Skip to content

BESIP cache Mystery Cache

This cache has been archived.

pavelm2408: Podvádíte! Valná většina z vás podvádí - a neluští. Hra tím ztrácí kouzlo, smysl a soutěživou souměřitelnost mezi hráči. A v podvodech vás rozhodně podporovat nehodláme! - Ostatně co od vás čekat, až o něco půjde, když ve hře, při níž nejde o nic než o zážitek, nejste schopni hrát čestně.
Ti slušní mají zase jednou smůlu, těm se omlouváme. Prostě - smůla.
Kde byla k nalezení finálka této keše, najdete určitě třeba na finálky.cz, což nás nebaví - a proto byla tato keš zrušena. Poděkujte provozovatelům těchto a podobných stránek.
Případné následující logy typu FI lze tímto považovat za neplatné.
Na shledanou v lepších časech!

More
Hidden : 3/9/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mysterka na pocest našich každodenních verných, nemých pruvodcu na cestách - dopravních znacek.

***

Dopravní znacka

Dopravní znacky jsou jednoduché piktogramy urcené pro rízení a regulaci silnicního provozu na pozemních komunikacích. Jedná se o zarízení upozornující úcastníky silnicního provozu na nebezpecná místa, ukládají jim zákazy, príkazy nebo omezení, poskytují jim informace nebo zpresnují, doplnují nebo omezují význam jiné dopravní znacky. Význam dopravních znacek zpravidla stanoví Pravidla silnicního provozu. Krome dopravních znacek je provoz na pozemních komunikacích také rízen, zabezpecován a usmernován ješte dalšími dopravními zarízeními a dále také svetelnými a akustickými signály.

zn 3

***


Dopravní znacky v Evrope

Za predchudce dopravních znacek mužeme považovat už otisky chodidel pravekých lidí. Podle nich se totiž ostatní orientovali a jejich následováním pak prošlapávali pešiny a stezky. Svou cestu pravecí lidé také mapovali pomocí stromu a dalších, v prírode dostupných pomucek. 
Skutecná potreba znacek souvisí ovšem s vynálezy rychlejšího premistování z místa na místo. Již v Pompejích v dobe pred 2 tisíci lety tak byla oddelena peší zóna od ulice. Chodníky byly položeny výše než silnice a precházení tu umožnovaly vyvýšené kameny – neco jako predchudce dnešního prechodu pro chodce. Rímané zacali v dobe kolem roku 120 pr.n.l používat milníky, tedy svislé kameny s vyznacením vzdálenosti od Ríma. Vzdálenost byla udávána v mílích, a proto milník. Mimochodem, všech 300 tisíc kilometru tehdejších cest vedlo práve do Ríma. Stredovek pokracoval predevším ve znacení smeru a vzdáleností. Kolem roku 1700 zavedl ruský car Petr Veliký tzv. verstníky, kde jedna versta bylo 1067 metru. Ty oznacovaly vzdálenost mezi dvema ci více mesty. O neco pozdeji se pak objevily tzv. hodinové kameny, na kterých byla vzdálenost místa udávána v hodinách.
Potreba dopravních znacek prišla samozrejme s vynálezem prvního automobilu koncem 19.století. Poprvé tak automobil dostal prioritu. Z roku 1868 je doloženo použití primitivního mechanického semaforu z jedné križovatky v Londýne. Semafor mel tvar kríže napodobujícího lidskou postavu s rozpaženýma rukama a s možností je svesit. V roce 1903 vyšel v Anglii automobilový zákon, který poprvé na svete zavedl dopravní znacky podobné soucasným. První Silnicní kongres v Paríži v roce 1908 pak za úcelem sjednocení systému zvažoval nejruznejší návrhy. Prínosem byl ovšem až kongres v Seville v roce 1923, kde byly doporuceny výstražné znacky trojúhelníkového tvaru vrcholem nahoru. Silnicní kongres se od roku 1924 koná každé ctyri roky, výjimkou bylo jen prerušení v dobe druhé svetové války, kdy se pak první po válce konal v roce 1951. Pres všechny snahy se ovšem nepodarilo dopravní znacky doposud zcela sjednotit.

zn 2

***


Dopravní znacení v Ceskoslovensku

První výstražné dopravní znacky byly zavedeny v Ceskoslovensku od 1. listopadu 1935. V kvetnu 1938 byly zavedeny dopravní znacky a signály pokrývající již celou škálu významu. Od 1. listopadu 1939 bylo barevné provedení výstražných dopravních znacek v Protektorátu Cechy a Morava zmeneno do nynejší podoby. Pri dalších zmenách (napr. 1961, 1967, 1976, 1990) postupne pribývaly nové druhy znacek a u nekterých se menilo jejich provedení. Po rozdelení Ceskoslovenska platila v Ceské i Slovenské republice ješte nejakou dobu federální vyhláška z roku 1989, postupne však oba státy rozvíjely vlastní legislativu a druhy a podoba znacek se zacaly mírne odlišovat.

V Cesku vyhláška ministerstva vnitra c. 223/1997 Sb. ze dne 8. zárí 1997 s úcinností od 1. ríjna 1997 novelizovala federální vyhlášku 99/1989 Sb.


zn 1
Prvních šest druhu dopravních znacek v Ceskoslovensku, oficiálne zavedených roku 1935

***


BESIP

BESIP je zkratka pro bezpecnost silnicního provozu. Je soucástí názvu Oddelení BESIP, které je (v roce 2008) soucástí Ministerstva dopravy CR (patrí do Odboru provozu silnicních vozidel a ten do Úseku dopravne silnicního a Sekce dopravní agendy, infrastruktury a ekonomiky).
Poprvé se tato zkratka objevila v názvu sekretariátu Rady vlády pro bezpecnost silnicního provozu, který vznikl z Vládního výboru pro bezpecnost silnicního provozu, ustaveného roku 1967. V 70. letech nesly zkratku a ustálené logo BESIP mnohé osvetové aktivity v oblasti dopravní výchovy. Ministerstvo dopravy v informaci o historii útvaru BESIP neuvádí, jak se jeho organizacní struktura a zaclenení menily pri federalizaci Ceskoslovenska v roce 1969 ani pri zániku Ceskoslovenska v roce 1992.
V roce 1999 byl dosavadní sekretariát BESIP premenen v oddelení Ministerstva vnitra CR. V roce 2000 byla v souvislosti se zákonem c. 361/2000 Sb. tato agenda prevedena pod Ministerstvo dopravy a spoju CR, v roce 2003 prejmenovaného na Ministerstvo dopravy CR.
Útvar BESIP se zabývá metodikou dopravní výchovy detí ve školách, ale i preventivními dopravne-bezpecnostními kampanemi zamerenými na všechny kategorie úcastníku provozu na pozemních komunikacích.

zn 4

***


K vlastní keši

Úvodní souradnice jsou umísteny na jednu z velmi nebezpecných križovatek s vysokým potenciálem dopravních nehod.
V jednom míste se zde setkává pet komunikací. Do križovatky vstupují pod ostrým úhlem, mezi ploty, ze zatácky s kopce a zpoza rohu soucasne - casto brání rozhledu ve vegetacní dobe i prerostlá neposekaná tráva v nejbližším okolí. Hlavní silnice vede do méne frekventovaného smeru na Hlásnou Treban - naopak mnohem silneji zatížený smer na Lety je veden jako vedlejší. Velice casto potom dochází na tomto míste ke kolizním situacím, kdy ridici jedoucí práve z tohoto smeru si neuvedomují, že jedou po vedlejší a meli by dát prednost nejen vozidlum od Hlásne Trebane, ale i protijedoucím vozidlum jedoucím od morinského kostela po hlavní, odbocujícím vlevo do ulice vedoucí k místním bytovkám. Soucasne by tito jezdci meli dbát i vozidel jedoucím od techto bytovek, protože se jedná o dve vedlejší ulice, z nichž ta méne významná má ovšem prednost podle pravidla pravé ruky. Do tohoto dopravního chaosu  dále nemalou merou prispívá, že práve na této križovatce velmi casto zmatkují motoristé tápající kudy k Americe ci na Karlštejn, poté co zjistí, že na nejprímnejší ceste ke hradu je zákaz vjezdu (ovšem i tato znacka je ponekud zmatecná, byt je projistotu umístena na obou stranách dotcené silnice - v opacném smeru je dle dopravního znacení zákaz vjezdu platný jen v urcené denní hodiny, a to ješte v Karlštejne - a nikoli v širém plenéru mezi Morinou a Karlštejnem).
Celá dopravní "peklistika" by se dal vcelku jednoduše rešit ruznými zpusoby: novým zaústením silnice od Letu do silnice od Hlásné Trebane pod pravým úhlem, zmenou oznacení silnic hlavní a vedlejší podle skutecné frekvence provozu, snížením nejvyšší povolené rychlosti pred zaústením vedlejší silnice od Letu, prípadne doplnené stopkou.
Kritická situace byla v minulosti nekolikrát rozebírána s orgány dopravní policie. Jediným dosaženým výsledkem bylo posunutí zacátku obce pred križovatku (ve smeru do obce) - pred tím byla patricná znacka až za križovatkou (ovšem k tomu došlo cástecne též díky rozrustající se zástavbe Moriny) - a zrcadlo na križovatce, jež je ovšem co chvíli rozbité od nehod ci vandalu.

Pro dosažení finále je zapotrebí pobloumat ulicemi Moriny v rozsahu mezi dopravními znackami oznacujícími pocátek a konec obce a najít dopravní znacky oznacené na rubové strane. Potom již nic nebrání zjištené hodnoty dosadit do magické výpocetní formule

N 49° 57. 3x(A+B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L)+FxG+H' - E 014° 12. 4x(A+B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L)+C+D'

a odebrat se pro vyzvednutí finále.
(Vzhledem ke ztrátě K dáváme dočasně k dobru, že K=2.)





Pocet návštevníku - Besucherzahl - Attendance                                       NETWAY                                                                                                                       
                                                                                                            http://pocitadlo.netway.cz/

Additional Hints (No hints available.)