Skip to content

Kazda viska ma sva pamatna mista Multi-cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 3/11/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keška je věnována všem malým a na první pohled nezajímavým vesničkám, kterých je po ČR jak naseto. Některé tyto vísky se nám mohou po prozkoumání zalíbit a můžeme v nich najít hezká místa, která nás učarují. Některé své kouzlo nemají a k srdci nám holt nikdy nepřirostou. Jisté ale je, že v každičké české vísce najdeme nějaká památná místa. Nu pojďte se přesvědčit sami, že každá víska má svá památná místa na Podolanku a posuďte sami do jaké skupiny patří…

Podolanka


Na území dnešní obce Podolanka se původně nacházely 3 samostatné obce – Cvrčovice, Kostomlátky a Podolánka.

Cvrčovice - nejstarší a také dlouho nejvýznamnější ze zmiňovaných obcí. První písemně doložená zpráva o této vsi pochází již z roku 1352, kdy byla duchovním statkem kanovníka od sv. Jiljí.

Kostomlátky - největší ze zmiňovaných obcí. První zpráva o nich patří do doby před koncem 14. století.

Podolánka - poprvé je jméno zmiňováno v r. 1658 při dělení majetku. Jménem byla označena hospoda stojící v údolí nedaleko městečka Jenštejna.

Při správních změnách po zrušení poddanství (1848-1850) byly všechny tři osady spojeny v jednu obec s názvem Cvrčovice. Roku 1950 byl název obce změněn ze Cvrčovice na Podolanka, zároveň byly názvy Cvrčovice, Kostomlátky a Podolánka zrušeny jako názvy osad a staly se názvy místních částí, přičemž název Podolánka byl zkrácen na Podolanka.

Tak to bylo něco málo z historie a teď už na cestu. Jedná se o vcelku krátkou multinu, takže pokud si chcete vycházku prodloužit, doporučuji navštívit sousední Jenštejn, kde jsou k vidění pozůstatky hradu. Do Jenštejna můžete jít po červené turistické značka, ale pěkná cesta vede také, když z ulice Pražská odbočíte do ulice Ke Mlýnu a pak pokračujete stále dál za nosem. Dále tu je také možnost začít celou trasu ve Vinoři. Také vřele doporučuji! ;o) Jděte odtud po červené turistické značce až na místo, kde stezka ústí (před Jenštejnem) do ulice Vinořská. Zde po pár metrech odbočte doleva. Přejděte lávku přes potok a ocitnete se na Podolance v ulici 1.máje. Odtud už k 1. Stage hravě trefíte :o)


Stage 1 - Pomník padlým

Na souřadnicích N 50 09.557, E 14 36.146 (na návsi bývalé obce Kostomlátky) stojí jeden z prvních pomníků postavených po I. světové válce na památku sedmnácti padlým občanům obce. Navrhl jej a provedl Antonín Neuberger, zednický mistr v Podolance. Pomník byl slavnostně odhalen projevem pana Ferdinanda Kellnera z Prahy již 29. května 1921. Monumentální pomník byl postaven v místě, kde stála kaplička, ta byla rozhodnutím radních zbořena. Napravo od památníku je hasičská zbrojnice se zvoničkou.



Indicie A = počet lip rostoucích na remízku kolem pomníku (včetně těch za plůtkem, kterým je pomník ohrazen)

Kamenný kříž

Jen o pár metrů dále, na souřadnicích N 50 09.596, E 14 36.117 najdete jednoduchý kamenný kříž, který původně stával před č.p. 44/19 na podolanské návsi. Avšak při úpravách cesty k tomuto domu byl přesunut na dnešní místo při silnici před Štěpařovým statkem. Kříž je popsán v evidenčním listu nemovité kulturní památky jako kamenný pískovcový kříž s blokovým hranolovým soklem datovaným 1825. Nad soklem je hladká římsa obdélníkového průřezu nesoucí čtyřboký vzhůru se zužující pylon s jednoduše zdobenou hlavicí s volutkami. Do této hlavice je vsazen kříž s reliéfním corpusem Ukřižovaného s lístkem INRI nad hlavou. Ramena kříže jsou zakončena trojlistem. Kamenný kříž si pěkně prohlédněte, ale indicie hledejte až o pár metrů dále.

Stage 2 – pozůstatky Štěpařova statku

Na souřadnicích N 50 09.591, E 14 36.099 se nachází pozůstatky Štěpařova statku. Jeho název je odvozen od rodiny, v jejíž držení byl od r. 1816 až do sedmdesátých let XX. Století. Podle umělecko - historického průzkumu se Štěpařův statek vyvinul z drobné zemanské tvrze, jejíž dobu vzniku neznáme. Výsledky průzkumu pouze naznačují konec 16. století. Význam tvrze jako opevněného sídla však časem upadal a tvrz se začala pozvolna měnit ve velký zděný zemědělský statek, který prošel od 16. století značným architektonickým vývojem. Památkový status statku byl zrušen rozhodnutím ministerstva kultury v roce 1988. Nadále je chráněna pouze pomalu se rozpadající vstupní brána s renesančními sgrafity. A právě tyto sgrafity Vás budou zajímat.
Indicie B = počet lidských postav vyobrazených na omítce brány

Stage 3 -Kostel Stětí svatého Jana Křtitele

Na souřadnicích N 50° 09.908, E 014° 36.534 (v místní části Cvrčovice) stojí jednolodní, původně gotický kostel ze 14. století. První zpráva o něm pochází z roku 1309 a je uvedena v listinách Vyšehradské kapituly. Později byl kostel přestavěn renesančně a byl obklopen hřbitovem; z něj se dochovala mj. barokní brána a márnice. Kostel sloužil až do padesátých let 20. století, poté byl odsvěcen a chátral. Vnitřní zařízení bylo poničeno a rozkradeno, nosné zdi začaly praskat. Zásluhou místních obyvatel v roce 2008 darovalo Arcibiskupství pražské kostel obci Podolanka. V současnosti obec hledá prostředky pro další rekonstrukci kostela. Vstup do kostela je momentálně zakázán.



Indicie C = počet hřebenových tašek na vstupní bráně do areálu kostela (počítej jen jednu řadu).

Final

Kešku hledejte na souřadnicích:

N 50° 09.(B+4)(C-5*B)(A-6)
E 014° 36.(A-2)(C-2*A-1)(A-B-4)


Pro kontrolu: ciferace VŠECH čísel finálních souřadnic je 3.

Jde o klasickou krabičku lock and lock, do které se vejde většina TB a GC. Tužka by v keši měla být, ale znáte to... Důkladně prosím krabku zavírejte a místo před odchodem trocha zamaskujte něčím z přírody. Na závěr přeji všem kačerům hodně štěstí a zábavy! Těším se na vaše logy a uvítám i jakákoli fota z lovu ;o)

30.7.2012 - Keška přemístěna, protože úkryt byl poničen vlivem počasí. Proběhla tedy změna finálních souřadnic! Byl upraven vzorec výpočtu a nápověda.

3.3.2013 - Obnova keše a změna velikosti na small. Původní krabku ani nic z ní jsem nikde nenašla. Zřejmě ukradena můdly.

23.11.2014 - Obnova keše po krádeži.

EN: For english version of this listing, feel free to contact me through my profile page.


Použité zdroje: www.podolanka.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Podolanka

Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)