Skip to content

Central Park Multi-cache

This cache has been archived.

Jedelákovi: Keška půjde na věčný odpočinek, ale důvody k procházce parkem se jistě najdou i bez ní

More
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pojďte se společně se mnou projít po Central Parku na Praze 13.



Centrální park je oáza klidu rozprostírající se mezi stanicemi metra Hůrka a Luka na 17 ha.

Park vznikl a vlastně stále vzniká v souvislosti s rozvojem okolních sídlišť. Jeho návrh pochází z 80. let 20. století, kdy se sídliště začala budovat. K realizaci parku došlo, ale až o deset let později. Park se rozkládá podél Prokopského potoka, pramenícího v tzv. Panské zahradě, která byla inspirací právě pro Centrální park. Najdete zde mnoho možností k odpočinku i zábavě. Je zde spousta laviček, několik hřišť, dále zde najdete okruh pro cyklo i in-line, poměrně nově vybudovaný objekt s WC a hlavně dostatek travnatých ploch pro odpočinek.

Tento důležitý architektonický a krajinotvorný prvek významnou měrou přispívá ke kvalitě životních podmínek obyvatel Prahy 13. Pro mnohé je oblíbeným místem odpočinku, procházek a sportovního vyžití. Je i významným centrem společenského života – každoročně se zde koná mnoho akcí pro veřejnost, ať už sportovního, kulturního či dokonce osvětového charakteru, např. Koncert pro park, čarodějnice, závody minikoloběžek, Chyť si kapra a mnoho dalších.

Pozorný návštěvník v parku nalezne mnoho různých zajímavostí.




Historie
Celý prostor byl dříve pokryt plevelem a skládkami. Podle původního návrhu architekta Ivo Obersteina byla od roku 1976 v Atelieru 7 zpracována projektová dokumentace budoucího parku. Na přípravě se podíleli architekti Tomáš Smetana, Alena Vinterová a Václav Valtr. Park začal vznikat v 80. letech 20. století, ale velké úpravy byly realizovány zejména v letech 2001 – 2002 z finančních prostředků hl. m. Prahy po vykoupení pozemků od soukromých osob. Území bylo nejprve vyčištěno a po úpravě terénu byly založeny dva chovné rybníky (retenční nádrže), jedno „žabí jezírko“ a umělý meandr navazující na hráz Nepomuckého rybníka. Byla založena cestní síť, vybudovány dřevěné lávky a kamenný můstek přes Prokopský potok. Přibylo čtyřicet nových laviček a informační systém. Byly vybudovány vyhlídkové terasy a to vše doplnily rozsáhlé výsadby nových stromů, keřových skupin a parkové trávníky. V další etapě od roku 2003 nastala v parku éra budování dětských hřišť a sportovišť pro všechny věkové kategorie.

Na budování a vybavení Centrálního parku se dosud podílelo mnoho významných autorů i představitelů městské části, ale také množství zahradníků, stavařů i samotných obyvatel. Na své úplné dokončení však stále čeká. V nejbližší budoucnosti budou v parku probíhat sadové úpravy zahrnující prosvětlení některých přehuštěných porostů i výsadby nových rostlin.

Ale dost teorie a přeji hezkou procházku…



STAGE 1 (N 50° 2.899', E 14° 20.339')
Naši společnou procházku začneme na začátku cyklistického okruhu Prahy 13 nazvaného „Za prací a zábavou“, jenž ukazuje na možnost každodenního využívání bicyklu při cestách za prací, po nákupech, do úřadů, za vzděláním i k výletům za přírodou bez narušování životního prostředí škodlivými zplodinami z motorů. O okruhu se můžete více dočíst na informační tabuli poblíž.
Vaším prvním úkolem je zjistit, kolikáté číslo na mapě nebo v legendě má místo, které bylo inspirací pro vytvoření Centrálního parku? O jaké místo se jedná se dočtete v listingu v historii. A = ?

Když popojdete jen pár metrů na západ, v podstatě hned za informační tabulí, odkryje se vám nejkrásnější z dětských hřišť v parku. Leží téměř pod tubusem metra, na břehu Nepomuckého rybníka. Jedná se o vůbec první dětské hřiště v Centrálním parku, které bylo vybudováno v květnu 2004. Nejprve mělo tvar ledvinky a v březnu roku 2006 bylo rozšířené do tvaru kruhu, čímž vzniklo největší dětské hřiště v Praze 13. Moderní a bezpečné herní prvky doplňují keramické skulptury „Táta a Máma“ z atelieru manželů Koláčkových.
Zde zjistěte, z kolika barevných kusů se skládá levá ruka postavy, která má zvednuté ruce nahoru. Mělo by vám vyjít sudé číslo. B = ?

Jděte dále na západ, po břehu rybníka a po pár metrech se ocitnete pod technickou zajímavostí parku - mostem linky B pražského metra. Tento dvojkolejný, uzavřený kovový tubus byl uveden do provozu 11. listopadu 1994 poté, co mezi stanicemi Hůrka a Lužiny vznikla nutnost vést obě koleje podzemní dráhy jednak na mostě, ale také v tubusu ocelového oválného krytu tak, aby obyvatelé okolní zástavby nebyli rušeni hlukem projíždějících vlaků, ale i proto, aby vozy ruské výroby netrpěly výkyvy teploty. Architekt V. Kraus tehdy navrhl ocelový tubus s okenními pásy proměnné výšky proto, aby nedocházelo k oslnění řidičů.
Celková délka konstrukce je 376,6 metru, most je uložen na krajních opěrách a na oválných pilířích o rozměrech 2,3 x 3,5 metru. Jeho nejvyšší výška nad terénem je 17 metrů. Dopravní prostor metra je vytvořen oválným ocelovým tubusem sedm metrů vysokým a 12,4 metru širokým. Hmotnost ocelové konstrukce mostu obnáší 1 620 tun. Na vrcholu tubusu je po celé délce mostu umístěna revizní lávka s rozvodem vody a elektrického proudu pro čištění oken. Projektantem mostu byl Ing. František Pospíšil z Brna, který je autorem řady mostních i jiných ocelových konstrukcí na celém území České republiky. Ve střední Evropě se jedná o technickou zvláštnost nemající jinde obdoby. I začlenění do rámce krajiny (tvar esovité křivky) se ukázalo jako úspěšné.
Kolik pilířů nese most (počítejte jen samostatně stojící pilíře v parku)? Mělo by vám vyjít liché číslo. C = ?

Pokračujte dále na západ po břehu rybníka, který po chvilce opustíte a půjdete po chodníčku, kdy po levé ruce budete mít potok a po pravé „kopec“. Tato halda zeminy a stavebního odpadu nazvaná Makču Pikču, která vznikla při stavbě metra v 80. letech, tvoří významnou dominantu parku. Na jejích stabilizovaných a upravených svazích je vybudován sportovní areál pro cyklisty - tzv. bikepark s dráhou na FourCross a BMX. Z „kopce“ je nádherný výhled na celý park.



STAGE 2 (N 50° 2.886', E 14° 19.981')
Významným prvkem parku je také Severní alej, neboli Alej Evropské unie, dvojité platanové stromořadí. První řada stromů byla vysazena 9. května 2000. Dva týdny před referendem o vstupu České republiky do Evropské unie, ve středu 28. května 2003, byli pozvání velvyslanci členských zemí EU, Polska, Maďarska a Slovenska, aby společně slavnostně zasadili každý svůj strom Evropy do druhé řady stromů, která tuto alej symbolicky ohraničila.
Projděte bránou a spočítejte, kolik laviček po vaší levé ruce je až do první odbočky (chodníčku) doleva. Vyjde vám dvojciferné číslo. D = ?

Jděte odbočkou doleva, sejděte pidi kopeček a uvidíte před vámi relaxační zónu, posilovnu a hřiště na pétanque, která byla otevřena v roce 2009 v této střední části parku. O rok později zde byly realizovány nové výsadby květin – trvalek a přibyla pikniková loučka, kde k odpočinku slouží různá dřevěná sedátka a lehátka podle návrhů výtvarníka Jiřího Kašťáka v krásném provedení z akátového dřeva. Na loučce probíhala (a možná stále probíhají) pravidelná cvičení s Davidem Hufem pro veřejnost.
Vlevo vzadu směrem k potůčku je pak schovaný malinký zarostlý rybníček, kde se s oblibou zdržují slípky zelenonohé (Galinula chloropus).
V relaxační zóně je kromě „lehátek“ a laviček také jakási kladina ve tvaru nějakého zvířete, sami si zkuste tipnout, co by to tak mohlo být. Jakou má barvu?
Modrou, pak E = 5
Zelenou, pak E = 3
Žlutou, pak E = 1


Pokračujte „hlavní třídou“ až k hřišti na míčové sporty a kuželkárně, letnímu občerstvení a veřejnému WC. To se nalézá též v tzv. střední části parku, již nedaleko Horní retenční nádrže. Vše bylo vybudované v roce 2009.



STAGE 3 (N 50° 2.871', E 14° 19.726')
Došli jste až k horní retenční nádrži N1. V rámci oprav horní retenční nádrže v Centrálním parku, které probíhaly v roce 2010, byl v nádrži vybudován vodotrysk. Tryskající voda kromě toho, že je příjemným zpestřením parku, současně osvěží vzduch a okysličí vodu, což prospěje i rybám, které v nádrži žijí.
V úterý 20. července 2010 vodotrysk slavnostně spustil starosta Prahy 13 David Vodrážka společně s Václavem Kroutilem, ředitelem společnosti Lesy hl. m. Prahy, která práce provedla. Voda tryská ze tří trysek od 9 do 22 hodin každou celou hodinu přibližně 15 minut. Vodotrysk je v provozu vždy od začátku května do konce října. Na zimu se z ocelové konstrukce odmontovávají trysky a stojany jsou zakryty ochrannými poklopy, aby nemohlo dojít ke zranění bruslařů. Zařízení bylo umístěno do stávajících šachet na severním břehu retenční nádrže. Veškerá technologie řídící automatický provoz vodotrysku byla zakomponována do sloupku obloženého lomovým kamenem, který je vybaven dřevěnými plochami pro sezení, které máte při procházení po pravém břehu nádrže po své levé ruce.
Na křižovatce, na které stojíte, se nachází i dva rozcestníky. Zaměřte se na ten městský. Předtím, než budete pokračovat dál směrem k minigolfu, tak se na něj pořádně podívejte a spočtěte počet ukazatelů (šipek). F = počet šipek + E + 2

Projděte podél břehu nádrže až na druhou stranu (nádrž stále mějte po levé ruce), minete místo s mělčinou, odkud děti často krmí kachny, půjdete ještě kousek po břehu a zde narazíte na informační tabuli.
Zjistěte, jaká je plocha hladiny, a všechny číslice sečtěte. Vyjde vám dvojciferné číslo. G = ?

Pokračujte stále dál, do nejzápadnějšího konce parku. V dálce se již objevuje kostel sv. Jakuba Většího a cesta míří jakoby přímo k němu. Kostel sv. Jakuba je původně románský a pochází z poloviny 13. století. K románské svatyni pak byl později přistavěn gotický presbytář. Kostel stál původně v opevněném areálu, který byl ohrazen silnou kamennou zdí. Toto opevnění padlo při přestavbě kostela v letech 1901-03. Dnešní podoba kostela je novogotická, z původní jednolodní stavby se dochoval pouze kamenný gotický sanktuář. V interiéru najdeme novogotický hlavní oltář s obrazem sv. Jakuba Většího od malíře Konstantina Buška.



STAGE 4 (N 50° 2.918', E 14° 19.262')
Na příjemné minigolfové hřiště narazíte v tom nejzápadnějším cípu Centrálního parku. Minigolfové hřiště vybudovala a spravuje Městská část Praha 13. Veřejné minigolfové hřiště s 18 drahami bylo zprovozněno v říjnu 2006 v nejzápadnější části Centrálního parku. Na sportoviště navazuje malé dětské hřišťátko.
Pokud máte čas, určitě se tu na chvíli zastavte a jedno kolo si zahrajte. Hřiště je otevřeno pro veřejnost zdarma a to od dubna do září mezi 8. a 21. hodinou a od října do listopadu mezi 9. a 18. hodinou. Od prosince do března je hřiště mimo provoz. Hole jsou k zapůjčení v KD MLEJN, Kovářova 4, Praha 13, který je hned přes silnici, oproti vratné záloze 500 Kč/1 hůl + 50 Kč/1 míček.
Než se však vydáte na cestu zpět, spočítejte na dětském hřišti před minigolfem počet houpaček. H = ?



STAGE 5 (N 50° 2.831', E 14° 19.635')
Nyní se obraťte a jděte zpět k horní retenční nádrži. Před ní zabočte na cestičku doprava a jděte opět po břehu, nádrž po levé ruce. Dojde až na „poloostrov“ s lavičkami.
Kolik laviček tu je k odpočinku? I = ?



STAGE 6 (N 50° 2.807', E 14° 19.861')
Došli jste až na rozcestí. Po pravé straně je budova Domu dětí a mládeže Stodůlky, ve které je dvacet příjemně zařízených místností (výtvarné, tvořivé a hudební pracovny, keramická a technická dílna, "školička" pro nejmenší, klubovna a tři taneční sálky, oddělený prostor pro čekající děti i rodiče a další). V zahradě DDM se nalézá malý amfiteátr, sportovní hřiště a hřiště pro nejmenší.
Kolik střešních oken je z parku na budově DDM vidět? J = ?

Když popojdete přes křižovatku rovně, po levé straně po pár metrech je Keltský stromový kalendář. Keltský kalendář stromů je „duchovní koláž“, je to spojení znalostí o stromech a prastarého určování času s použitím vědomostí lidí, s magickým významem. Před dvěma až třemi tisíci lety, když Evropané ještě žili v těsném spojení s přírodou, vznikl kalendář stromů jako pokračování vývoje kamenných kruhů, které našli Keltové při svém příchodu do západní Evropy. Tento kalendář je založen na staré irské a britské abecedě stromů, na tzv. ogamském písmu. Každé liteře tu odpovídá strom a barva, pták, rostlina atd. – tedy např. měsíc jeřábu, měsíc jasanu, měsíc olše.
Součástí kalendáře je réva. Kolikátý měsíc je měsícem révy? Vydělte jej dvěma a máte indicii K.



STAGE 7 (N 50° 2.825', E 14° 20.046')
K druhému hřišti na míčové sporty, vybudovanému ve střední části v roce 2009, jste došli již po široké cestě – cyklo a in-line dráze.
Rozhlédněte se kolem sebe. Přímo uprostřed chodníku ční z dlažby kovové sloupky. Jaký je jejich počet? L = ?



STAGE 8 (N 50° 2.827', E 14° 20.201')
Poctou pro Centrální park je, že slouží jako nástupní bod na dálkovou cyklotrasu Greenways Praha - Vídeň. Greenways Praha – Vídeň je síť cyklistických a pěších tras a stezek mezi Prahou a Vídní o délce 470 km s množstvím kulturního i přírodního bohatství. Na této stezce můžete krok za krokem odhalovat místní krajinu a její historii, přírodu, kulturu i tradice. Greenways Praha – Vídeň vede převážně po klidných asfaltových komunikacích, v některých krátkých úsecích však také po nezpevněných cestách. Cyklotrasu Praha – Vídeň založilo stejnojmenné sdružení občanů již v roce 1992 a byli mezi nimi manželé Chmelařovi, Radek Nepraš a Daniel Špička. Od roku 1998 projekt spravuje Nadace Partnerství v rámci svého grantového a asistenčního programu Greenways ve spolupráci s občanským sdružením Greenways Praha – Vídeň. Partnerem v USA jsou Friends of Czech Greenways se sídlem v New Yorku.
Kolik malovaných cyklistů je na informační tabuli? M = ?

Opět jsme se ocitli u rybníka, na jehož protější straně jsme naši procházku začínali. Nepomucký rybník, tedy retenční nádrž N2 Stodůlky, pod tubusem metra v Centrálním parku Prahy 13 byla postavena v 80. letech 20. stol. v souvislosti s výstavbou sídlišť Stodůlky, Lužiny a Velká Ohrada. Nádrž je napájena vodami z Prokopského potoka a slouží k zachycování nárazových dešťových srážek na horní části povodí Prokopského potoka a vod z dešťové kanalizace ze sídlišť Stodůlky a Lužiny.
V roce 2007 byly v okolí nádrže provedeny vegetační úpravy - výsadby stromů, keřů a mokřadních rostlin, a to celkem na třech místech. Cílem těchto úprav bylo zatraktivnění a zpřírodnění celé lokality. V rámci těchto vegetačních úprav zde bylo vysazeno celkem 35 nových stromů, zejména olše lepkavá a vrba bílá - smuteční a různé druhy keřových vrb. Východní břeh se osadil směsí kvetoucích mokřadních rostlin (např. kosatec žlutý, blatouch bahenní, kyprej vrbice, orobinec úzkolistý, sítiny a ostřice). Všechny tyto dřeviny a rostliny jsou vhodné k růstu na březích a svazích vodních ploch a toků.
Nepomucký rybník prošel v roce 2008 velkou opravou, kterou provedly Lesy hl. m. Prahy, jako správce nádrže. V dubnu byl rybník poprvé od svého vzniku v roce 1989 vypuštěn, poté proběhl výlov. Rekonstrukce nádrže, plánovaná původně na tři měsíce, se nakonec protáhla na pět měsíců, protože po vypuštění se ukázala potřeba odtěžit velkou vrstvu sedimentu. Celkem bylo odvezeno na 2 900 kubíků bahna. Současně byly opraveny břehy, stavidlo a hráz a uprostřed rybníka byl vytvořen umělý ostrov pro hnízdění vodních ptáků. Náklady na rekonstrukci nádrže, která byla ukončena v závěru srpna, byly téměř 5 miliónů korun.
Nádrž je využívána jako rybářský revír, a proto se pravidelně nevypouští.
Vaším úkolem je na informační tabuli k rybníku zjistit, v jakých měsících kvete trvalá bahenní a pobřežní bylina, která je na obrázku? Měsíce převeďte na čísla (např. leden = 1), a ta sečtěte. Vyjde vám dvojciferné číslo. N = ?

Budete-li pokračovat dál, na pravé straně jsou Výhledové terasy, které návštěvníkům parku nabízejí pohled na hladinu Nepomuckého rybníka.
Zde spočtěte kamenné lavičky na jedné i na druhé terase a odečtěte menší číslo od většího. P = ?



STAGE 9 (N 50° 2.827', E 14° 20.355')
Naši procházku završíme na hrázi spodní retenční nádrže (tzv. Nepomuckého rybníka). Zde byla instalována velká dřevěná skulptura (lavice) od akademického sochaře Čestmíra Sušky s názvem „Posedátko“. Lavice je z dubového kmene z krčského lesa a je natřena speciálním olejovým ekologickým nátěrem.
Kolik nohou má dřevěná lavička „Posedátko“? R = ?

Pod hrází, po vaší pravé straně, vidíte uměle vytvořené meandry potoka. Podél meandrů byly v rámci parkových úprav umístěny kamenné skulptury ve tvaru mušlí a šneků. Autorem skulptur ze sliveneckého mramoru je rovněž sochař Čestmír Suška. Mají připomínat zkameněliny z nedalekého Prokopského údolí a současně také svatojakubskou mušli, kterou má Praha 13 ve znaku.
Kolik kamenných skulptur vidíte? S = ?

Pokud byste pokračovali dál do dolní části parku, k podchodu pod Jeremiášovou ulicí, na křižovatce ulic Jeremiášova a Pod Hranicí bysta objevili sochu sv. Jana Nepomuckého. Socha byla odhalena v r. 1994 a vznikla za přispění místních firem a dalších sponzorů. Je vysoká 3,6 m, vytvořena z bílého pískovce. Je dílem sochaře Petra Veselého z Hořic.

Byla-li vám tato procházka krátká, podejděte podchodem a pokračujte dál až do Prokopského údolí.

Než ale vyrazíte do toho Prokopáku, nezapomeňte si vyzvednout finálku na souřadnicích:



N 50° (H + I – M) ((G – D) * R).(J + K) (D – B – S) (A + E - H)'
E 14° (N + P).(C – E) (L / H) (F – J)'



Kontrolní součet všech indicií A až S by vám měl vyjít stejný, jaký byl počet dalmatinů ve známém filmu ;-)


Jak dlouho nám tu tato keška vydrží, je jen a jen na nás všech, proto prosím, abyste finálku lovili co možná nejobezřetněji a v maximálním utajení ;-) Díky...

Additional Hints (No hints available.)