Skip to content

Hybe-Pomnik padlych hrdinov 1. a 2.svetovej vojny Multi-cache

This cache has been archived.

FitReviewer: Ahoj,

mrzí ma to, ale táto geocache je deaktivovaná už príliš dlho a bez tvojej odozvy na žiadosti o jej údržbu.


Prechodné deaktivovanie kešky slúži na vyriešenie iba krátkodobých problémov, aby ju mohol jej vlastník v rozumnej dobe opraviť, alebo obnoviť. Obvykle to bývajú 4 týždne, potom je odporúčané uvolniť miesto pre prípadné nové kešky v danej oblasti.


Z tohto dôvodu musím kešku teraz archivovať.
Prosím, ak sa ešte tak nestalo - vyzdvihni všetky jej súčasti z terénu, nech po nás nezostáva neporiadok.


Ak sa predsa len ešte rozhodneš svoju kešku obnoviť, urob to čím skôr, aby ti nikto medzitým neobsadil miesto. Následne ma kontaktuj cez môj profil a nezabudni pripojiť GC kód tejto kešky. Geocache prejde nanovo review procesom a ak bude všetko v poriadku, vyberiem ju z archívu.


Rád by som sa Ti poďakoval za čas a námahu, ktorú si geocachingu doposiaľ venoval.

Ďakujeme,

FitReviewer - Volunteer Reviewer for Slovakia, www.geocaching.com
Geocaching.com Help Center

More
Hidden : 12/23/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mikrokeska sa nenachadza na uvedenych suradniciach, pretoze uz raz zmizla, kedze sa nachadzala na velmi frekventovanom mieste v obci. Jej skutocne umiestnenie je asi 5-7 minut peso od miesta zobrazenia.
Je potrebne priniest si vlastné pero.

Keska je venovana hrdinom pochadzajucim z obce Hybe, ktori padli za vlast pocas prvej a druhej svetovej vojny.

Obec Hybe leží v severnej casti Slovenska. Nachádza sa v Liptovskej kotline na úpätí Vysokých Tatier, v údolí Hybice a Bieleho Váhu v nadmorskej výške 690m n.m.Svojim pomerne rozsiahlym katastrálnym územím(5286,5694ha) v severojužnom smere sa najsevernejšou castou dotýka hraníc s okresom Poprad. V Hybiach žije 1548 obyvatelov. Obec Hybe má charakter polnohospodárskej obce s drobnými prevádzkami miestneho významu. Rolnícke družstvo patrí medzi prosperujúce polnohospodárske subjekty v Liptove. Urbárske pozemkové spolocenstvo Hybe je ekonomicky najsilnejším subjektom v obci. Okrem toho v Hybiach pôsobí niekolko malých podnikatelov v rôznych odvetviach ( stavebníctvo, služby, umelecké kovácstvo, cistenie peria, pohostinstvo a iné).

Spolocensky významnú infraštruktúru v obci predstavuje materská škola, základná škola, kultúrny dom, kostol Evanjelickej cirkvi a.v., kostol Rímsko-katolíckej cirkvi, Dom Dobroslava Chrobáka, knižnica. Oba kostoly, Pamätný dom Dobroslava Chrobáka, Pamätný dom básnika Jakuba Grajchmana, hrob Jakuba Grajchmana s náhrobníkom, pamätný dom Alojza Štróbla sa nachádzajú v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR, na zozname kultúrnych pamiatok. Celé jadro obce je vyhlásené za zónu kultúrneho bohatstva. V súcasnosti je v obci vytvorené silné športové zázemie, miestni športovci získavajú ocenenia v celoslovenskom meradle, najmä v bežeckom lyžovaní. V Hybiach sú velmi dobré podmienky pre zimné športy, cykloturistiku, pešiu turistiku ( Hybská tiesnava, minerálne pramene), hubárstvo. Nachádza sa tu lyžiarsky vlek a certifikované bežecké trate.V obci pracuje Dobrovolný hasicský zbor.

Pri evanjelickej cirkvi pracuje evanjelický cirkevný spevokol, detský spevokol, aktívne sa stretávajú mladí ludia a zúcastnujú sa rôznych táborov, stretávajú sa mladé rodiny s detmi. Miestnu školu navštevujú deti z okolitých obcí (Vyšná Boca, Nižná Boca, Králova Lehota, Malužina). Škola má dobre vybavenú pocítacovú triedu v rámci Infoveku a využíva Internet, na škole pracujú rôzne krúžky.Svoju cinnost preukazujú i skauti a v obci sa uskutocnujú rôzne vcelárske aktivity.

Dnešní Hybenia sú hrdí na svoju kultúrnu minulost, na významné osobnosti, ktoré vyšli z Hýb a uplatnili sa v rôznych oblastiach spolocenského i kultúrneho života. Dovolíme si spomenút niektorých z nich – spisovatel Dobroslav Chrobák, spisovatel, Peter Jaroš, historik a spisovatel Rudo Brtán, básnik Július Lenko, herci Ivan Rajniak , Ondrej Jariabek, Teodor Piovarci, Slavo Záhradník, režisér Ondrej Rajniak, režisérka ochotníckeho divadla Ružena Jariabeková, divadelný teoretik Rudolf Mrlian,akademický maliar Pavol Michalides, architekti Ján Svetlík, Jozef Chrobák, Vladimír Chrobák, Ján Mlynár, lekári Rudolf Rajniak, Július Breza, Ján Breza, publicisti Ondrej a Jozef Marušiak, dramaturg a prekladatel Slavo Marušiak a mnohí další.

Minulost mestecka Hybe

Královské mestecko Hybe vzniklo v 13.storocí vdaka svojej významnej polohe v údolí potoka Hybice, na križovatke obchodných ciest z Liptova do Spiša . Prvé písomné zmienky o Hybiach sú z roku 1239, ked král Belo IV. pripojil osadu Hybu ku královskému majetku v Liptove.

V auguste roku 1265 udelil Belo IV. osade Hyba štatút výsadného královského mesta . Od tohoto roku sa Hybe vyvíjali ako mestecko v právnom aj ekonomickom zmysle.

Vdaka výsadám, ktoré boli banskému a královskému mestecku Hybe udelené - výsada volit si richtára a farára, oslobodenie od platenia poplatkov na miestnom trhu, získanie práva meca a trhov, hranice vlastného chotára, možnost polovat a lovit ryby v chotári Hýb, používanie vlastnej mestskej pecate s mestkým znakom - sa v porovnaní s ostatnými osadami v hornom Liptove vytvorili lepšie podmienky pre rozvoj hospodárstva a obchodu.

Hybenia sa okrem tradicného rolníctva venovali aj remeslám a najmä obchodu. Od konca 13.storocia sa tu konal trh. V hospodárskom živote mestecka zohralo istý cas svoju významnú úlohu aj baníctvo, no nenadobudlo taký rozsah ako v stredoslovenských banských mestách. V dalších storociach zostali Hybe na úrovni mestecka, ktoré bolo súcastou panstva Hrádok, a to aj napriek velkému úsiliu hybských meštanov bránit svoju nezávislost.

Nový rozvoj mestecka Hybe nastal až v druhej polovici 16.storocia , ked sa Hybe stali centrom reformácie a v druhej polovici 17.storocia prostredníctvom artikulárneho kostola a školy centrom duchovného, kultúrneho a hospodárskeho života v hornom Liptove.

V období rokov 1750-1800 môžeme hovorit ako o období vrcholnej literárnej tvorby hybských artikulárnych a tolerancných kazatelov ( Ján Cernanský, Eliáš Marcek, Augustín Doležal, Matej Šulek).

Na rozhraní 18. a 19. storocia boli Hybe vidieckym mesteckom remeselnícko-rolníckeho charakteru. V rokoch 1848/1849 sa prejavili Hybenia ako národne uvedomelí a revolucne aktívni. Na cele verejného života v mestecku stála pokroková hybská inteligencia ( hybský lekár Jonáš Bohumil Guoth, básnik Jakub Grajchman, vicerichtár Ján Jaroš, evanjelický ucitel Jozef Jurányi a Daniel Šefranka, ucitel a ovocinár Ludovít Orphanides, notár Ludovít Klein,evanjelický farár Ján Juraj Kraus, richtár Ján Zudla).

Mestecko Hybe bolo v maticných rokoch zakladatelom Matice slovenskej, malo štyri knižnice, citatelský spolok a rozvíjala sa aj ochotnícka cinnost , ktorá zaznamenala v Hybiach dlhorocné tradície.

Na zaciatku 20.storocia vyšli z Hýb dvaja poslanci uhorského snemu, z toho jeden bol ministrom spravodlivosti (Ján Ružiak a Bartolomej Lányi). Bohatú históriu zaznamenali Hybe pocas celého 20.storocia.

Pokyny k nájdeniu kešky:

Uvedené súradnice vás privedú k pamätníku venovanému obetiam 1. a 2. svetovej vojny.
Spocítajte, kolkokrát sa na pamätníku nachádza meno Ondrej = A
Ján = B
Daniel = C
Július = D
Samuel = E
Peter = F
Jozef = G
Viktor = H

Výsledné súradnice sú:

N 49 02.(F-H)DG
E 019 50. 0(A+B+C-6)

Additional Hints (Decrypt)

Armzbxar / vg qbrfa´g trg jrg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)