Skip to content

Potkani cache Mystery Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 5/15/2012
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Nocni mystery cache

Prosim vsechny, aby ve svem logu nezminovali ani priblizne misto hledani kese!
Dale prosim o peclive umisteni kese i krytu. Diky.

Co se vám vybaví pod pojmem potkan? Roztomilé zvířátko nebo strašidelná špinavá potvora? Ať tak nebo tak, možná vás bude zajímat pár informací o hlodavci v každém případě velice zajímavém...

Potkan, nebo krysa?
Potkan obecný (Rattus norvegicus) bývá velmi často zaměňován s krysou obecnou (Rattus rattus). Rozdíl mezi nimi je názorně popsán např. na Wikipedii. V současnosti krysu na našem území prakticky nepotkáte, ač její výskyt v Evropě je znám již více než 2000 let. Potkan se u nás rozšířil teprve v 18. století pomocí lodní a železniční dopravy z východní Asie, kde dosud žije v bažinatých oblastech bez vazby na člověka, ale vzhledem ke svým vlastnostem a schopnostem původní krysu téměř vytlačil.

Potkan obecný

Potkan obecny

Potkan je náš největší myšovitý hlodavec. Přírodní zbarvení je aguti - žíhaně hnědošedé se světlejším břichem. Potkaní tělo, které je vždy delší než ocas, dosahuje délky 20-30 cm, ocas přidává dalších 15-20 cm. Váží okolo 500 g, dobře živený dospělý jedinec však může dosáhnout i 900 g (novorozenec váží pouhých 6 g). Samci jsou vždy větší a mohutnější, samice asi o 1/3 menší. Potkani mají 16 zubů - na první pohled viditelné dva páry řezáků, následuje velká mezera a tři stoličky na každé straně obou čelistí. Sklovina potkaních zubů má stejnou tvrdost jako běžné okenní sklo. Potkaní ocas často budí v lidech iracionální odpor, nicméně pro potkany je životně důležitou pomůckou k širokému spektru jemných i hrubých pohybů. Není zcela lysý, jak se často uvádí, ale je řídce pokryt krátkými tuhými štětinkami, které jsou zbarveny podle základní barvy srsti.

Potkani jsou noční tvorové, aktivní hlavně po soumraku a před rozedněním. Jsou to nenároční všežravci, dokáží lovit hmyz či malé obratlovce. Je dobře známo, že potkani se velmi rychle množí. Vzhledem k tomu, že mají v přírodě spoustu přirozených nepřátel, málokterý jedinec přežije první rok svého života. Proto je vysoká reprodukční schopnost u hlodavců nutná k jejich přežití. Dle různých zdrojů jsou potkaní samice schopny poprvé zabřeznout ve věku cca 2-4 měsíce. V jednom vrhu může být až 15 (výjimečně i více) mláďat. Březost trvá 22-24 dnů a 24 hodin po porodu může samice zabřeznout znovu. Obvykle však samice porodí 3-5x do roka, pokaždé v průměru 8 mláďat v závislosti na podmínkách. Mláďata mají ve věku 4 týdnů přibližně velikost dospělé myši a v té době jsou již zcela samostatná.

Potkan je zvíře obdivuhodně všestranné, přizpůsobivé a na svou velikost nesmírně inteligentní, v důsledku čehož se pro lidskou společnost stává jen velmi obtížně zvládnutelným nepřítelem. Potkani jsou nenároční strávníci, v případě nouze pozřou prakticky jakoukoliv poživatelnou věc. Výborně šplhají, skáčou, hrabou, plavou, dokáží se prokousat i železobetonem. Je-li k tomu divoký potkan donucen, vydrží plavat i několik dní. Snášejí teploty hluboko pod bodem mrazu i tropické vedro. Dokáží se výborně orientovat i ve tmě, hlavně pomocí sluchu, hmatu (hmatových vousků) a čichu. Zrak příliš k životu nepotřebují, zato jejich sluch je dokonce citlivější než sluch psů.

Jakožto silně sociální tvorové potkani žijí v rozsáhlých rodinných koloniích s hierarchickým uspořádáním, což jim zaručuje snadnější přežití. Příslušníci jedné skupiny se poznávají podle pachu, případného vetřelce z jiné skupiny rychle vyženou. Starší a silnější samci svádějí zápasy o vůdčí postavení, při kterých však v rámci téhož klanu nedochází k vážnějším zraněním - slabší jedinec se vzdá a silnější ho nechá na pokoji. Samice velmi dobře spolupracují, vzájemně si v jakýchsi "jesličkách" vypomáhají v péči o početné potomstvo včetně kojení. Traduje se dokonce, že v období strádání se samci vzdávají části své potravy ve prospěch samic a mláďat. Mladí samci jsou pro skupinu snadno nahraditelní a postradatelní, proto bývají zatlačováni na okraj skupiny - stávají se strážci a ochutnávači.

Opatrnost při testování nové potkavy je pro potkany typická. Použití klasického, rychle působícího jedu se proto u nich setkává s neúspěchem. Novou, neznámou potravu vždy okusí ochutnávač, ostatní členové klanu se jídla dotknou teprve potom, co si ověří, že se ochutnávači po jeho požití nic nestalo. Proto se při hubení potkanů používají téměř výhradně pomalu působící látky ze skupiny kumarinů, které až po několika dnech po požití způsobí snížení srážlivosti krve. Potkani pak hynou pomalu a bolestivě na vnitřní krvácení a nedokáží již úmrtí svých blízkých asociovat s požitím konkrétní potravy. Tento způsob hubení škůdců má do humánnosti daleko, ale jiné cesty selhávají. Každý si tedy může zkusit sám popřemýšlet, zda-li by v boji s přemnoženými potkany nemohl přispět malou kapkou ukázněnosti, např. tím, že nebude vyhazovat/splachovat do WC zbytky jídla - hojně živení potkani se rychleji množí. Konec konců, ať jsou divocí potkani jakkoliv otravní tím, že užírají člověku zásoby jídla a krmiva pro hospodářská zvířata, a hlavně nebezpeční v důsledku toho, že se zdržují na hygienicky závadných místech a mohou přenášet různé choroby, pořád je třeba mít na paměti, že se tak děje jen díky rozmachu lidské populace.

Potkan laboratorní

Potkan laboratorni

Navzdory tomu, že divoký potkan obecný je člověku nebezpečný škůdce, všichni můžeme být těmto zvířatům za mnohé vděčni. Neustálý vývoj přírodních věd, humánní i veterinární medicíny by vůbec nebyl možný bez pokusů na zvířatech. Potkan (byť opět často vydáván za "krysu") je hned po myši druhým nejčastěji k tomuto účelu používaným savcem. Hlodavci jsou velmi oblíbená pokusná zvířata pro svoji malou velikost, nenáročnost a vysokou reprodukční schopnost, která umožňuje relativně rychlé vyšlechtění nejrůznějších potřebných vlastností - fyzických i povahových. Jen v roce 2011 bylo v České republice k evidovaným pokusům použito více než 30 tisíc potkanů.

Pokusy na zvířatech obecně samozřejmě představují eticky velmi sporné téma, které rozhodně v listingu keše nevyřešíme, neboť to nelze. Pokud však dáme stranou testování celkem postradatelných např. kosmetických přípravků, faktem zůstává, že bez pokusných zvířat bychom neměli přírodovědné poznatky, pokroky v zemědělství, lékařskou i veterinární péči a vůbec vymoženosti civilizace takové, jaké je známe. Každá nová chemická látka, která má přijít do kontaktu s člověkem, zvířaty nebo prostředím, např. každý nově vyvíjený lék (ještě předtím, než je podán prvním zdravým lidským dobrovolníkům) musí projít několika fázemi výzkumu včetně testování jeho účinku a toxicity na počítačových modelech, na jednotlivé buňky v buněčných a tkáňových kulturách a následně na různé druhy zvířat. Zní to možná až poněkud děsivě, nicméně pokud opravdu potřebujeme nové léky, konzervanty potravin, šetrnější pesticidy, čistící prostředky a podobně, bez cíleného testování na relativně malé skupině zvířat bychom vystavili nejen člověka, ale v podstatě celé životní prostředí zbytečným rizikům.

Využívání pokusných zvířat v civilizovaných zemích podléhá přísným pravidlům ukotveným v legislativě, aby bylo zamezeno týrání zvířat. První etické zásady a zákony na ochranu zvířat byly publikovány v 19. století, kdy se s prudkým rozvojem vědy začaly rozšiřovat cílené pokusy na zvířatech. Z této doby pochází známý citát: "Otázkou není: Jsou schopna myslet? ani: Umějí mluvit?, ale: Mohou trpět?" (Jeremy Bentham).
V roce 1959 byly v knize 'The Principles of Humane Experimental Technique' konkrétně formulovány hlavní zásady humánního zacházení se zvířaty, z nichž vycházejí moderní zákony a předpisy a které bývají souhrnně označovány jako pravidlo 3R:
* Reduction - redukce, snížení počtu pokusných zvířat na nezbytné minimum např. využitím moderních statistických metod. Dobrá a rychlá komunikace mezi vědci napříč světem umožňuje podělit se o postupy a výsledky nového výzkumu, takže tentýž pokus není potřeba mnohokrát opakovat na různých místech světa. Ideálně by měl každý pokus směřovat k novému, dosud nezjištěnému poznatku.
* Replacement - maximální možné nahrazení živých organismů počítačovými modely, buněčnými a tkáňovými kulturami, nahrazení obratlovců nižšími vývojovými formami živočichů, popřípadě lidskými dobrovolníky.
* Refinement - "zjemnění", slušné zacházení. Zajištění veškerých životních potřeb při chovu pokusných zvířat (ideální složení krmiva, dostatek vody, dostatek prostoru, čistota prostředí, naplnění sociálních potřeb, přiměřená teplota, vlhkost, světelný režim, enrichment/zábava...). Co největší využití neinvazivních technik, např. zobrazovacích metod. Minimalizace stresu např. nacvičením spolupráce. Minimalizace bolesti při samotném pokusu použitím znecitlivujících a uspávacích prostředků. Usmrcení zvířete humánním způsobem zamezujícím utrpení.

Potkan mazlicí

Potkan mazlici

Zatímco ještě poměrně nedávno byli chovatelé potkanů považováni za podivíny, v posledním desetiletí se i u nás stali tito ocasatí tvorové velmi oblíbenými a plnohodnotně uznávanými zvířecími miláčky. Jiné podobně chytré, přítulné a přitom nenáročné zvíře sotva najdete. Tito skutečně "domácí" potkani mají své předky v řadách laboratorních potkanů, u nichž byla po mnoho desetiletí trvající selekcí vyšlechtěna velice mírná povaha (s agresivním zvířetem by se v laboratořích při pokusech manipulovalo jen těžko). Stinnou stránkou tohoto původu ovšem zůstává vyšší náchylnost k chorobám původně záměrně pěstovaná pro výzkumné účely. Zodpovědní chovatelé se však snaží po mnoho generací trvajícím křížením vhodných jedinců, kteří měli zdravé předky, tyto negativní vlastnosti eliminovat. Existuje bezpočet kombinací barevných odstínů, kreseb, typu srsti i tvaru těla (uší)...
Na internetu lze najít odkazy na celou řadu chovatelských stanic potkanů a dalších potkaních stránek.

Rozhodnete-li se chovat potkany jako domácí mazlíčky, je nutné, abyste se předem seznámili se všemi výhodami a problémy, které takový chov obnáší. To ostatně platí u kteréhokoliv zvířete. Je docela zbytečné, abychom zde v listingu keše rozváděli podrobnosti pro chovatele, na internetu najdete spoustu již velmi kvalitně propracovaných doporučení a návodů.

Několik hlavních zásad však neuškodí:
* Nepořizujte si potkany, pokud jim neposkytnete dostatečně velkou ubikaci, nejlépe klec. Pozor však na dostatečně úzký rozestup mezi mřížemi, mladý potkan se snadno protáhne. Pořádná klec stojí běžně několik tisíc korun. Potkani bývají hodně aktivní a potřebují dost prostoru a zábavy, jinak se nudí. Rádi šplhají a využijí různých poliček, lan a závěsných košíků či sítí, vše musí být bezpečně ukotveno.
* Nikdy si nepořizujte jednoho samotného potkana, ale alespoň dvojici potkanů stejného pohlaví. Nemusíte se bát, že byste pohlaví u potkanů nerozeznali a omylem si přinesli páreček - samčí varlata jsou již v době odstavení mláděte vidět z dálky. Mladí potkani se seznamují bezkonfliktně, u dospělých je to už dost komplikovaný až nemožný proces. Kamkoliv se vejde jeden potkan, vejdou se i dva, tři, čtyři... :-) Potkani jsou zvířata s obrovskou sociální potřebou a jsou-li chováni o samotě, trpí, i když se jim budete věnovat několik hodin denně. Kamaráda, se kterým si budou moci vzájemně probírat srst, pošťuchovat se a spát bok po boku, jim nikdy nenahradíte.
* Nepořizujte si potkany, pokud na ně nemáte dost času. Pokud je jich více pohromadě, není potřeba s nimi trávit hodiny denně, ale pro udržení přátelského kontaktu byste je měli každý den aspoň chvíli hladit a držet v ruce - čím déle, tím lépe. Pokud odjíždíte na vícero dní, vystačí si sami, ale musíte jim bezpodmínečně zajistit dostatečnou zásobu vody a krmiva. Potkaní stařečkové jsou často pohybově hendikepovaní, takže potřebují lidskou péči podstatně častěji než myšáci v plné síle.
* Nikdy si nepořizujte potkany, pokud nemáte peníze na veterinární péči. Potkana sice pořídíte v kterémkoliv zverimexu za pár korun, také krmivo pro tato malá zvířata nepatří k nejdražším, ale pokud onemocní, výlohy za různé zákroky a léčiva snadno dosáhnou tisíců korun.
* Nepořizujte si potkany, pokud příliš těžce nesete úmrtí zvířátek. Potkani se dožívají v průměru dvou let. Tříletý potkan je i přes veškerou péči poměrně velká vzácnost. Krátký život potkanů má však i své výhody - nemusíte s nimi plánovat dalekou budoucnost, když nevíte, jak na tom budete zítra či za měsíc.
* Nepořizujte si potkany, pokud jste příliš hákliví na čistotu a pořádek. Potkan jako každé zvíře je trochu cítit, ale při dostatečně častém mytí klece je zápach téměř neznatelný. Potkany nekoupejte! Navzdory tomu, že divocí potkani jsou ve vodě jako doma, domácí mazlové, kteří vodu znají jen z napáječky, mají z koupání silnou úzkost. Jsou velice čistotní, čištění srsti věnují denně více času než kočky, takže klasické koupání ve vodě připadá v úvahu jen nouzově, když se potkan od něčeho mimořádně ušpiní. Zdravý potkan se umyje sám, starším jedincům s omezenou pohyblivostí s údržbou srsti částečně pomůžou spolubydlící potkani, ale i tak je vhodné jim pomoci otíráním vlhkým hadříkem.
* Potkani by měli mít možnost občasného výběhu z klece. Počítejte s tím, že potkan v domácnosti občas něco zničí, nedáte-li si pořádný pozor. Potkani rádi odnášejí, schovávají a rozkousávají nejrůznější předměty, které se jim zalíbí. Rovněž zanechávají drobné kapky moči na čemkoliv, co se jim líbí a co si chtějí označit. Jejich moč nikterak intenzivně nepáchne, ale i tak je lepší doma nosit staré oblečení, na kterém nelze napáchat škody. :-) Nikdy za tyto projevy potkana netrestejte, není to od něj zlý úmysl a nemůžete ho to odnaučit - pokud něco poškodí, je to vaše vina, že jste si svoje věci neohlídali. Obzvláštní pozor je třeba dávat na elektrické kabely.

Pokud pro vás výše uvedené poznámky nepředstavují zásadní problém, můžete se těšit ze společnosti velmi přátelských, kontaktních a zábavných zvířat.

Jak na keš
... počítáním, googlováním a hlavně přemýšlením. Luštění není tak náročné, jak se možná na první pohled zdá, ale není to keš pro kohokoliv. :-)

A: Mladá potkaní matka porodila 3/4 celkového počtu svých mláďat a navíc 3/4 jednoho mláděte. Kolik mláďat porodila?

B: Potkan šplhá za potravou po svislém kluzkém laně. 1 metr lana zdolá za 10 sekund. Na každém metru lana, který vyšplhá, však najednou (za tisícinu sekundy) sklouzne zpátky o 20 cm. Za kolik sekund právě dosáhne pamlsku, který je ve výšce 5 metrů? Výsledek zaokrouhlete na celé číslo.

C: Alenka cestuje se svým potkanem vlakem k babičce. Celá cesta vlakem trvá 120 minut. V polovině cesty Alenka usnula a při probuzení zjistila, že má ujet ještě polovinu té cesty, kterou urazila ve spánku. Kolik minut Alenka ve vlaku prospala?

D: Potkani i jiní hlodavci mají spoustu přirozených nepřátel. Které z těchto zvířat se hlodavci nikdy NEživí?
varan komodský = 3
sova pálená = 5
kočka divoká = 0
kajman brýlový = 1
kuna lesní = 7
sumec velký = 8
psoun prériový = 2
liška obecná = 4
užovka hladká = 6

E: Potkani mohou přenášet celou řadu infekčních chorob. Která z těchto nemocí NENÍ nikdy přenášena potkany?
tularémie = 14
leptospiróza = 18
toxoplazmóza = 15
úplavice = 17
mor = 13
myší tyfus = 16
vzteklina = 19

F: Potkani se díky životu ve skupině dokáží vyvarovat hromadnému pozření rychle působícího jedu. K deratizaci se tedy používají pomalu působící deriváty kumarinu. Derivát kumarinu se používá také u lidí jako léčivo. Téměř rutinně se využívá při léčbě jedné z těchto chorob:
trombocytóza = 3
trombocytopenie = 12
flebotrombóza = 7
trombocytopatie = 8
trombocytémie = 5
trombolýza = 4
tromboflebitida = 10

G: Plánujete vrh ze spojení těchto potkanů:
Černého otce s dumbo ušima, který měl černou matku s dumbo ušima a bílého otce s dumbo ušima.
Bílé matky se standardníma ušima, co měla bílou matku s dumbo ušima a bílého otce se standardníma ušima.
Mohou se jim narodit bílá potkáňata s dumbo ušima? Kolik procent takových mláďat můžeme ve vrhu očekávat?

H: Použijte součet číselných hodnot všech správných odpovědí:
Laboratorní potkan je často chován a využíván jako pokusné zvíře, ...
* aby nebylo potřeba v lékařských výzkumech provádět potenciálně nebezpečné pokusy na lidech. (1)
* protože na buněčných a tkáňových kulturách vzhledem k izolovanosti jednotlivých buněk nelze studovat celkový vliv nově zkoumané chemické látky na živý organismus. (1)
* protože je to krásné zvíře, takže všem vědeckým pracovníkům činí nesmírné potěšení provádět na něm nejrůznější pokusy. (1)
* protože je levný a nenáročný na chov, rychle a snadno se množí, takže lze lehce vyšlechtit potkany s konkrétními vlastnostmi potřebnými pro daný výzkumný projekt. (1)
* protože je to malé, kontaktní a snadno ochočitelné zvíře, snadno se s ním manipuluje. (1)
* protože je to člověku nejpříbuznější tvor, takže lze výsledky výzkumu plně aplikovat na lidský organismus. (1)

I: Můj potkan asi onemocněl. Nechce jíst, jen leží a při dýchání nahlas vrže:
* Uloupnu kousek Paralenu, vecpu mu ho do tlamičky, zabalím potkana do deky a počkám, třeba to nějak přejde. Návštěva veterináře je moc drahá. = 4
* Vypustím ho "do přírody", ať si ještě užije "svobody" (než ho v lepším případě něco sežere). = 2
* Mám už z dřívějška pro tyto případy vyhledáno blízké veterinární pracoviště, nejlépe se specialistou na hlodavce, takže tam co nejrychleji se svým nemocným potkanem vyrazím. Cestou dbám na jeho tepelný komfort, zabráním průvanu a přibalím mu do přepravky tekutiny ve formě zeleniny nebo namočeného piškotu. = 5

J: Kolik spolubydlících potkanů se vejde do dřevěného domečku libovolných rozměrů? :-)
dva = 1
tři = 1
čtyři = 1
pět = 1
všichni = 1

Výsledná čísla dosaďte do vzorečku a vypočítejte výchozí souřadnice:
N 50° (H+I-A).(A*B*D+C-G+J)
E 014° (E+H).(B*F+D*G*I)



Máte již ověřené správné souřadnice? Výborně. V jejich blízkosti můžete odložit auto nebo na místo dojet hromadnou dopravou. Nezapomeňte si s sebou vzít pořádně svítící svítilnu, nebo můžete zapomenout na finálku. :-) Od výsledných souřadnic se vydejte 237 metrů pod azimutem 121°. Až dojdete na toto místo, pořádně se rozhlédněte...
Všechny značky vypadají velmi podobně, od každé z nich jde vidět další (pokud nedošlo k poškození odrazek, bohužel se to stává). Jděte jen tam, kde vidíte další podobnou značku!
Potkani poměrně špatně vidí, ve tmě prakticky nevidí vůbec. Jejich oči nemají schopnost odrážet světlo jako např. u šelem, naopak ve světě plném nepřátel musí být naprosto neviditelní. Abyste měli šanci je v noci zahlédnout, potřebujete opravdu silnou baterku. Možná by nejotrlejší geokačeři s nej- nej- nej- statistikami také zvládli najít noční keš jen po sluchu, čichu a hmatu, ale pro běžnou kačeří populaci místní potkani raději připravili poctivě nakradené odrazky. :-)
Cesta zpátky není značena, uložte si proto výchozí souřadnice do GPS a využijte sítě cest a pěšinek.

Za betatest vřele děkujeme kolegům kasama3 a WAV. :-)

Additional Hints (Decrypt)

prfgbh qibwvpr bxbyv svanyxl wr uyvqnab mr ifrpu fgena, 1 mr qibh qboer znfxhwgr, cebfvz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)