Skip to content

Pivni kruh 05 - Sokoluv posledni let Traditional Geocache

Hidden : 11/13/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pivni kruh 05 - Sokoluv posledni let - GPO

Serie 10 kesi (+ bonusovka) okolo kopce Sokoli (402 m.n.m) vhodna pro rodinne prochazky v krasne prirode s peknymi vyhledy.

S laskou od brnenského Geopiva tisnovskemu Geopivku.


Zapomenutá povest praví, že letel smerem od Brna kolem Tišnova veliký pták, sokol. Bylo to v podvecer a v zapadajícím slunci byl pták celý rudý, jako by krvácel. Kousek pred Tišnovem zakolísal, tiše vykrikl a z parátu mu vypadlo veliké vejce a dopadlo na úbocí jednoho z kopcu. Tomu se pak ríkalo Kopec sokolího vejce a dnes Sokolí. Pták pohlédl dolu, snad se chtel pro vejce vrátit, ale už zrejme nemel sil, krídly mával jen slabe. Ješte jej zahlédli, jak minul temeno Kvetnice a pak už jej nikdo nevidel.

Bylo to už dávno. Nekdy tou dobou se na východe Moravy, nedaleko Nitry, narodil malický Svatopluk, který se mel stát moravským králem. A v dalekém Egypte se blížil konec starobylých bohu vládnoucích zemi po dlouhá tisíciletí. Už císar Theodosius zakázal lidem, aby v ne verili a o jedenapul století pozdeji zavrel Justinián jejich poslední chrám na nilském ostrove Philae. Ale lidé nezapomneli a tajne je, uprostred krestanu, uctívali dál. Ovšem ted, o další tri staletí pozdeji, se krestané vzbourili proti novým pánum zeme, musulmanum, a prohráli. Roku 830 ovládl zemi zmatek a hruza, lidé umírali po tisících. A mezi nimi poslední desítky tech, kterí zustali verni starým bohum.

Bohové cítili, že se blíží jejich konec. Protože, co je buh bez uctívacu? Nic, jen stín ve vetru. Sešli se tedy nedaleko trosek starého chrámu, aby se poradili, jak zachránit když ne sebe, tak alespon to nejcennejší. První promluvil Osiris, buh plodnosti, úrody, vzkríšení a – piva.

"O úrodu starost nemám, Nil se o ni postará. Ani o vzkríšení se nebojím, je cenné i pro boha krestanu a muslimu," pravil starý buh. "Ani o plodnost se není treba bát, svetští vládci potrebují stále další muže do svých armád,“ poznamenal horce. "Jen o pivo se bojím. Pro následovníky Mohamedovi jsou opojné nápoje ohavností."

"Pivo mi dalo nový život," ozvala se Hathor. "Byla jsem zaslepena zurivou žárlivostí a chtela jsem zahubit celé lidstvo, protože neprokazovalo patricnou úctu velkému Ra. Žíznila jsme po krvi, ale napila se piva a zlost mne prešla. Opustila jsem podobu lvice Sekhmet a stala se opet Hathor, bohyní radosti, materství a lásky."

"Musíme pivo zachránit," promluvil Horus, ten který prebývá v Hathor. "Ani ty, velký Osire, ani ty, má milá manželko Hathor, se ze zeme nedostanete. Máte jen lidskou podobu a to velkou a vznešenou. Každý vás pozná a bez verících nemáte už žádnou moc. Neujdete ani délku jednoho pole, budete spatreni a to bude konec vás i piva. Já jsem sokol – pták, já létám. Sverte svuj poklad mne.“

Osiris a Hathor vložili svitky s posvátnými recepty do pevné schrány a poverili Hora, aby je odnesl tam, kde bylo pivo stále darem božím. Horus prijal podobu sokola, uchopil schránu a mohutne máchl krídly. Vystoupal vysoko nad brehy Nilu, vydal mocný pokrik a zamíril k severu. Ten pokrik potešil umírající bohy nadejí, že velký dar bude zachránen. Ale ten pokrik zaslechli také jejich neprátelé dole na zemi. Na obloze spatrili živou modlu svatokrádežne brázdící nebesa. Tisíce šípu se vznesly, stovky jich dolétly až k velikému ptáku, desítky jich sklouzly po jeho perí. Dva jej zasáhly. Jeden poranil pravý spár, druhý se zabodl pod levé krídlo. Krev prýštila z techto ran, když sokola nesla jeho krídla podél Nilu dolu k mori. V noci je prelétl a ráno již plul nad hornatou zemí. K poledni spatril velikou reku. Odpoledne prelétl další hory a v podvecer byla pod ním krajina malých rícek, kopcu a kopecku. Tady jej poranené telo zradilo. Zasténal a upustil schránu. Smutne za ní pohlédl a pak již, zcela vycerpán, dopadl do údolí za strmým kopcem. Sám, ztracený, bez života, v cizí, chladné zemi.


Pivo bylo významným egyptským nástrojem a potravinou. Pili jej všichni. Deti i dospelí. Bohatí i chudí. Mzdy byly casto vypláceny v podobe piva. Delníci na stavbe pyramid dostávali pivo trikrát denne. A když Egyptan opustil tento svet, byl pohrben i s dostatecnou zásobou piva. Pivo melo na starost nekolik bohu, hlavním bohem piva byl zmínený Osiris, ale pivo bylo soucástí rituálu i dalších božstev, Bast, Sekhmet a jejího pozdejšího aspektu Hathor.

O výrobu egyptského piva se pokusila rada odvážlivcu. Roku 1996 vyrobil britský pivovar Courage 1000 lahví a prodával je po £50. Další pokus zorganizoval napr. japonský pivovar Kirin. Z jejich práce mužete cerpat i vy.

A zde máte preklad experimentálního receptu na egyptské pivo na egyptské pivo, jediného, který se mi podarilo na internetu najít. Jeho autor Steve Gustafson vycházel z popisu od rímského autor Diodora Sicula (ten se mi najít nepodarilo).

1. Krok >>> 2. Krok >>> 3. Krok
0,5 kg jecmenné mouky
0,5 kg prosné mouky
2 šálky kukuricného cukru
voda
pekarské kvasnice
7,5 l vody
1 lahvicka Beano1
11 l vody
15 cm lékoricového korene
15 g anýzový semínek
15 g routy2
2 kg svetlého jecmenného sladového výtažku
1,5 kg medu
4 šálky cirokové melasy
vinarské kvasnice
Smíchejte šálek cukru s jecmennou a šálek s prosnou moukou. Pridejte vodu, abyste získali rídké, tekuté testo. Pridejte kvasnice a co nejlépe vše míchejte a hnette. Po 6 až 8 hodinách nalijte každé testo na vymaštený plochý plech a pecte do hneda. Upecené chleby nakrájejte na plátky a dejte je do toustovace. Do vroucí vody nadrobte jecmenný a prosný toust. Smes nechte vychladnout na pokojovou teplotu, vlijte celou lahvicku Beana a nechte odstát pres noc. Lékorici rozetrete a rozmelnete na malé lístecky, jako když se strouhá tužka. Precezený roztok ze vcerejška uvedte do varu. Pak do nej dejte všechno krome kvasnic a vody a nechte varit ¾ hodiny. Poté prilijte zbývajících jedenáct litru vody. Pridejte kvasnice a nechte (dlouho) kvasit, dokud nevznikne pivo.

1) Beano je prípravek proti plynatosti vyrábený firmou GlaxoSmithKline. Jeho úcinnou látkou je alfa-galaktosidáza, enzym, který rozbíjí složité cukry zpusobující trávící problémy. Výrobci domácích piv zjistili, že pridáním v prubehu výroby se cukry rozloží už predem a pijáci pak méne p... (nevypouštejí plyny), na rozdíl od starých Egyptanu. Prostredek je ale bohužel dostupný pouze v USA, takže se bez nej budete muset obejít.
2) Routa vonná je horká bylinka. Pridejte ji, jen pokud chcete pivo horcí. A pridávejte opatrne – ve vetším množství je jedovatá.

Zdá se vám, že polovinu casu pri výrobe piva trávíte pecením chleba? Ano, je to tak. Ve starém Egypte byla výroba piva vedlejší cinnosti pri výrobe peciva. V té dobe se prý pekarství a pivovarnictví považovaly za dva aspekty téhož remesla.


Zdroje: Vybíjení lidstva(EN), Pivo ve starém Egypte(EN), Alkoholy starého Egypta(EN), Recept na výrobu egyptského piva(EN), Kirin varí staroegyptské pivo(EN)

Pivní kruh: 01 > 02 > 03 > 04 > 05 > 06 > 07 > 08 > 09 > 10 > BONUS


Additional Hints (Decrypt)

[CZ] an fgebzr irqyr qíel [EN] ba n gerr whfg ol n ubyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)