nejtypičtějších povrchových krasových tvarů. Nejčastěji jde o okrouhlé deprese (sníženiny), dosahující průměru od několika metrů do 1 km.
4. Skalní okno - jedná se o otvor skrz skálu nedosahující jejího úpatí.
5. Geologické varhany - větší nebo menší kapsovité prohlubně vzniklé korozí vápence, obvykle podél puklin a zlomů, bývají vyplněny hmotami pokryvných útvarů. Jednotlivé prohlubně dosahují hloubky od 1 do 10m.
b) Z jakých hornin je složen místní flyšový příkrov? Odpověď najdete v listingu.
c) Pomocí GPS zjistěte nadmořskou výšku dole u skalních věží.
d) K logu přiložte foto u skalních věží s GPS nebo s vámi - tento úkol je dobrovolný.

Logovat muzete bez naseho potvrzení. Bude-li s Vasimi odpovedmi neco v neporadku, ozveme se. Dodrzujte prosím poradí, nejdrive odpovedi, potom log. Logy bez predchozicho zaslani odpovedi budou smazany.


Pink hill is a part of Table Mountains, which can catch your attention by its almost perfectly flat surface. You can find very interesting karst rock towers on the top of this hill made of Ernstbrunn limestone. Pavlov hills are the smallest Moravian mountain range. They are the westernmost tip of the Carpathian arc along with other limestone areas in the central and northeastern Moravia.

Late Jurassic to early Cretaceous Ernstbrunn limestone of Pavlov hills is strongly affected by karst and weathering processes, which were taking place in several time periods.
It is assumed that the weathering processes started occurring more than 100 million years ago in the early Cretaceous, when the hills became dry lands before another sea transgression.
Transgression means significant spread of seas, covering large mainland areas with water, which can cause depositing ocean sediments on the continental sediments.

The karst processes continued during the Alpine orogeny.
In the rough conditions of the Ice ages, the frost weathering created isolated rock towers.

Pavlov hills belong to an outer part of a flysh nappe, which was moved to its current position from the east during the Alpine orogeny.
Flysh is a geological term used to describe thickness variable set of sedimentary layers.

It’s composed of claystone, sandstone and conglomerate in the Landscape park Palava.
The best access to the Pink hill is following the red trail from the village of Klentnice.

The cache:
To claim this cache you must fulfil following tasks and send answers to my profile gogo CZ.

a) Stage 1 (in the pass below the castle): Take a look at the stone towers and the adjacent landscape. Which of the following karst shapes can you see?
1. Karst pocket - a space in the limestone block created by weathering, gets filled with the dirt.
2. Limestone pavement - is created by a chemical reactions within the rock. It consists of sharp grooves, holes and wrinkles.
3. Sinkhole - one of the most typical karst shape. It has the shape of a round depression with diameter from a few meters 1 km.
4. Rock window - a tunnel through the rock which is not reaching the rocks base.
5. Geological organ - bigger or smaller pocket-like holes created by the corrosion of the limestone, from 1 to 10 meters deep.
b) What rocks is the flysh nappe composed from? See the listing.
c) Measure the altitude down by the rock towers using your GPS device.
d) Attach a photo of the rock towers with you or your GPS device in the photo. This task is optional.

You can log the cache without my confirmation but you should send me answers before the logging. If there is anything wrong with your answers I will let you know. Logs without sending answers will be deleted.


You can also visit our another Earthcaches HERE.


free counters

Additional Hints (No hints available.)