Skip to content

POSLEDNÍ ŘOPík v úseku 144 a zaniklé PARDOVICE Traditional Geocache

Hidden : 12/17/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

free counters



Zvu vás k zastavení, zamyšlení a také ke krátké procházce do míst která jsou jediným existujícím pozůstatkem zaniklé osady Pardovice a stavebního úseku číslo 144 Vltavské linie prvorepublikového opevnění.

NA ÚVODNÍCH SOUŘADNICÍCH HLEDEJTE KEŠ – JESTLI CHCETE VIDĚT ŘOPík MUSÍTE SEJÍT K PŘEHRADĚ..



VLTAVSKÁ LINIE OPEVNĚNÍ - STAVEBNÍ ÚSEK ČÍSLO 144 :

Dnes prakticky jediným viditelným pozůstatkem zaniklé osady Pardovice je poslední stojící ŘOPík 67/B2-8oz. Objekt stojí osaměle u cesty nad Hněvkovickou přehradou a jeho čelo směřuje k vodní hladině. V době výstavby tohoto objektu byla zaměřena jeho čelní palba na protější břeh vltavského údolí. Tam stávala obec Buzkov a řeku mezi ní a Pardovicemi přetínal velký jez. Sousední ŘOPík s číslem 64/A/180z stával na Pardovické straně řeky přímo u tohoto jezu a jako plavební překážka byl ještě před napuštěním přehrady odstřelen a jeho zbytky v roce 1991 zmizely pod vodní hladinou.

Výstaba druhosledových ŘOPíků stavebního úseku číslo 144 začala v roce 1938. Početní stav plánovaných objektů se zde mnohokrát měnil. Z počátku se plánovalo 67 objektů, koncem dubna 1938 to bylo 71 objektů a nakonec bylo schváleno postavit zde 65 +1 objekt. Výstavba byla, na základě výběrového řízení, zadána stavební firmě František Hieke.
7. dubna roku 1938 proběhla pochůzka úsekem, 2. května byla předána staveniště pro plánované objekty s tím, že veškeré stavební práce měly na tomto stavebním úseku skončit do 30. září téhož roku.
24. května 1938 zahájila firma výkopové práce a již počátkem června betonáž jednotlivých objektů. Železo, cement a výstroj dodávala stavební firmě vojenská správa po železnici do Týna nad Vltavou a velitel VSD, ppor. Ing. Moravec měl své stanoviště nejprve v Neznašově aby se pak, s postupující výstavbou úseku, přesunul do Týna nad Vltavou a v závěru stavebních prací byl, od 6. září, ubytován na arcibiskupském velkostatku v Hněvkovicích.
Práce na výstavbě objektů se v tomto úseku zadrhly koncem srpna díky vytrvalým dešťů a rozlití řeky z břehů. Tím pádem se do konce září nestihly vybetonovat všechny pánované objekty. Z jedenašedesáti objektů bylo pouhých 27 kompletně zamaskováno a 60 z nich bylo osazeno pancéřovými dveřmi. Už 6. října však velitelství I. Sboru ženijního vojska nařizuje zastavit všechny práce v úseku 144. Výjimka je udělena k dokončení již započatých betonáží. Do 17. října 1938 se tak ještě stihnou vybetonovat 4 další objekty. Od tohoto data je výstavba v úseku 144 zcela ukončena a jeden plánovaný objekt tak nikdy nebyl postaven. Následně vydává armáda příkaz na likvidaci opevnění v celém stavebním úseku 144. Dva Pardovické ŘOPíky unikly, při první i druhé demoliční vlně (1939-41), svému odstřelu jen proto, že se nacházely příliš blízko obydlených domů. Místo jejich demolice a zahlazení proto došlo pouze k zasypání vnitřních prostor a zabetonování vchodu a střílen.
Poslední z dochovaných objektů nebyl, ani před svým zabetonováním, nikdy zcela dokončený. Chybí mu například omítka, zemní zákryt a kamenná rovnanina u čelní stěny. ŘOPík ani nebyl osazen háky pro uchycení maskovací sítě. Vnitřní vybavení bylo odstraněno a objekt je v současnosti uvnitř z větší části zasypaný a má zabetonované střílny. Vchod je částečně uvolněný a je možné se jím proplazit. Uvnitř objektu lze vidět zachovalou část dřevěného obložení. Periskopové roury jsou uražené. Čelní stěna tohoto objektu byla zesílená o 20 cm nad běžný standard.









STRUČNÁ HISTORIE ZANIKLÉ OSADY PARDOVICE :


Pardovice odedávna stávaly na pravém břehu Vltavy - nedaleko od velkého jezu, přímo pod mírným návrším s lomem, prakticky naproti levobřežní, dnes již také zaniklé, vsi Buzkov.

Osadu tvořily dvě navzájem oddělené části s celkovým počtem 8 stavení. Tyto části dokonce patřily i k různým katastrům. Větší část osady se rozkládala na katastru blízkých Jaroslavic - další ze zdejších zaniklých obcí. Menší, jižněji položená, část osady, někdy bývala uváděná i jako samota, spadala do katastru obce Hroznějovice a lidově se jí, z neznámého důvodu, říkávalo Pardubice. V posledním období své existence se Pardovice staly osadou nedalekého Kostelce a v roce 1988 byla osada, až na výše uvedený ŘOP, v souvislosti s výstavbou vodního díla Hněvkovice, vymazána z povrchu zemského.

Po napuštění Hněvkovické přehrady zůstala, jako památka na bývalou osadu, prakticky jen silnice z Hroznějovic končící nedaleko za ŘOPíkem, severně od něj pak ještě starý lom. Silnice jižně od ŘOPíku zdánlivě pokračuje kamsi pod přehradní hladinu, ale tato panelová cesta nebyla, ani před napuštěním přehrady, běžnou silnicí. Panely jsou totiž pozůstatkem zpevněného brodu využívaného, v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, tehdejší Československou lidovou armádou, k nácviku brodění tanků a jiné těžké vojenské techniky.

V současnosti je okolí bývalé osady využívané zejména rybáři. Na břehu přehrady, i v lese u zátoky, stojí několik „chaloupek“ na kolečkách a pod lomem byla výstavěna zcela nová chata. Zátoka, která se nachází za lomem a do které ústí potok Budáček, je největší zátokou Hněvkovický přehrady.






Výměny předmětů a prvotní obsah keše :


Při umístění keš obsahovala malou FTF odměnu + několik drobností a CWG na výměnu + logbook a psací potřeby.
POKUD PŘI VAŠÍ NÁVŠTĚVĚ NEBUDETE PŘI SOBĚ MÍT NIC VHODNÉHO NA VÝMĚNU TAK PROSÍM NETRADUJTE A NEDĚLEJTE Z KEŠE ODPADKOVÝ KOŠ !




Předem děkuji za vaši návštěvu i za férové výměny předmětů.
Úspěšný geolov vám přeje owner PŘESEKA.






Poslední podstatná úprava listingu : 19. 12. 2012
Keš byla uložena : 30. 3. 2012


Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Xnzra cbq fgebzrz - bxenw yrfn [EN] Fgbar ba gur gerr - gur rqtr bs gur sberfg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)