Skip to content

Bunkry v okoli Vetruse Wherigo Cache

Hidden : 3/8/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cartridge není ani tak moc hra – je to spíše průvodce po linii pěti bunkrů Trmické linie.
= Do wheriga převedená verze virtuální naučné stezky, jejíž absolvování bylo součástí
eventu LO36-Hostovice 26.9.2009.


Cartridge si můžete stáhnout zde.

Co je to Wherigo?

Vzdálenost mezi prvním a posledním objektem představuje přibližně 3 km, s převýšením 100 m. Keška není umístěná v žádném bunkru ani v jeho bezprostředním okolí.


Po nástupu Hitlera k moci Československo přijalo postupně 3 opevňovací plány:

Plán z 12.12.1935 předpokládal postavení několika úseků těžkého opevnění.

Plán z 5.6.1936 předpokládal souvislé opevnění podél celé státní hranice + budování pevnůstek lehkého opevnění vzor 36 pro uzavření horských a zalesněných prostorů. Na základě tohoto plánu byly postaveny bunkry Trmické linie na severním svahu Soudného vrchu a kopci Větruš. Později měly být do této linie bunkrů LO36 včleněny novější objekty LO37. Tyto bunkry již postaveny nebyly.

Plán z 9.11.1937 předpokládal dva sledy lehkých objektů zpevněné předsunutými těžkými objekty.
Na základě zkušeností s výstavbou a zkoušek lehkých opevnění vzor 36 (LO36) na třech cvičných objektech ve vojenském prostoru Dědice u Vyškova se ukázaly tyto jako nevhodné a jejich další stavba byla zastavena.
Byl vyprojektován nový typ bunkrů lehkého opevnění vzor 37, později přezdívaný „řopík“. (Ředitelsví Opevňovacích Prací). Některé bunkry vzor 36 byly přestavěny a dovybaveny (předsíňka, filtroventilace, odvod páry, lafety).

Porovnání lehkého opevnění LO36 a LO37:
Porovnání LO36 LO37
Koncepce Betonové kulometné hnízdo vycházející z polního opevnění. Zmenšení a zjednodušení objektu těžkého opevnění.
Armování Řídké Husté
Předepsaná pevnost betonu Min. 200 kg/cm2 Min. 450 kg/cm2
Čelní stěna Se střílnou, dobrý výhled, vysoká zranitelnost. Bez střílen, chráněná kamenou rovnaninou a hlínou.
Vchod Lehce zranitelný granátem či minometem. Plechové, později pancéřové dveře na pantech nebo posuvné. Zalomený s mříží a pancéřovými dveřmi, chráněný střílnou.
Střílny Protože osa otáčené kulometu byla uvnitř objektu, byly zapotřebí velké střílny. Pouze ozubený beton. Osa otáčené kulometu ve střílně umožňovala použití malých střílen, které byly z oceli.
Způsob palby Čelní. Boční.
Granátové skluzy Zpočátku žádné. Ano, ale vhodné granáty ještě nebyly vyvinuty.
Kulomety Vodou chlazené vytvářely páru, která se musela vyvádět ven. Počítalo se se vzduchem chlazenými kulomety.
Umístění kulometů Na stolech zatížené pytly s pískem. Pro lehké kulomety vhodné, pro těžké nevhodné. Lafetace do střílny s možností účinné noční palby.
Větrání při střelbě Při střelbě musel být otevřen hlavní vchod, aby se posádka neudusila zplodinami střelby. Objekty měly filtroventilaci na ruční pohon.
Vzájemné krytí Pouze příležitostně. Byly stavěné jako izolované objekty. Objekty se vzájemně ochraňovaly a byly stavěny ve dvou liniích.
Celkem postaveno 835 objektů 9089 objektů
Dodnes zachováno 503 objektů (60%) 4683 objektů (52%)
Pohled od nepřítele

Pohled z týlu

Pohled z boku


Soustředění německých vojsk na podzim 1938 naznačovalo, že hlavní směry německého útoku na Československo by mířily na Jindřichův Hradec a Bruntál, právě do směrů, kde vybudování linie opevnění bylo v nejhorším stavu. Takže odstrašující úlohu opevnění vlastně splnilo.

Ovšem v průběhu Druhé světové války se ukázalo, že koncepce stálých opevnění již byla tehdy zastaralá. Byla to vlastně příprava na válku minulou = První světovou. Účinná obrana proti pronikajícím obrněným jednotkám se ukázala jedině obrana hluboká několik kilometrů až desítek kilometrů spojená s protiútokem.


Na cestu: rozhodně BATERKU, doporučuji náhradní baterie do GPS, oblečení do trní, prudkých svahů a bláta a to za každého počasí. Před spušťěním hry zkalibrujte GPS, ať vám funguje šipka! Děti s sebou buď spolehlivě chodící či se spolehlivě nesoucí. Vhodné je tvrdé pečivo či jiné pochoutky pro kozy, které cestou možná na louce potkáte, případně jim to můžete nechat v jejich „krmelci“ u plotu.

Kudy: K muzejnímu bunkru se lze dostat podchodem od Západního nádraží či autobusem MHD 19 a 2, zastávka Fibichova (na znamení!). Použijte raději parkoviště kousek dole od muzea (waypoint). Použijte raději parkoviště kousek dole od muzea (waypoint). Po prohlídce prvního bunkru můžete přeparkovat na neplacené parkoviště u Větruše, pak se pěšky zpět vrátit k odbočce k dalšímu bunkru a po absolvování prohlídky bunkrů a nalezení kešky sejít k Větruši. Z Větruše je možno sjet lanovkou do centra města. Od posledního bunkru lze sejít Nebeskými schůdky do Vaňova. Tam lze i zaparkovat. Můžete odsud i vyrazit na úvodni souřadnice a cestou si najít pár kešek. Může vás zde po nalezení finálky i někdo vyzvednut.

Kdy: K absolvování trasy po bunkrech je nejlépe si vybrat nějaký den, kdy je otevřeno muzeum. Po prohlídce muzea se můžete vydat na cestu po bunkrech a kešku. Prohlídka muzea zabere asi hodinu.

Návštěvní dny na rok 2020: Dny Evropské kultury 12. 9. v 10:00 až 13. 9. v 16:00


Prosím neničte historickou výdřevu z roku 1936 zachovalou na některých bunkrech!!!
Případně můžete odnést nějaký ten odpadek. Díky.

Catridge byla vyzkoušena na přístrojích Colorado 300, Oregon 300 , mobilu LG 500 Android a Nokia E52 s aplikací OpenWIG r344.
Díky mh.mailovi za naprogramování stopek do cartridge a Zajochovi a Patamatakovi za beta test.

O cartridgi: Při vstupu do zóny se vám objeví popis cesty jak dál, který po odentrování zmizí a hra se uloží. Popis cesty jak dál je na konci popisu každého objektu či stage znovu uveden. Může se stát, že při vstupu do bunkru se zapnutou GPS se vám se ztrátou signálu navigace či hra vypne. Možná je proto lepší nechat navigaci před vstupem do objektu venku, či ji po odentrování zóny vypnout a pak hru obnovit. Zony jsou velike 40x40 m. V hustem lese muzete najit zonu a bunkr nikde. Hledejte, bunkry jsou velike, času máte neomezeně, dokud vám vydrží baterie.

Jak dlouho to celé může trvat?
Chůzí normálním tempem a s prohlídkou bunkrů můžete být u finálky za cca 2 hodiny. Cesta zpět na výchozí souřadnice vám zabere asi tak další hodinu.
Opravdový šílenec a dítě štěstěny může dorazit do Vaňova na Nebeské schůdky od výchozích souřadnic za cca hodinu.
Ovšem pokud půjdete rodinným tempem, budete se kochat výhledy, krmit kozy, lovit další kešky, opalovat se, tak je to na hezký celodenní výlet.

Je mozne pojmout tuto cartridge jako beh v tezkem terenu. Cartridge stopuje cas od vstupu do zony prvniho bunkru az po vstup do zony posledniho bunkru. Zobrazuji se i mezicasy u jednotlivych bunkru. U posledniho bunkru obdrzite Vysledkovou listinu, tu mate ulozenou a doma muzete hru obnovit a pochlubit se casy v logu. Kratasy jsou vrcholne nevhodne obleceni!!! Nezapomente baterku. Bezec si muze prvni a posledni bunkr v klidu prohlednout (Pred zahajenim hry a po dobehu).

Zdroje: Klub vojenské historie Trmice
Velká kniha o malých bunkrech / československé lehké opevnění 1936-1938 / Tomáš Svoboda, Jan Lakosil, Ladislav Čermák
Podkrušnohorská linie : československé lehké opevnění z let 1936-1938 v prostoru Klášterec nad Ohří - Kadaň - Chomutov - Most - Bílina - Ústí nad Labem / Zdeněk Hák
Souboj bez vítěze : německé přípravy na dobývání čs. lehkého opevnění v roce 1938 / Jan Lakosil, Tomáš Svoboda, Ladislav Čermák
www.ropiky.net

Nejbližší řopíky si můžete prohlédnout ve Svádově podél cyklostezky ze Střekova směrem Děčín. Nejbližší řopíková muzea jsou v Roudnici (fotky v tabulce), Všemilech a Velkém Březně.

Plánovaná linie opevnění kolem Větruše a přes Ústí nad Labem:



Plánované linie opevnění na severozápadě republiky:



free counters

Poznámky:
Při ověřování stagi v terénu a ukládání finálky jsem měl čas od prvního bunkru k poslednímu 35:19. (Mezičasy 187-14:14, 187A-18:15 a 188-24:59). Ovšem přeparkoval jsem na Větruši. Rýčem jsem odklidil hlínu od střílen posledního bunkru, aby zachovalá výdřeva dále neodhnívala. V rozryté zemině pod střílnami proto nic nehledejte!!!

Betatesteři šli od prvního k poslednímu bunkru 78 minut.

Cartridge vám v položkách uloží odemykací kód. Nemusíte si ho zapisovat či hledat v souborech GWS či GWL.


Pro pokročilé hráče a tvůrce Wheriga použijte URWIGO:


Additional Hints (Decrypt)

[neni uvedena]

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)