Skip to content

Exkurze do historie I. - Vrchní soud v Praze Event Cache

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Ahoj Stando,
já ti to archivuj a dle potreby udelám unarchived. Stací napsat.

Pitris

More
Hidden : Tuesday, June 19, 2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Exkurze do historie - 1. cást

Vrchní soud v Praze



STOP STAV, pripravuji dalsi terminy.


vzhledem k velkému zájmu vyhlasuji STOP STAV, ale klidne se logujte Write note logy dále abych vedel, jaký by byl zájem. Pokud se nekdo chce zucastnit Taxoftova Nevinného posezení u vína, doporucuji vzhledem k délce eventu (cca 1,5hodiny, mozná déle) spíse odhlásit se a prijít na dalsí termín. Pokusím se dojednat termín co nejdříve, nejpozději se sejdeme az v zárí. Ale urcite bude dalsí termín. Díky za pochopení.


Vrchní soud v Praze

Znate tuhle budovu? Vite k cemu slouzi? Ze nevite kde tato budova v Praze je? A co to vlastne znamená Vrchní soud, co delá, co je to za instanci, koho soudí a koho ne? A víte, čím se tato budova v minulosti "proslavila"? Pokud jste si na některé z těchto otázek odpověděli NE, tak prisel okamzik, kdy se odpovedi na tyto a mnohé dalsí muzete odpovedi dozvedet.

Tato budova stoji v Praze 4 nedaleko magistraly a stanice metra Prazskeho povstani a v soucasnosti v ni sidli dve statni instituce, Vrchní soud v Praze a Vrchní státní zastupitelství. Budovu sousedící s Vazební veznicí v Praze - Pankráci, vidame obcas v televiznich zpravach, jezdime okolo ni autem pri ceste skrz Prahu po magistrale a pri prochazce okolo ni muzeme obdivovat jeji krasnou architekturu, jednoduchost az strohost stavby doplnenou o nekolik tise stojicich soch. Presto o ni vlastne mnozí z nás nic nevime. A proto prijmete me pozvani do budovy, ktera není jen zajimavá svou architektonickou stavbou, ale zejména pohnutou historií, která je s touto budovou spojena. Zde probihaly po skoncení 2.světové války soudní procesy lidového soudu s nacistickými pohlaváry, kolaboranty a zrádci, zde si vyslechli rozsudek takové osoby jako K.H.Frank, Harald Wiesmann (odpovedný za vyhlazení Lidic) a dalsí.
Ale také v této budove v padesátých letech marne bojovali za sve bytí a nebytí na tomto svete ve vykonstruovaných soudních procesech Dr. Milada Horáková, Rudolf Slansky a mnozí dalsí "podvratné zivly podkopavajicimi zaklady nove delnicke republiky".

Prijdte na exkurzi!!!


Takze pokud se chcete (stejne jako ja) dozvedet o historii i soucasnosti této budovy a o procesech, které zde probíhaly neco víc, je zde jedinecná prílezitost být u toho.

Kdy a kde? 19.6.2012 v 17h u vchodu do budovy (na výchozích souřadnicích)





Rad bych vyuzil moznosti a do teto budovy vzal Vas i sebe na exkurzi, pri ktere nam bude pruvodcem clovek z nejpovolanejsich, samotný predseda Vrchniho soudu v Praze pan JUDr. Vladimír STIBORIK. Díky jeho ochote muzeme v cca 1,5hodinové exkurzi tuto budovu navstivit, obdivovat jeji historii, architektonickou krasu i vsudy pritomneho genia loci. Vyslechneme si zasveceny vyklad o historii a vzniku celeho justicniho arealu zde na Pankraci. Navstivime onu velkou soudni sín, v jejíz utrobach byl souzen po 2.svetove valce K.H.Frank, kde v 50.tych letech probíhaly ony jiz zminené procesy s Rudolfem Slansky, Dr. Miladou Horakovou a dalsimi. Posadíme se do velké soudní síne a pozname, ze uz jenom posezeni v jejích lavicich je ohromne sklicujici a duch zejmena nespravedlive odsouzenych z mistnosti vytvari velmi ponure a smutne misto. Vim, ze navsteva techto mist neni a nebude vesela, ale je soucasti nasi historie a nemela by byt nikdy zapomenuta.

Prijmete tedy pozvani na tuto prvni exkurzi a doufam ze ne posledni exkurzi na mista za poznanim vlastni historie.

Organizace exkurze:


Sejdeme se na vychozich souradnicich v 17h dne 19.6.2012. Zde si nas vyzvedne pruvodce, který nás zavede dovnitr a podá nám zasvecený výklad. Zavede nás do budovy, prohlédneme si malou expozici k historii budovy a vstoupime do velke soudni sine, kde probihaly jiz zminene procesy. Posadime se do lavic teto soudni sine a vyslechneme si vyklad popisujici uvedene procesy, historii i soucasnost teto pro mnohe tak trochu tajemne budovy.

Nekolik upozorneni

- Prosím o dochvilnost tak, abychom nemuseli na nikoho dlouho cekat, i kdyz je to pracovni den, doufam, ze se vsem zajemcum povede prijit vcas.
- vstup na event (do budovy) je bezplatný,
- do budovy je zakázáno vodit (nosit ) zvírata,
- v budove jsou nastavena prísná bezpecnostni pravidla, návstevy vstupující do budovy procházejí bezpecnostním rámem. Proto zádám vsechny, neberte sebou zádné zbrane, velké noze, výbusniny, nebezpecné predmety atd.,
-prosím, abyste se chovali tise a ohleduplne, nás průvodce má jen jedny hlasivky a vzhledem k tomu, ze nás bude docela dost (50-70osob), tak bychom nemuseli dobre slyset.
- jedná se o významné místo v Ceské historii i soucasnosti, prosím, abyste tomu prizpůsobili své oblecení . Není nutno prijít v obleku s kravatou, jak chodí obleceni "normální" návstevníci této budovy, ale rád bych se vyhnul pro nás tak beznému outdoorovému stylu, zabláceným sandálům a krátkým kalhotám, batohům, atd.,
- kourení v budove je povoleno jen na vyhrazených místech, z hlediska naseho eventu bych tento event chtel vyhlásit za nekurácký.
- vstup do budovy není bezbarierový (schodiste), predpokládám, ze v budove se budeme pohybovat pouze v prízemí, takze snad ani pripadny kocarek nebo invalidní vozik by nemusel být neresitelný, ale ruku do ohne za to nedám. Takze úcast s detmi nechám na Vasem uvázení, ale vzhledem k tomu, ze výklad pro malé deti by mohl být zrejme nudný, tak bych byl radeji, kdybyste deti s ohledem na dalsí úcastníky eventu nechali radeji doma. .

- kapacita tohoto eventu je cca na 70 osobách. Event není striktne omezen poctem úcastníků, do velkého sálu se vejde az 400lidí, ale z hlediska toho, abychom si návstevu dostatecne uzili, abychom slyseli dobre výklad, atd., stanovuji strop poctu zucastnenych na cca 70osob. Predpokladam, ze stejne se tolik kaceru v podvecer pracovniho dne asi stejne nenajde, ale presto pokud ano, jsem domluven na opakování eventu v dalsích termínech.
- k Vasí radosti se pokusím pro event zajistit eventová CWG (neslibuji), pokud se mi to podarí, tak si pripravte cca 10Kc na CWG.
Verím, ze i pres tato omezení (kterých není mnoho) bude pro Vás návsteva tohoto místa zajímavá. Predpokládám, ze nebudu muset vyhlasovat stop stav, pokud ano, tak slibuji opakování eventu.

Doufam, ze tento event nebude osamocený, pracuji na zajisteni vstupu i do Vazební veznice na Pankráci (zde je neverejne pristupne muzeum vezenství vcetne legendární sekyrárny), rád bych zajistil i komentovanou exkurzi do nekterého z objektů Vojenského historického ústavu a treba mne jeste neco napadne. Takze doufám, ze se máte/máme na co tesit .

Neco malo z historie budovy Vrchniho soudu i soucasnosti teto instituce


Vrchní soud v Praze je Vrchní soud se sídlem v hlavním městě Praze s působností zejména pro českou část České republiky. Pro zejména moravskou a celou slezskou je zřízen Vrchní soud v Olomouci. Soud sídlí v historické budově na náměstí Hrdinů na Pankráci, kde sídlí spolu s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze. Předsedou soudu je JUDr. Vladimír Stibořík.
Vrchní soud se sídlem v Praze byl jako instituce s názvem Vrchní zemský soud v Praze a s působností pro celé území království Českého (tedy s působností vůči tehdejším krajským soudům) zřízen již roku 1850. Po vzniku Československé republiky byl roku 1928 byl přejmenován na Vrchní soud v Praze, sídlil tehdy na Malostranském náměstí 27, zrušen byl roku 1949.

Z důvodu kapacity i zastaralosti budov, kde sídlil i rozdělení jeho cástí na trestní a civilní bylo rozhodnuto o stavbe nového justicního areálu v tehdy periferní cásti Prahy na Pankráci. Celý areál byl pristaven k jiz existujícímu areálu trestnice (veznice). Projekt na stavbu tehdy Zemského trestního soudu byl schválen az v roce 1928, stavbu projektoval architekt Bedrich Bendlmyer (1871-1932, predstavitel tzv. secesní architektury, působil i ve Vídni, mj. je autorem nekolika paláců na Václavském námestí (hotel Central se sálem v Hybernské ulici,Hvezda na Václavském námestí, hotel Sroubek, atd.) Stavba se potýkala nejen s nedostatkem penez ale také se spatným pískovým geologickým podlozím. Pod projektem je podepsán i architekt Sterba, který po smrti arch. Bendlmayera projekt dokoncil. Staveniste bylo pro stavbu predáno v cervenci 1929, stavba byla po úpravách předána k užívání spolu s dobudovanou velkou porotní síní 18.zárí 1933. V levém krídle budovy bylo umísteno Státní zastupitelství, v ostatních cástech budovy byl umísten Krajský soud trestní.
Budova mela 202 místností, z toho 10 jednacích síní, jednu velkou obradní sín, , nazývané "Meissnerova" (podle ministra spravedlnosti Alfréda Meissnera, který o stavbu velké jednací síne pozádal). Budova mela na svou dobu i pokrokový systém telefonních linek, ale uzivatelé budovy naríkali na velkou zimu i kdyz ústrední topení hrálo naplno.

Budova proslula zejména některými soudními procesy, at uz to byly procesy lidového soudu s K.H.Frankem a nekterými kolaboranty po 2.svetové válce, tak i neblaze proslulé vykonstruované soudní procesy s Dr. Miladou Horákovou, Rudolfem slánským a dalsími.

Additional Hints (No hints available.)