Skip to content

Houbarova cache # 3 - Nejedle houby Mystery Cache

This cache has been archived.

Mztka: Třetí ze série osmi Houbařových keší se dnešním dnem 16.4.2020 po osmi letech od publikace uzavírá a archivuje. Děkuji všem za návštěvy, pěkné logy, fotky a udělené FP.
Mztka.

More
Hidden : 4/15/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vážení geolovci Houbařových keší:

Tato série se pomalu, ale jistě přibližuje ke své archivaci. Všechny keše byly založeny v roce 2012, jejich místa uložení i počet (osm), mělo a zatím ještě má svůj smysl a význam. V průběhu roku 2020 bude každá keš přesně na den po osmi letech od svého založení archivována.

GC3DPJ9 Houbařova keš č. 1 archivace dne: 11.3.2020
GC3FQGX Houbařova keš č. 2 archivace dne: 6.4.2020
GC3G9ZY Houbařova keš č. 3 archivace dne: 15.4.2020
GC3GW1P Houbařova keš č. 4 archivace dne: 22.4.2020
GC3HG1J Houbařova keš č. 5 archivace dne: 6.5.2020
GC3JH90 Houbařova keš č. 6 archivace dne: 20.5.2020
GC3MBV5 Houbařova keš č. 7 archivace dne: 10.6.2020
GC3MGTK Houbařova keš č. 8 archivace dne: 15.7.2020

Procitate listing treti, z osmi mysterek, venovanych houbam a vede zabyvajici se houbami – Mykologii.
Cilem teto serie je poodhalit Vam tajemstvi hub a neco noveho Vas o nich naucit. Pri odlovu se muzete projit prirodou a par jejich daru si prinest domu.
Kazda cache obsahuje bonusove pismeno a cislo pro odloveni bonusove cache.

Nezapomente si pismeno a cislo opsat.

Pokud preci jen zapomenete, napiste mi, at pro nej nemusite znovu letet. Vsechny cache jsou umisteny tak, aby byly dostupne temer po cely rok a mohli je bezpecne najit i rodice s detmi.

Za nejedle houby povazujeme ty, ktere jsou z ruznych duvodu nepozivatelne, protoze jsou napriklad prilis tuhe, houzevnate, palcive, horke ci kysele.

Kdyz se rekne houba, neni to spravne oznaceni. Houba ci podhoubi je schovane v zemi ci pod kurou stromu a tvori ji splet mikroskopicky tenkych a neobycejne zivotaschopnych vlaken. Je to opravdu vykonna chemicka tovarna, kdyz dokaze vyrobit tak nadherny dar prirody vytvorenim plodnice, kterou se houba mnozi. Jedina plodnice je schopna vytvorit miliardy spor – tak se nazyvaji seminka hub. Spory snesou teplotu 100-150 °C a neztraci svou zivotaschopnost ani po 20 letech. Zadna rostlina ani zivocich na svete nedisponuje tak obrovskym potencionalem rozmnozovani. Roznasecem techto spor je predevsim vitr, hmyz, ptaci i zver. Zivotaschopnost hub je uzasna, jsou ale velmi citlive na charakter pudy, na jeji chemicke slozeni, vlhkost, teplotu i ovzdusi.

Vliv na vyskyt urcitych hub - Zivotni podminky

•Klimaticke : Srazky, deste, vzdusna vlhkost, teplota, pohyb vzduchu, intenzita osvetleni atd.

•Edaficke : Jsou dane geologickym podkladem a jim ovlivnenymi vlastnostmi pudy, ktere prolinaji az do vlastniho substratu, z nehoz houba roste (lesni hrabanka, drevo).

•Topograficke : Poloha naleziste, nadmorska vyska, relief terenu ci expozice vuci svetovym stranam.

•Bioticke : Jsou dany druhy a vekem stromu ci rostlin v okoli. Dale cinnosti drobnych organismu v pude – bakteriemi, ale i zivocichy v lokalite zijicimi.

•Antropicke : Podminky projevujjicimi se fyzikalne zhutnenim pudy tezkymi mechanismy pri lesni tezbe. Tez, zda misto bylo chemicky znecisteno, osetreno ci treba i zalozenim ohne. Mezi tyto antropicke podminky patri i zavleceni novych druhu hub a zmeny vodnich rezimu.

Vsechny tyto podminky maji vliv na rust a vyskyt hub v urcitem miste. Dulezite prvky pro rust hub – voda, uhlik, dusik, kyslik, vodik, vapnik, zelezo, fosfor, sira, sodik, horcik, draslik, mangan, med, zinek, molybden.

Houby dozdravaji okolo ctvrteho dne po utvoreni plodnice a jejich maximalni vek je 10-11 dni. Pak vysychaji ci zacinaji hnit, jsou tudiz uz nevhodne a nebezpecne ke sberu. Pro rust hub je dulezita teplota pudy, proto prvni hriby na zacatku sezony potrebuji teplotu minimalne 7-9 °C. Je dobre tedy zacit hledat prvni hribovite houby pri okrajich lesu a na sluncem vyhratych mistech polohou na jih. Na rust hub ma take vliv mesic. Nejvice rostou v dobe uplnku. Houby rostou po cely rok i v zimnich mesicich. Pokud nejsou velke mrazy, muzete najit Hlivu ustricnou ci Penizovku sametonohou. Rostou na dreve listnatych stromu. V prosinci muzete najit Plznatky pomrazky a Plznatky modrinove.

Podle zpusobu zivota rozlisujeme houby na tri zakladni skupiny

1.Symbioticke (mykorrhizni) : Nejzajimavejsimi houbami v lese jsou houby symbioticke, ktere ziji v uzkem spojeni s rostlinami, keri a stromy. Podhoubi z jejich korenu cerpa latky potrebne pro svuj rust a naopak rostlinam, kerum a stromum poskytuje latky, ktere jsou dulezite pro ne. Tento zpusob souziti se nazyva mykorrhiza. Nektere houby ziji v symbioze s nekolika druhy rostlin a stromu, jine houby pouze s jednim druhem. Tuto symbiozu vytvari predevsim houby hribovite. Bez teto spoluprace s houbami nejsou stromy schopny prezit. V nekterych statech se provadeji vyzkumy pri vysadbe novych lesu, ockovanim pudy temito houbami. Zkousky ukazuji velmi dobre vysledky, jak v procentu ujmuti jednotlivych stromu, tak i jejich lepsim prospivani a rychlosti rustu. Nektere druhy stromu ci rostlin nelze bez hub uspesne pestovat. Napriklad orchideje nebylo mozno uspesne mnozit, dokud se neprokazalo, ze ke svemu rustu potrebuji symbioticky druh houby.

2.Hnilozijne (saprofyticke) : Jsou to houby cerpajici vyzivu z odumrelych tel stromu, rostlin a zivocichu, nebo z jejich zbytku. Napr. peri, vlna, zvireci srst, paznehty atd.

3.Prizivne (paraziticke) : Ziji – cizopasi na zivych stromech, rostlinach, kulturnich plodinach, zivocisich i na lidech a skodi jim. Nektere druhy hub cizopasi i na hmyzu. Plodnice cizopasnych hub nachazime nejcasteji na kmenech, vetvich ci korenech zivych stromu. Nektere houby muzou zit jak na zivych, tak i na mrtvych stromech. Houby, ktere rostou na mrtvem dreve ci na parezech jsou napr. Trepenitka svazcita, Supinovka nadherna, Openka menliva, Chorosi, nebo Safranky. Houby prorustajici svym podhoubim do silnych korenu zijicich stromu a zpusobujici jejich hnilobu, jsou napr. Penizovka vretenonoha, ci Vaclavka obecna. Mezi houby zpusobujici velke ztraty na potravinach patri Namel ci Kukuricna snet. Vetsina hub na svete je mikroskopicka. Patri k nim plisne a kvasinky. Zpusobuji nemoci nejen lidem, ale i zivocichum, stromum v lese i stromum ovocnym a okrasnym. Nekdy jsou tato onemocneni tak zavazna, ze mohou zpusobit i jejich smrt. Plisne take velmi skodi na hradech, zamcich, drevenych kostelech a chatach, kde napadaji a rozkladaji vse, co je ze dreva (napr.Drevomorka), neni-li to chemicky osetreno.

Carodejne kruhy

Doklady, ze nektere druhy hub rostou v kruzich, jsou znamy uz staleti. Drive si lide tyto kruhy davali do souvislosti s povestmi o tajemnych schuzkach carodejnic, lesnich skritku, vilach a jinych pohadkovych bytosti. Nic z toho ovsem neni pravda. Podstata carodejnych kruhu je v tom, ze podhoubi se siri (rozrusta) od stredu na vsechny svetove strany stejnou rychlosti, 10-50 cm za rok. Tato vlastnost se tyka priblizne 60 druhu vyssich hub. Podle tohoto ukazatele lze odhadnout stari podhoubi. Muze byt jednolete, ale i vytrvale, nektere i desitky let. Nektere kruhy maji prumer 10 metru i vice. Existuji udajne dukazy, ze byla nalezena podhoubi, ktera dosahla stari 400-650 let. V kruzich rostou predevsim houby, ktere ziji v symbioze s travou. Jedna se hlavne o Ciruvky. Vyzkumy potvrzuji, ze nejcasteji houby rostou v pasech ve smeru od severu k jihu. Je to zpusobeno pusobenim zemskeho magnetismu.

Vasim ukolem je urcit spravne jmeno houby A – M a spocitat pocet pismen v nich obsazenych.
Pri lusteni muzete pouzit stranky www.naturfoto.cz

A


A = Pocet pismen K


B


B = Pocet pismen A


C


C = Pocet pismen O


D


D = Pocet pismen N


E


E = Pocet pismen Y


F


F = Pocet pismen R


G


G = Pocet pismen B


H


H = Pocet pismen S


I


I = Pocet pismen H


J


J = Pocet pismen E


K


K = Pocet pismen N


L


L = Pocet pismen P


M


M = Pocet pismen V


Soucet vylustenych pismen/cisel A – M je 23.
Spravna cisla dosadte misto pismen do vzorce.
Souradnice jsou:


N 50° (E+F)(A-I-K),(C+B-D-G-H)(C+L+M)(B+J)

E 016° (A+C+J+L),(B+E+F)(D+H+I+M)(C+D+J+K)

Pri odlovu v dobe houbarske sezony davejte velky pozor na houbare, kteri se vetsinou chovaji tise a mohou Vas prekvapit. Po nalezeni a vraceni cache na sve misto, prosim okoli radne zamaskujte. Pri kontrole nalezam casto misto ulozeni nedostatecne maskovane. Take prosim ponechejte v blizkosti kese a v okruhu 5 - 10 metru vsechny polozene kameny, vetve, kmeny ci rosti. Nepremistujte je. Jsou tam umisteny zamerne a jsou soucasti maskovani okoli kese proti vynalezavym mudlum. Do kese nevkladejte houby, ale radeji TB, GC ci CWG na vymenu, ktere ostatni lovce jiste potesi. Pokud jste spravne spocitali souradnice, preji Vam uspesny lov a prosim:

!!! Neplaste veverky v lese !!!



free counters

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw gnz, xqr ol ubhone avxql aruyrqny

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)