Skip to content

Plemena psu FCI Mystery Cache

Hidden : 10/11/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na úvodních souradnicích keš nehledejte.Tato mystery keš vás seznámí s rozdelením plemen psu do skupin podle FCI (Mezinárodní kynologická organizace).A vezme vás na krátkou procházku lesem. Pokud znáte alespon truchu psí plemena a dobre si prectete listing (není potreba googel), tak by jste nemeli mít problém tuhle kešku vyluštit.


Jak se orientovat v plemenech psu ?

V soucasné dobe existuje více než 400 plemen psu. Nekterá si jsou velmi podobná, u jiných se laik a obcas i odborník zarazí. Rozdílnost jednotlivých plemen nevznikla nijak samoúcelne, ale odvozuje se z jejich puvodního využití. Clovek potreboval tvora, který by mu pomohl lovit zver. Potreboval také ochránce svého obydlí a i psa na pomazlení. Ctyrnohý pomocník byl vítán pri obrane i pasení stád.

Ten, kdo si vybírá, svého budoucího ctyrnohého spolecníka musí pocítat s tím, že se puvodní využití ruzných plemen promítá do jejich vzhledu a povahy i dnes, prestože rada z nich už dávno svuj úcel neplní. Zacátecník ovšem vetšinou neví, za jakým úcelem bylo urcité plemeno chováno a co tedy od nej muže ocekávat. Mezinárodní kynologická organizace Federation Cynologique Internationale, známá pod zkratkou FCI, delí plemena psu do deseti skupin. V rámci jednotlivých skupin jsou ješte ruzné sekce, a dohromady tak vzniká celkem prehledný obrázek o plemenech psu. Toto clenení do urcité míry obráží pracovní zamerení jednotlivých plemen a obcas také zemi jejich puvodu, tedy oblast, v které urcité plemeno vzniklo.

Skupina I.

Do první skupiny jsou razena plemena ovcácká, pastevecká a honácká , tedy plemena, která pásla a chránila stáda skotu i ovcí. Psi z této skupiny FCI jsou vetšinou dobre ovladatelní, prátelští, ochotní chránit majetek svého pána a bez výrazných sklonu si nekde neco samostatne ulovit. V dnešní dobe už nemají mnoho príležitosti ukázat, jak si poradí se stádem ovcí a využíváni jsou velmi casto jako psi pracovní. Typickým predstavitelem této skupiny je nemecký ovcák, krátko i dlouhosrstá kolie nebo staroanglický ovcák - bobtail, známý z vecernícku o psu Fíkovi.

Mýlil by se ale ten, kdo by predpokládal, že pastevectí a ovcáctí psi jsou pouze psi velcí. Dukazem je napr. drobná šiperka nebo velškorgi, plemeno, které má tolik ráda anglická královna.

Skupina II.

Je asi nejpocetnejší skupinou FCI a sdružuje v sobe plemena pincu a knírace, psi molossoidní a švýcarské salašnické psy. Knírace asi není nutné blíže predstavovat, stací jen pripomenout, že onen Švejkem ukradený stájový pinc byl pravdepodobne jedním z nich. Rekne-li se pred laikem pinc, predstaví si asi malého roztreseného pejska s vykulenýma ocima, pro kterého se vžil nelichotivý název ratlík. Správní trpaslicí pincové ale urcite nejsou rozklepané a rozmazlené fifinky. Pokud jim to jejich majitel dovolí, jsou stejne statecní a odolní jako jejich do stejné sekce patrící velcí kolegové dobrmani. Molossoidních plemen psu je celá rada a charakterizuje je mohutnost a klidnejší temperament. U nás jsou dobre známé nemecké dogy, boxeri, anglictí buldoci nebo rotvajleri. Švýcarští salašnictí psi si v poslední dobe budují v lidské spolecnosti výsadní postavení. Asi nejznámejší z nich je bernský salašnický pes.

Skupina III.

Do této skupiny patrí teriéri. Vesmes jsou to plemena, jejichž puvodním úkolem byl lov a nekterá z nich jsou s výkonem práva myslivosti pevne spojena dodnes. Takovým typickým predstavitelem loveckého psa je v této skupine jagdteriér. Výborné vlohy pro loveckou práci vykazuje i border teriér, welshteriér a rada dalších plemen. Vetšina teriéru je dnes ovšem chována spíše jako plemeno spolecenské. Presto u nich vlastnosti loveckého psa nevymizely a snaha dostihnout a chytit si neco živého muže zkomplikovat život jejich majitelum. Teriéry charakterizuje temperament, nezdolný životní optimismus a schopnost odstranit ze života svého majitele jednotvárnost a nudu.

Skupina IV.

Do této skupiny patrí pouze jezevcíci. Z hlediska plemen je to nejmenší skupina, protože je v ní vlastne zarazeno pouze jedno plemeno, které se ale chová v nekolika rázech odlišujících se velikostí a typem srsti. V ostatních oblastech je to ale skupina mimorádná, protože ji tvorí velikostí malí ale osobností velcí psi s nenapodobitelnou povahou.

Skupina V.

Do této skupiny patrí plemena špicovitá a primitivní plemena. Dalo by se ríci, že "petku" charakterizuje ostre rezaná hlava s malýma špicatýma ušima a ocas vetšinou pretocený v elegantním oblouku nad hrbet. Typickými predstaviteli skupiny jsou špicové, plemeno veselé, milé a bystré. Patrí sem, ale i severská plemena jako je sibirský husky nebo malamut. Velmi zvláštní a krásnou sekci tvorí plemena japonských špicu. Krásná a dustojná akita inu, hokaido nebo roztomilá jako lišticka vypadající šiba inu. Mezi puvodní typy plemen patrí chow- chow (cau-cau), patrí sem ale i stará lovecká plemena jako jsou západosibirské lajky nebo karelský medvedí pes. Ozdobou skupiny je i faraonských chrt, pravdepodobne jedno z nejstarších plemen vubec. Nekterá plemena z této skupiny mají zvláštní uzavrenou povahu a dustojnost. Získat si jejich prátelství a úctu nemusí být jednoduché. Proste to nejsou žádní "vrtichvostové".

Skupina VI.

Do této skupiny jsou razena plemena honicu a barváru a príbuzná plemena. Na první pohled by se zdálo, že je to skupina tvorená psy používanými pouze v myslivosti. Ve vetšine prípadu tomu tak i je. Hanoverský nebo bavorský barvár, alpský jezevcíkovitý brakýr nebo anglický foxhound jsou plemena, která snad ani jinde než jako spolecníci myslivcu nemohou být spokojena. Do této skupiny ale patrí i pes se smutným pohledem a moudrýma ocima - baset. Patrí sem i plemeno známé z amerického filmu, kterému dalo i jméno - dalmatin. Patrí sem i krásný, elegantní, mohutný a velmi prátelský rhodéský ridgeback.

Skupina VII.

Jedna z nejkrásnejších skupin FCI v sobe sdružuje plemena oharu. Podle místa jejich puvodu se delí na ohare kontinentální a anglické. Všechna plemena oharu jsou plemeny vyslovene pracovními. Chovala se na dvorech králu i císaru. Výborný lovecký pes byl vždy jejich pýchou a známkou vysoké úrovne. Pro ohare je typické vystavování. Takový pes v okamžiku, kdy narazí na drobnou zver (zajíc, bažant, koroptev), ztuhne jako socha. Špicka cenichu i ocasu (v myslivecké terminologii prutu) jsou v jedné rovine, prední beh je pokrcený a pozvednutý. Lovec ví, že pes narazil na zver a pes ceká na jeho povel. Typickým predstavitelem oharu kontinentálních je nemecký krátkosrstý ohar nebo naše národní plemeno - ceský fousek. Z anglických oharu jsou asi nejznámejší plemena setru a samozrejme pointer. Ohari jsou vesmes výborne ovladatelní, prátelští a prostí veškeré agresivity. Jsou elegantní, s krásnou stavbou tela a moudrýma ocima. K tomu, aby byli spokojení, potrebují spoustu pohybu.

Skupina VIII.

Sem jsou razena plemena retrívru, slídicu a vodní plemena. Mezi slídice patrí lovectí španelé. U nás je asi nejznámejší anglický kokršpanel, americký kokršpanel, anglický špringr španel nebo velššpringer španel. Puvodne se opet jednalo o lovecká plemena, pro která bylo typické prostorné hledání neboli slídení. Slídici jsou vetšinou výborne ovladatelní a krásní na pohled. Jejich výchove i údržbe je treba venovat potrebnou pozornost. Ani jim nebude vyhovovat malý prostor a nedostatek pohybu. Mezi retrívry patrí napríklad zlatý retrívr, nova scotia duck tolling retrívr, flat coated retrívr. Mezi vodní psy patrí napr. americký nebo irský vodní španel.

Skupina IX.

Tato skupina spolecenských plemen je velmi pocetná a vesmes ji tvorí, až na královského pudla, plemena menší velikosti. Psi v predchozích skupinách byli a velmi casto doposud jsou chováni pro nejakou práci. Tahle plemena jsou tu proto, aby delali cloveku spolecnost a práve ono delání spolecnosti je jejich nejduležitejším pracovním výkonem. Typickým predstavitele skupiny IX jsou pudlové, pekinézové, ale také plemeno s nezapomenutelnou povahou - mopsové. Patrí sem anglictí spolecenští španelé - king charles španel a kavalier king charles španel a také plemena, jejichž puvod lze hledat v Tibetu, jako tibetský teriér nebo lhasa apso ci shi-tzu. Nekdo si myslí, že plemena zarazená do této skupiny jsou plemena ryze spolecenská, že patrí pouze do mesta a že s nimi nemuže být žádná zábava. Hluboce se mýlí. Plemena ze skupiny IX mohou delat radost každému. Je jen na jejich majitelích, aby své požadavky prizpusobili možnostem a schopnostem plemene.

Skupina X.

Všude tam, kde byl dostatek prostoru, vznikala plemena chrtu. Své chrty má Asie. Patrí sem afgánský chrt, jehož jméno ríká, z které zeme pochází. Dustojný a uzavrený pes s moudrým pohledem a krásnou srstí musí potešit každého. Velmi osobitou povahu má saluka. V literature se o ní píše, že není psem, ale darem, který dal Aláh svým verícím. Své chrty mají i ostrovní zeme. Irský vlkodav byl spolu s jetelem a harfou vyobrazen na erbu irských králu. Jeho príbuzný, deerhound - skotský jelení pes, se uplatnoval pri lovu vysoké zvere. Greyhound je anglické krátkosrsté plemeno, které prilákalo diváky na psí dostihovou dráhu a pro svou rychlost a spolehlivost dalo jméno americké autobusové doprave. Whipet je mladším a menším bratrem greyhounda. Byl nazýván dostihovým psem chudého gentlemana. Ruský chrt, barzoj, byl psem ruských caru. Své postavení ve skupine X má italský chrtík, plemeno jemné, milé a pritom schopné vyvést lecjakou lotrovinu. Plemena chrtu jsou vesmes velmi elegantní a rychlá. Charakteristická je pro ne i obcas uzavrená povaha, která nekterým lidem mimorádne vyhovuje.

Mimo plemen zarazených do uvedených skupin existují ješte plemena národní, která zatím FCI ješte neuznala. Do této rodiny patrí napr. krásný americkokanadský bílý ovcák nebo naše národní plemena - chodský pes, ceský horský pes nebo pražský krysarík.

K samotne kesi: Vaším úkolem je priradit jednotlivé obrázky (plemena) do skupin dle FCI a pak zjištená císla dosadit do rovnic. Ty vás dovedou na stage 1 a stage 2, kde získáte finální souradnice.

STAGE 1: N 49° 37. (A-6)(B-8)(C-3) E 013° 17. (D+1)(E-3)(F-3)

STAGE 2: N 49° 36. (G+1) (H-3)(I-8) E 013° 17. (J+2)(K-3)(L+6)

Tímto bychom chteli podekovat teamu MKMKS za pomoc s vizáží listingu.

Vkládáme našeho prvního travel buga a do základu 5 CWG. Nevhazujte, prosím, kinderbordel.

Pokud jste odlovili naši kešku i za pomoci ci asistence Vašeho ctyrnohého kamaráda, priložte ke svému logu jeho fotku. Dekujeme a prejeme príjemný odlov.Pro jistotu jsme přidali kontolu souradnic pro ST1 a ST2.

Additional Hints (Decrypt)

fgntr1:cnerm n švšxn fgntr2:fgneý xhf qerin svaáyr:cbq fzepxrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)