Skip to content

Portášská současnost Letterbox Hybrid

Hidden : 5/8/2012
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš byla publikována pod kódovým označením (VK-480) a patřila do série „Portáši“, založené pro geomaraton Valašské keškobraní 2012. Série čítající i s bonusy celkem 80 keší, mapovala historii i současnost Valašského sboru portášského.

Trocha historie
Portáši byli po dvě staletí součástí valašského kraje. Obyvatelé této části Moravy, která kdysi tvořila zemskou hranici s Uhrami, znali hory, byli fyzicky zdatní, urostlí a odvážní.

Portáši, známí nejprve jako sbor Valachů, či sbor věrných Valachů, byli ustaveni reskriptem Ferdinanda III. z 31. března 1638. Hraběti Salmovi bylo povoleno najmout sto mužů z Valašska pro uklidnění zoufalé situace na východní Moravě.
Roku 1663 byl sbor povolán k obraně zemských průsmyků při vpádu Tureckých a Tatarských hord. Při obraně Vlárského průsmyku padlo na 200 portášů. V roce 1677 - 1678 byli znovu povoláni moravskými stavy do služby, naštěstí se vpády Moravě vyhnuly. O dva roky později chránili znovu hranice, tentokrát k zabránění rozšíření moru šířícího se z Turecka. V té době docházelo i k vpádům odbojných uherských skupin, které bez ohledu na nebezpečí moru napadaly a drancovaly moravské pohraničí. Pak přišly další vpády Tureckých oddílů, které loupily, vraždily a odváděly obyvatele do otroctví. Rok 1704 a 1708 a útoky další povstalecké armády tzv. „Kuruců“, kteří si počínali krutěji než Turci a Tataři. Tato armáda pustošila široký kraj.
Sbor byl takto svoláván a rozpouštěn až do roku 1717, kdy na návrh moravských stavů císař potvrdil Portášský sbor s pevnou službou. Pro velitele sboru byla potvrzena hodnost lajtnant-poručík. K potřebě měl tento velitel jednoho feldvebla-šikovatele, jednoho mladšího šikovatele, pět desátníků a 54 prostých portášů. Toto rozdělení platilo pro sbor s malými výjimkami až do jeho konečného rozpuštění v roce 1830.

V roce 2005, v rámci obnovy kulturních tradic regionu byl „portášský sbor“ obnoven. Cílem občanského sdružení portášů v dnešní době je připomenutí slavné portášské historie na Moravě. Členové sdružení provádějí pochůzky po horách v dobových krojích a výstrojích. Na nich se potkávají s místními obyvateli a turisty, poskytují informace o historii „Portášů“. V dnešní době již nestráží hranice, ale jako strážci přírody ve spolupráci se Správou chráněné krajinné oblasti Beskydy, ochraňují přírodu a krajinu, působí jako informátoři. Portáši požívají ochrany veřejného činitele. Protože nosí zbraň, musí absolvovat potřebný výcvik.

Více informací o historii i současnosti Valašského sboru portášského najdete ZDE

A teď ke keši... Na uvedených souřadnicích keš nehledejte, vede tudy jeden z portášských chodníčků, kudy portáši pravidelně procházeli při své náročné službě.

Také dnes, po obnovení Valašského sboru portášského těmito místy procházejí hlídky portášů, které už ale nechytají zloděje a pašeráky, ale ve spolupráci s CHKO dohlížejí na ochranu přírody, což v současné civilizované době není činnost zrovna jednoduchá.

Ani vaše cesta ke keši nebude jednoduchá a pro její zdárné zdolání budete muset absolvovat část trasy, kterou portáši pravidelně chodívají, bedlivě sledovat okolí a hledat potřebné indicie.

Následující text vás povede cestou k finálce, přičemž jeho úvodní část vám prozradí lidová říkanka a pár zdánlivě nesmyslných čísel. Tak zbystřete všechny smysly a vydejte se na cestu!

Aj jste li tu kdo z Moravy,

nech ně mú Haničku pozdraví.

Zkažte že nepřídu k obědu,

že ňa už portáši povedú.



(115+207) (318+203-418) (204+106+203) (218-120) (416-219) (318+108) (102+316) (409-209) (405-303)


(201-413) (101+113-408) (207+204) (314x417) (318x103-310) (301:318+221) (219x202-104)


(203x107-414) (120-305) (111+209) (212x203-301) (222-107+404) (311+104-211) (321-410) dále pokračujte po cestě jihozápadním směrem. Asi po 400 metrech dorazíte k rozcestí.

Z něj se vydáte na jih do prudkého kopce. Půjdete přibližně 435 metrů. Za namáhavý výstup na vrchol budete odměněni krásným výhledem do blízkého a v případě dobré viditelnosti i dalekého okolí. Zde si můžete chvíli odpočinout a zároveň zjistit první indicii potřebnou pro nalezení keše.

Určete, kterým směrem a na jakou stavbu odtud máte výhled:
- jihovýchodním směrem, na rozhlednu na Vartovně A=3
- západním směrem, na poutní chrám na Hostýně A=5
- severovýchodním směrem, na hotel a vysílač na Radhošti A=7

Máte? Tak šlapeme dál, z kopce dolů, po cestě lesem, pak po vrstevnici a po asi 766 metrech jste na velkém rozcestí, které nese jméno po blízkých historických objektech. Je tu, přístřešek, ohniště, určitě i spousta mudlů, vy ale nezastavujete, dáte se doprava a fičíte dál. Nevšímáte si žádných odboček, cesta vede chvíli do kopečka, posléze se začíná svažovat a po 785 metrech jste na dalším rozcestí.
Ani tady se nezdržujete, a v plném tempu valíte dál rovně - směrem na západ. Nejdříve rovinka, vlevo máte mýtinu osázenou mladými smrčky, vpravo je les. Po chvíli se cesta ztrácí v lese, opět se začíná svažovat a zhoršuje se i její kvalita. To vám ale nemusí moc vadit, protože jste právě dorazili ke studánce. Je na levé straně hned u cesty, ale ze směru odkud přicházíte, ji můžete lehce přehlédnout.
Tady si dopřejte osvěžení, ale pití vody ze studánky raději neriskujte! A taky tu najdete další indicii. Nad studánkou je na kameni připevněna tabulka a na ní je letopočet ve tvaru BCDE. Máte opsáno? Tak hurá na předposlední úsek. Cesta pokračuje mírně z kopce, vycházíte z lesa a směřujete k rozcestníku. Jste skoro v cíli.

Dorazili jste na další místo úzce spjaté s portáši. Pár metrů od přístřešku je tabule, z níž se dozvíte další důležité informace o jejich sboru. Ty vám pomohou zjistit, kde je keš...

V úvodní větě je popsána událost, která se na tomto místě odehrálala dne 19. F. 200G. V dolní části textu si pak přečtete, že nedaleká obec se může pochlubit tím, že měla vlastní portášskou stanici. Portáši zde působili HI let. Teď už máte všechna potřebná čísla a můžete vyrazit na finále...

Keš najdete na souřadnicích:

N 49° HB.(A-H)C(A-I) + 0,028

E 01(F+I)° FI.GB(D-E) + 0,064

Finálka byla v létě 2023 přemístěna, proto je třeba k výsledku přičíst ještě červeně uvedené hodnoty!

Prosíme nálezce aby při logování neprozrazovali detaily z luštění a cesty k finálce a dopřáli tak zážitek z keše i ostatním hledačům. Pokud tohle naše přání nebudete respektovat, bude váš log smazán!



Additional Hints (Decrypt)

zbuhgal ebmirgiral fzex

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)