Skip to content

Kupele Sliac III - navstevnici Multi-cache

Hidden : 2/3/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Známi návštevníci kúpelov Sliac





Kúpele Sliac sú termálne kúpele lokalizované v meste Sliac vo Zvolenskej doline, medzi dvoma mestami: Banskou Bystricou a Zvolenom pod majestátnou Polanou. Mesto sa rozprestiera pri rieke Hron, kúpele Sliac sú na lavom brehu, obklopené listnatým lesom. Kúpele Sliac boli oblúbené najmä v 19. a zaciatkom 20. storocia, kedy sa tu liecilo viacero významných osobností.

„Jak tu slastno, jak tu milo v šumnom Sliaci“ povzdychol si Hviezdoslav prechádzajúc sa po kúpelnom parku... A kto si to ešte mohol povedat?

Prvou celebritou na Sliaci bol nepochybne král Matej Korvín so svojou manželkou Beatrix a pocetným sprievodom v roku 1478.

V roku 1823 navštívil Sliac arcivojvoda a uhorský palatín Jozef Habsburský so svojou manželkou Dorotou, po ktorej bol nazvaný aj jeden z liecivých pramenov (dnes pramen Bystrica).

V rokoch XXXX a 1855 absolvovala liecebný pobyt na Sliaci Božena Nemcová. Na Sliaci sa cítila velmi dobre, dokonca uvažovala nad tým, že by sa na hospodárstve miestneho farára Štefana Záhorského mohli s manželom a rodinou usadit. Z kúpelov napísala svojím najbližším niekolko listov. V nich sa delila o zážitky z krásy prírody:
„Sliacske kúpele mi prospievajú... ked som ležala pod agátmi na vršku a dívala sa do prekrásnej krajiny dolu pri Hrone, nepriala som si nic iného, ako mat vás pri sebe“.
Božena Nemcová pri svojom pobyte zbierala staré povesti a rozprávky z okolia, tu zaznamenala napríklad aj rozprávku Sol nad zlato.

Andrej Sládkovic po návrate z Halle tri roky (1844-1847) pracoval ako vychovávatel v zámožnej rodine sudcu Petra Bezegha v Rybároch (dnes súcast Sliaca). Tie sa stali tiež významným medzníkom v jeho živote. Tu sa liecil z neštastnej lásky ku Márii Pišlovej, napísal svoje najznámejšie literárne diela Marínu a Detvana a zoznámil sa so svojou budúcou životnou družkou Antóniou Júliou Sekovicovou, dcérou panského úradníka v Garamseku (dnes Hronsek). Bezeghovci boli starou slovenskou zemianskou rodinou, ktorá založila prosperujúcu miestnu továren na výrobu kachlí a dbala o vzdelanie. Ich štyri dcéry Sládkovic ucil a vychovával. Krstnou matkou jednej bola Alžbeta Ostrolúcka, matka známej lásky Ludovíta Štúra, Adely Ostrolúckej. Kaštiel, v ktorom Sládkovic býval, sa nachádza tesne vedla Hrona. Pocas prechádzok na jeho brehu rezonovali v jeho mysli sladké túžby po kráse. Na znak vdaky venovalo mesto Sliac Sládkovicovi nemalú pozornost. Pripomína nám ho: bronzová socha Maríny pred LD Palace, bronzová busta pred budovou ZŠ, pamätná tabula na bývalej bezeghovskej kúrii v Rybároch a pamätná tabula s reliéfom na bezeghovskom kaštieli v Hájnikoch. Socha Maríny pred Kúpelným hotelom Palace v kúpelnom areáli Sliac je symbolom najcistejších citov a spomienkou na pobyt básnika v tomto malebnom prostredí. Sochu Maríny vytvoril Tibor Bartfay v 60. rokoch. Stojí v kúpelnom parku v Sliaci. Na jej podstavci je cast básne Marína, ktorá charakterizuje citový stav mladého básnika.

Dobré meno kúpelov sa šírilo po svete. V dôsledku toho narástol pocet návštevníkov – zastavili a liecili sa tu hostia zvucných mien i honosných titulov, madarský politik Lajos Kossuth, rakúsky básnik a dramatik Franz Grillparzer, madarskí básnici János Arany a Imre Madách, srbská královná Natália so synom Alexandrom, neskorším králom Srbska a iní. Na Sliaci sa zastavili a liecili okrem iných aj Ludovít Štúr, Štefan Moyses, ci Pavol Dobšinský.

V roku 1855 sa na Sliaci liecila arcivojvodkyna Hildegarda s manželom Albrechtom. Na pamiatku liecebného pobytu jej cisárskej výsosti postavili pri liecivých pramenoch kaplnku s obrazom svätej Hildegardy podla námetu krála Ludovíta Bavorského.

Po vzniku prvej Ceskoslovenskej republiky do kúpelov zavítali napríklad Pavol Orságh-Hviezdoslav, Terézia Vansová, Ludmila Podjavorinská, Valentín Beniak, Jozef Škultéty, Jozef C. Hronský a Martin Rázus. Z Ciech prišli za slávnou vodou z pramenov napr. Oskar Nedbal, Vítezoslav Novák, maliar Václav Špála ci Vlasta Burian. Janko Alexy a Jozef Kollár namalovali množstvo kresieb a obrazov Sliaca a jeho okolia.

Po druhej svetovej vojne mali kúpele vybudované meno ako najznámejšie kúpele na liecbu srdcovo-cievnych ochorení. Vdaka tomu ich navštívili alebo sa tu liecili aj mnohé známe osobnosti ako Antonín Zápotocký, Božena Slancíková-Timrava, Ján Smrek, Pavol Horov, Martin Benka, Ludovít Fulla, Mikuláš Huba, Július Pántik, František Dibarbora, Nikita Chrušcov, Klement Gotwald, Ludvík Svoboda, Gustáv Husák a mnohí další.

Na Sliaci rád pracoval aj skladatel Ján Cikker – napísal tu niekolko svojich skladieb. Na znak vdaky za vyliecenie venoval Sliacu operu Mister Scrooge.


Miniséria „Kúpele Sliac“ bola vytvorená za úcelom lepšieho poznania týchto kúpelov a verím, že hlavne za pekného pocasia vám prechádzka tohto areálu prinesie okrem nových poznatkov aj trochu kludu do duše (ak opomenieme ešte stále sa prejavujúcu devastáciu niektorých objektov, i ked sa už zacínajú objavovat prvé „lastovicky“ obnovy casti areálu). Obtiažnost umiestnenia jednotlivých skrýš je prispôsobená aj kúpelným hostom.

Cache sa na daných súradniciach nenachádza. Je umiestnená na súradniciach:

N 48 36. ((4*(C-D)) + ((2*(A-D)) +10
E 019 09. (B*3) -17

kde neznáme získate navštívením jednotlivých stanovíšt (Stage):
Stage 1: V ktorom roku sa zacal liecit na Sliaci skladatel Ján Cikker?
Stage 2:Aké je císlo verša básnického eposu Marína, ktorého cast sa nachádza na podstavci sochy Maríny pred kúpelným domom Palace? (Nápis je tažko citatelný a lepšie je na pomoc zavolat pána Googla.)
Stage 3: Kedy bola osadená pamätná doska venovaná pobytu Hviezdoslava v LD Slovensko?
Stage 4:V ktorom roku bola prvýkrát na návšteve kúpelov Sliac Božena Nemcová?

Additional Hints (Decrypt)

cev pubqavxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)