Skip to content

Izviri Vipave / Vipava Springs EarthCache

This cache is temporarily unavailable.

DavorH & Family: Temporarily disabled due to construction works in the area. As soon as they're finished we'll enable it again.

More
Hidden : 12/25/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[SI] Vipava je približno 47 km dolga reka, ki izvira v istoimenskem kraju in se v bližini naselja Sovodnje v Italiji kot levi pritok izliva v Soco. Izviri Vipave so posebna naravna znamenitost, vec kot vredna ogleda. [EN] Vipava is approx. 47 km long river which springs in a town with the same name and near the town of Savogna d'Isonzo (Sovodnje) in Italy flows into river Soca. Vipava springs are a natural phenomenon, well worth a visit.

========================================================

Opis

Mesto Vipava, v katerem izvira reka istega imena, ima lepo staro mestno jedro, kjer so vecje znamenitosti Stari grad, Lanthierijev grad, cerkev svetega Štefana, stolpa utrdbe Tabor in številni mostovi. Pod mogocnim Nanosom se gnetejo hiše Vipavskega trga s številnimi mostovi, zaradi cesar Vipavo vcasih imenujejo tudi slovenske ali male Benetke.  Izviri reke Vipave spadajo med izdatne stalne kraške izvire, saj zbirajo podzemske vode s kraškega zaledja Postojnske kotline in Nanosa. Glavna izvira reke Vipave sta Podskala in Podfarovž, ki se nahajata nekaj metrov stran od Glavnega trga, za Lanthierijevim gradom. Osrednja izvira ob vecjem deževju zelo narasteta. Poleg teh dveh izvirov pa osrednje predstavljajo tudi izvir v Jami, v Podlipci, Sležencu in izvir za Tabrom. Reka Vipava je edina reka v Evropi, ki ima deltast izvir.

Vipava izvira izpod zahodnega pobocja Nanosa, na stiku flišnih tal, nad katera so se narinili kredni apnenci, ki gradijo Nanos. Vipava je svojevrstna reka, ki izvira iz vec izvirov. Vsega skupaj jih je 7, nekateri viri pa navajajo celo številko 9. Njihovo število je odvisno od padavin v njenem kraškem zaledju. Vsi ne presahnejo niti v najvecji suši in so dovolj mocni, da je Vipava prava reka že takoj ob izviru. Najvecji izviri so na nadmorski višini 98 metrov in se ob najvišjih vodostajih dvignejo za do pet metrov. Temperatura vode ob izviru je nizka in stalna, med letom niha le nekaj stopinj, kar kaže na to, da pritece veliko vode iz ledenih jam v osrcju Nanosa. Najmocneje izvira Vipava Pod skalco, tik za Lanthierijevim dvorcem v središcu naselja. Ob njem je umetno izdolben vhod v podzemno jamo z jezerom. V enem od izvirov Vipave so našli tudi cloveško ribico, kar kaže na veliko razvejanost podzemnih rovov, po katerih se pretakajo vode. Tik pod izviri, ko se rokavi že zlijejo v eno reko, je v deževnih obdobjih pretok vode dokaj velik. Med leti 1958 in 1965 je znašal povprecni letni pretok med 6 in 9 kubicnimi metri, v sušnem obdobju med leti 1971 in 1973 pa še vedno 0,7 kubicnega metra na sekundo.

Hidrografsko zaledje Vipave so pobocja Nanosa in Hrušice, katerih skupna površina znaša okrog 140 kvadratnih kilometrov. Manj vode pritece iz ponikalnic v Postojnski kotlini pri Predjami. Veliko vec vode se steka v Vipavo nekoliko nižje, kjer se ji prikljuci najprej potok Mocilnik, ki izvira na zacetku Vipavske doline, in kraški hudournik Hubelj, ki izvira tik nad Ajdovšcino in prinaša s seboj vode iz vzhodnega dela Trnovske planote. V Soteskah pri Saksidu se Vipavi z leve strani prikljuci Branica, ki priteka pod kraško prelomnico severno pod Štanjelom. Še nižje se zbranim vodam z desne pridruži še Lijak, ki prinaša vode z zahodnega dela Trnovske planote. Gladina Vipave zaradi kraških pritokov mocno niha, in reka je pred urejanji, ki so se odvijala v drugi polovici 70 let dvajsetega stoletja, veckrat poplavljala. Z gradbenimi posegi so njene meandre v zgornjem in srednjem toku izravnali in povecali njihovo pretocnost, tako se danes v njenem spodnjem toku pojavljajo poplave, ki jih prej ni bilo. Dolžino Reke so skrajšali s 50 na 47,7 kilometra. Reki so ostali le še meandri med Prvacino in Biljami. Tu je ob bregovih reke ostal tudi še del nepokvarjenega poplavnega gozda.

Vipava in njeni pritoki so poganjali stroje že odkar so jih naši predniki izumili. Ob Vipavi je bilo do sredine 20. stoletja veliko mlinov in nekateri med njimi so bili zelo veliki. Najvecji in najzanimivejši je bil najbrž tisti, ki je stal v Peklu med Zalošcami in Saksidom. Hudourniški Hubelj, ki ima poleti precej manj vode, je bil bolj industrijsko naravnan in je že v 15. stoletju poganjal mehove fužin. Kasneje so ob njem zgradili še bakrarno, papirnico, pekarno testenin, tekstilno tovarno in pred koncem 19. stoletja tudi prvo elektrarno. Seveda je Hubelj poganjal tudi Jochmannov mlin, iz katerega je po drugi svetovni vojni zrasel Mlinotest.

Viri:

http://www.slovenia.info

http://www.vipavska-dolina.si

http://sl.wikipedia.org/

http://kraji.eu

EarthCache

Za dostop do EarthCache tocke bo najbolje, da parkirate na glavnem trgu v Vipavi, pred Lanthierijevo palaco (tocka PARK). Od tam se usmerite skozi prehod, nad katerim je lesena usmerjevalna tabla k izvirom Vipave (tocka PASS), nato pa po Ulici Ivana Šceka naravnost in desno. Že zelo kmalu boste zaslišali šumenje vode, ki mu je treba le še slediti. Zgornje koordinate vas bodo pripeljale do mostu cez Vipavo pri najvecjem izviru Vipave, ki se imenuje Podfarovž. Pot nadaljujte do naslednjega velikega izvira, Podskale, kjer je tudi gostinski lokal, za njim pa majhen, simpaticen park. Priporocam tudi sprehod do druge strani reke, kjer je del Vipave, ki se imenuje Tabor, in kjer je moc najti še nekaj manjših izvirov. Za dostop do te strani morate mimo Lanthierijeve grašcine do Vojkove ulice in po njej levo cez most Tabor, ki ga lahko vidite nizvodno od Podskale. Izkoristite priložnost in razišcite okolico, odkrijete lahko marsikatero skrito zanimivost!

Za registracijo te EarthCache tocke morate odgovoriti na naslednja vprašanja:

1.       Ocenite višino skalnate stene nad izvirom Podfarovž (tocka na naslovnih koordinatah). Lahko vzamete višino brez ali pa s porašcenim delom, le navedite, do kje ste ocenjevali.

2.       Pojdite do konca parka Pod skalo (tocka QUEST). Poglejte cez ograjo in opišite kraški pojav na vaši levi.

3.       Zacenši z izvirom Podfarovž, koliko ocitnih izvirov je moc opaziti do konca parka (tocka QUEST)? Na kratko opišite, kje so.

4.       Kot neobvezno nalogo pa naredite fotografijo vas ali vašega GPSja z reko ali izvirom v ozadju in jo pripnite vašemu vpisu.

Odgovore mi pošljite skozi GC profil. Potem lahko zabeležite vaš obisk, ne da bi cakali na posebno dovoljenje. Ce ste fotografirali, priložite zanimive fotografije.

Vpisi brez poslanih spremljajocih odgovorov, ali vpisi, ki vsebujejo odgovore na vprašanja, bodo izbrisani!

 

Description

The town of Vipava, where the river with the same name begins its journey, boasts a beautiful town center, with a few important sights, e.g. the Old castle, Lanthieri Castle, church of St. Stephen, Tabor fortress and numerous bridges. At the bottom of mighty Nanos houses of old Vipava crowd, connected with several bridges because of which Vipava is sometimes dubbed »little« or »Slovene« Venice. Vipava springs are strong karstic springs that collect waters from Postojna valley and Nanos mountain range. The two main springs are »Podskala« and »Podfarovž«, only a few meters from the main town square behind the Lanthieri Castle. At strong rainfall the two springs bulk up with water. Besides these two, important springs are also »v Jami«, »v Podlipci«, »v Sležencu« and spring »za Tabrom«. Vipava is the only river in Europe with a deltoid spring.

Vipava gets its waters from under the west slope of Nanos, where a flysch-based soil meets with limestone Nanos is built of. Vipava is quite a special river with several springs. There are 7 altogether, some sources even claim there are 9. Their number depends on the rainfall in its karstic hinterland. All don't dry up even in the driest of periods and are strong enough to make Vipava a real river already from the onset. The strongest springs are at 98 m a.s.l. and at highest waters raise for up to 5 m. Water temperature is low and constant, during the year it only fluctuates for a few degrees which leads to conclusion that the main body of water comes from the caves deep inside Nanos massif. The strongest spring is »Podskala«, just behind the Lanthieri Castle in the town center. There is an artificial tunnel to an underground cave with a lake. In one of Vipava springs the »human fish« (Proteus Anguinus) has been found – this testifies that underground tunnels where water flows are indeed connected to Postojna cave system.

Hydrographic background of Vipava River is Nanos and Hrušica, an area of approx. 140 km². Even more water flows into Vipava further downstream where Mocilnik and Hubelj, two torrential streams join in. Later, at Soteske near Saksid river Branica flows into Vipava and then Lijak stream which collects waters from western part of Trnovo plateau. The water level of Vipava is because of its karstic tributaries vary a lot and in the past the river often flooded. In the 1970’s melioration was undertaken which shortened the river from 50 to 47,7 km. Its meanders were flattened and are nowadays only present between Prvacina and Bilje. Unfortunately this also moved the flooding to the lower part where in the past this was not very common.   

Vipava and its tributaries have been used to operate machinery since long time ago. Until mid-20th century Vipava provided power to many mills, some of them very big ones. 

Sources:

http://www.slovenia.info

http://www.vipavska-dolina.si

http://sl.wikipedia.org/

http://kraji.eu

EarthCache

To reach this EarthCache park in the Vipava main square, in front of the Lanthieri Castle (waypoint PARK). From there head through the passage with a wooden sign (waypoint PASS) and then follow the »Ulica Ivana Šceka« street. Soon you will hear water and you should just follow this sound. Header coordinates will lead you to a bridge at the strongest Vipava spring, »Podfarovž«. From there continue downstream to »Podskala« spring where you will find an inn and behind it a small nice park. We also recommend you walk to the other side of the river, to Tabor where some small springs are located. To be able to get there you should go by the Lanthieri Castle to »Vojkova ulica« street, turn left and cross the »Tabor« bridge. Seize the opportunity and explore the surroundings!

To log this EarthCache find the answers to following questions:

1.       Estimate the height of the rock wall above the Podfarovž spring (at header coordinates).  Let me know from where to where did you measure.

2.       Go to the end of the park at “Podskala” (waypoint QUEST). Look over the wall and describe the karstic phenomenon on your left.

3.       Starting with Podfarovž spring, how many obvious springs did you see on your way to the end of the park (waypoint QUEST)?  Explain where they are.

4.       Optionally, take a photo of yourself or your GPS with springs or river in the background and attach it to your log.

Send your answers through my GC profile. After that you can log your visit, don't wait for permission from me. If you took photos, attach them to your log.

Logs without the answers sent to me or logs containing the answers will be deleted!

 

Pictures

 

Slika / Picture 1: Hidrogeološka karta širšega obmocja / Hydrogeological map of broader area

Vir / Source: Metka Petric, Janja Kogovšek: Hidrogeološke znacilnosti presihajocih pivških jezer / Hydrogeological characteristics of the area of intermittent karst lakes of Pivka, Acta carsologica, 34/3 (2005)

 

Slika / Photo 1: Izvir Podfarovž / Podfarovž spring

 

Slika / Photo 2: Izvir Pod skala / Pod skala spring

 

Slika / Photo 3: Izvir Pod skala / Pod skala spring

 

Slika / Photo 4: Izvir Pod skala / Pod skala spring

 

Slika / Photo 5: Pod skala

 

Slika / Photo 6: Mali izvir / Small spring

 

Slika / Photo 7: Vipava

 

 

Additional Hints (No hints available.)