Skip to content

Barevny svet Mystery Cache

Hidden : 10/30/2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dobry pokus, ale takhle to nepujde.


Uvedomili jste si nekdy, ze vse okolo nás je ruzne barevné? Vnímáme to jako samozrejmost a nikdy jsme se si neuvedomili, jaké by to bylo, kdyby byl svet jen cernobílý, nebo kdybychom o tento vjem prišli. Za tuto krásu sveta mužeme podekovat našemu zraku.
Zrak je smysl, který umožnuje živocichum vnímat svetlo, ruzné barvy, tvary. Pro cloveka je to smysl nejduležitejší, asi 80% všech informací vnímáme zrakem. Zrak je zameren predevším na vnímání kontrastu, proto dovoluje videní kontur predmetu, jejich vzdálenost a významne se podílí na orientaci v prostoru.
Vlastní vnímání svetla je založeno na citlivosti zrakových pigmentu (napr. rodopsin) na svetlo. Svetlem se zrakové pigmenty rozkládají, címž zahájí retez chemických reakcí, které vedou k prevedení signálu na elektrický potenciál, vzruch, který prenáší informaci do zrakových center mozku. Fotoreceptory lidského oka jsou citlivé na svetelné vlny v rozsahu 400 – 760 nm. Absolutní práh citlivosti je 10-19 J, což odpovídá energii jednoho jediného fotonu.
Smyslovým orgánem je oko (oculus), které je složeno z ocní koule a prídatných orgánu. Vlastní svetlocivná vrstva oka, sítnice, obsahuje fotoreceptory, vysoce specializované svetlocivé bunky,tycinky a cípky. Ty jsou zanoreny v pigmentovém epitelu, který zajištuje jejich výživu a svetelnou izolaci. Clovek má v každém oku pres 100 miliónu svetlocivých bunek.
K dokonalosti zrakového vnímání jsou nezbytné cásti oka tvorící jeho optický systém (rohovka, komorová voda, cocka, sklivec), který soustreduje paprsky tak, aby jejich ohnisko bylo na sítnici.

Barevné videní

Vnímání barev zajištují cípky. V normálním lidském oku existují tri druhy cípku, lišící se barevnými pigmenty a citlivostí k vlnovým délkám, které urcují jednotlivé barvy. Cípky vnímající cervenou, zelenou a modrou barvu tedy zajištují vnímání všech barev. Normální videní je trichromatické, videní barvoslepých lidí je napr. dichromatické (dva druhy cípku). Málo známým faktem je, že se u nekterých lidí vyskytuje i opak barvosleposti, tedy ctyri druhy cípku.
Všichni živocichové nevnímají barvy stejne jako clovek. Trichromatické videní je výsada primátu. Vetšina savcu má pouze dichromatické videní, jako barvoslepí lidé. Je známým faktem, že pes je barvoslepý - ale ne úplne, vidí dobre cervenou a žlutou barvu. Kun nemá cípky citlivé na zelenou barvu. Naproti tomu ptáci, plazi a ryby mají obvykle tetrachromatické videní, tedy ctyri druhy cípku. Clovek a ostatní primáti vnímají barvy od modré po cervenou (tedy svetlo s vlnovou délkou zhruba od 400 do 700 nanometru. U ptáku je citlivost mírne posunuta k modrým barvám. Hlubinné ryby mají citlivost hlavne na modrou barvu, která proniká pod morskou hladinu nejhloubeji. Motýli vidí ultrafialové svetlo s vlnovou délkou kratší než 400 nanometru, ale nevidí naopak cervenou. Nekterí hadi vidí široké spektrum barev od ultrafialové až po infracervenou (nad 700 nanometru). Stejne tak zraková ostrost dravcu a kockovitých šelem je mnohem vetší, než u cloveka. Jsou ale živocichové, kterí vnímají jenom svetlo a tmu, nebo jsou úplne slepí.
Zkusme tedy otestovat, jak dobre vidíte barvy. Verím, že vidíte všichni správne a pro keš si dojdete sem:

Additional Hints (No hints available.)