Skip to content

Stara Tisnovka smer Brno Letterbox Hybrid

Hidden : 1/29/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato kes patrí do série Zrusené zeleznice Kurimska a zabývá se historií zeleznicní trati Kurim - Ceská - Brno. Ukáze Vám zbytky drázního telesa, vlastne vy si je sami objevíte, kes bude pouze Vasim pruvodcem. Jen chci upozornit, že nemusíte nikde vstupovat do blízkosti stávající zeleznicní trati. V dosahu kolejí nejsou ani stáze ani finalka.


Do série patrí nebo budou postupne patrit tyto kese:

Nezapomente si tedy opisovat bonusová císla.

Krátce z historie

Jednokolejná trat Brno - Tisnov byla slavnostne otevrena v cervenci 1885 za úcasti c.k. polního marsála arcivévody Salvátora. Koncesi na stavbu trati získala soukromá spolecnost StEG Spolecnost státní dráhy). Postupem casu byla trat prodluzována, v roce 1905 vedla az do Zdáru nad Sázavou (zhruba dnesní trat Tisnov - Bystrice nad Pernstejnem - Nové Mesto na Morave - Zdár nad Sázavou). Ze Zdáru trat poté navázala na jiz existující trat do Havlíckova (Nemeckého) Brodu.

Stará jednokolejná Tisnovka slouzila dlouho, a patrne by zustala dál jen lokálkou, kdyby hlavní zeleznicní spojnice Praha - Brno u Svitav neprocházela oblastí hustého nemeckého osídlení. Po Mnichovu byly nemecké oblasti odtrzeny a republika ztratila svou páterní zeleznicní spojnici. Bylo proto rozhodnuto o urychlené výstavbe nové dvoukolejné dráhy Brno - Tisnov - Havlíckuv Brod - Kolín. Práce byly okamzite zahájeny a výstavba trati pokracovala i za protektorátu. Jen postupne práce vázly a nové tunely pres Vysocinu byly premeneny na továrnu Dianu, která vyrábela stíhacky. Po válce se v projektu pokracovalo a po vzniku lidove demokratického Ceskoslovenska byla nová trat v roce 1953 zprovoznena. Místy z provozních duvodu nová trat sledovala staré teleso, jinde naopak vznikla v nové stope. V úseku Kurim - Brno z prostorových duvodu vedla vetsinou víceméne v soubehu s tratí puvodní.

Dlouho jsem si myslel, ze v úseku od zst. Kurim do zastávky Ceská vyuzila trat i puvodní teleso dráhy a tudíz; z ní nic nezbylo. Nedávno jsem vsak zjistil, ze se mýlím, po dobu výstavby nové trati stará fungovala plne v provozu. V tomto úseku vedly v tak tesném soubehu, ze jsem si zbytku nedokázal puvodne vsimnout. Vzhledem k terénu se zdá, ze dnesní vlecka k drevarské rampe v zst. Kurim vyuzívá teleso puvodní trati. Dál v oblouku smerem k Brnu po pravé strane kolejí je videt teleso trati, jak odbocuje pod zástavbu domku, kde jiz zaniklo. Zpet se vrací za Penny marketem a zde jiz je na horní hrane dnesního zárezu plne patrné. Kdo se prodere hustým krovím mezi tratí a zahrádkami pujde po sterkovém lozi a muze objevit klenbu z jedné strany zasypaného propustku a dále i kilometrovník puvodní trati. Ale je zde terén neprílis pruchozí a plný odpadku. Za zahrádkami pres polícka az ke krízení se státní silnicí je trat zcásti rozoraná, zcásti se dá tusit. Porád vsak vedla po hrane stávajícího zárezu trati. Dál je ponicena stavbou nové ctyrproudé komunikace a k krizovatky s odbocením na Kurim. Tento úsek postrádá cesty, je to doopravdy divocina. Ponechávám tedy pruchod pro zeleznicní nadsence a vrátíme se k vlastní kesi.

Úvodní souradnice Vás zavedou na zacátek údolí Ponávky v Mokré hore, kousek za Globus. V zásade se zde dá i zaparkovat. Kdyz se podíváte smerem k Brnu, vidíte rozbitou asfaltovou komunikaci, to je teleso bývalé trati. Dál do Brna vsak nepujdeme. Naopak se otocíme zády k Brnu. (Kdo si chce najít budovu bývalé výpravní budovy Reckovice, která je zachována, doporucuji kes GCYPZ7 s názvem Brnenská nádrazí: Reckovice.)

Ale dost povídání, stojíte zády k Brnu. Vasim úkolem bude prozkoumat teleso bývalé Tisnovky a najít potrebné indicie. Ty se vyskytují v blízkosti (do 5 metru) více ci méne zachovalých zbytku propustku a mostu. Jste-li pripraveni, muzeme vyrazit. Ale pozor nejdete po ceste mezi ploty zahrádek, ani neodbocujte vlevo do kopce k chatkám. Vás zajímá úzká pesinka, která vstupuje pod stromy lesa v prodlouzení asfaltové cesty.

stáz 1

Prvne narazíte na zcela zachovalý propustek. V jeho blízkosti je indicie. Az zjistíte, jak vypadá, máte napul vyhráno, ostatní jsou podobné. Ale bezná písmena a císla necekejte, tak jednoduché to nebude, ale slozité to také není.

stáz 2

Jdete o neco dál, jedná se zase o propustek, nad ním se klene socharský výtvor. Víc o sochách a skulpturách se dozvíte,kdyz budete chtít, z informacní tabule o kousek dál. Tímto propustkem voda tece jeste dnes.

stáž 3

Pokud pujdete dál, projdete bránou kozorohu a ocitnete se opet na polní ceste, která kousek vyuzívá bývalého telesa, ale rychle odbocuje k rybníkum. Na bývalém telese dráhy stojí sklad rybárského spolku, klidne jej obloukem obejdete, zde indicie nejsou. Ty najdete az narazíte na zbytky mostu pres cestu. (O pár metru dál je videt pres stejnou cestu dnesní most.)

stáz 4

Po case dojdete k dalsímu zachovalému klenbovému propustku, ale zde indicie není, zato se v blízkosti nalézá dalsí a tentokrát tradicní kes, venovaná Tisnovce. Kdyz pujdete dál, narazíte na náspu na objekt puvodní zastávky Jehnice. Najdete to napsane i na ceduli na objektu. Objekt vsak dnes je v soukromých rukou, tak se mu vyhnete a sejdete z náspu na cestu. Klidne muzete jít po ceste az za rybníkem, o indicie neprijdete. Pokud nebude na stromech listí, uvidíte pres rybník dalsí propustek, ale sem vás nepovedu, je hure prístupný. Pokud se ale budete chtít podívat, je pres prítok rybníka k dispozici provizorní mostek a pesina. Ocitnete se tak mezi zahrádkami a chatkami, jedna je prímo na náspu. Ale indicii hledejte az u dalsího mostu pres cestu, který je celkem dobre zachovalý a myslím, ze jej neprehlédnete, at pujdete kteroukoliv z techto cest. Trochu poradím, protoze zde bývá více zamudleno. Hledejte radeji u severní opery.

stáz 5 a 6

Po pár desítkách metru za mostem se cesta vrací na teleso bývalé dráhy a vede tak az do Ceské. Cestou narazíte na dva mosty u obou jsou indicie. U stáze 6 navíc krome indicie naleznete i krabicku ve které se dozvíte, jaké parní masinky zde jezdily pred zrusením. Jedna z nich bude pro vás obzvláste dulezitá. Urcite poznáte která. Nicméne, prosim, masinky v krabicce ponechte, nejsou ani na výmenu, ani na rozebrani. Dík. Jeste vám chci poradit, ze pokud zde cestou neco zatouchá, je to kanalizace z Ceské, která vyuzívá telesa dráhy a vede i po jednom z mostu.

A dál uz hurá k finále pro kes

Pokud chcete vedet, jak to pokracovalo v bývalé stanici Ceská a navazovalo na jiz popsaný úsek do Kurimi, ctete jeste kousek dál. V dnesní zastávce Ceská za nadjezdem silnice do Lelekovic stojí zvlástní domecek, to je bývalá výpravní budova, která jeste ted slouzí cástecne provozu dráhy. Stojí trochu na sikmo k dnesní trati, to není tak casté. Duvod je prostý puvodní koleje zde precházeli z pravé strany na levou pri pohledu na Kurim. O kousek dál muzete jeste najít puvodní propustek a zbytky dnes jiz nepouzívaných ramp.

A jak najít kes?

Dobre, predstavte si, ze kazdá stáz je jeden vagónek. Vznikne tak vlak s sesti vagónky a jednou lokomotivou. V kazdém vagónu V1 az V6 jede práve jeden cestující. Indicie na stázi napoví jeho krestní jméno. Tvým úkolem bude zjistit, kdy má svátek. Na mesíci nezálezí, podstatné je pouze poradové císlo dne v mesíci. To je dobrá zpráva né, kazdá indicie muze nabývat hodnot pouze od jedné do triceti jedné. No uz slysím pripomínky: Nemám kalendár!Radsi tedy prikládám zkrácenou verzi ze jmen, které muzete potrebovat.

Takze pokud na stázi jedna zjistíte z indicií, ze ve voze sedí Pravoslav, který má svátek 12. ledna pak do vzorecku za V1 dosadte císlo 12. Jednoduché. A co máte dosadit do vzorecku za masinku? No to je taky jednoduché, pokud víte, o kterou masinku se jedná, tak dosadte ono trojmístné císlo pred teckou oznacující její typ.

Tak a ted ty vzorecky:

N=49° 1(V2/2),(V6*(V1+V5)*(V5+V3)+V1-MASINKA)

E=16° 3(V5),(V2*V4*(V6+2*V4)+V6+MASINKA)

Po odlovu prosím uvedte kes do nálezitého stavu. Pouzitá krabicka pochází od relé, které se pouzívá jeste dnes u zabezpecovacího zarizení.

Kalendár

Antonín 13.6. Evzen 10.11. Ivo 19.5. Miroslav 6.3. Patrik 19.2. Tomás 7.3.
Bretislav 10.1. Frantisek 4.10. Jarmil 2.6. Norbert 6.5. Robin 30.1. Valentýn 14.2.
Ctirad 16.1. Gustav 2.8. Kamil 3.3. Oskar 1.8. Stanislav 7.5. Zdenek 23.10.
Dusan 9.4. Hynek 1.2. Leos 19.5.

Additional Hints (Decrypt)

Xqlm wfrz wv hzvfgbiny i zenmr, pvgvy wfrz ihav yvcbirub pnwr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)