Skip to content

Meandry Uslavy Traditional Geocache

Hidden : 12/3/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tradicni kes v krasne prirodni lokalite meandru reky Uslavy.


!!! POZOR !!! V okoli byl nekolikrat pozorovan divocak, pred Vama pravdepodobne zdrhne. Pozor si dejte na Vase psy, at se jim neprobudi lovecke pudy a nebudou si hrat na hrdiny :o) !!!


Meandr je prirodni zakrut reky. Formuje ho priroda, ne clovek, o to cennejsi je jejich vyskyt. Protoze clovek je jejich nejvetsi nicitel. Bohuzel.

Existuje dva druhy meandru – volny a zaklesnuty. Pod zaklesnutym meandrem si predstavte divokou reku, ktera ma silu hloubit zakruty v tvrdych podlozich. Tyto podminky jsou vetsinou na hornim a strednim toku reky – vzpomente si na vysoka skalni koryta Vltavy, Berounky nebo Strely. Coz opravdu neni nas pripad.

Reka Uslava za nekolik malo kilometru konci svoji cestu u svateho Jiri v Doubravce, kde se vlije do Berounky. Jsme tedy na dolnim toku reky, kdy poklidne tece, zpomaluji ji jezy, jeji sila je pryc. (Mluvime o standardnich podminkach, ne povodnovych stavech apod.)


Volny meandr potrebuje ke svemu vzniku misto, prostor do sirky, kam ma reka moznost expandovat. Idealni jsou ricni nivy. Ty jsou tvoreny mekkym sedimentem – pisek, jil, sterk, hlina apod. Tady se jeste muze projevit typicka reka na dolnim toku.

Priblizme si vznik a zivot meandru:

Na pocatku mame relativne rovny tok reky. Jak vsichni vime, tekouci voda s sebou nese i drobne sedimenty. Ty maji moznost se na pomalejsim toku usazovat na dne a tvorit tak bariery – jesepni breh. Proud reky se jim musi vyhnout, cimz se zmeni proudeni a voda vice narazi na protejsi breh – vysepni breh. Ten je vlivem vody vice vymilan – mluvime tedy o tak zvane bocni erozi.

Takze jeden breh je vymilan a na druhy voda kupi dalsi a dalsi material. Dochazi tedy k tomu, ze tok reky dostava tvar zakruty.
Predstavte si, ze jste molekula vody. Poklidne si to sinete smer more, kdyz pred Vami je skupina sutru, vyhnete se jim na stranu, naborite do protejsiho brehu a kus si ho odnesete s sebou. A protoze je tezky, tak jej zase o kus dal polozite a nachystate si sily na dalsi zatacku, poradne si najedete a vezmete to zase az ke vnejsimu brehu. Tam se Vam jede dobre, takze to muzete vzit rychle a kdyz jedete rychle, tak si zase s sebou naberete kus horniny. Opacny jev je na druhe strane, na vnitrni strane zatacky – tam se jede pomalu a kdyz jedete pomalu, tak nemate silu nest Vas kus sedimentu. Proto jej tam nechate. A tak vznikne casem dalsi bariera.

Postupem casu se proto tok reky zacne klikatit, je sama zatacka. A dojde to tak daleko, ze se tok reky bude natolik stacet, ze vytvori oblouk. Ten vsak neni spojity ale priroda na tom pracuje. Vymila vnejsi stranu meandru a zanasi vnitrni cast. A protoze se tak k sobe blizi dve vnitrni vymilane strany meandru, dochazi k postupnemu zuzovani pasu zeme a casem se rece podari koryto propojit.


Vznika tak relativne rovny tok reky s ostruvkem. Vodni tok kolem ostruvku, coz byl v minulosti hlavni tok reky, je minimalne vyuzivan. Voda tece tou nejjednodussi moznou cestou – primo. Je zde tedy minimalni proud, ten nema silu odnaset sedimenty a proto dochazi k zanaseni koryta. A to jak samotnou rekou, tak i v samotnem oblouku, hlinou z okolni zeme, listi, atd.

Je jasne, ze tato cast koryta je odsouzena k zahube, drive nebo pozdeji dojde k uplnemu uzavreni jedne casti oblouku koryta. Vznika slepa cast toku – slepe rameno. V te je minimalni proud a je jen otazkou casu, kdy sedimentujici reka zahradi toto koryto uplne. To potom mluvime o mrtvem ramenu.

Mrtve rameno nema svuj pritok vody, je odkazano na destovou a spodni vodu nebo na vodu, ktera sem pritece pri zvysene vodni hladine, kdy reka opusti svoje koryto.


To co jsme se ted naucili teoreticky, si muzeme ukazat i v realu;

Postavte se pobliz mista, kam ukazuji souradnice kese. Stojite na nevelkem kusu pudy, ktery sem nanesla voda. Podle mapy na info tabuli zde byl v minulosti tok reky v male zatacce. Dnes je koryto reky stocene do pismena S. Porovnejte si aktualni mapu s mapou cisarskeho katastru z roku 1938. Za 170 let doslo k vyrazne premene toku reky. Zkusme se proto taky posunout v case dopredu.

Stojite pobliz ukrytu kese, za zady mate most zhruba v SV smeru. Voda k vam tece od JV a dela kolem Vas oblouk. Vy stojite z pohledu reky na pravem brehu, na vnitrni strane oblouku. Vsechno je v poradku ale jen do te doby nez si uvedomite, ze jste z pohledu predchozi zatacky na vnejsi strane – na te, ktera je vymilana. A voda tece a tece a vymila a vymila a vy najednou stojite na ostruvku. Voda Vam za zady vymlela nove koryto. Jak jsme si vysvetlili, casem dojde k zaneseni a uzavreni puvodniho koryta. Puvodni koryto si projde stavem „delam ostrov, jsem soucast reky“ na slepe rameno a skonci jako mrtve rameno. Vy jste puvodne stal na pravem brehu a po techto zmenach jste na levem brehu.


To vse bude za predpokladu, ze se nic nestane s korytem pred Vami. Muze se totiz stat, ze si reka vymele spojeni velkeho oblouku, ktery je pred Vami. Koryto reky, ktere mate po leve ruce zanikne a vy budete porad na pravem brehu.


Trocha odborne terminologie: na vznik meandru ma vliv Coriolisova sila (pusobeni odstredive sily na telesa na rotujicim podkladu), ktera v tomto pripade zpusobuje, ze na severni polokouli u rek tekouci ze severu na jih je vice vymilan zapadni breh, u rek tekouci z jih je to vychodni breh. Na jizni polokouli je to presne na opak.

Tady, na male rece, to tolik nevadi ale predstavte si, ze je to reka nekolikanasobne vetsi, splavna, dulezita pro dopravu a ona Vam bude vyvadet takovahle  alotria. Bude si posunovat koryto reky, zanaset jej, z toho nemuzete mit radost. Proto reku zregulujete, narovnate ji tok, zavrete ho do vybetonovaneho koryta, zrychlite proud reky, nebude se tolik usazovat sedimentu, jen se Vam obcas po rece prozene povoden v mnohem vetsi mire nez driv, protoze okolni priroda ztratila schopnost zpomalit proud...
Vsechno ma sva pro a proti, je na cloveku, jak se s tim popasuje a co si pro sebe vybere.

Meandry mezi Koterovem a Bozkovem jsou porostle jasanovo-olsovym luhem, stromy rostou primo na brehu nebo velice blizko. Jde o porosty, ktere jsou primo navazany na ricni biotop. Tam kde je koryto delsi dobu stabilni, umozni vyrust i vetsim stromum. Doporucuji si zdejsi lokalitu poradne prozkoumat.

Podle me je to jedna z nejhezcich ricnich lokalit v okoli Plzne. A jsem moc rad, ze jsem Vam ji mohl ukazat.



Keska je L&L schranka o objemu 1,8l. Misto jejiho ukryti je jasne, jen muze byt k ni trochu komplikovanejsi pristup. Davejte si pozor kam slapete, muzou tady byt vymleta mista, tak at si neublizite. V lete se primo nabizi cesta z druhe strany pres vodu :o)

Rozhodne nedoporucuji odlov za zvysene vodni hladiny. Informace o prutoku reky v Koterove najdete tady - vodocet.

Ke kesi se neda dostat autem, parkovaci mista v Bozkove a Koterove jsou prilozeny pod listingem jako parkovaci body. Lokalita je dobre pristupna na kole i pro kocarek. Jen tech nekolik poslednich desitek metru budete muset sejit z cesty.


Snad se Vam tady bude libit :o)


Diky za navstevu.


zdroje:
informacni tabule
wikipedia meandry, ricni niva, coriolisova sila, mozna jeste neco
mapka z mapy.cz, upravena mnou

Additional Hints (Decrypt)

prean CRG, 1,8z ilfbxb, an wnibeh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)