Skip to content

Cimrman na Valassku - Kolos Valassky Traditional Geocache

This cache has been archived.

LukasX: Tak bohuzel, cilova destinace byla opravdu zrusena a rozebrana. Lid Valassky nema zadnou uctu ke stopam Jary, ktere zde rozmistil. Nema cenu, abych zde nechaval krabku bez predmetu dolicneho - jeste bych byl narcen z toho, ze jsem si vse vymyslel...

More
Hidden : 5/28/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Seninka, Kolos Rhodský, Vartovna, Zeppelin, smetiště, Rakousko-Uhersko. Ptáte se, co mají společného tyto zdánlivě nesouvisející termíny? Cimrmanology a Cimrmanofily nicméně nepřekvapí, že to je právě osoba génia Járy Cimrmana, tmelící v jeden logický celek vše co se mu postaví do cesty. Pojďte se poučit a žasnout, jakou příležitost Valašsko promeškalo nenásledováním největšího z národních buditelů.

Kolos Rhodsky

Slyšeli jste o Kolosu Rhodském? Pokud ne, tak krátký citát z wikipedie:
„Rhódský kolos byla bronzová socha starověkého řeckého boha Hélia postavená u přístavu na ostrově Rhodos. Vystavěli ji v letech 304- 292 př. n. l. obyvatelé ostrova, kteří tak chtěli bohu poděkovat za pomoc při odražení invaze Démétria Poliorkéta, syna makedonskéhokrále Antigona I. Monofthalma. Prodali ukořistěné válečné vybavení za 300 talentů a za ně se rozhodli pořídit tuto kolosální sochu. Díky své výšce přes 30 metrů se Rhódský kolos stal nejvyšší sochou starověku a zároveň jedním ze Sedmi divů světa.
K destrukci sochy došlo v roce 226 př. n. l., kdy se po ničivém zemětřesení rozlomila v kolenou a spadla. Její pozůstatky setrvaly na původním místě až do roku 653, kdy Rhodos přepadli Arabové a odvezli je neznámo kam. Pravděpodobně je posléze roztavili."


A zde právě začíná náš příběh. Cimrman slova jako „pravděpodobně, nejspíše, možná“ doslova neměl rád. Míra neurčitosti s jakou skončilo toto kolosální lidské dílo jej popudilo natolik, že se osobně začal angažovat v odhalení pravdy. A jeho příslovečná odhodlanost vedla k tomu, že se mu poštěstilo ji zjistit.

Při své výpravě do Afriky využil příznivého západního větru a nechal řiditelnou vzducholoď unášet právě nad Egejské moře. Jako první člověk měl tedy možnost vidět tuto oblast ze vzduchu a to rozhodlo. Již třetí den kroužení jej zaujal netypický bronzový odlesk. Ano, socha byla potopena mezi ostrovem a pevninou, jak správně předpokládal po logické dedukci, že takovou váhu nemohlo uvést žádné loďstvo.

Rekonstrukce expedice Járy Cimrmana do Afriky při které stihl objevit sochu Kolosa Rhodskeho

Otázkou bylo, jak naložit s tímto zjištěním. Cimrmanova zvědavost byla ukojena a navíc si uvědomil, že z případného odhalení nebude mít jeho národ nic. Proč navíc usnadňovat hledání Řekům, kteří mají již památek, že neví co s nimi? Raději lehce zamaskoval obří sochu přetažením několika chaluh a zasypáním pískem, který vezli jako zátěž. Již tehdy mu nicméně začala vrtat hlavou myšlenka na využití tohoto objevu pro zviditelnění vlastního národa a jeho situace v Rakousko-Uhersku.

Kolos Valašský

Tyto historické události a souvislosti objevil náš vědecký tým při zkoumání podivných artefaktů u obce Seninka. Vše totiž nasvědčovalo, že mají úzkou souvislost s působením Cimrmana na Valašsku. A nepletli jsme se (na rozdíl od týmu prof. Fiedlera, který ostentativně veškeré stopy JdC na Valašsku ignoruje)! V základech dvou cihlových věží jsme našli náčrtek monstrózního Cimrmanova plánu na zařazení Valašska na mapu světa. Posuďte sami z následujících výsledků našeho bádání, na kolik to byl ambiciózní plán.

Vizualizace Cimrmanova plánu na Kolose Valašského na Vartovně. Pro představu o velikosti ponechána současná 37mi metrová rozhledna.

Je známým faktem, že Cimrman byl velkým příznivcem řiditelných vzducholodí a viděl v nich budoucnost cestování. Na Valašsku si uvědomil, že má obrovský potenciál coby křižovatka vzdušných cest. Jeho výhodná poloha na hlavních trasách (např. Varšava > Vídeň, Užhorod > Praha) byla však limitována zrádným terénem a kopcovitou krajinou. Proto přišel Cimrman s nápadem vybudovat letecký maják. K tomu se přímo vybízelo místo zvané Vartovna, kam chodili tzv. portáši na stráž. A tu se spojily dvě inspirace v jednu a Cimrman si vzpomněl na Kolosa ležícího na dně Egejského moře. Proč nepostavit něco podobného na vrcholu Vartovny? Vzducholodě nejen bezpečně překonají Beskydy, ale zároveň se sem budou slétat z celé Evropy na shlédnutí tohoto osmého divu světa.

Překvapivě nebyl problém pro celou věc nadchnout místní pracovité obyvatelstvo, které se těšilo na přísun kvalitního zboží z Polska a pracovníků z Ukrajiny a tak začala sbírka. Na rozdíl od Národního Divadla, kde se vybíraly peníze, nemohl chudý lid nabídnout víc než trochu stavebního materiálu. Všechen byl shromažďován v údolí pod vrcholem Strakov, kde byl nejpřístupnější terén pro dotažení materiálu na Vartovnu a zároveň to bylo údolí skryté pohledu úředníků a pomahačů Habsburků. Nedaleko byla zbudována maketa v měřítku 1:10 pro lepší představu o Cimrmanově plánu.

Konec projektu

Paradoxně stejně jako stála u Cimrmana náhoda při objevení Kolosa, tak náhoda rychle ukončila tento projekt. Jak všichni místní vědí, tímto údolím vede objízdná trasa na Vsetín při povodních (využil ji například císař Josef II dne 28. dubna 1780). A právě v době vrcholící sbírky tudy byl nucen projet pověřený místodržitel s Rakousko-Uherským štemplem. Nestačil se divit, co se to tu rodí za nepovolenou skládku stavební sutě. Bohužel to byl bystrý úředník a došel mu celý záměr při pohledu na nedaleko stojící maketu. Ihned uvědomil centrální úřady a celý projekt byl tak rychle ukončen jak začal, jelikož si v Rakousku-Uhersku nepřáli zviditelnění malého a zpupného Valašského národa tímto způsobem. Sklad materiálu byl zasypán a maketa Kolosa Valašského stržena.

Keška

Pamětní keška se nachází na místě, kde stála původní maketa. Z ní zbyly v současné době pouze oba podstavce. Nicméně je to další z mnoha stop, které zůstávají po působení Járy Cimrmana na Valašsku a tak by bylo škoda vám je neukázat. Cestou projdete pravděpodobně i okolo revitalizované skládky, které základem je stavební materiál určený pro výstavbu Kolosa. Pokud budete mít chuť, doporučuji si vyjít na waypoint výhled – je tu opravdu krásně!

K odlovu: vše podstupujete na vlastní riziko. Nedoporučuji sólo odlovy principiálně a ani tady není výjimka. Uvědomte si, že hmotu spojující kameny míchal sám JdC! Ujistěte se, že dobře drží to, čeho se chcete držet vy. Terén je 4,5 protože objektivně není jištění potřeba při dodržení pravidel opatrnosti. Hodně štěstí


Pro dopravní ignoranty: Ano, je možné při ignorování zákazu vjezdu se přiblížit ke krabce vozem na pár set metrů. Ale dovoluji si vás upozornit na závoru, která má tendence se nečekaně zavírat a zamykat právě v okamžiku kdy je za zákazem nějaké vozidlo! Klíček má obyvatel toho baráčku u ní a taky by se vám mohlo stát, že si budete vozidlem hledat zpáteční cestu přes hřeben (nedoporučuji)!

Additional Hints (Decrypt)

oyvm x prfgr/anuber

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)