Skip to content

Dusnicky spacir Multi-cache

This cache has been archived.

Ajlan1001: Vzhledem k tomu, že se keš objevila na finálkových serverech a téměř nikdo ji neluští, došli jsme k závěru, že je zbytečná. Archivujeme ji stejně, jako téměř všech dalších 43 krabiček, kterým jsme věnovali mnoho svého času a úsilí. Vážení kačeři, choďte si na tradičky když potřebujete body více než zážitky.
Pavla a Pavel

More
Hidden : 11/7/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



znakVítejte v naší nové keši,  která by Vás ráda seznámila s obcí Dušníky a její historií.

 



Historie obce Dušníky

 
Obec Dušníky leží asi 5 km od Roudnice n. L. První záznam pochází z roku 1226. Protože vznikla na zádušním pozemku, byla pojmenována Zádušníky. Obec Dušníky znamená ves dušníku, v níž žili dušníci-poddaní na pozemku zádušním. Dušníky puvodne patrívaly knížatum ceským soucasne s panstvím budynským. Pri založení kláštera doksanského roku 1141 daroval král Vladislav tomuto polovinu Dušník a to statky dolní. Horní strana se dvorem panským, zvaným Náprava, precházela v držení ruzných vladyckých rodin. Dvur Náprava byl statek svobodný, nepodléhající žádným poplatkum. Název Náprava se používá dodnes pro prostranství u hasicské zbrojnice,jako Velká náprava,a detské hrište jako Malá náprava. Ve válkách husitských pozbyl klášter také Dušníky, toho casu ztratil vetšinu svých osad, kterých si sousedící páni bud privlastnili, nebo králem Zikmundem a Jirím z Podebrad temto zastaveny byly. Ku konci 15. a zacátkem 16. století patrila horní cást Dušník pánum Ilburkum z Charvátcu, napotom kolem roku 1535 Hradu pražskému,1580 pak panu Štauchovi z Chlumu.
 
V 17. století patrila horní cást Dušníky Dorote Smrckové, která 12.3.1658 prodává smlouvou ves Dušníky Cyrilu Norbertu Hofmanovi, proboštu kláštera doksanského, s dvorem zvaným Náprava, s krcmou a vypálenou tvrzí za 2200 zlatých rýnských. Stav této osady byl po tricetileté válce velmi zubožený. Tehdy bylo v Dušníkách 12 usedlíku, patrících ke klášteru, dve hospody, dvur a nejaká chatrc pode dvorem, ovšem vypálená. Ve válkách napoleonských 1804-1813 byl ve dvore zrízen špitál pro ranené vojíny a soucasne též hrbitov patrící ke statku Novotných. Na tomto míste pri ceste do Nížeboh byla zrízena kaplicka. Roku 1832 rádila v obci cholera, na kterou zemrelo 21 osob. Na konci 18. století byla zrízena v Dušníkách pokoutní škola. V roce 1796 vystavil zednický mistr Josef Sýkora domek cp. 41, kde vyucoval dítky se svolením vikariátu. Pro velký pocet žactva byla postavena v roce 1868 škola v Nížebohách pro obce Dušníky a Prestavlky.
12.8.1911 podalo dušnické obecní zastupitelstvo žádost o zrízení místní školy. Se stavbou se zacalo 14.5.1913. Vyucování v nove postavené škole zacalo 1.1.1914. Do školy nastoupilo 42 detí.

Dušníky

dušníky

***


Obec Dušníky ve 20. a 21.století
 
Významnou událostí obce Dušníky byla stavba nové školy z roku 1913. 1.svetová válka si vyžádala dle zápisu kroniky 6 mužu z Dušník , kterí padli na bojištích . V roce 1911 byl starostou p. František Rubeš. V roce 1920 žilo v obci 403 lidí. Nejen svetové války si vyžádaly obeti na životech. I 50. léta krute zasáhla do života nekolika rodin v obci Dušníky.
Dle kroniky byla vystehována p. Eliška Tumová cp.15. Uveznen byl p. František Rubeš, na dolech v Ostrave byl zavalen a usmrcen vojín PTP p. František Hautke. Ostatním "kulakum" byl majetek zabaven a zestátnen. K významným stavbám obce patrí elektrifikace obce, která se uskutecnila v roce 1947, stavba prodejny z roku 1972, v roce 1975 stavba verejného vodovodu, v roce 2001 plynofikace obce, v roce 2002 verejná kanalizace s využitím cisticky v Roudnici n. L - Podluskách.
 
 Katastr obce Dušníky zaujímá rozlohu 427,9 ha. V obci je prihlášeno k trvalému pobytu 400 obyvatel. Rada spoluobcanu úspešne podniká. Obcané obce Dušníky vlastní kolem 100 osobních aut a 3 letadla.


dušníky

Dušníky
                    
***

 
K vlastní keši

Úvodní souradnice vás dovedou k objektu, na nemž naleznete dva letopocty. Ciferací rozdílu získáte císlo A. Dosazením do vzorce 50° 25. (A-2) (2A-6) (A+4)´, 14° 11. (A) (A+A-1) (A-3)´  se dostanete k místu, jenž dokumentuje  další cást historie naší obce. Zde zjistete, jakého veku se dožil Josef  Lisec. Ciferací získáte císlo B.  Další zastávkou je stage skrytá pod souradnicemi  50° 25. (B-A+2) (2B-A) (B-A)´, 14° 11. (B-1) (2A-B-2) (2B-9)´. Ciferný soucet letopoctu na tomto objektu je císlo C, po jehož dosazení  do vzorecku  50° 25. (C-2A) (2B+1-C) (C-2B-1)´, 14° 11. (B-A) (C-A) (2C-3B)´ mužete jít na místo opredené dušnickou legendou. Traduje se, že pokud zde za úplnku poklekne panna a pomodlí se, zjeví se jí voják, který byl v dobe napoleonských válek popraven za pomer s jeptiškou sloužící ve zdejším špitále. (Prirozene se nejednalo o pracovní pomer). Jeptiška byla za trest zaživa zazdena a popravený voják pak pohrben práve zde. Pokud budete keš lovit jako nocní a odhodláte se k této seanci, pak prosíme, popište nám tento okultní pokus v logu. Zatím to prý bylo vyzkoušeno jen jednou a od ocitého svedka víme, že dotycná nebyla pannou ani náhodou a presto se zjevení dostavilo. Rádi bychom vedeli, zda to bylo opravdu vlivem Luny a modlitby nebo množstvím požitého alkoholu na nedaleké zábave. K dalšímu lovu vám ovšem postací odecíst od poctu dlouhých planek na dverích ty svislé krátké a dostanete tak císlo D.  Nyní dosadte do  50° 25. (A-D) (B-D) (C-D-B)´, 14° 11. (A-2D) (B+D) (B-2D)´ a znovu se vydejte za šipkou. Dovede vás k predposlední zastávce této procházky. Zde spocítejte celá ctvercová pole na dverích. Tím získáte císlo E, které je treba dosadit do vzorecku  50° 25. (E-C-A) (E-4B+2D) (E-4A)´, 14° 11. (2D) (C-E+2A+D) (B)´. A už znáte polohu poslední stage. Zde najdete letopocet, jehož ciferný soucet F mužete vložit do formule finálového výpoctu. Cílem  tohoto špacíru je prirozene krabka pro vás. Skrývá se na souradnicích  50° 25. (F-C+2D) (E-2C+2D) (C-2A-D)´, 14° 11. (B-A) (A+2D) (F+2A-E-2D)´. Prejeme vám príjemnou procházku a úspešný lov.





Pocet návštevníku:                
                       NETWAY                                                                                                                       
                                                     
http://pocitadlo.netway.cz/

Additional Hints (Decrypt)

orm uvagh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)