Skip to content

Co s nim? Mystery Cache

This cache has been archived.

Master19: Konečnou odpověď neznáme, ale je na čase se posunout dál...

More
Hidden : 4/22/2012
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Ptací pohled

Tato keš navazuje na archivovanou keš GC1179Q - ZAMEK ZLIN.

Zámek Zlín je čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím uprostřed sadu Svobody v centru Zlína. Zámek byl původně gotická tvrz, která byla přestavěna ve druhé polovině 16. století do renesanční podoby. Ve 2. polovině 18. století proběhla přestavba do barokní podoby. Naposledy byl necitlivě změněn vzhled počátkem 20. století. 25. června 1929 koupilo zámek město Zlín. Na konci 50. let 20. století do něj bylo umístěno muzeum a výstavní prostory Krajské galerie.

Obě tyto instituce se však v roce 2013 přesunou do nově vzniklého Krajského kulturního a vzdělávacího centra v bývalém areálu firmy Baťa (budovy 14 a 15). V další části zámku fungovala v minulých letech restaurace, tu nahradila výstava, která již byla také ukončena. Takže vyvstala otázka v pravdě Nerudovská: Co s ním?

Co s osiřelým zámkem, se zlínská radnice bude muset rozmyslet co nejdříve. Jinak hrozí, že v příštím roce zůstane zcela bez užitku. Možnost přijít s vlastními nápady dostali také obyvatelé Zlína prostřednictvím dotazníku otištěném v městském magazínu. Z prezentovaných výsledků ankety vyplynulo, že lidé by nejvíce uvítali, aby zámek dál sloužil výstavám. Přáli by si také obnovení restaurace a jedním ze tří nejčastějších návrhů byla také obřadní síň. Dále by si obyvatelé v budově zámku dovedli představit například univerzitní sál, reprezentativní ubytování, hudební či společenský klub. Možnost, že by se zámek vrátil k původnímu historickému vybavení, vedení města spíše odmítá kvůli vysokým nákladům. Zámek už město nabídlo k pronájmu nebo bezplatné výpůjčce. Přihlásil se však jen jeden zájemce, který by tam ale rád provozoval pouze kuchyň a vinný sklípek. Na podmínky provozování restaurace v zámku se ptalo už více zájemců, odradily je však příliš vysoké náklady.

Keš nehledejte na úvodních souřadnicích, tam se totiž nenalézá. K získání správných souřadnic je třeba něco, co bývá stále méně obvyklé: mít svůj vlastní názor. Pokud ho máte, cesta ke keši je vám otevřená.




[EN] Cache is not hidden on given coordinates. For English info, please contact the owner via profile.



Zejména pro nezlínské kačery doplňuji článek publikovaný v magazínu Zlín 4/2012:

Kolik možností má zlínský zámek . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Zlínský zámek je od roku 1929 v majetku města. Stal se tenkrát postupně sídlem okresního úřadu, sídlila zde hudební škola, Baťův podpůrný fond, ale později také sídlo Gestapa, Rudé armády, vojenské správy i okresního výboru KSČ. Nynější Muzeum Jihovýchodní Moravy na podzim odchází do nově renovované budovy v prostorách bývalého Svitu. Město Zlín vypsalo prostřednictvím magazínu anketu, jejímž obsahem bylo, co by si přáli v zámku občané města. Vyplynulo z ní, že by zde bylo dobré umístit galerii, obřadní síň, stylovou restauraci, univerzální sál, společenský klub a další vesměs veřejné služby se zaměřením na kulturu.
Jedním z předložených nápadů je návrh na zřízení neziskové organizace zaměřené na zájmovou činnost dětí a mládeže. Obsahem by měl být studentský Art-klub, školicí středisko, dětská restaurace, aktivity dětské zájmové činnosti. Návrh má však několik otazníků. Dětská a studentská zájmová činnost může být patrně částečně přesunuta do Knihovny F. Bartoše. Navíc ve městě existují organizace jako Junák, Orel, Dům kultury, Nenuda, Astra, Salesiánský klub, Středisko volného času a mnohé další, které se volnočasovými aktivitami dětí a mládeže zabývají. Zřízení další instituce, ať už v jakékoli právní formě, by stálo jistě nové nemalé finanční prostředky. Podpora města těmto aktivitám se zdá být dostatečná, za jiné ekonomické situace by její další rozvoj byl jistě možný a chvályhodný.
Velmi dobře odborně zdůvodněný je jiný návrh. Nabízí smysluplný výstavně-prezentační celek. Jakýsi trojúhelník Zámek-Památník Tomáše Bati (Dům umění)-Baťův institut (Svit budova č. 14). To je určitě přitažlivý a zajímavý záměr. V zámku autor navrhuje umístit expozici dějin města včetně pravěku a středověku, zachytit proměny zámku i města včetně jeho socialistické minulosti. Ponechává kavárnu (restauraci?), expozici cestovatelství, archiv H+Z a doplňuje o pracoviště Moravského zemského archivu. Tento návrh je velmi fundovaný a měl by logiku, kdyby nebylo několik kdyby.
Kdyby ve městě postupně nevznikaly další muzejní prostory. Všechno prostě prezentovat nelze. V depozitářích muzeí je tolik hmotného kulturního dědictví, že na ně nebude brzy stačit několik zámků. Kdybychom neměli mít několik muzejních expozic v budovách č. 14 a 15.
Kdyby město neplánovalo za poměrně velké finanční prostředky dobudovat Památník T. Bati.
Kdyby podnikatel pan Samohýl nechystal velmi záslužný krok, kterým je vybudování muzea automobilů-veteránů. V horní
části jeho objektu (budova č. 91, Svit) totiž předpokládá umístit část expozice H+Z a E. Ingriše. Čtyři muzea jsou na toto město hodně. Navíc navrhovaná náplň je určena především pro Zlíňáky, pro turismus je třeba hledat originálnější nápady (viz muzeum p. Samohýla). Muzejní nabídka v takovém městě, jako je Zlín, musí být nadregionální, určená širšímu okruhu zájemců. Dále se některé nápady překrývají i s expozicemi v Baťově institutu.
Ještě k ekonomice. Nároky na provozování kulturních institucí obecně neustále rostou. Když kraj přebíral Krajskou galerii (jedno poschodí v Domě umění), činil rozpočet 5,6 milionu korun, nyní je 10 milionů. I financování kultury a muzeí má své limity. Shrnuto. Některé záměry uvedeného projektu stojí za pozornost a jsou možná v kombinaci s dalšími nápady realizovatelné. Ale dle mého názoru v menší expoziční míře.
Nejblíže reálné skutečnosti je pravděpodobně další z možných představovaných cílů. Jeho podstatou je kombinace výše uvedených úvah se skutečnými možnostmi městské kasy. Doporučuje se zde přemístit výstavní síň Alternativu (ušetří se), obřadní síň, dobudovat apartmá pro významné hosty (ušetří se), muzejní expozici (ne muzeum). Dále doporučuje přesunout informační centrum, některé odbory (kultura, školství, cestovní ruch). Pravděpodobně by zde mohly být umístěny i některé z výše navrhovaných aktivit. Bylo by pak dále možno odprodat některý z domů, které jsou ve vlastnictví města, a finanční prostředky investovat do budovy zámku (ušetří se). V návaznosti na obřadní síň by jistě lépe prosperovala i stylová restaurace (nájem). Toto je téma k odborné diskuzi a je to téma životaschopné. Jistě dozná některých dalších možných dílčích změn. Ostatně radní situaci poměrně pečlivě vyhodnocují. Je však málo času. V září se uvolní zámek a za další rok knihovna a další prostory. Je nutné náměty dobře posoudit a nabídnout řešení. Možná i alternativní.
Veřejnost dění kolem zámku pečlivě sleduje, co bude v zámku, není většině obyvatel Zlína jedno. Konečné slovo bude patřit radě a zastupitelstvu města. Tak tomu v demokracii je. Je tím dána také velká naděje, že bude rozhodnuto moudře, nejen dle finančních možností města, ale i ku prospěchu jeho obyvatel, a některé užitečné navrhované nápady budou využity, nejsou totiž marné či zpozdilé.
Jsou dobrou inspirací pro konečné řešení využití i dalších uvolněných budov v našem městě. Je třeba je brát s plnou vážností. Je to naše generační povinnost.
Jiří Severin



Graf-12-07-09


Zdroje informací: http://www.mapy.cz; http://www.wikipedia.org; http://zlin.nejlepsi-adresa.cz/; http://www.ceskatelevize.cz/; Magazín Zlín; vy ;)

Additional Hints (No hints available.)