Skip to content

XIII. Století- gotika Mystery Cache

Hidden : 3/11/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


XIII. Století- gotika

 

 

Tato keš nemá za cíl unavovat lovce rozborem 13. století, ale krátce provést městem po zachovalých gotických památkách.

Cestou uvidíte tři gotické kostely, několik měšťanských domů, hradby a jedinou zachovalou městskou bránu. Záměrně je vynechán kostel Sv. Jana Křtitele, cesta k němu by neúměrně prodlužovala celou trasu. Kdo by o tuto památku měl zájem, má vlastní keš.

 

Po objevení stříbrné rudy vznikla z původní osady, která ležela zhruba v místech, kde je dnes kostel Sv. Jana Křtitele nová Jihlava. Město bylo přeneseno na blízké návrší, kde bylo využito svahů ke zbudování hradebního systému s hradebním parkánem a příkopy. Stavitelé se snažili maximálně využít prostor na návrší. Důkazem toho je, že hradební zeď kopíruje návrší a vnitřní prostor hradeb s náměstím a přilehlými ulicemi s výjimkou JV cípu tvoří téměř pravidelný obdélník s ulicemi navzájem k sobě kolmými a rovnoběžnými. Toto uspořádání zřejmě souvisí se stavebním řádem z roku 1270, který Jihlavě udělil Přemysl Otakar II.

Všechny tři kostely byly založeny mezi roky 1220- 1240, ale jak uvidíte každý je zbudován zcela jinak. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je vcelku nenápadná stavba typická pro minoritský řád, kdežto kostel Povýšení sv. Kříže působí lehkým jakoby nehmotným dojmem oproti kostelu Sv. Jakuba Většího, který je pojat jako monumentální stavba. Kostely Panny Marie a sv. Jakuba jsou přístupné, tak neváhejte a vstupte.

Měšťanské domy byly původně zbudovány jen s kamenným přízemím a dřevěným patrem, ale po různých přestavbách nebo požárech vznikla jejich současná podoba, kde je zkombinováno gotické přízemí nebo to co z něho zbylo a renesanční dostavba vrchních pater.

Tyto domy patřily převážně horním podnikatelům nebo obchodníkům, proto se v některých zachoval z čela domu přístupný velký prostor tzv. mázhauz mnohdy se schodišti vedoucími do dalších částí domu tzv. arkádami. Jedná se o zcela ojediněle dochované stavební uspořádání, které není obvykle k vidění. Proto neváhejte a do přístupných domů vstupte.

Za vaši pozornost stojí domy na protější straně náměstí při pohledu od radnice. V těchto domech je v přízemí dochovaná lomená oblouková klenba. V zadních částech jsou některé domy propojeny. Jedná se o domy okolo čísla 42.

Velice stavebně zajímavá je dvojice domů, ve kterých sídlí Muzeum Vysočiny na horním konci náměstí. Oba spojené domy mají jeden vchod a vnitřní prostor za vstupní částí ukrývá tzv. zastřešený dvorek a schodiště pro jihlavské domy typické.

Za pozornost stojí i některé domy v ulicích kolem hradeb, převážně v ulicích Kosmákova, Brněnská, Havířská, Komenského a Matky Boží.

Ve středu náměstí tam co stojí ta hranatá podivnost, stál blok gotických domů tzv. Krecl, jehož historie sahala do první poloviny 13. století. Foto na konci listingu. Ten byl v roce 1974 zbourán. To je také důvod, proč nebyla Jihlava zapsána do seznamu kulturního dědictví.

Současná podoba domů na náměstí vznikla při rozsáhlých průzkumech a rekonstrukcích převážně po roce 1990.

 

Začínáme:

Trasu začneme na výchozích souřadnicích, odkud se vydáme ke středu historického města.

N:49°23´ 44,0´ E:015°35´ 22,4´´ 520,5 m. n m.

Tento bod je těžištěm mnohoúhelníku, který tvoří městské hradby.

Od tohoto místa se musíte orientovat jen podle přiložených fotografií, nebo podle směrovek umístěných v centru města. Není to náročné, jedná se o pohodlnou procházku, která je vhodná i pro kočárek. Výjimku tvoří asi deset metrů mimo chodníky. Putování zabere necelou hodinu s odlovem, i přespolním.

Pro získání údajů není nutná návštěva žádného objektu, stačí se jen pořádně dívat.

Budete potřebovat něco, čím určíte světové strany, tužku, papír. V případě nočního odlovu pořádnou svítilnu, na osvícení ciferníků a chrličů.

Jestliže to nestačilo, čtěte dále.

střed města- začátek putování.JPG

Z výchozího bodu vyrazíte na západ a splníte první dva úkoly, pak zpět na náměstí, a poté severním rohem k třetímu. Dále jen kolem náměstí. Desítku nelze přehlédnout a pak zbývá jen odlovit a logovat.

Při logování se prosím chovejte nenápadně, jedná se o městskou keš s velkou pravděpodobností vymudlení. Proto o jednu hvězdičku náročnosti více.

 

1.  úkol

Brána Matky Boží

Jediná zachovalá brána byla jednou z pěti v jihlavském hradebním systému. Z původní gotické stavby se zachovalo jen přízemí a první patro, zbytek byl renesančně přestavěn i s rozsáhlou atikou, která dotváří dominantní vzhled věže. V roce 1853 byla věž osazena hodinami, v roce 1862 bylo zbouráno předbraní a obranný systém.

V současné době slouží jako informační centrum a sídlo Jihlavské astronomické společnosti.

Uvnitř informačního centra je stálá expozice o vývoji Jihlavy a městského opevnění s dobovými vedutami a prostorovým modelem. Račte vstoupit.

Otevírací doba: Duben- Září Po- Pá 8:30- 17:00

So- Ne 10:00- 13:00 14:00- 17:00

Říjen- Březen Po- Pá 8:30- 17:00

Brána Matky Boží.JPG

Zde získáte neznámou A

Spočítejte zlaté tečky na všech cifernících:

je- li jich 32, dosaďte …5

je- li jich 24, dosaďte …2

je- li jich 16, dosaďte …4

2.  úkol

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel byl založen před rokem 1240 jako součást minoritského kláštera, který byl zbudován podle řádového zvyku v blízkosti městského opevnění. Minoritský řád, jemuž kostel a konvent patří, jej do dnes spravuje. Za barokním průčelím se skrývá původní gotický kostel se základnou ve tvaru kříže. Stavební zajímavostí kostela je, stejně jako u ostatních kostelů tohoto řádu, že hlavní oltářní stěna není orientována na východ, jak je u katolických kostelů obvyklé, ale k rodišti zakladatele řádu sv. Františka z Assisi. Viz. úkol. Další zajímavostí je osmiboká bezzákladová věž, která je vztyčena na klenbě v těžišti kříže, který tvoří základní půdorys kostela. Věž slouží jako zvonice. V interiéru je zachována bohatá gotická fresková a sochařská výzdoba. Kostel je volně přístupný, a slouží k pravidelnému konání bohoslužeb, proto se v případě návštěvy chovejte tak, aby mše nebyla rušena.

kostel Nanebevzetí Panny Marie.JPG

Zde získáme neznámou F

Zjistěte, ke které základní světové straně je orientována hlavní oltářní stěna kostela a dosaďte počet písmen základní světové strany.

 

3.  úkol

Kostel povýšení Sv. Kříže

Původně dominikánský kostel s konventem budovaný jako součást posílení opevnění byl založen roku 1247. Svoji pozornost věnujte bohatě zdobenému západnímu průčelí. Za pozornost stojí lístkové kružby v oknech na jižní i východní straně kostela, které jsou k vidění, když vstoupíte do dvora průjezdem po pravé straně. Tento styl je typický pro končící gotické období a jeho počátky jsou ve Francii. Stavba je zajímavá tím, že nemá žádnou věž. Ke svému účelu přestal kostel i s klášterem sloužit po církevních reformách císaře Josefa II v roce 1791. A až do roku 1948 byl užíván armádou. V současnosti slouží ke kulturním účelům, převážně ke koncertům vážné hudby. Bývalé klášterní budovy slouží ke komerčním účelům. Ambit s chodbou je využíván jako galerijní prostor. Pro obnovu byly využity fondy EU určené pro zachování kulturních památek.

Kostel Povýšení Svatého Kříže.JPG

Zde získáte neznámou B

Porovnejte kružby v obloukových oknech v západním průčelí:

jsou- li všechny stejné, dosaďte … 2

jsou- li dvě stejné, dosaďte …....... 4

je- li každá jiná, dosaďte……….... 3

 

4.  úkol

Měšťanské domy, se zachovalým vnitřním prostorem, lomenými klenbami a sklepením. Volně přístupné. Račte vstoupit.

měšťanské domy.JPG

Zde získáte neznámou I

Kolik je celkem v průčelí těchto dvou domů lomených oblouků?

Na jednom ze sousedních domů je žulová pamětní deska.

 

5.  úkol

Měšťanský dům, se zajímavě děleným a zaklenutým přízemím. Přístupný během otevírací doby.

měšťanský dům.JPG

Zde získáte neznámou J

Kolik je kamenných oblouků v přízemí domu?

6.  úkol

Měšťanský dům s tzv. mázhauzem a schodišťovou arkádou. Tento dům je asi jediný, kde lze vidět oba stavební prvky současně. Račte vstoupit.

měšťanský dům.JPG

Zde získáte neznámou D

je- li z obou stran vývěsní štít jiný, dosaďte ……. 1

je- li z obou stran vývěsní štít stejný, dosaďte ….. 9

je- li z jedné strany vývěsní štít stříbrný, dosaďte … 6

 

7.  úkol

Měšťanský dům, jediný s pozůstatky podloubí, vnitřní klenbou a schodištěm.

měšťanský dům.JPG

Zde získáte neznámou E

Dosaďte počet lomených oblouků směřujících do boční uličky.

 

8.  úkol

Měšťanský dům

měšťanský dům.JPG

Zde získáte neznámou G

je- li oblouk celý z kamenů, viz označení, dosaďte… 6

je- li oblouk dozděn z cihel, dosaďte ………………. 4

je- li část oblouku zomítána, dosaďte …………….... 5

 

9.  úkol

Měšťanský dům

měšťanský dům.JPG

Zde získáte neznámou C

Zjistěte kolik je na fasádě nade vraty domu těchto kamenů, viz označení.

jsou- li čtyři, dosaďte…. 7

je-li jich pět, dosaďte…. 6

je-li jich šest, dosaďte… 8

 

10. úkol

Kostel Sv. Jakuba Většího

Nejnápadnější gotická stavba tvořící jednu z dominant města. Byl založen okolo roku 1220. Jedná se o mohutnou trojlodní stavbu se dvěma věžemi. Nižší slouží jako zvonice, kde je zavěšen 7400 kg vážící zvon. Ve vyšší věži se nachází byt věžného, který byl využíván ještě v první polovině dvacátého století. Od dubna do září je na vyšší věži přístupný vyhlídkový ochoz. Kostel je přístupný veřejnosti. Více na tabuli u vchodu.

kostel sv. Jakuba Většího.JPG

Zde získáte neznámou H

Zjistěte kolik je na obou věžích chrličů vody ve tvaru dračí tlamy.

je- li jich dvanáct, dosaďte… 6

je- li jich osm, dosaďte ……. 5

je- li jich šestnáct, dosaďte… 7

 

VZOREC PRO DOSAZENÍ:

N: 49°AB, CDE

E: 015°FG, HIJ

KONTROLNÍ SOUČET:

DVA MANDELY A TŘETINA TUCTU

 

Geopřibližovadlo můžete zanechat přímo na náměstí, Po-Pá 7- 18 a So 7- 12 placeno, nebo v obchodním centru City park denně 9- 21 tři hodiny zdarma. K výchozímu bodu dojdete asi za pět minut klidné chůze.

 

Krabička je umístěna na uzavřeném soukromém pozemku, ale pro odlov krabičky není třeba vstupovat na žádný ohraničený pozemek, ani do dvorů či zahrad a domů, přelézat ploty nebo překonávat jiné překážky. Ani procházet branami či dveřmi. Dodržujte prosím tuto podmínku, ať nezklameme důvěru, kterou jsme dostali. Nikde nic nerozhrabávejte, nerozebírejte, nepřerovnávejte, nelezte po stromech. DĚKUJI.

 

Kostel svatého Jana Křtitele

GC 1THCB

Nejstarší dochovaná stavba na Českomoravské vrchovině dostavěná před rokem 1200.

Jedná se o jednolodní stavbu s románskými základy a pozdně gotickým kněžištěm.

kostel sv. Jana Křtitele.JPG

 

Zdroje:

Karel Křesadlo… Kapitoly z historie Jihlavy (1992)

Zdeněk Jaroš… Nemovité památky Jihlavy (2002)

vlastní fotoarchiv

 

Beta test provedl, a tím se připravil o možnost lovu FTF Base Jumper. Děkuji.

Krecl okolo roku 1910 – severozápadní pohled

Krecl okolo roku 1910.jpg

Krecl okolo roku 1970 – jižní pohled

Krecl okolo roku 1970.jpg

Naše další krabičky:
Sochařův osud
JEN TAK- ŠIFRA
JEN TAK- BLESKOVKA

Additional Hints (Decrypt)

frfgl bq uenqro mr mnqh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)