Skip to content

#1 Biliard Mystery Cache

Hidden : 11/26/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CIELOM TEJTO KEŠKY JE LUDÍ OBOZNÁMIT S TOUTO PREKRÁSNOU HROU A S JEJ OFICIÁLNYMI PRAVIDLAMI.
Preto by som bol velmi rád, keby ste do logu napísali svoje skúsenosti s biliardom, nech už sú hocijaké.


Biliard je športová hra, pri ktorej sa špeciálnou palicou odrážajú špeciálne gule na špeciálnom stole potiahnutom zeleným plátnom. Existuje asi 35 druhov biliardu, najznámejšie hry sú 8-ball, 9-ball, 14.1 continuous, snooker.

Úvod

S Biliardom ste sa už urcite niekedy stretli alebo ste ho už skúsili hrat. Niektorí z Vašich známych alebo priatelov Vás napr. vzali so sebou a po krátkom sledovaní Vás zacali svrbiet prsty a dostali ste chut vziat do nich tágo a skúsit to sami. Prepadla Vás herná horúcka, boli ste fascinovaní tým, ako gule po odraze od mantinelu alebo od seba miznú v dierach. A to je práve to, co robí biliard tak populárnym. Nie nadarmo sa biliard v Amerike drží na prvých miestach v oblúbenosti. Nie len kvôli viditelne rýchlemu úspechu sa anglický brat biliardu – snooker – na britských ostrovoch stáva císlom jedna v rebrícku oblúbenosti – daleko pred futbalom. A práve na základe velmi jednoduchej prístupnosti tohto športu, viditelnosti úspechu, ale taktiež kvôli jeho sútažnému charakteru sa biliard stáva celosvetovo hraným a oblúbeným športom, výkonnostným tak aj amatérskym.
Biliard už dávno odlepil nálepku krcmovej zábavy. V USA a Kanade, ale taktiež v Anglicku, Japonsku, Indonézii a na Filipínach si ním profesionáli zarábajú peniaze, a milióny ludí každého veku a pohlavia holdujú zábave na zelených stoloch.
Aj ked sa Vám hra s 16 gulami urcite zdala fascinujúca a napínavá, vo Vašich prvých strkoch ste urcite rýchlo zistili, že gule casto nebežali smerom, ktorým ste chceli. Ked bol Váš spoluhrác rovnako dobrý alebo skôr rovnako zlý, hra mohla byt takmer nekonecná. Gule sa stále viac vzdalovali z výhodných pozícií, miesto aby konecne zmizli v niektorých z dier. Biela gula casto bežala príliš krátko alebo dlho, farebnú gulu netrafila alebo sama spadla do diery. Hovorili ste si smola. Ale toto boli len typické zaciatocnícke chyby, ktorým sa musíte naucit automaticky vyhýbat.

Pomôcky používané k biliardovej hre

V máloktorom inom športe ako biliarde závisí úspech v takej miere nie iba na tom, ako viete hrat, ale aj na Vašom vybavení. Je úplne jedno, ci hráte karambol, snooker alebo biliard – stôl, ktorý nestojí vodorovne, má príliš mäkké alebo tvrdé mantinely, gule, ktoré majú nepresné tažisko alebo krivé tágo, to všetko Vám môže úplne pokazit strk.
Tágo - hrác môže menit tága pocas zápasu - napr. rozrážacie tágo, hracie tágo a tágo na skoky. Hrác môže použit aj násady na predlženie tága.
Trojuholník - biliardová pomôcka, ktorá sa používa na postavenie biliardových gulí do pozície otvorenia danej biliardovej hry. Platí zásada, že po zdvihnutí trojuholníka z hracej plochy ostanú biliardové gule v pozícii na otvorenie hry nalepené vzájomne na seba.
Krieda - hrác môže použit kriedu na predídenie chýb pri strku.
Pomocné tága - hrác môže použit maximálne 2 pomocné tága pri jednom strku. Pomocné tágo sa hovoro nazýva hrable.
Rukavice - hrác môže použit rukavice na zníženie trenia tága o ruku.
Púder - hrác môže použit akékolvek množstvo púdru, ktoré je povolené rozhodcom.

Tágo

Biliardový stôl a gule sú vo väcšine prípadov dopredu dané faktory. Tágo si ale každý hrác môže kúpit podla svojej chuti. Rozlišujeme tága šrubovacie a vcelku. Rozhodujúce vlastnosti pre dobré tágo sú dlžka a váha. Dlžka kolísa v rozmedzí od 145 do 150cm a váha od 400 do 650g. Zaciatocníkom sa odporúcajú skôr tága tažšie (asi 500g). Väcšina tág sa vyrába dnes z (kanadského) javorového dreva. Takisto si môžeme vybrat aj špicku tága, ktorá má priemer od 10 do 14 mm. Tenšie špicky sa pohodlnejšie vedú, širšie majú väcšiu dotykovú plochu s gulou a tým pádom aj lepšie prenášanie sily. Koniec špicky tvorí kožená ciapocka. Spojovacia cast medzi kožickou a vlastným tágom je kostica. Ovela kvalitnejšie sú nalepovacie kožicky. Pred strkom by sa kožicka mala nakriedovat. Krieda zabranuje možnému sklznutiu tága po hladkom povrchu gule. Spodná cast tága je urcená na jeho uchopenie. Je bud lakovaná alebo omotaná páskou. Táto cast urcuje jeho cenu. Pomocné tágo slúži na to, ked nie je možné hrat bežným spôsobom.

Stôl

Biliardový stôl sa skladá z podstavca, stolovej dosky a mantinelov. V minulosti sa doska vyrábala z masívneho mramoru, no neskôr sa zacali používat dosky z bridlice. Dnešné dosky sa skladajú z troch rovnako silných bridlicových dosiek. Mantinely sa skladajú zo zmesi tvrdých gúm a mali by byt rovnako elastické. Táto elasticnost sa odlišuje podla výrobcu, takže mantinely sú obcas tvrdšie alebo mäkšie. Cím sú mantinely mäkšie, tým je väcší rozdiel medzi uhlom dopadu a odrazom gule. Mantinely a stôl sú potiahnuté jemným súknom z cesaného plátna, ktoré musí byt pevne napnuté. V Európe sa najviac používajú súkna hladké, na ktorých sú gule rýchlejšie, majú menší odpor a tým pádom majú pri strku gule väcšiu rýchlost. V USA sa používajú súkna vlnené. Taktiež farba súkna má dôležitú rolu. Zelená farba plátna ukludnuje, modré alebo tyrkysové môže byt na prvý pohlad atraktívne ale po dlhšom case takéto farby namáhajú oci. Pomer strán hracej plochy stolu je normovaná, vždy 1:2. Rozmer hracej plochy 9-stopového stolu je 127x254cm, výška 80-85cm.

Gule

V minulosti sa biliardové gule vyrábali z najcistejšej slonoviny. Okrem nich existovali gule železné a drevené, ale u nich bol smer a rýchlost po strku skôr otázkou štastia než hrácskeho rozumu. Slonovinové gule boli vytlacené umelohmotnými jednak kvôli ochrane zvierat a po druhé kvôli cenovej výhode a pritom modernou výrobnou technikou a materiálom. Hrat môžeme jedine s bielou gulou. Ostatných 15 gulí (farebných) sa delí na celofarebné (oznacené císlami 1-8) a na farebné s pruhom (polky), oznacené císlami 9-15.

Držanie tela a mierenie

Postavenie by malo byt uvolnené, ale pevné. Chodidlá sú rozkrocené asi na šírku ramien, lavá noha trochu pred pravou, telo má uhol asi 45° k ose tága. Horná polovica tela je ohnutá v páse, brada a oci by sa mali nachádzat nad tágom. Palec by nemal byt položený na tágu, pretože inak dôjde k nechcenému spevneniu zápästia a tým ku znemožneniu volného, nekrcovitého strku. Tempovanie (pohyby tágom dopredu a dozadu pred vlastným strkom, akýsi nácvik) slúži k vlastnému nastaveniu sily a smeru strku a malo by byt vedené v priamej línii. Hektické pohyby sa prenesú na strk a vo väcšine prípadov koncia neúspechom. Ideálna vzdialenost špicky tága od Vašej lavej ruky je asi 12 až 18cm. Postavenie tága by malo byt co najplošnejšie nad stolom. Príliš zošikma vedené tágo, s výnimkou niekolkých špeciálnych strkov, zvyšujete pravdepodobnost nepodarených strkov.



Druhy strkov

Strk zacína kontaktom špicky tága s bielou gulou, ktorý dáva bielej guli potrebnú energiu k pohybu. Strk koncí zastavením všetkých gulí na hracej ploche biliardového stola.

  1. Strk do stredu gule
    Považovaný za základný strk. Bod trafenia gule je presne v strede a smer je kolmý na stred gule. Tým gula dostane jednoduchú rotáciu okolo vlastnej horizontálnej osi. Po strku gula chvílu klže po povrchu, než ju trenie o plátno neroztocí. Dlžka sklzu závisí na sile strku. Vlastná sila strku nezávisí len na silnom a rýchlom strku rukou, ale aj na predlženom kontakte špicky tága s gulou.
  2. Nábeh
    Názov je preto nábeh, pretože gula po náraze ešte kúsok pobehne dopredu. Stane sa to vdaka dodatocnej rotácii, ktorú gula získa, pokial ju trafíme nad jej stred. Cím vyššie na vertikálnu líniu strk vykonáme, tým silnejšia je rotácia a tým menej gula klže. Výsledný efekt je ten, že biela gula po náraze na farebnú má ešte tolko zostatkovej energie, že beží pomerne rýchlo dopredu. Ako daleko, to závisí na rotácii a rýchlosti.
  3. Tahák
    Je to presný opak nábehu. Bod strku leží pod stredom gule. Gula po náraze získa spätnú rotáciu. Zahrat tahák nie je jednoduché, pretože popri množstve rotácie je nutné odhadnút aj dlžku vlastného šmyku. Pokial je táto dlžka šmyku príliš dlhá a strk príliš slabý, môže dôjst behom šmyku ku strate rotácie.
  4. Stopball
    Je to strk, po ktorom biela gula zostane stát na mieste.
  5. Strky s falšou
    Pri falšoch alebo pri strkoch napravo alebo nalavo od vertikálnej osi, gula zacne rotovat pravotocivo alebo lavotocivo. Cím dalej od stredu leží bod trafenia gule, tým silnejší je falš, ale tým menšia je súcasne rýchlost, ktorou sa gula pohybuje dopredu.
  6. Skok
    Skok je biliardový strk, pri ktorom biela gula prekoná prekážku jej preskocením, napríklad biela gula preskocí farebnú gulu. Korektnost správnosti tohto strku spocíva v jeho správnom vykonaní a skutocnosti, ci mal hrác zámer vykonat skok, alebo nie. Správne vykonaný skok je strk tága zhora do bielej gule, jej následné preskocenie prekážky a dopad na hraciu plochu.



Riešenie súradníc cache

  1. Aké množstvo gúl (okrem bielej) je potrebných pri hre 8-ball? (A)

  2. V akom pomere je šírka biliardového stola ku jeho dlžke? (B = Vyjadrenie desatinným císlom)

  3. Aké císlo je na guli s cerveným prúžkom? (C)

  4. Co sa používa na zabránenie možného sklznutia tága? (D = Pocet písmen odpovede)

  5. Ktorý zo strkov uvedených v listingu je nevhodný pri potápaní ciernej gule na obrázku vpravo?(E = císlo strku 1-5)

  6. Vyrábajú sa aj biliardové stoly potiahnuté cerveným plátnom? (ÁNO: F = 1 ; NIE: F = 0)


Dosadenie do vzorca

N 48° 43.(4*B/E)(A-D)((D+E)/F)
E 21° 12.(B*D)(D-E-F)(C-D)


Poznámky ku keške
Cache sa nenachádza na horeuvedených súradniciach.
V cache sa nenachádza pero ani ceruzka, prineste si preto vlastné písacie potreby.
Cache sa nachádza nedaleko horeuvedených súradníc.
Pre nájdenie kešky je potrebné zodpovedat na otázky a odpovede dosadit do vzorca.
Odpovede na otázky sú obsiahnuté aj v listingu.


Z KEŠKY SI OPÍŠTE BONUSOVÉ CÍSLO !


You can check your answers for this puzzle on Geochecker.com.

Ostatné kešky zo série::
#2 Biliard - osmicka
#2 Biliard - deviatka
#4 Biliard - strnastka

Additional Hints (Decrypt)

- cbq cnarybz - mn xnzrabz - cbmbe an šbséebi

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)