Skip to content

Ustrasice Multi-cache

Hidden : 2/24/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prostřednictvím této keše vás chceme seznámit s malebnou vesničkou nedaleko města Tábor. Úvodní souřadnice jsou místem začátku vašeho putování po několika stagích, které jsme pro vás připravili.

O historii obce
Ústrašice, kdysi též Oustrašice, leží asi devět kilometrů jižně od Tábora. Poprvé je obec připomínána v roce 1405, kdy ji držel Václav Tóma z Ústrašic. Další dochovaná zpráva pochází až z roku 1454, kdy v ní Přibík z Dobronic získal jakousi odúmrť. V 16. století ves náležela rodu Kraselovských z Kraselova, z něhož bratři Václav, Zdislav a Mikuláš ji prodali Volfu st. Hozlauerovi z Hozlau, který pak Ústrašice připojil ke Bzí. Po něm ves držel jeho syn a následně vnuk Volf ml. Hozlauer, který zde pravděpodobně postavil tvrz. Tu pak s dvorem a vsí prodal svému bratru Petru Pavlovi ml. Hozlauerovi, od něhož roku 1616 celé zboží odkoupil Petr Vok Kořenský z Terešova. Statek Ústrašice i ves s mlýnem koupil v roce 1630 Matyáš Karel František ze Šternberka a vše připojil ke svému bechyňskému panství. Od té doby také mizí zprávy o zdejší tvrzi. Od roku 1677 patřily Ústrašice k Želči. V držení Lobkoviců byly až do roku 1870 kdy je Karel Lobkovic věnoval své dceři Marii Markétě hraběnce z Harrachu. V roce 1907 Otta Harrach prodal velkostatek v Želči i Ústrašice Františku Maškovi. Hozlauerové z Hozlau byli starou českou rodinou německého původu, která pocházela z tvrze Hozlau na Chebsku. V jejich erbovním štítu, rozděleném pokosem i pošikem se střídalo červené a stříbrné pole. Nad přilbou pak byl zlatý snop – symbol svornosti a hojnosti. Předkové tohoto rodu se v druhé polovině 15. století přestěhovali více do vnitrozemí, zanedlouho jejich potomci zbohatli a rozdělili se do dvou větví. Jeden ze tři bratří – Volf starší – zakoupil na jihu vesnice Bzí, Štipoklasy a Ústrašice a stal se zakladatelem větve Hozlauerů ze Bzí. Kdysi se obyvatelům Ústrašice říkalo Prameňáci. To proto, že zdejší muži se ponejvíce živili plavením dřeva po Lužnici a Vltavě až do Prahy. Byli to zdatní a otužilí muži. Měli své plavecké písně, kterými si zpříjemňovali namáhavou dřinu. Že nebyla právě nejlépe placena, o tom svědčí dobový popěvek: „Prameňáci jedou, chleba nemají, pod prameny vlezou, kůru žvejkají.“

 

Ústrašice v letech 2003- pomalu se Ústrašice začínají rozrůstat novou zástavbou Jih.

 

Ústrašice v letech 2010- celá obec se rozrostla dvěmi novými výstavbami domů, na severu a jihu. Pocet obyvatel se rapidně zvýšil. V obci tak působí nejeden vesnický spolek, jako jsou například dobrovolní hasiči, či sdružení myslivců.

 

V Ústrašicích se nachází i architektonicky zajímavá vila.Vila v Ústrašicích se skrývá za kovanou bránou. Je průřezem architektonických stylů. Architektonicky v sobě vila snoubí více stylů. Objevují se v ní prvky kubismu, funkcionalismu i klasicismu. Technickou zajímavostí je, že se na půdě nachází rezervoár užitkové vody. Vilu stavěl velkostatkář František Mašek v roce 1928. Od 5. ledna 1929 pak byla novostavba zkolaudovaná k užívání. Rodina tehdy měla k dispozici dvanáct místností, namátkou sklep, prádelnu, kancelář, jídelnu, sallon, pokoje pro hosty, spíš a další. Mašek za dům platil domovní daň 120 korun ročně, k tomu mu byla účtována třicetiprocentní přirážka za přepych.

 

 

A teď již k vlastní kešce

 

 

 

 

Zvonička N 49°20.430 E 14°41.028
Úvodní souřadnice Vás zavedou na místo, kde se nachází náves vesnice. Je zde nově zrekonstruovaná malá zvonička. Nachází se zde destička padlým vojínům.

 

 

A= Počet písmem v nejčastějším jméně
B = Počet písmen v nejčastějším příjmením

 

 

Ústrašická tvrz
Za tímto místem stávala ústrašická tvrz v místech pozdějšího dvora, v jehož severovýchodním rohu bylo možno vidět nad sklepem klenutí – pravděpodobně její jediný pozůstatek. Říká se, že z bývalého dvorského sklepa vede stará, dnes zasypaná podzemní chodba, ústící až u rozcestí silnice z Plané do Želče. Před stavením na místě bývalé tvrze naleznete křížek, ke kterému vás dovedou vypočítané souřadnice.

 

 

N 49°20.(A-2)(B+3)(A+4)
E 14°41.(B-A)(A)(B-2)

C= Na křížku je oválná destička, kde počet písmen v nejkratším slově
D= Počet písmen v latinském nápisu na kříži

 

 

Boží muka
Boží muka byla nedávno zrekonstruována. Na místě stával kdysi pouze křížek, ale ten byl zbořen. Tohle je určitě mnohem hezčí a pěkné úvodní místo do vesnice

 

 

N 49°20.(B)(C)(A+D)
E 14°41.(A-C)(D+C)(A)

E=počet hřebenáčů na střeše
F=počet světců uvnitř muk ve vitrínce
POZOR, spočítejte opravdu všechny hřebenáče.

 

 

Ústrašický hřbitov
Od hřbitova máte celou vesničku, kde ke dni 1. 1. 2012 zde žilo 339 obyvatel, jako na dlani. Jen se pěkně pokochejte výhledem a tichem přírody.

 

 

N 49°20.(E-F-A)(B-A)(E-D-C-A)
E 14°41.(B-F)(E-F-B)(B-D)

G= Součet písmenek na bráně hřbitova
H= Ciferný součet letopočtu na kříži uprostřed hřbitova Pokud vás špatné povětrnostní podmínky donutí vejít na území hřbitova, zachovejte, prosím, pietu místa.

 

 

Finální
Doporučujeme okouknout okolí. Nedaleko je pěkné zákoutí tvořené přírodní proláklinou.

 

 

N 49°20.(G-E-C)(G-H-A)(H-D-B)
E 14°41.(E-D-B)(G-A-B-B)(H-E)

Pro kontrolu, součet všech cifer finálních souřadnic je 48.

Finální souřadnice byly z důvodu častého vymudlení aktualizovány. Pro novou pozici prosím upravte vypočtené souřadnice následujícím způsobem:

N 49°20.((G-E-C)(G-H-A)(H-D-B))+3
E 14°41.((E-D-B)(G-A-B-B)(H-E))+1

 

Samotná keška je velikosti small. Celé putování vám nezabere více než půl hodiny a vede až na asi posledních 10 m po zpevněných cestách.

Neukládejte, prosím, kinderšroty. Za GC a TB budeme jen rádi.

Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)