Skip to content

Helgoland – Žlutý kopec / Yellow Hill EarthCache

Hidden : 12/5/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Významný krajinný prvek Žlutý kopec - Helgoland

Slepenec

Skalka Helgoland – Žlutý kopec


Poblíž Vaňkova náměstí v brněnské Masarykově čtvrti se nachází často přehlížená přírodní zajímavost. Významný krajinný prvek Žlutý kopec je chráněný nejen kvůli výskytu suchomilných rostlin (zvonek okrouhlolistý, jestřábník chlupáček atd.), ale i díky tomu, že jde o doklad přírodních podmínek na našem území od starších prvohor do dnešní doby.

Pokud se díváte na skalku Helgoland a líbí se vám její zajímavě tvarovaný rudý masiv, můžete děkovat pouze dobrým předpokladům pro odnos rozrušených hornin (denudaci) a lidskému faktoru (viz níže o těžbě). Skalní výchoz, tedy to co je z celého masivu vidět, je složen z křemenných slepenců vzniklých na pevnině erozí a následným usazením v období spodního devonu (něco okolo 410 mil. let staré). Vzhledem k tomu, ze v nich nebyly nalezeny žádné zkameněliny, mohou být ještě mnohem starší a pocházet z kambria (cca 500 mil. let). Místní slepenec je složen z povětšinou oválných valounů, které jsou z červeného křemene a šedočerného či šedozeleného buližníku (silicitu).

Rozsáhlejší skalní výchozy téhož původu se nacházejí i na Červeném kopci (zejm. Mahenova stráň nad Kamennou kolonií). Stejnojmenná earthcache Red hill však i přes svůj název mluví o žlutých spraších, naopak tato zmiňuje paradoxně k názvu Žlutého kopce červené slepence. Život dokáže být i v takovýchto věcech velmi záludný...

Jak na keš?


Pro úspěšné absolvování této earthcache je nutné zjistit jisté informace, tyto poslat na e-mail puczmeloun@gmail.com s předmětem Skala Helgoland a AŽ POTÉ se normálně zalogovat. Nečekejte na odpověď, pokud bude něco špatně ozvu se sám. Nešplhejte ale prosím po skále, přírodní eroze je už sama o sobě silná dost a nepotřebuje vaši pomoc.

1) Napište mi jména alespoň dvou dalších lokalit v Brně a jeho okolí, kde byste mimo Žlutý kopec mohli podobný červený masiv (tzv. "old red") najít.
2) Pokuste se ve slepenci samotné skály najít co největší oválný valoun:
A) Zjistěte jeho velikost (délku).
B) Zamyslete se nad tím, jak vznikl. Díky kterému živlu je tak malý a kulatý? Ledovec je zajímavá možnost, odpověď je ale mnohem jednodušší.
C) K logu povinně přiložte jeho fotografii (nemusíte na ní být vy, spíše k valounu přiložte metr nebo pomůcku, pomocí které jste se k naměřené hodnotě dostali).
3) Proč je skála na Žlutém kopci červená? Jaký PRVEK/KOV mění barvu zdejších hornin?
4) Během studování naučné cedule najděte piktogram určující na která zvířata nesmíte sahat. Radši se podívejte dvakrát, jde o zvířata, která se zde opravdu vyskytují.
5) Přidejte váš (individuální nebo jednotlivé členy týmu) geocaching nick, ať se dá váš log přiřadit k emailům. Taktéž k logu můžete přidat i další nepovinné fotografie – za každý obrázek nahraný k vašemu logu přimhouřím oko nad špatnými odpověďmi.

Máte nějaké další informace o těžbě na Žlutém kopci? Fotku rušičky, či knihu se zajímavostmi o okolí Helgolandu? Přidejte je prosím ke svému logu, nebo mi je pošlete na email. Rád těmito informacemi obohatím listing.

ENGLISH VERSION BELOW!


Proč je Žlutý kopec červený a jak vypadal v minulosti?


Již před více než 200 lety byl otevřen poblíž Helgolandu lom na kámen používaný při stavbě Špilberku. Krom kamene, se zde však těžil i písek, no a právě tento žlutý materiál používaný při výrobě cihel všude v okolí (více na keši Cihlova) nám přináší odpověď na otázku o názvu Žluťáku. Ten se totiž jmenoval Sandberg (písečný kopec), od kterého je k Žlutému kopci jen kousek.

Kamenolom na Žlutém kopci na mapách z let 1835 a 1854 Vojenské mapy Brna z let 1835 a 1854 (Zdroj: vilemwalter.cz)

Díky těžbě kamene a písku byl vrchol kopce úplně proměněn a jako památka nám zde zbyl pouze Helgoland původně skrytý pod zemí.

Kamenolom na Žlutém kopci
Obraz: J. Altenkopf – Kamenolom na Žlutém kopci (Zdroj: Muzeum města Brna, expozice hrad Špilberk)

O historii Žlutého kopce mluví i kniha Dějiny Brna 2, kde se píše, že ve vrcholném a pozdním středověku (tedy 14. a 15. století) se na kopci Summerperch (Žlutý kopec?) pěstovalo víno. V roce 1355 byly vinice na kopci Santperch (tedy Žluťáku) zapsány i v brněnské berní knize. Např. v roce 1645 pak kopec sloužil i jako základ švédských pozic při obléhání Brna. (Za tento odstavec děkuji geocacherovi Thami.)

Brno v roce 1645

Vrcholek pak ožil ještě začátkem padesátých let, kdy se staly skály i s okolím přísně střeženým objektem. Komunisté je obklopili drátěným plotem a nahoře vztyčili stožáry rušičky, která mela bránit poslechu "podvratných západních vysílaček". Podle některých se pod vrcholem dodnes nachází obří bunkr.

Vysílače na Žlutém kopci V pravém horním rohu si povšimněte dvou vysílačů na Žlutém kopci

Na začátku 90. let byla stavba rušiček odstraněna a nebýt zásahu magistrátu i výše zmíněného vyhlášení krajinného prvku, už zde mohla stát nějaká novostavba s krásným výhledem na Brno. Úprav se místo dočkalo v roce 2014 při kompletní rekonstrukci Vaňkova náměstí a jeho okolí. V roce 2019 pak poblíž Helgolandu vzniklo nové vyhlídkové místo, odkud lze spatřit jih Brna, Výhon i Pálavu.

Vaňkovo náměstí

EN: Helgoland rock - Significant landscape element Yellow Hill


Informační cedule Helgoland The Helgoland rock, named after the island with red sandstone in the North Sea, is protected by Brno as "Yellow hill" (the name of whole location around Helgoland) due to the occurrence of xerofitic plants but mainly because it documents the natural conditions on our territory in the older Palaeozoic and subsequent geological development. Namely, if you look at the Helgoland and you like interesting shaped red rock, you can only thank to denudation associated with favorable conditions. Humanly speaking to the fact, that local rock provides good preconditions for erosion. Local rock is composed from quartz conglomerate formed by terrestrial erosion and followed by deposition in the Lower Devonian (something around 410 million years old). Due to the fact that in rock wasn’t found any fossils, it may be much older and come from the Cambrian (about 500 million years). Local conglomerate largely consists of max 10 cm long oval boulders, which are red quartzes and gray-green or grey-black cherts. By the way, rocks of the same origin are located on the Red hill location, but the same name earthcache, despite its title, speaks about yellow loess and to contrast this earthcache ironically located at Yellow hill mentions the red conglomerates. Life can be in such things very tricky :)

What to do?
1) Write me the names of at least two localities in Brno and its surroundings where you could find a similar reddish rock massive.
2A) Try to find the biggest small stone (gravel/boulder) of which local red conglomerate is made of and measure it's size (length).
2B) Be sure to attach to the log a photo of the biggest boulder/gravel you found (you don't have to be at that photo, rather attach a tape measure or a tool you used to find out the measured value). There's no need to climb the rock.
2C) Figure out how was local boulders/gravels formed. What element made them so small and round? A glacier is an interesting possibility, but the answer is much simpler.
3) Why is rock at the Yellow hill red. Which chemical element/metal made rocks so reddish here?
4) During the studying educational sign, find which animal you may not disturb at the rock.
After answering all three questions send the answers by e-mail: puczmeloun@gmail.com with subject Skala Helgoland. Don't wait for confirmation. If something is wrong, I'll send an clarifying question.

And what else? (optional)
5) Please take another (these are not compulsory) photos of conglomerates or you in front of Helgoland rock and add it to your log.

Additional Hints (Decrypt)

1) Ancbií TP16W1G / Ybbx ng TP16W1G 2P) Biáyaý gine / Biny funcr 3) Erm / Ehfg 4) Vasbeznpaí gnohyr – boeámrx qbyr / Vasbezngvba obneq – cvpgher ng gur obggbz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)