Skip to content

Internet Relay Chat Mystery Cache

Hidden : 2/16/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Ríkáte si, další informatická mysterka? Kdepak! Vše potrebné k úspešnému vyluštení najdete v listingu, takže stací jen pozorne císt návod a následovat instrukce. Niceho se nebojte a vzhuru do toho.


Než vám ale prozradím, jak získáte souradnice, prectete si neco málo o tom, co to vlastne Internet Relay Chat (neboli zkrácene IRC), je.

Co je IRC?

IRC je internetový komunikacní protokol urcený k hromadnému kecání (chatování) mezi neomezeným množstvím lidí. Jedná se o protokol velice starý - starší než veškeré webové chaty, ICQ, Skype a další. Vznikl už v roce 1988. A od té doby se má cile k svetu.

Že jste o necem jako IRC ješte nikdy neslyšeli? To je docela dobre možné a vubec se vám nedivím. IRC se v povedomí verejnosti vžilo jako nejaký undergroundový komunikacní kanál, na kterém se domlouvají hackeri a další podobní lidé. Nebudu vám lhát, mají pravdu. Ale krome toho funguje na IRC i obrovské množství úplne normálních lidí. Je to asi jako všude. I na webu najdete množství nebezpecných nebo nelegálních stránek - to ale preci neznamená, že web je necím, kde se scházejí jen tajuplní IT guru, kterí mají svuj vlastní svet.

IRC neposkytuje žádné speciální funkce jako treba podporu obrázkových smajlíku, posílání fotek a kdoví ceho ješte - prosazuje myšlenku, že v jednoduchosti je síla - komunikace probíhá ciste v textové forme a co nejde napsat textem, musí se rešit jinak.

Svet IRC je rozdelen do nekolika sítí. IRC sít je skupina serveru, které jsou navzájem propojené a je jedno, na který z tech serveru se pripojíte - mužete si práve díky propojení povídat s kýmkoliv, kdo je pripojen k libovolnému serveru dané síte.

Jakmile jste k nejaké IRC síti pripojeni, mužete si zacít povídat. Mužete budto poslat soukromou zprávu nekterému z dalších práve pripojených uživatelu, nebo mužete vstoupit do nekterého z tzv. kanálu. Musíte ale znát název kanálu nebo vedet o nekom, kdo na takovém kanálu už je pripojen a pomocí nej si ten název zjistit.

Kanál je virtuální místnost, do které muže být pripojeno množství uživatelu a všichni si pak vzájemne povídají mezi sebou. Vznikají tak celé komunity vzájemne spríznených lidí, kterí mohou být z celého sveta a presto si spolu mužou velice snadno povídat. Kanál obvykle zacíná znakem # a poté muže následovat rozumne dlouhá sekvence písmen, císel a pár speciálních znaku. Bývá zvykem národní kanály ukoncovat koncovkou dané zeme (tj. treba #geocaching.cz). Uživatelé se pak lépe orientují a vedí, že na #geocaching.cz se asi nedomluví cínsky.

Každý kanál má své moderátory (ve svete IRC se jim ríká opi a obvykle mají pred svým jménem zavinác (@). Op je správcem kanálu a má tak nad ním kontrolu - muže menit jeho nastavení, vyhazovat (kickovat) uživatele, kterí nevhodne ruší diskuzi nebo je rovnou banovat (tj. zakazovat jim natrvalo prístup do kanálu). Muže také ucinit dalšího uživatele opem.

Na IRC je každý identifikován svou jedinecnou prezdívkou, která je vždy unikátní v rámci celé IRC síte. Krome toho má pak každý uživatel ješte své uživatelské jméno a IP adresu, ze které se pripojuje. Na IRC tedy neexistuje tak vysoká anonymita jako na jiných sítích, ostatní uživatelé vedí, odkud se pripojujete.

Jak se k IRC pripojit?

Nejjednodušším zpusobem, jak se k IRC pripojit, je využít nejakou existující webovou bránu (tj. webovou stránku, která vám prístup zprostredkuje skrz okno vašeho internetového prohlížece. Výhodou takové brány je, že funguje i za ruznými blokujícími firewally, které by jinak mohly pripojení na IRC znemožnovat. Druhou výhodou takové brány je, že skryje vaši skutecnou IP adresu a na IRC pak vystupujete sice pod svým nickem, ale pod adresou serveru kde je umístena IRC brána.

Webová brána je sice nejjednodušší pro zacátecníky a nekdy to jinak nejde, ale pohodlnost jejího používání je dost špatná. Mnohem vetšího komfortu se dá dosáhnout s využitím nekterého z IRC klientu, což je speciální program, který si nainstalujete do svého pocítace a s pomocí nej se pak pripojujete. Pro zacátek si ale vystacíte s bránou a nemusíte do pocítace instalovat vubec nic. Pokud se však rozhodnete na IRC zustat, pak mužu instalaci nekterého z klientu vrele doporucit.

Dostupná webová Freenode brána je napríklad: https://kiwiirc.com/client (anglicky). Bývalo jich víc, ale postupne byly všechny vypnuty nebo omezeny, takže dnes je skutecne snazší spustit vlastního klienta.

Z dostupných IRC klientu bych jmenoval nejznámejší zástupce - mIRC (komercní, Windows), Hex-Chat (opensource, Windows, Linux a další), HydraIRC (opensource, Windows), irssi (príkazová rádka, opensource, Linux). Ruzní další integrovaní kecálci jako Miranda, Gaim nebo internetový prohlížec Opera IRC klienta obsahují také. Existují i klienti pro mobilní telefony (AndChat, jmIRC, zsIRC) pro všemožné platformy, a další a další...

Nekteré nejznámejší IRC síte

IRCnet je puvodní IRC sítí, kterou to vše zacalo. Je tedy nejstarší, dnes už však zdaleka není nejvetší. V cesku se jedná pravdepodobne o nejrozšírenejší sít, alespon co do poctu národních serveru. Z duvodu luštení keše zde uvádím seznam ceských IRCnet serveru: irc.gts.cz, irc.felk.cvut.cz, irc.ipv6.cesnet.cz (dostupný pouze protokolem IPv6) a pro uživatele síte CZFree.NET ješte server irc.nfx.cz.

EFnet vznikl odtržením v 90. letech minulého století od IRCnetu. Jedná se také o jednu z velkých IRC sítí.

QuakeNet je nezávislá IRC sít, která sdružuje (jak již z názvu muže být patrné) predevším hráce ruzných pocítacových her. V soucasné dobe se jedná o nejvetší IRC sít co do poctu pripojených uživatelu.

Freenode je další velkou IRC sítí. Na této síti se schází predevším vývojári všemožného software a další pocítacoví odborníci.

Existuje ješte spousta dalších sítí, nekteré z nich vetší, nekteré menší. Nekteré více undergroundove zamerené, jiné více zamerené na bežné lidi. Pokud vás to zajímá víc, zajisté pro vás nebude problém si informace dohledat.

IRC príkazy

Jak jsem již zmínil, komunikace na IRC probíhá zásadne pomocí textu. A pomocí textu se ovládají i nekteré funkce, které je nezbytné ovládnout pro fungování na síti. Funkce se ovládají pomocí príkazu. Príkazy se píšou do stejného rádku, kam se píše text zpráv, ale zacínají lomítkem (/). Za lomítkem následuje bez mezery název príkazu a po názvu príkazu volitelne další parametry.

Zde uvádím seznam nekolika tech nejzákladnejších príkazu:

/join #kanál - Pomocí tohoto príkazu mužete vstoupit na libovolný kanál.
/part #kanál [duvod] - Pokud již jste na kanále a chcete ho opustit, mužete tak ucinit pomocí tohoto príkazu. Do volitelného parametru duvod mužete napsat libovolný text, který se zobrazí ostatním uživatelum na kanále v dobe vašeho odchodu.
/msg nick text - Pošle soukromou zprávu jinému uživateli.
/quit [duvod] - Podobne jako /part vás odejde z kanálu, /quit vás odpojí od celé IRC síte.
/whois nick - Zobrazí informace o vybraném uživateli - zajímavá muže být zejména informace o dalších kanálech, na kterých se uživatel nachází.
/nick novýnick - Zmení váš aktuální nick na jiný.

Príkazu existuje ješte celá rada, avšak pro naše potreby je tento seznam více než dostatecný. Pokud by vás to zajímalo více, zajisté nebude problém použít Google a další informace si najít. Materiálu ke studiu existuje obrovské množství, dokonce i v ceštine.

Jak na keš?

Pokud jste si již precetli základní povídání o IRC nebo IRC bežne používáte (zdravím všechny z #geocaching.cz :)), pak by pro vás nemel být problém zjistit finální souradnice a vyrazit pro krabicku.

Finální souradnice se dozvíte na kanálu #GC3C9RX na síti Freenode.
Na tomto kanálu by se mel nacházet bot s nickem gcm, kterého když slušne požádáte o souradnice, tak vám je rád sdelí pomocí automatické odpovedi.
Pokud se bot na kanálu zrovna nenachází, zkuste chvíli vyckat, je možné, že zrovna došlo k nejakému výpadku. Za krátkou dobu by melo být vše v porádku.

Do logu mužete pripsat vaši dosavadní zkušenost s IRC, jestli jste o nem slyšeli, nekdy ho používali, prípadne používáte. Samozrejme jste vítáni za námi na IRC i jen tak prijít a pokecat s dalšími kacery. Zajisté pro vás nebude problém zjistit kam :).

Porád nevíte?

Protože tohle nemá být mysterka, u které se budete trápit, pridávám ješte návod krok za krokem, jak se k IRC pripojit.

Pripojení pres webovou bránu je zcela anonymní, nic z vašeho soukromí (ani vaše IP adresa) nebude prozrazeno.

  1. Otevrete webovou stránku https://kiwiirc.com/nextclient
  2. Kliknete na Add network a vyberte Libera.chat.
  3. Do polícka Nickname napište svuj nick (prezdívku)
  4. Kliknete na Connect to Network.
  5. Nyni probehne pokus o pripojeni. Pokud vse probehne v poradku, uvidite pred sebou okno, ktere je rozdeleno na nekolik casti.
  6. V levem tmavem pruhu vidite seznam kanalu ke kterym jste pripojeni - zatim tam zadny neni, ale pomoci tlacitka + muzete nejaky pridat - treba prave #gc3c9rx, pokud chcete souradnice kese.
  7. Hlavni cast okna tvori prostor pro chat s uzivateli - zatim tam je jen uvodni zprava od serveru ke kteremu jste pripojeni.
  8. Jakmile budete prihlaseni do nektereho z kanalu, vpravo uvidite seznam uzivatelu, kteri jsou taktez prave pripojeni v danem kanalu.
  9. Dole mužete psát zprávy nebo príkazy

Ted už zbývá jen požádat bota o souradnice a mužete pro finálku!

Pokud vám webová brána nefunguje, připojení padá nebo se prostě cokoliv nechová jak má, pak budete muset použít IRC klienta. Nefunkční brána nijak neznemožňuje řešení keše a není důvodem pro disable nebo alternativní způsob sdělení finálních souřadnic.

Additional Hints (Decrypt)

ivpr-arm-zabub-fgebz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)