Skip to content

Cyklostezka Kralovske Porici - Loket Multi-cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Je mi lito, ale zadna reakce autora od disable stavu.

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 5/21/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cyklotrasa Královské Poříčí – Loket

                Tato keška je naše prvotinka, tak doufám, že Vás bude bavit a bude se Vám líbit.

Na cyklostezku č. 6 (dříve 204) se můžeme napojit už v Sokolově u vlakového nádraží. Sokolovské nádraží bylo postaveno v roce 1870 spolu s uvedením Buštěhradské dráhy mezi Chebem a Karlovými Vary do provozu. Tehdy to byla krásná budova, která však byla poškozena při osvobozování města.  V 70. letech byla nádražní budova zmodernizovaná a přestavěna natolik, že úplně změnila vzhled. V roce 1968 byla trať elektrifikovaná na Cheb a až v roce 1983 na Karlovy Vary. Od nádraží už pokračujeme do Královského Poříčí po opravené silnici, kde se ještě v roce 2010 proháněla auta. V roce 2011 byla pro dopravu uzavřena a vede tudy už jen cyklo - pěší stezka.

 

Sokolovská chemička
Mezi Sokolovem a Královským Poříčím podjíždíme železniční most. Je to vlečka do sokolovské chemičky. Sokolov je a byl od počátku 19. století významné průmyslové město. Kromě sklárny, elektrárny, textilních závodů a uhelných dolů vznikly během 1. světové války také chemické závody, které vyráběly dusíkaté vápno a karbid pro zbrojní průmysl. Současně s výstavbou chemičky se postavila i tato vlečka z nádraží do závodu. Chemička se zabývá výrobou a výzkumem chemických a konzervačních prostředků a je největším výrobcem akrylátů v ČR. 

 

Královské Poříčí

Zde v dolní části se nachází stará část Královského Poříčí. Ta je od roku 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, především kvůli kostelu a hrázděným statkům, které jsou památkově chráněny. Kostel svaté Kunhuty je nejstarší stavbou v obci. Při rekonstrukci kostela na počátku devadesátých let byly objeveny románské prvky (na jižní straně románské okno, na severní gotický portál) jednoznačně potvrzující  výjimečné stáří kostela, odpovídající  počátkům 13. století. Dnes jsou v něm pořádány občasné koncerty. Před kostel, vedle sochy sv. Jana Nepomuckého byly přeneseny dva smírčí kříže z území, které bylo zasaženo těžbou hnědého uhlí. Královské Poříčí je stará hornická obec. První uhelný důl Meluzína byl uveden do provozu v roce 1867 a později byl přejmenován na Bernard. Ležel poblíž železniční trati a byl po něm pak pojmenován sousední statek. Další snaha o zvýšení těžby vedla k otevření dolu Marie (1884-1991). Ten byl dost hluboký, kolem 185 m a došlo zde k průvalu termálních vod majících za následek pokles vydatnosti lázeňských pramenů v Karlových Varech až o 30 %. Proto Báňský úřad další těžbu v těchto hloubkách zakázal a zákaz platí dodnes.

Zrekonstruovaný most přes Ohři

V Královském Poříčí nadlouho opustíme asfaltový povrch cyklostezky a jedeme již jen po štěrkových cestách a cestičkách příjemným a hlubokým kaňonem řeky Ohře. Asi v polovině cesty k lávce u Starého Sedla projíždíme pod vysoko klenutým obloukem dálničního mostu. V době svého vzniku (1975) to byl v Československu ojedinělý unikát. Smělý železobetonový oblouk má rozpětí 126 metrů a klene se 55 metrů nad hladinou řeky. V minulosti svou výškou lákal sebevrahy, potom skokany Bungee a dnes zvědavé turisty. Původně dostal most jméno 30. výročí osvobození, ale říkalo se mu většinou Loketský most. Na přelomu let 2010-11 byl uzavřen v souvislosti se stavbou dálnice. Most byl původně jen s dvěma proudy a stavbaři potřebovali na něj dostat čtyři pruhy dálnice. Ochránci přírody nepovolili postavit druhý most pro další pruhy, tak to vyřešili tím, že sejmuli z mostu starou betonovou mostovku, to je část, která nese vozovku a nahradili ji novou, širší, tentokráte ocelovou, která je lehčí. 

 Staré Sedlo

U lávky pod Starým Sedlem můžeme zase udělat zastávku. Na druhé straně řeky, pod zámkem býval už v 16. století minerální závod. Zpočátku se v něm vyráběl kamenec, později modrá a zelená skalice a také vitriol a oleum. Při jejich výrobě byl potřebný amoniak, který se nachází v moči. Proto museli obyvatelé v širokém okolí včetně města Sokolov shromažďovat moč ve velkých kádích, ve kterých byla odvážena do minerálního závodu. Proti tomuto opatření se lidé začali bouřit, když v roce 1582 sokolovské panství zasáhla morová rána. 
Minerální závod patřil od roku 1815 Johanu Davidu Starckovi, největšímu průmyslníku na Sokolovsku a ten závod zmodernizoval a vybudoval z něj největší podnik svého typu v Českém království. Staré Sedlo se poté stalo centrem celé Starckovy společnosti a on sám sídlil na zdejším zámečku. Výroba však značně ničila okolní přírodu a vypouštění odpadních vod znečišťovalo řeku Ohři. Proto směl závod odpad do řeky vypouštět pouze odpoledne, aby město Loket mělo vodu přes den čistou, protože vodu z řeky používalo jako pitnou. V roce 1898 byla výroba zastavena. Dodnes je půda, kde stál závod stále nasycena chemikáliemi a je to doslova mrtvé území. 
Zámeček byl v roce 2004 opraven a dnes v něm sídlí obecní  úřad a školka.

 

Na každé zastávce najdete infotabuli, ze které čerpejte.

Stage 1: Od kterého roku byla v Královském Poříčí těžena Železná Ruda? (A=druhé číslo v letopočtu)

Stage 2: Kdy byla u kostela Nejsvětější trojice zřízena lokálie – menší fara (B=ciferace letopočtu+1)

Stage 3: Jaký je výškový rozdíl od pramene po ústí řeky Ohře? (C=druhé číslo v počtu metrů)

Stage 4: Která rostlina se na infotabuli nevyskytuje? (Křídlatka D=9 , Bolševník perský D=3 , Netýkavka žláznatá D=4)

Stage 5: Která z ryb se na infotabuli vyskytuje? (Štika obecná E=8, Lín obecný E=2, Amur černý E=5)

Stage 6: Jaké je číslo v závorce za Datlem černým? (F=závorka)

Finále: N 50°11.ABC   E 012°44.DEF

 

Pro první tři kačery jsou připraveny certifikátky na památku. Prosím, zacházejte s víčkem opatrně.

 

Additional Hints (Decrypt)

Zhfígr anubeh, cbq fgebzxrz.....qb xnzra ol fr ubqvyb :-Q

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)