Skip to content

Kynzvartsky kamen/The Kynzvart Rock EarthCache

This cache has been archived.

GOGO CZ: Díky nové informaci obdržené od geoawareCZ o potřebě unikátnosti zeměkeší jsem se rozhodl tuto archivovat.

More
Hidden : 5/26/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Úvodní souřadnice vás přivedou do blízkosti přírodní památky Kynžvartský kámen, která se nachází asi 1km jižně od Kynžvartu poblíž Lužního rybníka, nedaleko od žluté turistické značky spojující Lázně Kynžvart s vlakovou zastávkou.

Oblast Slavkovského lesa je tvořena převážně žulovými horninami variského vulkanismu, které obsahují podstatné množství draselných živců, kyselých plagioklasů a křemene.
Přírodní památku Kynžvartský kámen tvoří balvan vysoký 6 metrů o půdorysu zhruba 7 x 5 metrů, tvořený porfyrickou žulou. Jeho původní kvádrovitý tvar byl zaoblen. Na vrcholové části, na hranách i na bočních stěnách jsou dokonale vyvinuté žlábkové škrapy (prohlubně či rýhy). Předpokladem jejich vzniku bylo teplé a vlhké podnebí, které zde panovalo koncem paleogénu. Žlábkové škrapy tedy vlastně vznikly zvětráváním mechanickou i chemickou agresivitou stékající srážkové vody. Slovo „škrapy“ pochází ze srbochorvatského škrape, kde označuje drobné prohlubně na holém vápencovém povrchu Dinárského krasu. V současné době se takto nazývá široký soubor hřebenovitých, hrotovitých, žlábkovitých, puklinových a podobných drobných útvarů na povrchu krasových hornin, především vápenců. Proto jsou některými odborníky škrapy na Kynžvartském kameni označovány spíše jako pseudoškrapy, protože jsou na nekrasové hornině, v tomto případě žule.

Poblíž Kynžvartského kamene je ještě několik různě velkých balvanů. Tyto kameny jsou ve skupinách i samostatně v polích a jsou patrně produktem podpovrchového zvětrávání a představují odolnější „jádro“ horniny, která se na povrch dostala až po odnosu okolních zvětralin.
V okolí kamenů převládají porosty lísky obecné (Corylus a na) i vtroušenou břízou bělokorou. Ve spodním keřovém patře se uplatňují semenáčky dubu letního (Quercus robur). Po obvodu skály vyrůstají keříčky borůvky černé (Vaccini ummyrtillus), jahodniku truskavce (Fragaria moschata), ostruziníku malinového (Rubus idaeus) a starčku vejčitého (Senecio ovatus). Z trav je řídce zastoupena třtina chloupkatá (Calamagrostis villosa). Samotný kámen je porostlý mechorosty (Brachythecium spp.) a lišejníky, zejména druh terčovka skalní (Parmelia saxatilis).

Pro uznání logu musíte zodpovedet nasledující otazky a odpovedi zaslat emailem skrze muj profil gogo CZ .

a) Na kterou světovou stranu je orientovaná stěna s největším počtem pseudoškrap?
b) Odhadněte hloubku nejhlubší pseudoškrapy.
c) Změřte nadmořskou výšku u Kynžvartského kamene.
d) K logu přiložte foto kamene s GPS nebo s vámi - tento úkol je dobrovolný.

Logovat muzete bez naseho potvrzení. Bude-li s Vasimi odpovedmi neco v neporadku, ozveme se. Dodrzujte prosím poradí, nejdrive odpovedi, potom log. Logy bez predchozicho zaslani odpovedi budou smazany.


Kynzvart Kamen is one of the lesser known natural monuments of Slavkovsky Forest. It is located not far from the old route connecting the train station of Lazne Kynzvart with the town itself, north of Lucni Pond. The purpose of declaring it a natural monument was to protect this geological phenomenon – a granite block with perfectly developed weathered microshapes that we call „pseudolapies“.

The Kynzvart Rock natural monument is about a 6 meter high block of homolytic shape whose rounded walls have been furrowed by marked grooved labies which were formed by the mechanical and chemical aggressive force of draining rainwater. This formation is – like with a number of others in the nearby area (i.e. the quaternary of noticeable rounded blocks on the marked trail) – evidently a product of subsurface weathering and represents the more resistant „core“ of the mineral which made it to the surface after the erosion of the surrounding geests.

The cache:
To claim this cache you must fulfil following tasks and send answers to my profile gogo CZ.

a) Determine which cardinal direction is the wall with the highest number of the pseudolapies oriented to?
b) Estimate the depth of the deepest pseudolapies.
c) Measure the altitude next to the Kynzvart Rock.
d) Attach a photo of the rock with GPS or with you - this task is optional.

You can log the cache without my confirmation but you should send me answers before the logging. If there is anything wrong with your answers I will let you know. Logs without sending answers will be deleted.

You can also visit our another Earthcaches HERE.


free counters

Additional Hints (No hints available.)