Skip to content

Seloucke kaple Multi-cache

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR

More
Hidden : 2/5/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoducha multikes vam ukaze 2 kaple, ktere se nachazeji v Seloutkach. Celkova trasa je asi 1,3km


Z historie seloutskych kapli a pouti

Puvodni seloutska kaple byla zasvecena svatemu Vavrinci, patronu vinaru. Stavala za obci u odbocky na Domamyslice. Dnes na tomto miste stoji dum Spurnych. Nevi se, ve kterem roce byla postavena, snad jiz kolem roku 1670, urcite pred rokem 1738, nebot od tohoto data jsou dochovany stare ucty o jejim jmeni. V roce 1740 odvedl seloutsky rychtar Jan Masek za leta 1738 a 1739 obnos ve vysi 20 zlatych ze sbirek a za rok 1740, 12 zlatych a 20 krejcaru. Dle svedectvi urcickeho rektora Antonina Hlavace jiz drive prijal farar Wiesenthal 56 zlatych. Z techto dosti znacnych sbirek lze usuzovat, ze kaple byla hojne navstevovana. Byla prilis mala, jeji rozloha cinila pouhe 4 m2, nemela ani zvon. V roce 1754 dali Seloutsti ulit zvon ke cti sv. Jana Nepomuckeho. Ten do male kaple sv. Vavrince dan nebyl. O stavbe kaple seloutsti obyvatele uvazovali jiz po roce 1734, v dobe, kdy byla v Urcicich dokoncena stavba noveho kostela. Zacali sbirat penize. V roce 1784 vysel patent cisare Josefa II., jimz se zakazovaly veskere poute. Poutni kostely a kaple se rusily a jmeni bylo zabavovano ve prospech tzv. nabozenskeho fondu. Tezce nashromazdene jmeni 656 zlatych na novou kapli bylo zabaveno. Z toho stacili seloutsti zachranit 146 zlatych, ktere venovali na varhany do kostela v Urcicich.
Po smrti cisare Josefa II. byla sbirka na stavbu kaple obnovena a za 10 let (1790-1800) bylo vybrano 600 zlatych. Pozemek na stavbu kaple darovala plumlovska vrchnost, 15 ctver. sahu z plochy pred myslivnou. Stavet se zacalo na jare 1801. V cervenci dosly prostredky na stavbu. Seloutsti se obratili s zadosti o podporu na knizete Fr. Lichtenstejna a ten daroval 10 000 spatnejsich cihel a 20 ks tramoveho drivi. Na podzim v roce 1802 byla kaple hotova a v nasledujicim roce zasvecena Nanebevzeti Panny Marie. Slouzivalo se zde 10 msi svatych a 7 fundacnich.
Legenda vypravuje, ze Panna Marie Seloutska uzdravuje nemocne, hlavne oci. Udajne, kdyz Panna Marie plakala pro sveho ukrizovaneho syna, jedna slzicka se dostala do pramene, ktery napaji studanku ve Zlibku. Studanka nikdy nezamrza, ani nevysycha. Jeste v polovine minuleho stoleti si sem chodili lide pro vodu a umyvali si s ni nemocne oci. Take pri znich si posilali zenci deti s nadobami pro vodu a hasili s ni zizen. Voda byla cista, studena a vyborne osvezila. Dnes studanka vypada ponekud jinak, pouze pramen stale napaji potok tekouci pres vesnici.
Povest se rozsirila po celem okoli a 15. srpna na svatek Panny Marie prichazelo do Seloutek procesi vencich z mnoha blizkych i vzdalenych obci.
Jiz 14 dni pred pouti meli lide na vesnici napilno. Sedlaci se snazili ukoncit zne a dostat urodu pod strechu. Byvalo cti kazdeho hospodare, kdyz mohl na pouti rici, ze uz ma po znich.
Selky krmily husy, kachny, pokud cekaly vice hostu i prase se zabilo. Vybilily se nejen svetnice, ale i dum a chlevy, protoze hostum se ukazovalo cele hospodarstvi, jak se vydaril dobytek a na zahrade kolik a jakeho bude ovoce. I v malych chaloupkach u domkaru a remeslniku bylo napilno. Opravovaly se odpadle omitky, natiralo se a umyvalo tak, aby chaloupky byly jako ze skatulky. Posledni dny pred pouti se uz nesla po cele obci vune peceneho cukrovi, kolacu, nalozeneho masa a okurku kvasaku.
Jiz v sobotu odpoledne se okoli kaplicky zdobilo z lesa dovezenymi brizkami a z hospody se vynasely zidle a lavice, aby si meli alespon starsi poutnici kam sednout.
V nedeli rano, hned po rozedneni, se zacali sjizdet kramkari, aby si vybrali co nejlepsi misto na navsi. Kramkaru bylo tolik, ze stali od zacatku obce po obou stranach silnice az po misto, kde je dnes Pomnik padlych. Na kramcich bylo k dostani na co si kdo vzpomnel. Srdicka z pouti, hrnicky, ruzence, obrazky, satky, saly, ruzne latky a obleceni, ale i cukrovi, turecky med, ktery byl hned plny vos a vcel, ale hlavne becky kvasaku, kvuli kterym se seloutske pouti zacalo rikat „okurkova". Za vesnici U planicky byvaly uz tyden pred pouti atrakce pro deti: kolotoce, houpacky, strelnice, ruzni kejkliri, cikanky, co hadaly z ruky, ba i stan s opicemi a medvedem.

Take v kaplicce uz bylo vse nachystano na msi svatou, kterou slouzival velebny pan z Urcic. Pro velebneho pana jezdival kazdy rok jiny hospodar s konmi a kocarem nebo bryckou. Tento hospodar velebneho pana pozval na obed a cely den ho hostil. Take muzikanti jiz byli pripraveni u kaplicky, aby hrali pri msi svate. Po 9. hodine zacal na kaplicce zvonit zvon, ktery oznamoval, ze se blizi prvni procesi. Za prvnim prichazelo druhe a dalsi a dalsi a vsichni zpivali „Tisickrat pozdravujeme Tebe, o maticko Seloutska". Muzikanti se pridavaji. Unaveni a ziznivi poutnici usedaji na lavice a zidle nebo i na travnik. To uz take prijizdi v kocare velebny pan a srdecne se zdravi s poutniky. Msi svatou slouzi v kaplicce, ale kazani ma venku pro vsechny pritomne. Muzikanti hraji hlavne marianske pisne, ktere
vsichni znaji zpameti. Mse svata konci a poutnici se rozchazeji po kramcich, prece musi domu donest neco z pouti. Na navsi neni k hnuti. V bocnich ulicich stoji brycky poutniku, kteri prijeli vlastnim povozem. Vsude se rozleha piskot cukrovych pistal a volani prodejcu, kteri lakaji kupujici ke svym kramkum. Za hezkeho pocasi hraji muzikanti na navsi k tanci a poslechu.
K veceru odjizdi pozvani hoste z rodin a hospodyne si zase na rok oddechnou. Poutnici se pomalu shromazduji u kaplicky, aby do vecera dorazili domu.
Jak leta bezela, menily se rezimy i podoba pouti. Procesi ubyvala, az docela ustala. Take stanku a atrakci ubyvalo az do podoby, jak zname pout dnes.
Nad obci na mirnem svahu stoji kaplicka svateho Sebestiana, patrona valecnych invalidu a ochrance proti moru. Neni znamo, kdo ji postavil a kdy. Na planku obce z roku 1834 jeste zakreslena neni, ale v roce 1836 jiz stala. Dle povesti ochranila obyvatele Seloutek pred morovou nakazou, nebot v te dobe zemrelo v Urcicich nekolik desitek osob a v Seloutkach ani jedina.
Jeste na pocatku minuleho stoleti, vzdy na svatek sv. Sebestiana, byvala v teto male kaplicce slouze¬na poboznost proti moru, hladu a nakazlivym nemocem.
(zdroj: brozura Seloutky 1325-2005 680 let od prvni pisemne zminky)
--------------------------------------------------------------------
ke samotne kesi:
Uvodni souradnice vas zavedou pred kapli Nanebevzeti Panny Marie kde muzete zaparkovat auto a dal se vypravit pesky. Finalka je blizko uvodnich souradnic. Uvodni souradnice jsou zaroven 1.stage.
1.STAGE
N 49° 26.478 E 017° 03.761
souradnice oznacuji kapli Nanebevzeti Panny Marie, nemusite lozit za plot vsechno se da zjisti z vnejsi strany. Zde mate za ukol:
A) spocitat pocet pismen v nazvu mistniho hostince(2 slova)
B) zjistit letopocet na krizi pred kapli (neplest si se sochou Pannou Marii)
C) spocitat pocet dveri na kapli ze vsech stran (sude cislo)

2.STAGE
N 49° 26.557 E 017° 03.273
Souradnice vas zavedou ke kaplicce sv. Sebestiana kde mate za ukol:
D) spocitat pocet betonovych stupnu terenniho schodiste (liche cislo)
E) spocitat pocet sloupku u tereniho schodiste
F) spocitat pocet oken na kaplicce (sude cislo)

finalni souradnice zjistite pomoci vypoctu:
N 49° 26.(B-A*C-1370)
E 017° 03.(D*E*F+750)
Prosim vracejte kes na stejne misto kde jste ji nasli.
Hodne zdaru pri odlovu.

Additional Hints (Decrypt)

gvpgnpbixn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)