Skip to content

Naucna stezka Vitezslava Novaka Mystery Cache

Hidden : 11/11/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Naucná stezka Vítezslava Nováka



.

Na tríkilometrové trase od zámku k myslivne Johanka seznamuje návštevníky s prírodou, lesním hospodárstvím a zajímavostmi kamenicka a s životem a dílem kamenického rodáka, hudebního skladatele Vítezslava Nováka.

V nedeli 26. srpna 1984 v 9.00 hodin byla slavnostne otevrena cleny SVN „Stezka Vít. Nováka“. Obnovená naucná stezka byla otevrena pri oslavách Dne Zeme v dubnu 2006. Délka: 3 km, pocet zastávek 12. 


Trasa:
Kamenice nad Lipou (zámek) – Hamerky – Rudolfova pila - Pecovský rybník – Modrínová alej – myslivna Johanka.


Zámek
Vznikl na míste gotického hradu ze 13.století, prestavbou z hradu na zámek (z gotiky do renesacní podoby) za vlády Jana Malovce r.1580-1583. Nádvorí a palác mají puvodní rozlohu, k hradbám byly navenek pristaveny prostorné místnosti a vystaveny dve patra arkád, pricemž jedno patro arkád bylo za Geymülleru zazdeno. Roku 1839-1842 byla v jednom z krídel zámku zrízena dílna na kamplování vlny. V letech 1946-1998 sloužil zámek jako detská ozdravovna predevším pro lécení respiracních onemocnen. Od roku 1998 je zámek ve správe Umeleckoprumyslového muzea Praha, které provádí rekonstrukci zámku dne 21. ríjna 1995 pri oslavách 125. výrocí narození hudebního skladatele Vít. Nováka byl ve 14.00 hodin odhalen pomník – busta V.Nováka, dílo akademického sochare Jana Kodeta v prostoru pred zámkem.

Pred zámkem se také nachází pomník, venovaný uciteli a zakladateli skautingu v Kamenici nad Lipou Frant. Sadílkovi, který zahynul 26. zárí 1942 v koncentracním tábore Mauthausen.


Zámecký rybník
Na jeho brezích se nachází rostlina dáblík bahenní v okolí Kamenice nad Lipou je prokázán výskyt techto chránených druhu rostlin – srstnatec májový, bledule jarní, drípatka horská, vachta trojlistá a silne ohrožené druhy jako všivec mokradní a rosnatka okrouhlolistá


Hamerky - lesopark (dríve Hermanské údolí) – jak již samotný název napovídá stávaly zde hamry na zpracování železné rudy, lépe receno testovité hroudy, která vznikala tavbou nekvalitní rudy, težené v okolí Kamenice. Dodnes se zachovaly cásti vodních del. Hned vlevo, za prvním mostem zvaným „cervený most“ stával hamr. Koncí zde privádecí náhon, který se táhne v délce asi 200 m a pokracuje tak zvaný jalový, jímž tekla voda po práci zpet do recište.

Hamr je  kovárská dílna, která je vybavena stroji pohánenými vodním kolem. Vybavení hamru bylo stejné jako u kovárny – výhen, mechy, kovadliny, sveráky, kladiva, sekáce, útinky, zápustky, klešte, ale navíc zejména vodou pohánené buchary.

Hamr je výraz používaný jak pro budovu, tak i kovací stroj, který dnes oznacujeme jako kruhobežný padací buchar.


Rudolfova pila  – Provoz parní pily byl zahájen v roce 1874, od r. 1943 nese název Rudolfova pila. Zde stávala vysoká pec na tavbu železné rudy. O této skutecnosti krome starých listin vypráví i zmena názvu rybníka na pocátku 19. století – z Hermanského na Pecovský. Po ukoncení cinnosti železáren zde vznikla pila pojmenovaná po majiteli panství Rudolfu Geymüllerovi. Pozdeji sem byly prestehovány z Kamenice sádky, které zanikly až pri nicivé povodni v roce 1949. Pila byla znárodnena. Pila je dnes už bohužel v dezolátním stavu a z budov zbyly jen trosky.


Pecovský rybník
Nachází se u trasy – název od pecí (u rybníka stával hamr).

Mezi Pecovským a Dvouhrázným rybníkem se nachází areál pro odchov lososovitých ryb, který byl vybudován v roce 2008 - 2009. Pokud budete chtít areál navštívit a koupit si cerstvé rybicky, pak otevírací doba je po - pá 8:00 - 17:00 a v so 8:00 - 12:00.


Rybník dvouhrázný  – jeden z velmi starých rybníku, zajímavý tím, že jeho hráz je lomená. Stával zde odedávna mlýn, a v dobe železárství na Kamenicku pak i hamr, po nemž se zachoval pouze viditelný náhon pod hrází. Výskyt mnoha chránených živocichu a rostlin.


Modrínová alej
Vysázena r. 1835 o poctu asi 118 staletých stromu se nachází smerem k myslivne Johanka


Myslivna Johanka
Postavena r. 1793, zde na fortovne bydlel lesmistr barona Geymüllera, Augustin Pollenský se svou rodinou a zde se mu 21.cervna 1849 narodila dcera Marie, kterou pozdeji pojal za manželku jejich rodinný lékar MUDr. Jakub Novák (rodice slavného ceského hudebního skladatele Vítezslava Nováka 1870 – 1949).
U myslivny je školkarské stredisko Johanka, které pestuje jehlicnaté, listnaté a okrasné stromky. Myslivna v dnešní dobe prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Zastávky:

1. Úvodní zastavení u zámku - historie stezky, mapka trasy. Ukazatele vybízejí k návšteve zámku a zahrady s památnou lípou.

2. Významné stromy LCR - zastavení seznamuje s programem evidence významných stromu rostoucích na pozemcích ve správe Lesu CR a predstavuje nejhodnotnejší stromy v okolí.

3. Vodní plochy, mokrady, potoky - význam vody pro krajinu, príklady ohrožených druhu živocichu a rostlin vázaných na vodní prostredí, obnova krajiny.

4. Ptací budky - ruzné typy ptacích budek s vyobrazením a popisem ptáku, kterým slouží. Zastavení je doplneno budkami rozmístenými na stromech v okolí.

5. Památné stromy a chránená území - strucný popis památných stromu a prírodních památek v okolí Kamenice nad Lipou vcetne mapy.

6. Rostlinná ríše - príklady rostlin, se kterými se mužete setkat v našich lesích.

7. Živocišná ríše - 6 druhu savcu obývajících krajinu v okolí. Vyobrazení, popis.

8. Stromy - zastavení hovorí o významu stromu. Strucným popisem a vyobrazením predstavuje stromy naší krajiny.

9. Lesní hospodárství - prírodní podmínky, stav a složení lesu v okolí, historie a soucasnost hospodarení v lesích.

10. Litorální pásmo Pecovského rybníka - co je litorální pásmo, které živocichy zde mužete spatrit, popis, vyobrazení. Zastavení je doplneno odpocívadlem s výhledem na litoral.

11. Územní systém ekologické stability - Co je ÚSES? K cemu slouží? Popis, mapy. Zastavení je umísteno v trase regionálního biokoridoru.

12. Vítezslav Novák - zastvení u myslivny Johanka venované jednomu z nejvýznamnejších kamenických rodáku. Životopis, dílo, vazby k mestu a okkolí, doplneno obrazovými materiály.



K samotné keši.
Budete muset absolvovat celou stezku pro získání potrebných indicií.
Geovozítko zaparkujte nejlépe na námestí. Na námestí také musíte najít dum  c.p. ??, kde  žil
Vítezslav Novák - hudební skladatel a národní umelec, narozen 5. prosince 1870 v Kamenici nad Lipou. Na dome, kde žil Vítezslav Novák je jeho bysta a u nej císlo popisné.  c.p. je první indicie.

pokud c.p. je  45 tak (A=7)

                     55 tak (A=3)

                     65 tak (A=6)

Naucná stezka Vítezslava Nováka zacíná cca 15 m od hlavního vchodu do zámku. (první informativní tabule naucné stezky)

Potrebné indicie naleznete zespodu informativních tabulí. Jsou pouze na 5 z 12 zastávek.


Po získání všech indicií dosadte do následujícího vzorecku.
 
N49°19.(ABC) E015°06.(DEF)

Additional Hints (Decrypt)

[FINAL]fgneý cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)