Skip to content

Inspirace v zahrade Traditional Geocache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Hidden : 6/20/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vás zavede na místo, které i před čtyřmi sty lety vypadalo podobně. Jen se v něm místo turistů procházeli mniši v černých hábitech. Rádi zde meditovali, odpočívali a pracovali.

Na uvedených souřadnicích se nachází krásná Klášterní zahrada, plná zajímavých soch posbíraných v celém českolipském regionu.


Historie Klášterní zahrady
Klášterní zahrada byla vybudována v letech 1627 až 1629 a již od samého počátku byla neoddělitelnou součástí života řeholníků řádu sv. Augustiána, kterým kromě účelu meditačního, odpočinkového a okrasného, sloužila především jako zahrada užitková.
Byla rozdělena do čtyř základních částí:
- menší okrasná zahrada navazující na stavbu kostela
- užitková zahrada oddělená alejí
- geometricky utvářený květinový park ve francouzském stylu
- ovocný sad
Vzhledem k tomu, že byla v klášteře zřízena i lékárna, pěstovalo se v této zahradě velké množství léčivých bylin, sloužících k výrobě medikamentů i k léčbě „čerstvými“ rostlinami.

Původní majitelé zahrady
Augustiniáni obutí – Řád svatého Augustina Tento řád patří mezi řády žebravých mnichů, poustevníků, založený v roce 1256, od něhož se v 16.století oddělil méně početný Řád bosých augustiniánů.

(Na fotu jsou příslušníci řádu augustiniánů dříve a nyní.)
Nejznámějším příslušníkem řádu je Martin Luther, Johann Gregor Mendl (zakladatel genetiky), Pavel Křížkovský (skladatel) a František Matouš Klácel (filozof a národní buditel). Obsahem řehole (řádu), sepsané sv. Augustinem (12. a 13.století) je především pokora, zpěv žalmů, soukromá modlitba, četba, půst, mlčení, manuální práce, poslušnost, chudoba a čistota. Řeholním oděvem je černý hábit s dlouhou kapucí a s koženým řemenem téže barvy.

Rekonstrukce klášterní zahrady
Původní, klasicky členěná klášterní zahrada byla ve 20.letech 20.století, kdy augustiniáni v důsledku pozemkové reformy ztratili rozlehlé pozemky v okolí města, změněna na zahradu zeleninovou. Následně pak byla zahrada po řadu desetiletí ponechána ladem, bez jakýchkoli zahradnických úprav, čímž došlo k její celkové destrukci a následnému zániku jejího původního charakteru. Rekonstrukce klášterní zahrady v areálu bývalého augustiniánského kláštera v České Lípě probíhala postupně od roku 1988. V rámci stavby kulturního domu Crystal byla navíc větší část původní zahrady a sadu z areálu vyčleněna, čímž došlo k jejímu zásadnímu zmenšení a tím i k nenávratným změnám její podoby, charakteru a pohledových expozic celého klášterního areálu z jihu, od řeky Ploučnice. Řádu sv. Augustina byl klášter navrácen na základě restitučního zákona v roce 1991 a o čtyři roky později byl od tohoto řádu odkoupen státem. V roce 2003 přešel celý klášterní areál včetně zahrady do majetku Libereckého kraje, který se stal zároveň i zřizovatelem Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, sídlícího od roku 1960 v prostorách kláštera (dříve Okresní vlastivědné muzeum). Poslední etapa plánované rekonstrukce klášterní zahrady byla zahájeno 1.6.2004, a to dle již upraveného projektu, který vracel zahradě klášterní charakter. V prosinci roku 2005 byla zahrada zkolaudována a 13.května 2006 v rámci Mezinárodního dne muzeí předána veřejnosti.

Klášterní zahrada dnes
Současná zahrada má výměru 5 956 m2 a je řešena v pojetí renesančně-francouzských zahrad v čistých liniích zelených ploch a pěších komunikací. Snahou je, aby se podobala alespoň z části původní klášterní zahradě. Její centrální část tvoří zahradní divadlo (amfiteátr), které navazuje na stavbu kulturního domu Crystal. Travní plochy byly nahrazeny výsadbou okrasných květin a léčivých vonných bylin, typických pro klášterní zahrady. Dosazeny byly rovněž i další nízké živé ploty z 1300 kusů buxusů a 650 kusů habrů. Zelené plochy jsou zdobeny stříhanými živými obrubami, sledujícími pochozí plochy. Stříhaný živý plot se zelenými nikami, v nichž jsou umístěny plastiky, kryje obvodové zdi. Převislá a pnoucí zeleň doplňuje architekturu prostorů.
V zahradě si můžete prohlédnout soubor soch který vznikl v 70. letech minulého století převozem ohrožených děl z různých míst okresu Česká Lípa, do prostoru bývalé klášterní zahrady. Tento soubor barokního sochařství, představuje i přes svá značná poškození v minulosti, stále ještě poměrně kvalitní odkaz regionální sochařské produkce.

Bylinková zahrada
V dnešní bylinkové zahradě si můžete prohlédnout a přivonět k mnoha druhům nově vysázených bylinek. Najdete zde například dobromysl, levanduli, mateřídoušku, meduňku, saturejku, šalvěj, třezalku a další.. Tak jako v každé zahradě, i v té „naší klášterní“ se náramně daří plevelům. Pokud bychom se však podívali na tyto „obyčejné“ rostliny pohledem bylináře, našli bychom zde spoustu bylinek, s kterými zde zahradníci zápasí jako s plevelem a jinde ty samé pracně hledáme pro přípravu čajů a medikamentů na loukách, či podél cest a polí. Staré pořekadlo praví, „že není bylina, která by na něco nebyla“ a tím se řídili také původní obyvatelé zahrady.(Pokud máte zájem o stručný přehled volně rostoucích bylinek a na co jsou dobré, mohu zaslat mailem).

Zahradu jsem objevila až po roce a půl bydlení u České Lípy. Náhodou jsem tam zavítala při návštěvě zdejší restaurace, byl už večer a zahrada byla krásně nasvícena, zcela mně okouzlila a překvapila. Myslím si, že má zajímavou atmosféru a věřím, že si určitě kešku zaslouží a bude se vám tu líbit.

Její založení jsem konzultovala s ředitelem muzea, panem Zdeňkem Vitáčkem, který souhlasil s uložením krabičky. Tímto mu velmi děkuji za ochotný a vstřícný přístup i poskytnutí jím zpracovaných zajímavých materiálů o Klášterní zahradě. O keši ví a souhlasí s ní i paní hlavní zahradnice, tudíž jí můžete hledat zcela v klidu (i přes výstražné tabulky že celý prostor je monitorován). Pokud máte více času, tak doporučuji i návštěvu přilehlého muzea se zajímavými expozicemi (děti nadchnou hlavně vycpaná zvířata).

Něco k samotné krabičce:
V odlehlém zákoutí naleznete velkou nádobu, kde jsou pro vás připraveny fixy a papíry. Budu ráda, když se necháte inspirovat, vrátíte se do dětských let a necháte tu vlastnoručně vyrobený obrázek.


Upozornění: Klášterní zahrada je volně otevřena každý den (mimo neděli) od 9-17 hodin, v otevírací době muzea a dále dle otevírací doby přilehlé restaurace. Přístup do zahrady je z uzoučké postranní uličky, vchod je na souřadnicích N 50. 41. 139, E 014. 31. 997 a nebo po hlavních schodech od parkoviště u kulturního domu (ale ty jsou otevřeny jen občas) na souřadnicích N 50°41.078', E 14°32.055'.

Additional Hints (Decrypt)

An xbapv žviéub cybgh mnobp mn arw n icenib i zyýafxýpu xnzrarpu.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)