Skip to content

Pro cajomily Mystery Cache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 7/28/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

"Cesta do nebe vede kolem čajové konvice." (anglické prísloví)

Na úvodních souřadnicích nic nehledejte, keš tam není.


Čaj je po vodě druhý nejrozšířenější nápoj na světě. Původně byl považován spíše za lék, než za běžný nápoj. Druhy a kvalitu čaje ovlivňují čajové kultury konkrétních zemí a místních čajových tradic. Čaj má za sebou více než tři tisíce let dlouhou historii a kulturní vývoj. O čaji se dá říct, že ovlivnil životní osudy bezpočtu lidí na celém světě, ale také dějiny mnoha států. Je prostě skvělou vzpruhou pro duši i tělo.



Letem, čajovým světem

Velká Británie a Irsko

Zde patří pití čaje k životnímu stylu. Na ostrovech se denně vypije průměrně šest šálků čaje a tzv. „Tea time“ často ovlivňuje denní program. Nejčastěji se pijí veškeré odrůdy černého čaje.

Německo, Rakousko, Švýcarsko

V německy mluvících zemích jsou konzumovány všechny druhy čajů – černé, zelené, ovocné i bylinné. Především u černých a zelených čajů je kladen velký důraz na kvalitu. Velmi kvalitní čaj je zde k dostání kdykoliv a kdekoliv. Je to především díky tomu, že severoněmecký Hamburk je nejen významným přístavem, ale i jedním z největších překladišť čajových lístků v Evropě. Ve zdejších skladech se trvale nachází cca 7000 tun čajových lístků nejrůznějších čajových sort. Zajímavostí je, že ještě nedávno byla v německých základních školách tzv. „čajová přestávka“.
Rusko

V samotném Rusku i ostatních státech bývalého Sovětského svazu je především černý čaj všudypřítomný. Většinou je podávaný ze samovaru, např. velmi silný gruzínský čaj. Ochucovaný cukrem, často doplněný citrónem či lžičkou marmelády.
Francie

Když ve Francii narazíte na čajomila, jedná se o náročného zákazníka. Prioritou jsou zde čaje vysoké kvality, např. Darjeeling, Oolong. Především v Paříži pak nejčastěji narazíte na „Salon de Thé“, nečekejte však čajovnu, jakou znáte u nás. Jedná se o noblesní a prostorné kavárny a cukrárny, kde vám připraví čaj opravdu vybraným způsobem a můžete si k němu objednat čajové sušenky nebo nějaký nabízený dezert. V 18. a 19. století, kdy byl rozkvět salonů tohoto typu, se čaj podával v servisech ze stříbra či nejjemnějšího porcelánu. Takové popíjení čaje bylo stylem vybrané společnosti střední a západní Evropy. Pití čaje se postupně rozšířilo do lázeňských měst, luxusních domů a míst pro dobře situované hosty koncem 19. Století. Některé tyto vyhlášené čajové salóny zůstaly v Paříži dodnes.
Indie

Zde je sice čajová kultura cca o 2000 let mladší než ta Čínská a doposud stále ovlivněna koloniálním vlivem Anglie, ale čaj zde pěstovaný je zde ve velkém množství také konzumován. Kupříkladu na severu Indie se nejčastěji pije silný Assam, čaj hodně oslazený a s mlékem. Tento čaj je k dostání ve stáncích nebo při dlouhých cestách vlakem.
Afghánistán a Írán

V obou těchto státech se čaj pije hojně a k jeho přípravě se používá samovar, který se rozšířil do lidských domovů i do místních čajoven. V čajovnách vysedávají muži, kteří popíjejí hodně oslazený zelený nebo černý čaj, pokuřují vodní dýmku, diskutují a posezení si zpestřují také hudbou a zpěvem.

Východní a Jihovýchodní Asie

V těchto krajích je čaj rozhodně nejoblíbenějším nápojem pro místní obyvatelstvo a popíjejí ho kdykoliv a kdekoliv se dá. Za zážitek je považováno posezení nad čajem v některém z luxusních hotelů s nádechem koloniálních časů, např. v „Oriental“ v Bangkoku. V Tibetu vás pohostí v místnosti s ohněm, kam vás usadí na polštář k nízkému stolku a podají vám misku s čajem, zásobník s máslem a dózu s koláčky – tvz. čampa. Nedostanete ale jen tak ledajaký čaj! Tento nápoj je připravován z čajových lístků slisovaných do tvaru cihly, kterou nasekají na kousky a povaří ve vodě. Odvar poté nalijí do dřevěného soudku, kam přidají ještě sůl a máslo z jaka, nebo kozí mléko. To vše se míchá dřevěnou tyčí, dokud se přísady nerozpustí. Čaj je často také obětním darem během náboženských rituálů v tibetských klášterech.

Japonsko

V Japonsku se povýšilo pití čaje na umění a spirituální cestu a získalo obřadní kulturu. Čajový obřad má přísná pravidla. Jeho důležitou součástí je Wa = harmonie, Kei = úcta, Sei = čistota, Džaku = klid. Čajovému obřadu se také říká "Cesta čaje". Rozlišují se dvě formy čajového obřadu – čakai = shromáždění k čaji, a čadži = čajová událost. Čakai trvá necelou hodinu, kdy se sejdou lidé, aby byli obsloužení sladkostmi a šálkem slabého čaje. Čadži se pořádá v malém čajovém domečku v zahradě pro omezený počet lidí. Skládá se ze dvou ceremonií, jídla, dvou typů sladkostí, silného čaje a slabého čaje. Čaj je vždy podáván bez jakýchkoli přísad.

Afrika

Čaj je neoblíbenější v oblasti Egypta a Maroka. V Egyptě je populární silný Assam nebo cejlonské čaje dochucené cukrem, bez mléka. Čaj se popíjí ze sklenic vsedě na koberci, ale v kavárnách zaměřených na Evropany se servírován v klasických šálcích.
V Maroku se setkáte se zeleným čajem z Číny smíchaným s mátou, který je nazýván „Thé a la menthe“. Čaj se degustuje vsedě na koberci, ale v luxusních hotelech je podáván v ornamenty zdobených sklenicích na měděných či stříbrných podnosech.
Amerika

Čaj je zde oblíbený především ve své ledové formě, hodně oslazený a ocitrónovaný. Rádi zde konzumují i čaj instantní. Kvalitní čaje v USA nenajdou velké množství odběratelů. Více oblíbená je tu káva. V Jižní Americe je však nejoblíbenější tzv. maté, které však nemá původ v čajovníku, ale listu cesmíny paraguayské.

Zdroje: Stolní čajový kalendář 2004
http://www.oxalis.cz/cajova-kultura-ve-svete/cz/t-234/
http://is.muni.cz/th/108897/ff_b_a2/Cajovy_obrad_Ciny_a_Japonska.pdf

A jak jste na tom vy? Která čajová kultura je vám nejbližší a na kterém čaji si nejvíce pochutnáte? Budeme rádi, když se o to s námi podělíte ve svém logu.

K získání finální souřadnice je potřeba vyluštit následující čajový kvíz:
A. Kalabasa je: *porcelánová konvička (2) *nádoba na popíjení čaje Maté (3)
*ohřívák na čajovou konvici (4) *bambusové sítko (1)
B. Plnou fermentací prochází čaj: *bílý (8) *zelený (3) *černý (7) *žlutý (5)
C. Rize je čaj pocházející z: *Číny (6) *Turecka (2) *Indie (4) *Srí Lanky (0)
D. Bombilla je: *brčko se sítkem k popíjení nápoje z Kalabasy (8) *bavlněné sítko (9) *čajový teploměr (0) *metlička na šlehání čaje Matcha (2)
E. Lapsang souchong je čaj, který má: *výraznou chuť s ořechovými podtóny (3)
*lehkou chuť s květinovou vůní (7) *čaj s kouřovým aroma (2) *výraznou chuť s ovocnou vůní (5)
F. Pu-Erh je čaj, který: *není fermentovaný (1) *je částečně fermentovaný (4) *je dokonale fermentovaný (8) *je 2x fermentovaný (2)
G. Mezi tzv. bylinné čaje, které se z čajovníku nevyrábí, nepatří: *Lapacho (1) *Oolong (2) *Honeybush (5) *Rooibos (4)
H. Le Touareg je zelený čaj s: *směsí koření (9) *lístky jasmínu (6) *mlékem (0) *marockou mátou (7)

Čísla správných odpovědí dosaďte do vzorce: N 50° 1A.BCD E 012° 5E.FGH

Místo, kde je keš uložena, s čajovou tematikou úzce souvisí. Proto doporučujeme udělat si na tuto keš čas, abyste si ji mohli plně užít.

Máte-li rádi čajovou tematiku, určitě si nenechte ujít i Karlovarskou cajovou cache, která vám přiblíží historii, druhy a účinky čajů a představí dvě karlovarské čajovny.

Prosíme, zachovejte všechny části keše! Keš umisťujte zpět za magnet, pakliže by snad selhal, je možné ji ještě zavěsit za háček. Pozor - místo je hodně zamudlené kolemjdoucími, lidmi koukajícími z oken nebo též sedícími v zaparkovaných autech.
Doufáme, že se vám bude naše keš líbit. Přejeme úspěšný lov a spoustu příjemných chvil strávených nad šálkem čaje.

"Na pití caje je vždy vhodná doba." (Lewis Carrol)

Additional Hints (Decrypt)

An xbyran!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)