Skip to content

Batovo Sezimovo Usti Multi-cache

This cache has been archived.

peaters: Bohuzel… dekuji vsem za navstevu!

More
Hidden : 3/10/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je věnována tomuto malému městu, které leží vedle o dost většího Tábora.Zde najdete odkaz na archivovanou tradiční keš, která byla věnována stejnému účelu.kámen

Pomocí této multiny bychom vás rádi provedli po Sezimově Ústí 2. Při této procházce se zaměříme zejména na místa, která mají nějakou souvislost s Baťou. Město tvoří dvě místní části Sezimovo Ústí 1 (Paďousy) a Sezimovo Ústí 2 (Baťov nebo také Kovák). Sezimovo Ústí 2 vzniklo zásluhou podnikatelských aktivit Tomáše Bati. Tento podnikatel si v blízkosti města vybral obecní pozemky pro stavbu strojírenského závodu, který měl vyrábět stroje pro Baťovi továrny.   Pro své dělníky zde vybudoval takřka nové město. V roce 1939 započala výstavba závodu MAS (Moravské akciové strojírny), nyní Kovosvitu a.s.   Jak bylo u Bati zvykem vybudoval spolu s tím i zázemí své  pro zaměstnance.  Obydlí dělníků svým charakterem velmi připomínají zástavbu ve Zlíně - tzv. Baťovské domky. Jim sice není speciálně věnovaná žádná stage, ale budete kolem nich procházet. U závodu byla také založena v roce 1939 soukromá Baťova škola práce (dnes Vyšší odborná škola, Střední škola, Centrum odborné přípravy) vychovávající nové pracovníky pro budovaný závod, nechybělo ani zázemí pro trávení volného času.

 

Stage 1 - Kovosvit MAS

(N 49° 22.559‘ E 14° 41.888‘)

Výchozí souřadnice vás zavedou před vrátnici tohoto závodu, ve kterém je zaměstnáno velké procento obyvatel Sezimova Ústí, Tábora i okolí.  Dne 6. 6. 1939 se začalo s výstavbou tohoto závodu a výroba zde byla zahájena již koncem listopadu tohoto roku. V dobách své největší slávy v Kovosvitu zaměstnáno až 3000 zaměstnanců. Dnes jich napočítáme jen asi 800. Na fotce vidíme původní vrátnici, ta byla v roce 2012 zbourána a nahrazena modernější.

kámen

A = Kolik oken se nachází na zděné části vrátnice? (pouze z přední strany)

 

Stage 2 - náměstí Tomáše Bati a hotel MAS

(N 49° 22.646‘ E 14° 42.004‘)

Nacházíme se u kašny na náměstí Tomáše Bati, kde je centrum Sezimova Ústí. Vidíme zde také hotel Mas. Tato budova sloužila jako společenský dům. Již od zprovoznění sídlily v přízemí objektu prodejny a služby – potraviny, masna, drogerie, textil, obuv, trafika, sběrna prádla. Byl zde též vstup do kinosálu v suterénu. První patro poskytovalo nejen místním možnost odpočinku a zábavy, především v restauraci a tanečním sále, ale též poučení na výstavách a přednáškách. Firma MAS ve Společenském domě zároveň zřídila a vybavila klubovny, zkušebnu pro muzikanty a divadelní ochotníky, temnou komoru a další osvětová zařízení.

Náměstí ale má i mnohem modernější raritu, kterou nejde přehlédnout, zdobí ho totiž největší sluneční hodiny nejen v ČR, ale i ve střední Evropě. Na první pohled možná ani není patrné, že se jedná o sluneční hodiny, ale každého tento moderní umělecký výtvor jistě zaujme. Má příznačný název Strážce času a stojí tu od roku 2005. Vytvořila jej pelhřimovská firma ART, Řemeslo – umělecké kovářství Kmoch & Brož. Samotným autorem sochy je Jan Zeman z Boršova nad Vltavou. Nevšední pojetí v obyvatelích Sezimova Ústí dodnes vyvolává smíšené pocity.

kámen

 B = U kašny je cedule, na které je mapa parku. Najděte, pod jakým číslem se skrývá jalovec šupinatý.

 

Stage 3 – Baťova škola práce (nyní COP)

(N 49° 22.727‘ E 14° 42.069‘)

Třetí zastávka nás zavede před Centrum odborné přípravy.  V této škole, která je po rekonstrukci, se vyučují elektrotechnické a strojírenské obory.

Počátky vyučování na průmyslové škole v Sezimově Ústí najdeme už v roce 1939, kdy bylo 12. prosince zahájeno vyučování v provizorních třídách v jednom z nově postavených rodinných domků. Škola byla vedena jako pobočka zlínské průmyslovky. Vyučovalo se ve dvou třídách prvního a v jedné třídě druhého ročníku odborné školy strojnické. Celkem školu navštěvovalo 57 žáků. Učili se zde v rámci Baťovy školy práce „mladí muži“, neboli učni závodu MAS – Baťa. Baťova škola práce to byl baťovský způsob výchovy dorostu. Spočíval v tom, že mladí muži a mladé ženy byli ubytovaní v internátech pod dohledem vychovatelů. Pracovali osm hodin denně v dílnách závodu. Po práci měli dvě až tři hodiny vyučování v odborných školách. V sobotu bylo jen vyučování. Neděle sloužily převážně jen k rekreaci. Po absolvování odborné školy mohli žáci pokračovat ve dvou ročnících školy mistrovské, potom ve dvou ročnících vyšší průmyslovky s maturitou. Nejnadanějším umožnila firma studium na vysoké škole. V Sezimově Ústí se z počátku končilo na škole mistrovské. Ale žáci mohli pokračovat ve Zlíně.
V nové prostorné budově průmyslové školy bylo zahájeno vyučování 9. září 1940 ve dvou třídách prvního ročníku a dvou třídách druhého ročníku odborné školy strojnické s celkovým počtem 129 žáků. Současně byl zahájen první ročník školy mistrovské s 22 žáky. V roce 1941 nastoupil první ředitel školy Otakar Hána. Major Hána působil na vojenském leteckém učilišti v Prostějově. Po rozpuštění ČS armády za okupace našel, jako řada jiných důstojníků, uplatnění u firmy Baťa. Je na místě dodat, že v třicátých letech minulého století byli ve strojírenském oboru přijímání jen učni, tedy mladí muži. S ženami se v takzvaném černém řemesle nepočítalo. Takže v prvních letech závodu MAS nebyly učnice přijímány. Vyučování mladých žen bylo spíš podobné rodinné škole, ale také jako průprava pro uplatnění v administrativě a podobně. V průběhu válečných let se však ženy stále více ve strojírnách uplatňovaly. Na závěr je možno dodat, že závod MAS přijímal po dobu padesáti let do učení kolem šedesáti žáků ročně. Lze tedy odhadnout, že vychoval 3000 kvalifikovaných řemeslníků. Ve čtyřicátých letech se způsob výuky průmyslového dorostu různě měnil a upravoval, ale v Sezimově Ústí zůstaly původně baťovské způsoby zachovány. Od 1. září 1949 byly zřízeny takzvané státní pracovní zálohy. Ty byly v roce 1958 zrušeny. Výuka přešla do podoby Odborného učiliště n.p. Kovosvit. 13. května 1980 bylo zřízeno Strojní odborné učiliště TST Praha – samostatná organizační jednotka na úrovni závodu.31. prosince 1990 bylo ze zákona učiliště z n.p. Kovosvit zřízeno jako samostatná příspěvková organizace.1. září 1994 byla z rozhodnutí ministerstva hospodářství zřízena integrovaná škola Centrum odborné přípravy. COP dosáhlo za 15 roků trvání za vedení Ing. Františka Kamlacha vysoké úrovně. Je moderně vybaveno, takže na počátku 21. století splňuje nejnáročnější požadavky ve vybraných oborech. Dnes má více než 1000 žáků a kolem 60 vysokoškolských studentů prvního ročníku VŠ.

 

C = Kolik sloupů podpírá vchod do školy, před kterým stojíte. (Pouze sloupy, které jsou venku, nepočítat ty za sklem.)

 

Stage 4 – nádraží

(N 49° 22.775‘ E 14° 41.851‘)

Stojíte na nedávno zmodernizovaném nádraží. To v Sezimově Ústí nebývalo vždycky. Drtivou většinu let za Rakouska – Uherska a první republiky zastávka v Sezimově Ústí chyběla. O vznik tehdy dřevěné zastávky přímo v Sezimově Ústí se přičinil až Baťa. Potřeboval mimo jiné zajistit dopravu dělníků na stavbu továrny. Tato dřevěná zastávka se v kamenné nádraží změnila až v roce 1965.

D = Kolik schodů vede do hlavního vchodu budovy nádraží (od nástupiště)?

 

Stage 5 - letní kino a hvězdárna

(N 49° 23.103‘ E 14° 42.207‘)

Na poslední zastávce se podíváme do areálu letního kina, které jako jedno z mála zatím přežilo propad návštěvnosti kin. Toto místo sice s osobou Tomáše Bati nemá nic společného, ale byla by jistě škoda ho při naší procházce vynechat. Provoz kina byl slavnostně zahájen 15. srpna 1987, ale již o den dříve se hrálo představení pro stavebníky kina a jejich hosty. Duchovním otcem letního kina byl odborný pracovník SKP Václav Kalina. Kapacita hlediště kina je 900 osob, pro divadlo a koncerty 1250 osob. Rozměr obrazu je 7 x 17m. V areálu se také nachází hvězdárna. Její stavba byla zahájena v červnu 1964. Na stavbě se především podíleli místní obyvatelé a vojáci z Táborské posádky. Hvězdárna byla slavnostně otevřena 6. června 1965. V roce 1996 28. listopadu byla Lidová hvězdárna Sezimovo Ústí přejmenována na Hvězdárnu Františka Pešty.

kámen

E = Najděte stejnou ceduli jako na stage 2 a zjistěte, pod jakým číslem se ukrývá jedle ojíněná.

 

Final

N 49° 2(E).(D-3)(A+2)(C) 

E 14° 4(C-2).(D+A)(B-C)(B+1)

Cestou k finálce se trošku projdete přírodou. Opatrně při vyzvedávání, na tomto místě se obzvlášť při pěkném počasí vyskytuje řada mudlů. Jakékoliv problémy prosím napište na kazda.petrik@seznam.cz.

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

XBAGEBYN: pvsrenpr ifrpu mwvfgralpu pvfry wr 2 SVANY: h fgebzh, cbq xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)